Majówkowy Maraton Czytelniczy

Irvin D. Yalom Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Trafność wyszukiwania
    Promocja
    okładka Kwestia Spinozy, Książka | Irvin D. Yalom

    Kiedy szesnastoletni Alfred Rosenberg zostaje wezwany do gabinetu dyrektora za antysemickie uwagi, które wygłosił podczas szkolnego przemówienia, za karę zmuszony jest zapamiętać fragmenty o Spinozie z autobiografii niemieckiego poety Goethego. Rosenberg ze zdumieniem odkrywa, że ??Goethe, jego idol, był wielkim wielbicielem żydowskiego filozofa z XVII wieku Barucha Spinozy. Rosenberg zgłębia życie Spinozy: człowieka, który z powodu swoich nieortodoksyjnych poglądów religijn...

    Promocja
    okładka Kiedy Nietzsche szlochał
, Książka | Irvin D. Yalom

    Josef Breuer, jeden z ojców założycieli psychoanalizy, stoi u szczytu kariery. Friedrich Nietzsche, największy filozof Europy, jest na skraju samobójczej rozpaczy, nie mogąc znaleźć lekarstwa na bóle głowy i inne nękające go dolegliwości. Gdy Breuer zgadza się poddać Nietzchego swojemu eksperymentalnemu leczeniu, terapii poprzez rozmowę, nie spodziewa się, że on także znajdzie ukojenie wich sesjach. Tylko stawiając czoła własnym wewnętrznym demonom, utalentowany uzdrowiciel ...

Irvin D. Yalom Książki

Irvin David Yalom urodził się w 1931 roku. To amerykański pisarz, lekarz psychiatra, profesor psychiatrii, autor wielu poradników, książek popularnonaukowych i powieści. Wiele z nich uzyskało status bestsellera, nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również za granicą. W Polsce ukazały się tłumaczenia większości książek Yaloma, który cieszy się w kraju ogromną popularnością, a premiera każdego kolejnego tytułu amerykańskiego lekarza jest wydarzeniem. Do najważniejszych książek Yaloma trzeba zaliczyć takie tytuły jak „Patrząc w słońce”, „Leżąc na kozetce” czy „Istoty ulotne. Opowieści psychoterapeutyczne”. Irvin D. Yalom jest jednym z najważniejszych przedstawicieli terapii egzystencjalnej.

Yalom pochodzi z rodziny rosyjskich Żydów, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych po zakończeniu I wojny światowej. Jego rodzice prowadzili niewielki sklep w jednej z uboższych dzielnic Waszyngtonu.

Irvin David Yalom studiował na George Washington University. W 1956 roku otrzymał tytuł doktora medycyny w Szkole Medycznej na Uniwersytecie Bostońskim. Następnie przeniósł się na Uniwersytet Stanforda. W 1973 roku na tej uczelni został profesorem psychiatrii. Ze studentami pracował aż do 1994 roku, kiedy zdecydował się na przejście na emeryturę.

Najważniejsze książki Irvina Yaloma

W jednej ze swoich najważniejszych książek, „Patrząc w słońce”, Yalom podejmuje temat nieśmiertelności, skupia się na strachu przed śmiercią, który leży u podstaw większości ludzkich niepokojów. Lekarz omawia doświadczenia związane z przeżywaniem śmierci. Ponadto pisze o poczuciu straty, śmierci ukochanych i bliskich, rozwodach, utracie pracy i różnego rodzaju stratach materialnych. Yalom przekonuje, że zmierzenie się z własną śmiertelnością inspiruje ludzi do zmiany życiowych priorytetów. Dzięki przemianie wewnętrznej i refleksji możemy głębiej komunikować się z ludźmi, których kochamy, łatwiej doceniamy piękno życia i podejmujemy ryzyko prowadzące do spełnienia osobistego.

Kolejną wartą uwagi książką Yaloma jest „Kat miłości”, czyli zbiór opowieści psychoterapeutycznych. Podobnie jak w przypadku książki „Patrząc w słońce”, Yalom przekonuje czytelników do konfrontacji z własnymi słabościami i bólem wewnętrznym. Dopiero ujarzmienie i nadanie cierpieniu i bólowi sensu pozwala w pełni korzystać z życia. „Kat miłości” to zbiór historii dziesięciu osób, które skorzystały z terapii prowadzonych przez Yaloma, by rozwiązać własne problemy egzystencjalne. Dzięki niej odkryli korzenie swoich lęków, strachu, depresji i nałogów. Yalom w swoich książkach i terapiach jest niebywale szczery, dlatego jego metody nie należą do najłatwiejszych. Są jednak bardzo skuteczne, co pokazuje zainteresowanie jego osobą oraz jego twórczością i terapiami na całym świecie. „Kat miłości” to książka nie tylko dla studentów psychologii i psychoterapii, ale również dla ludzi chcących zgłębić swoje wnętrze lub są na etapie ujarzmiania własnych lęków i bólów.

Irvin D. Yalom próbował swoich sił również w pisaniu powieści. Najbardziej znaną „powieścią psychoterapeutyczną” amerykańskiego badacza jest „Kuracja według Schopenhauera”. To opowieść o grupowej psychoterapii, w której doświadczeni przez życie bohaterowie próbują odmienić swój los i starają się uleczyć dręczący ich ból. Jednym z bohaterów książki jest znany psychoterapeuta Julius Herzfeld, który podczas rutynowego badania dowiaduje się, że jest nieuleczalnie chory. Lekarz zostaje zmuszony do przeanalizowania własnego życia i podsumowania swojej pracy. Jedną z pierwszych decyzji po diagnozie jest nawiązanie kontaktu z Philipem Slate’em, uzależnionym od seksu pacjentem, któremu dwadzieścia lat wcześniej Herzfeld nie potrafił pomóc. Co ciekawe, Slate jest zdania, że został wyleczony i cudownie przemieniony dzięki pesymistycznym naukom niemieckiego filozofa Artura Schopenhauera. Tak zaczyna się niezwykła relacja. Julius zaprasza Philipa do grup terapeutycznej, w zamian ma otrzymywać bezcenne lekcje na temat mizantropijnej filozofii Schopenhauera.

Czytelnikom zainteresowanym losom amerykańskiego lekarza i terapeuty Irvina Davida Yaloma polecamy autobiograficzną książkę „Stając się sobą. Pamiętnik psychiatry”, w której autor wraca myślami do najważniejszych momentów swojego życia. Skupia się na opisaniu swoich badań, pracy na Uniwersytecie Stanforda oraz doświadczeniach wyciągniętych z pracy z ludźmi. To autorefleksyjna opowieść, w której Yalom podsumowuje swoje długie życie.

Książki Irvina D. Yaloma na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Irvina D. Yaloma w formie papierowej i ebooka. Dostępne są takie tytuły jak „Patrząc w słońce”, „Leżąc na kozetce”, „Kuracja według Schopenhauera”, „Kat miłości”, „Mama i sens życia”, „Stając się sobą”, „Istoty ulotne. Opowieści psychoterapeutyczne”.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.