J.K. Rowling Historia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

J.K. Rowling Historia - książki, ebooki i audiobooki

J. K. Rowling, a właściwie Joanne Murray, jest brytyjską pisarką, scenarzystką, producentką filmową i telewizyjną, a także filantropką. Sławę przyniosła jej siedmiotomowa saga powieści fantasy „Harry Potter”. Książki te sprzedały się na całym świecie w ponad 500 milionach egzemplarzy i przetłumaczone zostały na co najmniej 70 języków. Rowling jest autorką nie tylko samych powieści, ale także wielu książek, które powstały wokół oryginalnej serii, takich jak „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” czy „Quidditch przez wieki”. Pod pseudonimem Robert Galbraith tworzy także serię powieści kryminalnych o Cormoranie Strike’u.

J. K. Rowling – życiorys i kariera

J. K. Rowling urodziła się 31 lipca 1965 roku w Chipping Sodbury w Anglii. Pisarka uzyskała licencjat z filologii klasycznej oraz filologii romańskiej na Uniwersytecie w Exeter i rozpoczęła różne prace dorywcze, w tym jako dwujęzyczna sekretarka. W czasie wolnym zaczęła pisać powieści dla dorosłych, nigdy jednak nie zostały one opublikowane. Prace nad serią o Harrym Potterze Rowling rozpoczęła w 1990 roku. Często dojeżdżała w tym czasie do Manchesteru, gdzie planowała przeprowadzić się wraz z chłopakiem. Podczas jednej z takich podróży, gdy pociąg opóźniony był już cztery godziny, wpadła na pomysł postaci Harry’ego Pottera, Rona Weasley’a i Hermiony Granger. 30 grudnia 1990 roku matka Joanne Rowling zmarła na stwardnienie rozsiane, co znacząco odbiło się nie tylko na samej pisarce, ale także na fabule i świecie Harry’ego Pottera. Niedługo potem porzuciła pracę biurową w Manchesterze i rozstała się z chłopakiem. Na jakiś czas przeniosła się do Porto w Portugalii, by tam uczyć języka angielskiego, a równocześnie pisać. To tam poznała dziennikarza Jorge Arantesa, z którym odkryła wspólne zainteresowanie Jane Austen. Ich związek był dość niespokojny, zdecydowali się jednak pobrać 16 października 1992 roku. Ich córka, Jessica Isabel Rowling Arantes, urodziła się w Portugalii 27 lipca 1993 roku. W tym czasie J. K. Rowling kończyła właśnie pierwsze trzy rozdziały powieści „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” oraz szkice dalszej fabuły.

J. K. Rowling opisała później swoje małżeństwo z Arantestem jako „krótkie i katastrofalne”. Doświadczyła w nim przemocy domowej i od 17 listopada 1993 roku para oficjalnie pozostawała w separacji po tym, jak Jorge wyrzucił żonę z domu. Joanne Rowling wróciła z policją, by zabrać mu Jessicę i przez kolejne dwa tygodnie, nim wyjechała z Portugalii, ukrywała się wraz z córką. Pod koniec 1993 roku ona i Jessica, a także walizka ze szkicami fabuły oraz świata Harry’ego Pottera, dotarły do Edynburga.

Przez dłuższy czas Rowling i jej córka żyły w biedzie w wynajętym byle jakim mieszkaniu, w którym pisarka starała się nie tylko wiązać koniec z końcem, ale także pisać. Arantes przyjechał jeszcze do Szkocji w 1994 roku w poszukiwaniu byłej żony oraz córki. J. K. Rowling wystąpiła o zakaz zbliżania się, który został wydany 15 marca 1994 roku i po którym Jorge wrócił do Portugalii. Pisarka walczyła w tym czasie z głęboką depresją, udało się jej jednak z czasem wyjść na prostą dzięki pomocy medycznej. Rowling wniosła pozew o rozwód 10 sierpnia 1994 roku, został on sfinalizowany 26 czerwca 1995 roku.

Cykl o Harry’m Potterze

J. K. Rowling była zdeterminowana ukończyć swoją powieść. Często tworzyła w kawiarniach, równocześnie pracując jako sekretarka. W 1995 roku rozpoczęła kurs doszkalający dla nauczycieli, który ukończyła rok później. W tym samym 1996 roku zakończyła pisanie powieści „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Agencja literacka Christopher Little zgodziła się reprezentować Rowling i wysłała rękopis powieści do dwunastu wydawnictw, wszystkie jednak go odrzuciły. Na publikację powieści, która rozpoczyna się od śmierci rodziców głównego bohatera zdecydował się Barry Cunningham kierujący działem literatury dziecięcej w Bloomsbury Publishing. Pierwszy tom cyklu pojawił się w Wielkiej Brytanii 26 czerwca 1997 roku. We wrześniu 1998 powieść ukazała się w Stanach Zjednoczonych. Zakup praw do amerykańskiego wydania pozwolił Rowling uzyskać pieniądze, za które kupiła mieszkanie w Edynburgu. „Kamień Filozoficzny” stał się bestsellerem New York Timesa w grudniu tego samego roku, rozpoczynając oszałamiający sukces serii oraz samej J. K. Rowling. Kolejne trzy tomy wydane zostały dość szybko, „Harry Potter i Komnata Tajemnic” w 1998 roku, „Harry Potter i Więzień Azkabanu” w 1999, a „Harry Potter i Czara Ognia” w 2000. Każdy sprzedawał się w nakładzie milionów egzemplarzy. Na piąty tom, „Harry Potter i Zakon Feniksa”, trzeba było poczekać trochę dłużej, ukazał się on, nie jak początkowo zapowiadano w 2002, lecz w 2003 roku. „Harry Potter i Książe Półkrwi” ukazał się w 2005 roku, a zamykające serię „Harry Potter i Insygnia Śmierci” w lipcu 2007. Poszczególne tomy serii autorstwa J. K. Rowling znajdziecie na Woblink jako książki papierowe.

Rowling o czarodziejskiej serii

Wydanie serii o Harrym Potterze przyniosło J. K. Rowling światową sławę i uznanie. Wyróżniona została wieloma nagrodami i odznaczeniami, w tym Orderem Imperium Brytyjskiego. Rowling stała się jedną z najbogatszych osób w Wielkiej Brytanii oraz na świecie. W 1999 roku studio Warner Bros nabyło prawa filmowe do dwóch pierwszych powieści z serii za kwotę miliona dolarów. Rowling zachowała prawo do ostatecznego zatwierdzenia scenariusza i pewną kontrolę nad merchandisingiem. Pierwszy film na postawie książki „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” wszedł na ekrany w listopadzie 2001 roku. Cykl ekranizacji zakończył się dwuczęściową adaptacją powieści „Harry Potter i Insygnia Śmierci”. Pierwsza z nich weszła do kin 19 listopada 2010 roku, a druga 15 lipca 2011 roku. W 2013 roku Warner Bros ogłosiło dalszą współpracę z Rowling w zakresie serii filmów o Newcie Scamanderze, autorze fikcyjnej książkiFantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”. Pierwszy z pięciu zapowiadanych obrazów ukazał się w listopadzie 2016 roku, drugi („Zbrodnie Grindelwalda”) w listopadzie 2018, a trzeci („Sekrety Dumbledore’a”) w kwietniu 2022 roku.

27 września 2012 roku na rynku wydawniczym pojawiła się pierwsza książka dla dorosłych autorstwa J. K. Rowling, „Trafny wybór”. Na jej podstawie powstał potem serial telewizyjny. Kolejne książki, czyli przede wszystkim seria powieści kryminalnych o detektywie Cormoranie Strike’u, ukazywały się pod pseudonimem Robert Galbraith, ale też Rowling nigdy tak naprawdę nie ukrywała, że to ona je pisze.

Książki J. K. Rowling w księgarni internetowej Woblink

Na Woblinku znajdziecie nie tylko poszczególne części serii o Harrym Potterze autorstwa J. K. Rowling, ale także takie książki jak: „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”, „Trafny wybór”, „Baśnie barda Beedle’a”, „Życie jest sztuką” czy „Harry Potter i przeklęte dziecko”. Czekają tu na Was nie tylko jako książki papierowe, ale także audiobooki i ebooki, zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

Co znajdziesz w kategorii: Historia

O czym są ebooki historyczne?

Każdy z nas miał w swoim życiu styczność z nauką historii i świetnie zdaje sobie sprawę, że najlepiej zapamiętuje się te opowieści o przeszłości, które są ciekawie opowiedziane i wciągają od pierwszych stron. Współczesnej literaturze historycznej daleko bowiem do nudnych podręczników, a sama historia jest przecież pełna fascynujących wydarzeń i osób! W wielu wypadkach głos zabierają świadkowie tych ważnych chwil, dzięki czemu możemy poznać ich relacje i przeżycia “z pierwszej ręki”. Stąd wśród tytułów dotyczących historii znajdziecie sporo biografii, pamiętników czy wspomnień, takich jak dwutomowy “Gombrowicz. Ja, geniusz” Klementyny Suchanow, “Lachert i Szanajca” Beaty Chomątowskiej czy “Nieopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny” Jakuba Gałęziowskiego. Znaleźć można tu także wiele błyskotliwych podsumowań - jak “Krótka historia prawie wszystkiego” Billa Brysona lub “Zaginione królestwa” Normana Daviesa. Niektóre ebooki historyczne łączą się z reportażami i literaturą podróżniczą - jak chociażby “Cień jedwabnego szlaku” Colina Thurbona bądź “W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy” Barbary Demick. Wszystkie dostępne są na Woblink w różnych formatach, w tym epub, mobi lub pdf. Znajdziecie tutaj liczne przykłady historiografii - działu piśmiennictwa obejmującego na przykład kroniki. Dobrym przykładem jest tutaj “Historiografia XX wieku” Georga G. Iggersa. Interesują Was militaria i historia wojskowości? “50 idei, które powinieneś znać. Historia wojskowości” to świetne wprowadzenie do tego tematu. 

Jakie książki historyczne warto przeczytać?

Przeszłość zawiera w sobie niezliczoną ilość ciekawych historii, niewyjaśnionych zagadek i nieznanych wcześniej tajemnic, które odkrywają przed nami kolejni autorzy i autorki. Jak wybrać najlepsze dla siebie książki? Podpowiadamy! Jeśli ciekawi Was, jak wyglądało codzienne funkcjonowanie ludzi w dawnych wiekach, polecamy sięgnąć po serię “ Życie w średniowieczu” Frances Gies i Josepha Gies. Składają się nań: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Znajdziecie je wszystkie na Woblink jako ebooki (epub, mobi, pdf). A może lubicie rozwiązywać zagadki kryminalne? Świetnie! Sięgnijcie po “Wszystkie trupy prowadzą do Rzymu. Kryminalne zagadki starożytnych” Emmy Soulthon. Całościową historię człowieka na Ziemi zawarł w swojej bardzo znanej książce “Sapiens. Od zwierząt do bogów” Yuval Noah Harari. Z kolei analizę dotyczącą przede wszystkim współczesnej sytuacji politycznej zawarł w swojej “Drodze do niewolności” Timothy Snyder. Interesują Was losy kobiet w różnych, kluczowych momentach historii Polski? Właśnie dla Was są ebooki autorstwa Anny Herbich, takie jak “Dziewczyny z Wołynia”, “Dziewczyny z Powstania”, “Dziewczyny z Solidarności” czy “Dziewczyny ocalałe”. Szukajcie ich na Woblink jako książek papierowych, audiobooków bądź ebooków (epub, mobi, pdf)!

Najpopularniejsze książki o historii Polski

Wiele popularnych ebooków historycznych opowiada o przeszłości naszego kraju. Jednym z najbardziej znanych światowych historyków zajmujących się tym tematem jest Norman Davies. Jego “Boże igrzysko. Historia Polski” stanowi obecnie w zasadzie już klasyczne opracowanie tego zagadnienia. Podobnie jest w wypadku jego “Powstania 44”, które zostało opublikowane w 60. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wydarzenie to zostało umieszczone w szerokim kontekście okresu 1939-1956 i stanowi cenny wkład w debatę toczoną wokół tego zrywu. Z tym trudnym temat mierzy się także Magda Łucyan w swojej książce “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy”. O innych momentach z historii Polski opowiadają także między innymi Iwona Kienzler i jej “W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski”, “Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” Cezarego Chlebowskiego, “Zawodowe dziewczyny. Prostytucja i praca seksualna w PRL” Anny Dobrowolskiej, “Kroków siedem do końca. Ubecka operacja, która zniszczyła podziemie” Piotra Lipińskiego czy “Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej” Tomasza Grzywaczewskiego. Klasyczną już pozycją dotyczącą różnych epok w historii naszego kraju są książki Pawła Jasienicy. Jego “Polska Jagiellonów”, “Polska Piastów” czy “Myśli o dawnej Polsce”, a także wiele innych tytułów zajmujących się historią Polski znajdziecie na Woblink między innymi jako ebooki (epub, mobi, pdf)!

Najlepsze ebooki o historii Europy i świata

Wiele ważnych tytułów z gatunku literatury historycznej skupia się na innej lub szerszej perspektywie niż dzieje Polski, na przykład na historii Europy. Jednym z najbardziej monumentalnych dzieł wspomnianego już Normana Daviesa jest jego trzytomowa “Europa. Rozprawa historyka z historią”, która od momentu publikacji pierwszego tomu w 1996 roku wywołuje liczne debaty. Niektóre książki  łączą w sobie cechy literatury historycznej i reportażu - tak dzieje się na przykład w wypadku wydanego nakładem Wydawnictwa Czarne tytułu “Gorsze dzieci Republiki. O Algierczykach we Francji” Ludwiki Włodek. O historii Stanów Zjednoczonych opowiada między innymi “Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary” Lawrence’a Wrighta czy “Ludowa historia Stanów Zjednoczonych. Od 1492 roku do dziś” Howarda Zinna. Szeroką perspektywę proponuje także znany brytyjski historyk Eric Hobsbawm w książce “Wiek skrajności. Spojrzenie na krótkie XX stulecie”. Wiele dzieł literatury historycznej skupia się historii nowożytnej, zwłaszcza na okresie II wojny światowej, opowiadając o obozach zagłady - są to na chociażby “Płakaliśmy bez łez. Relacje byłych więźniów z żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz” Gideona Griefa, “Noc” Eliego Wiesela czy “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid. Niejedno wydarzenie, osoba lub perspektywa do dziś pozostawałyby w ukryciu gdyby nie dociekliwość licznych autorów i autorek pozycji historycznych - zapoznajcie się z ich dziełami z pomocą Woblinka!

Jakie książki o historii starożytności czy średniowiecza?

Literatura historyczna pełna jest pozycji, które zajmują się różnymi epokami - od starożytności po współczesność. Jeśli interesują Was najdawniejsze czasy, a przy tym chcecie dowiadywać się o nich jak najwięcej w lekkiej formie, sięgnijcie po “Jak przeżyć w starożytnym Rzymie” L. J. Trafford, “Jak przeżyć w starożytnej Grecji” Roberta Garlanda czy “Jak zmieścić całą starożytność w jednej windzie” Theodore’a Papakostasa. A może wolicie nieco bardziej naukowe opracowania? “Mity, rytuały i polityka Inków” Jana Szemińskiego i Mariusza Ziółkowskiego lub “Historia Korei” Joanny Rurarz są właśnie dla Was! Wiele z tych pozycji opiera się na wiedzy zdobytej dzięki archeologii i jej odkryciom. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w książce “Pierwsze słowo. Narodziny mowy i pisma” Martina Kuckenburga z seriiRodowody cywilizacji”. Bardziej interesuje Was średniowiecze? “Przeżyj rok w średniowieczu” Tillmanna Bendikowskiego, “Długie średniowiecze” Jacquesa Le Goffa, “Czasy katedr. Sztuka i społeczeństwo 980-1420” George’a Duby bądź “Jesień średniowiecza” Johana Huizingi czekają na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki i ebooki (epub, mobi, pdf)! 

Najważniejsze książki historyczne w księgarni internetowej Woblink

Najsłynniejsi i zupełnie nieznani bohaterowie, największe i nigdy dotąd nie opowiedziane bitwy, szalone rewolucje i ciche, codzienne życie - to wszystko znajdziecie na kartach książek historycznych. Starożytność, średniowiecze, nowożytność - bez względu na to, która epoka interesuje Was bardziej, czeka na Was mnóstwo tytułów! Dzięki nim nie tylko lepiej poznacie przeszłość, ale także łatwiej będzie Wam zrozumieć teraźniejszość. Zarówno naukowe opracowania, jak i reportaże, biografie czy powieści historyczne - to wszystko czeka na Was na Woblink w postaci książek papierowych, audiobooków oraz ebooków (epub, mobi, pdf).