Majówkowy Maraton Czytelniczy

Jakub Żulczyk zintegrowana - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Jakub Żulczyk zintegrowana - książki, ebooki i audiobooki

Jakub Żulczyk jest autorem dziewięciu powieści, wśród nich warto wyróżnić „Ślepnąc od świateł”, „Zrób mi jakąś krzywdę” oraz „Czarne Słońce”.

Autor urodził się w 1983 roku. To polski pisarz, scenarzysta, dziennikarz i publicysta. Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie studiował amerykanistykę. Współpracował m.in. z „Lampą” i „Machiną”. Ponadto publikował swoje teksty w „Exklusivie”, „Dzienniku”, „Tygodniku Powszechnym”, „Metropolu” i „Playboyu”. Posiadał swoją stałą rubrykę w magazynie „Wprost”. W 2011 roku dołączył do zespołu „Redakcji Kultury”, programu emitowanego w telewizji TVP2. W Roxy Radiu współtworzył z Wojtkiem Sokołem autorską audycję Instytut Prosto.

W 2016 roku swoją premierę miał serial produkcji Canal+ Polska - “Belfer”. Autorami scenariusza byli Monika Powalisz oraz właśnie Jakub Żulczyk. Kolejną przygodę z telewizją mężczyzna przeżył w 2018 roku. Na podstawie jego powieści „Ślepnąc od świateł” powstał serial o tym samym tytule. Pisarz ponownie stał się współtwórcą scenariusza (z Krzysztofem Skoniecznym).

Żulczyk wielokrotnie nominowany był do prestiżowych nagród literackich, kilkakrotnie otrzymywał wyróżnienia. W 2018 roku zdobył Nagrodę Literacką m.st. Warszawy w kategorii proza oraz Literacką Nagrodę Warmii i Mazur. W 2014 roku otrzymał nominację do Paszportu „Polityki” wraz z Witem Szostakiem i Zygmuntem Miłoszewskim. Ostatecznie nagroda trafiła do autora „Ziarna prawdy”.

W marcu 2021 roku o pisarzu zrobiło się głośno, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wszystko to w związku z oskarżeniami o obrazę prezydenta RP Andrzeja Dudy. Prokuratura poinformowała, że w związku z wypowiedzią Żulczyka w mediach społecznościowych, skierowała akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Warszawie, polegający na znieważeniu głowy państwa. Wywołało to burzliwą dyskusję, do której włączyło się wielu przedstawicieli świata kultury, mediów i polityki.

Debiut literacki Żulczyka - Zrób mi jakąś krzywdę, Radio Armageddon i Instytut

Jakub Żulczyk debiutował w 2006 roku powieścią „Zrób mi jakąś krzywdę”. To opowieść o dwudziestopięcioletnim Dawidzie i piętnastoletniej Kaśce, którzy wyruszają w podróż po Polsce. Na trasie spotykają ludzi z różnych szczebli drabiny społecznej – dresiarzy, bogate emerytki, świadków Jehowy i chorego psychicznie detektywa. To pełnoprawne love story, w którym bohaterowie mierzą się z podstawowymi pytaniami dotyczącymi miłości, przyjaźni i dojrzewania.

Dwa lata później, w 2008 roku, swoją premierę miała książka „Radio Armageddon”. W 2010 roku z kolei ukazał się thriller pt. „Instytut”, powieść utrzymana w niezwykle mrocznym tonie. Główną bohaterką książki jest Agnieszka, której mieszkanie jest tytułowym Instytutem. W apartamencie dochodzi do serii makabrycznych zdarzeń. Samotność, brak pieniędzy, zdrada prowadzą do tajemniczych konsekwencji.

Zmorojewo i Świątynia

Następne dwie książki Żulczyka (2011), “Zmorojewo” oraz “Świątynia” utrzymane są w konwencji powieści fantasy. Bohaterem obu powieści jest Tytus Grójecki, piętnastoletni nerd, miłośnik horrorów, nałogowy gracz i pasjonat nadprzyrodzonych, niewyjaśnionych zjawisk. „Zmorojewo” i „Świątynia” to połączenie dziwnych pomysłów, trochę zabawna, trochę straszna, ale też romantyczna opowieść. Gdy przed Tytusem jawi się wizja najgorszych wakacji życia, chłopak poznaje Ankę, zbuntowaną nastolatkę. W okolicznych lasach czai się jednak Zło, o którym opowieści krążą wśród lokalnej społeczności. Wkrótce we wsi zaczynają dziać się dziwne rzeczy.

Ślepnąc od świateł

Rok 2014 okazał się całkowitym zwrotem w karierze Żulczyka. Wówczas ukazała się najgłośniejsza powieść pisarza pt. „Ślepnąc od świateł”. Jej bohaterem jest absolwent warszawskiego ASP, który marzy o tym, by coś w życiu osiągnąć, a nie jedynie otrzeć się o status klasy średniej. Dokonał radykalnego, ale niezwykle niebezpiecznego wyboru. Postanowił zacząć handlować narkotykami, a konkretnie kokainą. W dzień odsypia nocne rajdy po mieście, roznoszenie towaru oraz brutalne egzekwowanie pieniędzy od dłużników.

Na podstawie powieści powstał kultowy już serial „Ślepnąc od świateł”. W produkcji wystąpiła plejada gwiazd, z Robertem Więckiewiczem, Januszem Chabiorem, Cezarym Pazurą i Agnieszką Żulewską w obsadzie. Burzliwą dyskusję wywołało zaangażowanie Kamila Nożyńskiego do głównej roli Kuby Niteckiego. Nożyński nie miał wcześniej doświadczenia w aktorstwie i wielu krytyków dziwiło się, że do tak wysoko budżetowej produkcji zatrudniany jest naturszczyk. Zwolennicy z kolei doceniali surowy sposób gry aktora. Warto wspomnieć także o ikonicznej roli Jana Frycza, który wcielił się w postać Daria, gangstera starej daty, który po wielu latach odsiadki stara się odnowić swoją pozycję w światku przestępczym stolicy.

Fabuła serialu skupia się wokół tygodnia życia Kuby Niteckiego, znanego, ale również niezwykle tajemniczego i wyrachowanego warszawskiego dilera handlującego kokainą. Jego klientami są biznesmeni, hipsterzy, politycy, celebryci, ale również gangsterzy. Wśród nich jest niezwykle groźny Władek „Stryj” i ich szef Jacek. Autorami scenariusza są Krzysztof Skonieczny oraz Jakub Żulczyk – autor powieści, na podstawie której powstał serial.

Wzgórze psów

2017 rok przyniósł czytelnikom Jakuba Żulczyka powieśćWzgórze psów”. To do tej pory najbardziej opasła pozycja w jego dorobku. Ta blisko 900-stronicowa książka to mroczny thriller, którego akcja rozgrywa się w małym miasteczku, w zamkniętej społeczności. Żulczyk pisze o Polsce prowincjonalnej, gdzie kryje się pewna metafizyczna opowieść o losie kraju.

Za tę książkę Żulczyk otrzymał Nagrodę Literacką m.st. Warszawy w kategorii proza oraz Literacką Nagrodę Warmii i Mazur.

Czarne Słońce

W 2019 roku nakładem wydawnictwa Świat Książki ukazała się książka „Czarne słońce”. To prowokacyjna, alternatywna wersja historii Polski. Mimo że w gruncie rzeczy jest to opowieść zmyślona, to więcej w niej prawdy niż się wydaje. Wielką Polską rządzi Ojciec Premier. Kraju nigdy nie zaleje horda uchodźców, nie ma w nim miejsca dla zdrajców i wrogów ojczyzny bowiem jest rządzony twardą ręką. Na co dzień bardzo dobrze funkcjonują neonazistowskie bojówki i religijni fanatycy. W „Czarnym Słońcu” Żulczyk łączy thriller, z dystopią, kryminałem noir, powieścią drogi i dramatem psychologicznym.

Książka „Czarne Słońce” w formie papierowej i audiobooka dostępna jest w księgarni internetowej Woblink. Audiobooka czyta Piotr Rogucki, wokalista zespołu Coma.

Inne światy - zbiór opowiadań

Opowiadanie Jakuba Żulczyka znalazło się także w wyjątkowej antologii pt. „Inne światy” wydanej przez Wydawnictwo SQN. Książka została okraszona mistrzowskimi ilustracjami Jakuba Różalskiego. „Inne światy” to zbiór opowiadań, w których różne fantastyczne wizje rzeczywistości przedstawiają Jakub Małecki, Łukasz Orbitowski, Jacek Dukaj, Sylwia Chutnik, Aneta Jadowska, Robert J. Szmidt, Remigiusz Mróz, Aleksandra Zielińska oraz Anna Kańtoch czyli przedstawiciele pierwszej ligi polskiej fantastyki.

Co znajdziesz w kategorii: zintegrowana

Najlepsze audiobooki dla dzieci

Książki do słuchania to jeden z najchętniej wybieranych formatów, gdy mowa o najmłodszych czytelnikach. Te nagrania dźwiękowe, w których tekst publikacji odczytywany jest przez lektora lub lektorkę, cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i rodziców. W ten sposób pociechy poznają nie tylko najnowsze bajki dla dzieci, ale także klasyczne pozycje z dzieciństwa swoich rodziców. Audiobooki dla dzieci rozśmieszają, wzruszają i uczą zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. Specjalnie wyselekcjonowany wybór tytułów, jaki znajdziecie na Woblink, gwarantuje, że odkryjecie tutaj pozycje dostosowane do potrzeb i upodobań najmłodszych. Często znajdziemy w nich jasno zarysowany konflikt pomiędzy dobrem a złem, z którego rozwiązania płyną nie tylko walory rozrywkowe, ale także edukacyjne. Dostępność książek do słuchania dla dzieci w formacie mp3 gwarantuje szeroką kompatybilność z urządzeniami do odtwarzania audiobooków. Dzieła takich autorów jak Kornel Makuszyński, Henryk Sienkiewicz czy Hans Christian Andersen zachwycą w wersji audiobooka nie tylko dzieci, ale także rodziców.

Jakie audiobooki dla dzieci wybrać?

Wybór najlepszego audiobooka dla dzieci może nie być łatwy - czeka tu bowiem wiele ciekawych tytułów. Warto przede wszystkim dostosować tytuł do wieku młodego czytelnika. Dla niektórych ciekawe będą przygody detektywa Sherlocka Holmesa autorstwa Artura Conana Doyle’a czy “Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Nieco młodsze dzieci z pewnością chętnie wysłuchają historii Mikołajka z serii opowiadań René Goscinnego i Jean-Jacquesa Sampé, czy przygód z Doliny Muminków Tove Jansson. Najmłodsi na pewno będą świetnie bawić się z kotem Cukierkiem w jego przygodach autorstwa Waldemara Cichonia. Najważniejsze, żeby czytelnicy na długo zapamiętali opowieści z danego audiobooka. Każdy dorosły ma przecież jakiś ulubiony tytuł z dzieciństwa - i właśnie taka książka do słuchania jest dla dzieci najlepsza. Może będzie nią, znany z pewnością także rodzicom, Pan Samochodzik Arkadiusza Niemirskiego? Albo seria Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery? Niedawno Wydawnictwo Marginesy opublikowało jej nowe tłumaczenie, bliższą oryginałowi “Anne z Zielonych Szczytów” oraz “Anne z Avonlea”, przełożoną przez Annę Bańkowską.

Audiobooki z bajkami dla dzieci

Niezmiennie wysoką popularnością wśród najmłodszych cieszą się audiobooki z bajkami. Najchętniej czytanymi książkami do słuchania dla dzieci od lat pozostają baśnie autorstwa Hansa Christiana Andersena, takie jak “Księżniczka na ziarnku grochu”, “Nowe szaty cesarza” czy “Calineczka”. Także bracia Grimm od dawna władają wyobraźnią młodszych czytelników. “Czerwony kapturek”, “Jaś i Małgosia”, “Kopciuszek”, “Śnieżka” - kto z nas nie zna tych historii? Nie mniejsze zainteresowanie wzbudzają klasyczne wiersze Jana Brzechwy, które często są w ogóle jednymi z pierwszych spotkań dzieci z poezją. Brzechwa to także autor chętnie słuchanej książki “Akademia Pana Kleksa”, czytanej między innymi przez Krzysztofa Kolbergera. “Lokomotywa”, “Rzepka”, “Słoń Trąbalski” lub “Ptasie radio” to ponadczasowe bajki wierszowane Juliana Tuwima, które kochają zarówno dzieci, jak i rodzice. Szczególne miejsce wśród audiobooków z bajkami dla dzieci zajmują także dzieła Wandy Chotomskiej. “Tadek Niejadek”, “Kareta z piernika”, “Dzieci Pana Astronoma” czy “Smok ze smoczej jamy” - nie sposób przejść obok nich obojętnie! “Wesołe przedszkole” Marii Kownackiej to także jeden z najchętniej słuchanych audiobooków dla najmłodszych, podobnie jak “Na jagody” Marii Konopnickiej. Tak rodzicom, jak i dzieciom na pewno znana jest seria Magiczne drzewo autorstwa Andrzeja Maleszki - jeden z tomów czyta Julia Kamińska, a drugi Marcin Dorociński! Nie da się obojętnie przejść także wobec takich klasyków literatury dziecięcej jak “ Kubuś Puchatek” czy “Chatka Puchatka” Alana Alexandra Milne'a. W polskiej wersji tę książkę do słuchania czyta w dodatku Janusz Gajos. “Doktor Dolittle” Hugh Loftinga ucieszy każdą miłośniczkę i miłośnika zwierząt.

Książki dla dzieci do słuchania - polecane tytuły

Wybór najlepszego audiobooka dla młodszych czytelników to nie lada wyzwanie. Bez względu na wiek z pewnością dobrym wyborem będzie któraś z książek Kornela Makuszyńskiego. “Przygody Koziołka Matołka” wciągną wszystkich, dużych i małych. Audiobook z powieścią “Szaleństwa Panny Ewy” z pewnością przywoła miłe wspomnienia także u rodziców, a głos Wojciecha Malajkata na wiele godzin zamieszka w głowach dzieci. A może są one zainteresowane greckimi mitami? Nie ma lepszego audiobooka na taką okoliczność jak “Mitologia” Jana Parandowskiego. Zarówno ten tytuł, jak i “Przygody Odyseusza” czyta Wiktor Zborowski, swoim charakterystycznym głosem tworząc niesamowitą atmosferę. Dzieciom marzą się podróże? Juliusz Verne i jego “W 80 dni dookoła świata” tylko czekają na wysłuchanie! W planach jest też wyprawa pozaziemska w “Podróż na księżyc” albo w nieznane zakamarki naszego globu w “20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi” czy “Podróży do wnętrza Ziemi”. Skoro już o nieznanych światach mowa - Terry Pratchett poleca swoje książki do słuchania wszystkim trochę starszym dzieciom! Nie sposób oderwać się od kolejnych powieści z cyklu “Świat Dysku”. Fantastyczne historie wypełniają także jego “Dobry Omen” napisany wspólnie z Neilem Gaimanem. Obok nich melduje się “Banda z Burej” Magdaleny Witkiewicz - seria pełna tajemnic, zagadek i śledztw prowadzonych przez rezolutne dzieci. “ Koszmarny Karolek” to cudowna, zabawna seria opowiadań, której autorką jest Francesca Simon. Przygody niezbyt grzecznego, ciekawskiego i zainteresowanego zawsze nie tym co należy Karolka z miejsca podbijają serca najmłodszych. Seria “Baśniobór” Brandona Mulla oferuje z kolei pełne zwrotów akcji i niesamowitych postaci powieści fantastyczne. Każde dziecko z łatwością znajdzie swoją ulubioną książkę do czytania wśród wielu audiobooków, które znajdziecie na Woblink.