Majówkowy Maraton Czytelniczy

Jacek Dukaj Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Jacek Dukaj Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Jacek Dukaj jest jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy science-fiction. W swoich książkach często przedstawia świat przyszłości oraz alternatywne wersje historii. Jedną z jego najważniejszych książek jest „Lód” – przeszło 1000-stronicowa opowieść o przygodach Benedykta Gierosławskiego, który na zlecenie carskiego Ministerstwa Zimy zostaje wysłany Ekspresem Transsyberyjskim na poszukiwania swojego ojca. Drugą wartą wyróżnienia książką jest zbiór opowiadań „W kraju niewiernych”. Znajduje się w nim opowiadanie „Katedra”, na podstawie którego Tomasz Bagiński stworzył animację nominowaną do Oscara. W 2020 roku na platformie Netflix swoją premierę miał miniserial „Kierunek: Noc”, który powstał w oparciu o eksperymentalną powieść „Starość aksolotla”. Dukaj jest najczęściej nagradzanym polskim pisarzem tworzącym w gatunku fantastyki i fantastyki naukowej. Na swoim koncie ma Srebrny Glob, sześć Nagród im. Janusza A. Zajdla i trzy nagrody Śląkfa. Za „Lód” otrzymał Nagrodę im. Kościelskich oraz Europejską Nagrodę Literacką. Ponadto nominowany był do Paszportu „Polityki”.

Debiut literacki

Dukaj studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutował w 1990 roku na łamach miesięcznika „Fantastyka”. Później swoje teksty publikował także w „Fenixie” „Nowej Fantastyce”. Swoją pierwszą książkę – „Xavras Wyżryn” ‒ opublikował w 1997 roku.

Lód

W 2007 roku ukazał się „Lód” – przeszło 1000-stronicowa opowieść o Benedykcie Gierosławskim, polskim matematyku wysłanym do Irkucka w poszukiwaniu zaginionego ojca. Zadanie zleca mu Ministerstwo Zimy. Krążą bowiem plotki, że ojciec Benedykta potrafi rozmawiać z tajemniczymi aniołami mrozu. Akcja powieści rozgrywa się w alternatywnej rzeczywistości, w której nie doszło do wybuchu I wojny światowej. Królestwo Polskie nadal pozostaje pod kontrolą rosyjskiego cara. Cały obszar Warszawy skuty jest wiecznym lodem, nawet w środku lata drogi zasypane są śniegiem.

Zbiory opowiadań

Oprócz powieści Jacek Dukaj publikuje zbiory opowiadań. W 2000 roku ukazał się kultowy zbiór „W kraju niewiernych”. Znalazło się w nim opowiadanie „Katedra”, które Tomasz Bagiński wykorzystał do stworzenia animacji o tym samym tytule. Ostatecznie film, którego scenariusz powstał na podstawie „Katedry”, był nominowany do Oscara. W 2004 roku ukazała się reedycja debiutanckiej książki Dukaja poszerzona o kilka krótkich tekstów. Wydawnictwo Literackie wydało zbiór pod nowym tytułem – „Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe”. W 2010 roku ukazał się przeszło 800-stronicowy zbiór tekstów pt. „Król Bólu”.

Pozostałe książki Jacka Dukaja

W 2001 roku ukazała się powieść „Czarne oceany”, w której Dukaj przedstawił wizję przyszłości. Akcja książki rozgrywa się w 2060 roku w Stanach Zjednoczonych. Trwają wojny ekonomiczne prowadzone przez komputery. Głównym bohaterem jest Nicolas Hunt, który bada zjawisko cyberwojen. Rok później ukazały się dwie krótsze powieści – „Córka łupieżcy” i „Extensa”. W 2004 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się powieść „Inne pieśni”. Jej akcja rozgrywa się w świecie podobnym do naszego, którym rządzą jednak odmienne prawa – byty składają się bowiem z materii oraz formy, która określa dokładnie, czym jest byt. Dlatego ludzie potrafią zmieniać swój byt i formę – do tego stopnia, że silniejsi mogą wpływać na wygląd i myśli słabszych. Kolejne lata przyniosły „Perfekcyjną niedoskonałość” (2004) i „Wrońca” (2009) – graficzną opowieść o stanie wojennym z ilustracjami Jakuba Jabłońskiego. Najnowszą książką Dukaja jest zbiór esejów „Po piśmie”, w którym pisarz komentuje kondycję współczesnego świata i zastanawia się nad tym, co może nam przynieść przyszłość.

Kierunek: Noc

W maju 2020 roku swoją premierę miał serial produkcji Netflixa, który powstał w oparciu o eksperymentalną powieść Dukaja. Fabuła serialu „Kierunek: Noc” nawiązuje do „Samotności aksolotla”. Po dramatycznej w skutkach eksplozji na Słońcu członkowie załogi i pasażerowie samolotu uciekają w stronę zachodu, by ukryć się w mroku.

Wszystkie książki Jacka Dukaja w formie ebooka, audiobooka i papierowej znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.com.

Co znajdziesz w kategorii: Poezja i Dramat

Kategoria „Poezja / Dramat” zawiera utwory reprezentujące dwa rodzaje literackie. Poezja to dosyć wieloznaczny termin wywodzący się ze starożytnej Grecji. Kiedyś oznaczał ogół wszystkich dzieł literatury pięknej, obecnie za poezję uważa się wszystkie utwory pisane mową wiązaną, czyli wierszem. Dramat z kolei uznawany jest za rodzaj sztuki z pogranicza teatru i literatury, dziełem literackim jest tylko i wyłącznie w warstwie słownej – sama realizacja teatralnego widowiska jest zaliczana do szeroko pojętych sztuk teatru. W kategorii „Poezja / Dramat” znajdują się więc utwory cenionych twórców, które tworzą kanon literatury zarówno polskiej, jak i światowej. Możemy tu znaleźć poezje najwybitniejszych poetów polskich, takich jak Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz czy Krzysztof Kamil Baczyński, ale także zagranicznych, jak na przykład Francesco Petrarca, Giovanni Boccaccio czy Edgar Allan Poe. Odnaleźć tu również możemy tomy poezji „Lucyfer zwycięża” Ilony Witkowskiej oraz „Zimna książka” Marty Podgórnik nominowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, a także zachwycającą poezję Rupi Kaur zebraną w zbiorach „Mleko i miód. Milk and Honey” oraz „Słońce i jej kwiaty. The Sun and Her Flowers”. Pierwsza z publikacji kanadyjsko-hinduskiej poetki to przetłumaczony na ponad 30 języków bestseller opowiadający o kobiecości, miłości, przemocy oraz stracie. Drugi zbiór Rupi Kaur skupiony jest przede wszystkim na samoświadomości i dojrzewaniu. Czytelnicy zainteresowani dramatami odnajdą tutaj klasyki literatury polskiej, jak „Balladyna” Juliusza Słowackiego, „Zemsta” Aleksandra Fredry, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, oraz zagranicznej, czyli takie pozycje jak „Makbet” Williama Szekspira, „Świętoszek” Moliera czy „Król Edyp” Sofoklesa. W księgarni internetowej Woblink.com znajdują się również takie utwory jak „Małe zbrodnie małżeńskie” Érica-Emmanuela Schmitta, czyli opowieść o związku dwojga kochających się niegdyś ludzi, „Czarownice z Salem” Arthura Millera czy „Narty Ojca Świętego” Jerzego Pilcha.