Majówkowy Maraton Czytelniczy

Jack Kerouac Nauki ścisłe i Medycyna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Jack Kerouac Nauki ścisłe i Medycyna - książki, ebooki i audiobooki

Jack Kerouac, a właściwie Jean-Louis Lebris de Keroua, to amerykański powieściopisarz, poeta i artysta kanadyjskiego pochodzenia, jeden z czołowych przedstawicieli Beat Generation. Zadebiutował w 1950 roku tytułem „Miasteczko i miasto”, jednak jego najsłynniejszą książką jest „W drodze” z 1957 roku. To autobiograficzna powieść, która jest określana mianem sztandarowego dzieła epoki bitników. Pisarz przyszedł na świat 12 marca 1922 roku w Lowell w Massachusetts. Rodzina przyszłego pisarza wyemigrowała do Nowej Anglii w poszukiwaniu pracy. W domu Kerouac posługiwano się językiem francuskim – Jack do szóstego roku życia nie mówił po angielsku. Kiedy był małym chłopcem, zmarł jego starszy brat Gérard. Wydarzenie to stanie się dla pisarza impulsem do napisania książki „Wizje Gerarda”. Autor „W drodze” był uzdolniony sportowo. Szybko stał się gwiazdą lokalnego klubu piłkarskiego, dzięki czemu zdobył stypendium Columbia University w Nowym Jorku, które bezpowrotnie zmieniło jego życie. To właśnie na Uniwersytecie Columbia poznał ludzi, razem z którymi wpłynął na kształt kontrkultury. Byli to członkowie Beat Generation: Neal Cassady, William S. Burroughs i Allen Ginsberg.

Życiorys Jacka Kerouaca

Kerouac był trzykrotnie żonaty. Jako biseksualista utrzymywał intymne stosunki z Allenem Ginsbergiem i Gore Vidalem. Zmarł 21 października 1969 roku w Szpitalu Św. Antoniego w St. Petersburgu na Florydzie. W chwili śmierci miał 47 lat.

Beat Generation

Beat Generation to nieformalny awangardowy ruch literacko-kulturowy. Powstał w latach 50. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Propagował idee anarchistycznego nonkonformizmu, indywidualizmu i swobody twórczej. Nazwa ruchu wywodzi się od angielskiego słowa „beat”, które oprócz słownikowego znaczenia związanego z przegraniem/zmęczeniem ma także powiązania muzyczne, podkreślone w powieści Kerouaca „W drodze”. Termin „upbeat” w języku potocznym to szybkie, żywe tempo. Członków ruchu nazywano bitnikami. Charakteryzowali się negatywnym nastawieniem wobec konsumpcji i społeczeństwa, interesowali się filozofią, a zwłaszcza buddyzmem. Nie były im obce najróżniejsze używki. Do najbardziej sztandarowych dzieł ruchu zaliczane są następujące utwory: „W drodze” Jacka Kerouaca, „Nagi lunch” Williama S. Burroughsa i „Skowyt” Allena Ginsberga. Dodatkowo duży wpływ na Beat Generation wywarł esej Aldousa Huxleya „Drzwi percepcji”.

Książki Jacka Kerouaca

Książki pisarza, w większości mocno autobiograficzne, krążą przede wszystkim wokół jego podróży po świecie, przygód jakie przeżył, a także przemyśleń oraz refleksji dotyczących życia.

Najważniejszym tytułem w dorobku literackim Kerouaca jest niewątpliwie powieść drogi „W drodze”. Do innych ważnych utworów pióra bitnika należą „Włóczędzy Dharmy”, „Podziemni. Pic.” czy napisana wspólnie z Williamem S. Burroughsem książka „A hipopotamy żywcem się ugotowały”. Autorzy opisują w niej wydarzenia poprzedzające zamordowanie Davida Kammerera przez młodego Luciena Carra. Zarówno ofiara, jak i sprawca byli znajomymi Burroughsa oraz Kerouaca – to właśnie oni jako pierwsi dowiedzieli się o wstrząsającej zbrodni. Poza sprawą zbrodni czy jej przyczyn piszą także o samych sobie i innych bohaterach ówczesnej amerykańskiej bohemy.

Oprócz powieści Jack Kerouac tworzył również poezje. Wydane zostały także eseje, wywiady i korespondencja pisarza. Jego utwory znalazły się w antologiach np. „Wizjonerzy i buntownicy: Wiersze współczesnych poetów amerykańskich”. Szczególną uwagę warto zwrócić na wydane w 2012 nakładem Wydawnictwa Czarne „Listy” zawierające korespondencję Kerouaca z Allenem Ginsbergiem.

W drodze

W swojej najsłynniejszej książce Kerouac opisuje w znacznej mierze prawdziwe wydarzenie ze swojej podróży rozpoczynającej się na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, a kończącej się na Kalifornii.

Dwójka przyjaciół – młody pisarz Sal Paradise i włóczęga Dean Moriarty – wyruszają w szaloną wyprawę po USA. Podróżują autostopem i kradzionymi samochodami, szukając przygód, wolnej miłości, alkoholu oraz narkotyków. Wędrówka Sala i Deana jest spełnieniem marzeń wszystkich tych, którzy chcą rzucić wyzwanie obłudnej obyczajowości powojennych Stanów Zjednoczonych.

Powieść szybko podbiła serca młodych czytelników i osiągnęła status kultowej. Z jej bohaterem utożsamia się większość zbuntowanej amerykańskiej młodzieży lat 50. XX wieku, co sprawiło, że obok „Nagiego lunchu” Burroughsa i „Skowytu” Ginsberga stała się najważniejszym dziełem i manifestem epoki bitników.

Książki Jacka Kerouaca na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Jacka Kerouaca w formie ebooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Nauki ścisłe i Medycyna

W kategorii „Nauki ścisłe / Medycyna” znajdują się pozycje z dziedziny nauk matematycznych i przyrodniczych oraz medycznych. Do nauk przyrodniczych zalicza się m.in. fizykę, chemię, biologię, astronomię oraz nauki o Ziemi, takie jak geografia czy geofizyka. W skład nauk matematycznych wchodzą informatyka, matematyka oraz sztuczna inteligencja i robotyka. Coś dla siebie znajdą tu zarówno eksperci w danej dziedzinie, jak i zupełni laicy chcący bliżej poznać otaczający ich świat. To dla nich przeznaczone są takie książki jak „Latający cyrk fizyki”, w której autor Jearl Walker podaje przykłady, doświadczenia, ciekawostki, historyjki i fakty, a następnie wyjaśnia je na podstawie pojęć i praw fizyki, „Nie mamy pojęcia” Jorge’a Chama i Daniela Whitesona, którzy za pomocą zabawnych rysunków, infografik i humorystycznych wyjaśnień przedstawiają szereg pytań wciąż wprawiających naukowców w zakłopotanie, „Astrofizyka dla zabieganych” Neila deGrasse’a Tysona, gdzie możemy znaleźć odpowiedzi na intrygujące i poszerzające horyzonty pytania na temat natury przestrzeni i czasu oraz naszego miejsca we wszechświecie. Miłośnicy przyrody odnajdą tu trzy książki belgijskiego dramaturga i poety Maurice'a Maeterlincka – „Życie pszczół”, czyli prozę łączącą świat pszczelarski z nauką, filozofią i poezją, „Życie mrówek” oddające hołd niezwykle głębokiemu i gorącemu poczuciu macierzyństwa u mrówek, a także „Inteligencję kwiatów”, w której autor zwraca uwagę na najmniejsze elementy świata przyrody. Dla zainteresowanych medycyną serwis Woblink.com oferuje m.in. książkę „Leczenie bólu” Łukasza Wordliczka i Jana Dobrogowskiego, w której można poczytać o mechanizmach powstawania bólu, jego charakterze i rodzajach w różnych zespołach chorobowych, farmakologii oraz najnowszych metodach uśmierzania bólu, czy też publikacje z cyklu „Zioła w medycynie”, które są doskonałymi przewodnikami po terapiach uzupełniających.