Majówkowy Maraton Czytelniczy

Jakub Żulczyk Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Zmorojewo, Ebook | Jakub Żulczyk

    Tytus to 15-letni nerd, fanatyk horrorów, gier komputerowych i zjawisk nadprzyrodzonych. Właśnie zanosi się na najnudniejsze wakacje jego życia u dziadków w Głuszycach, gdy w „zabitej dechami dziurze” poznaje Ankę, odważną, zbuntowaną nastolatkę.Równocześnie w mazurskim lesie czai się Zło - legendy o nim od lat krążą po wsi. Gdy zaczynają ginąć ludzie i dzieją się dziwne rzeczy, niespodziewanie lato u nadpobudliwej babci zamienia się w mroczną przygodę.Narażając się na śmiert...

    Promocja
    okładka Utopay część 1, Audiobook | Anna Rozenberg, Jakub Żulczyk, Wojtek Miłoszewski, Wojciech Chmielarz, Jacek Dukaj

    Pieniądz napędza świat. Pieniądz nim rządzi. Pieniądz rządzi nami. Pobudza zmysły. Uzależnia. Ale jest niezbędny do życia. Daje wolność, radość, bezpieczeństwo. Choć sprowadza wojny i prowadzi do zbrodni. Stoi za najwspanialszymi dziełami ludzkości. Jednak zdarza się, że odczłowiecza. Tak było wczoraj. Tak jest dzisiaj. A jak będzie jutro? Najlepsi polscy pisarze i pisarki w antologii futurystycznych opowiadań o pieniądzach.Materialnych, wirtualnych, na kontach ludzi lub...

Jakub Żulczyk Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Jakub Żulczyk jest autorem dziewięciu powieści, wśród nich warto wyróżnić „Ślepnąc od świateł”, „Zrób mi jakąś krzywdę” oraz „Czarne Słońce”.

Autor urodził się w 1983 roku. To polski pisarz, scenarzysta, dziennikarz i publicysta. Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie studiował amerykanistykę. Współpracował m.in. z „Lampą” i „Machiną”. Ponadto publikował swoje teksty w „Exklusivie”, „Dzienniku”, „Tygodniku Powszechnym”, „Metropolu” i „Playboyu”. Posiadał swoją stałą rubrykę w magazynie „Wprost”. W 2011 roku dołączył do zespołu „Redakcji Kultury”, programu emitowanego w telewizji TVP2. W Roxy Radiu współtworzył z Wojtkiem Sokołem autorską audycję Instytut Prosto.

W 2016 roku swoją premierę miał serial produkcji Canal+ Polska - “Belfer”. Autorami scenariusza byli Monika Powalisz oraz właśnie Jakub Żulczyk. Kolejną przygodę z telewizją mężczyzna przeżył w 2018 roku. Na podstawie jego powieści „Ślepnąc od świateł” powstał serial o tym samym tytule. Pisarz ponownie stał się współtwórcą scenariusza (z Krzysztofem Skoniecznym).

Żulczyk wielokrotnie nominowany był do prestiżowych nagród literackich, kilkakrotnie otrzymywał wyróżnienia. W 2018 roku zdobył Nagrodę Literacką m.st. Warszawy w kategorii proza oraz Literacką Nagrodę Warmii i Mazur. W 2014 roku otrzymał nominację do Paszportu „Polityki” wraz z Witem Szostakiem i Zygmuntem Miłoszewskim. Ostatecznie nagroda trafiła do autora „Ziarna prawdy”.

W marcu 2021 roku o pisarzu zrobiło się głośno, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wszystko to w związku z oskarżeniami o obrazę prezydenta RP Andrzeja Dudy. Prokuratura poinformowała, że w związku z wypowiedzią Żulczyka w mediach społecznościowych, skierowała akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Warszawie, polegający na znieważeniu głowy państwa. Wywołało to burzliwą dyskusję, do której włączyło się wielu przedstawicieli świata kultury, mediów i polityki.

Debiut literacki Żulczyka - Zrób mi jakąś krzywdę, Radio Armageddon i Instytut

Jakub Żulczyk debiutował w 2006 roku powieścią „Zrób mi jakąś krzywdę”. To opowieść o dwudziestopięcioletnim Dawidzie i piętnastoletniej Kaśce, którzy wyruszają w podróż po Polsce. Na trasie spotykają ludzi z różnych szczebli drabiny społecznej – dresiarzy, bogate emerytki, świadków Jehowy i chorego psychicznie detektywa. To pełnoprawne love story, w którym bohaterowie mierzą się z podstawowymi pytaniami dotyczącymi miłości, przyjaźni i dojrzewania.

Dwa lata później, w 2008 roku, swoją premierę miała książka „Radio Armageddon”. W 2010 roku z kolei ukazał się thriller pt. „Instytut”, powieść utrzymana w niezwykle mrocznym tonie. Główną bohaterką książki jest Agnieszka, której mieszkanie jest tytułowym Instytutem. W apartamencie dochodzi do serii makabrycznych zdarzeń. Samotność, brak pieniędzy, zdrada prowadzą do tajemniczych konsekwencji.

Zmorojewo i Świątynia

Następne dwie książki Żulczyka (2011), “Zmorojewo” oraz “Świątynia” utrzymane są w konwencji powieści fantasy. Bohaterem obu powieści jest Tytus Grójecki, piętnastoletni nerd, miłośnik horrorów, nałogowy gracz i pasjonat nadprzyrodzonych, niewyjaśnionych zjawisk. „Zmorojewo” i „Świątynia” to połączenie dziwnych pomysłów, trochę zabawna, trochę straszna, ale też romantyczna opowieść. Gdy przed Tytusem jawi się wizja najgorszych wakacji życia, chłopak poznaje Ankę, zbuntowaną nastolatkę. W okolicznych lasach czai się jednak Zło, o którym opowieści krążą wśród lokalnej społeczności. Wkrótce we wsi zaczynają dziać się dziwne rzeczy.

Ślepnąc od świateł

Rok 2014 okazał się całkowitym zwrotem w karierze Żulczyka. Wówczas ukazała się najgłośniejsza powieść pisarza pt. „Ślepnąc od świateł”. Jej bohaterem jest absolwent warszawskiego ASP, który marzy o tym, by coś w życiu osiągnąć, a nie jedynie otrzeć się o status klasy średniej. Dokonał radykalnego, ale niezwykle niebezpiecznego wyboru. Postanowił zacząć handlować narkotykami, a konkretnie kokainą. W dzień odsypia nocne rajdy po mieście, roznoszenie towaru oraz brutalne egzekwowanie pieniędzy od dłużników.

Na podstawie powieści powstał kultowy już serial „Ślepnąc od świateł”. W produkcji wystąpiła plejada gwiazd, z Robertem Więckiewiczem, Januszem Chabiorem, Cezarym Pazurą i Agnieszką Żulewską w obsadzie. Burzliwą dyskusję wywołało zaangażowanie Kamila Nożyńskiego do głównej roli Kuby Niteckiego. Nożyński nie miał wcześniej doświadczenia w aktorstwie i wielu krytyków dziwiło się, że do tak wysoko budżetowej produkcji zatrudniany jest naturszczyk. Zwolennicy z kolei doceniali surowy sposób gry aktora. Warto wspomnieć także o ikonicznej roli Jana Frycza, który wcielił się w postać Daria, gangstera starej daty, który po wielu latach odsiadki stara się odnowić swoją pozycję w światku przestępczym stolicy.

Fabuła serialu skupia się wokół tygodnia życia Kuby Niteckiego, znanego, ale również niezwykle tajemniczego i wyrachowanego warszawskiego dilera handlującego kokainą. Jego klientami są biznesmeni, hipsterzy, politycy, celebryci, ale również gangsterzy. Wśród nich jest niezwykle groźny Władek „Stryj” i ich szef Jacek. Autorami scenariusza są Krzysztof Skonieczny oraz Jakub Żulczyk – autor powieści, na podstawie której powstał serial.

Wzgórze psów

2017 rok przyniósł czytelnikom Jakuba Żulczyka powieśćWzgórze psów”. To do tej pory najbardziej opasła pozycja w jego dorobku. Ta blisko 900-stronicowa książka to mroczny thriller, którego akcja rozgrywa się w małym miasteczku, w zamkniętej społeczności. Żulczyk pisze o Polsce prowincjonalnej, gdzie kryje się pewna metafizyczna opowieść o losie kraju.

Za tę książkę Żulczyk otrzymał Nagrodę Literacką m.st. Warszawy w kategorii proza oraz Literacką Nagrodę Warmii i Mazur.

Czarne Słońce

W 2019 roku nakładem wydawnictwa Świat Książki ukazała się książka „Czarne słońce”. To prowokacyjna, alternatywna wersja historii Polski. Mimo że w gruncie rzeczy jest to opowieść zmyślona, to więcej w niej prawdy niż się wydaje. Wielką Polską rządzi Ojciec Premier. Kraju nigdy nie zaleje horda uchodźców, nie ma w nim miejsca dla zdrajców i wrogów ojczyzny bowiem jest rządzony twardą ręką. Na co dzień bardzo dobrze funkcjonują neonazistowskie bojówki i religijni fanatycy. W „Czarnym Słońcu” Żulczyk łączy thriller, z dystopią, kryminałem noir, powieścią drogi i dramatem psychologicznym.

Książka „Czarne Słońce” w formie papierowej i audiobooka dostępna jest w księgarni internetowej Woblink. Audiobooka czyta Piotr Rogucki, wokalista zespołu Coma.

Inne światy - zbiór opowiadań

Opowiadanie Jakuba Żulczyka znalazło się także w wyjątkowej antologii pt. „Inne światy” wydanej przez Wydawnictwo SQN. Książka została okraszona mistrzowskimi ilustracjami Jakuba Różalskiego. „Inne światy” to zbiór opowiadań, w których różne fantastyczne wizje rzeczywistości przedstawiają Jakub Małecki, Łukasz Orbitowski, Jacek Dukaj, Sylwia Chutnik, Aneta Jadowska, Robert J. Szmidt, Remigiusz Mróz, Aleksandra Zielińska oraz Anna Kańtoch czyli przedstawiciele pierwszej ligi polskiej fantastyki.

Co znajdziesz w kategorii: Dla młodzieży

Do literatury młodzieżowej zaliczają się książki pisane dla nastoletnich czytelników oraz tak zwanych młodych dorosłych (Young Adult). W literaturze dla młodzieży najczęściej poruszane są tematy i problemy ważne dla osób wkraczających w okres dojrzewania. Autorzy książek zaliczanych do literatury młodzieżowej piszą o pierwszych związkach i rozstaniach, miłości, porzuceniu, przyjaźni, a także o używkach, seksualności czy samobójstwie. Jedną z pozycji w tej kategorii, która podejmuje próbę zmierzenia się z wieloma problemami charakterystycznymi dla okresu dojrzewania, jest na przykład kontrowersyjna powieść „13 powodów” Jaya Ashera, w oparciu o którą powstał głośny serial pod tym samym tytułem (wyprodukowany przez platformę Netflix). Warto pamiętać, że wiele powieści uważanych obecnie za młodzieżowe w przeszłości było adresowanych do starszych czytelników. Dopiero po późniejszych adaptacjach były akceptowane jako powieści dla młodych osób – tak było w przypadku utworów pisanych przez Juliusza Verne’a. Znaczna część jego powieści powstała jako teksty dla dorosłych, jednak zyskały one popularność również wśród młodszych czytelników z uwagi na atrakcyjną formę. Dlatego też powieści Verne’a takie jak „20 000 mil podmorskiej żeglugi” czy „W 80 dni dookoła świata” znajdują się w kategorii „Dla młodzieży”. W tej kategorii odnaleźć można zarówno powieści zaliczane do fantastyki, horroru, kryminału czy thrilleru, jak i romanse, powieści obyczajowe, a także pozycje będące połączeniem dwóch lub więcej gatunków. Do takich należą powieści „Ponad wszystko” Nicoli Yoon, „Fanfik” Natalii Osińskiej, cykl „Buntowniczka z pustyni” Alwyn Hamilton, „Eleonora i Park” oraz „Fangirl” Rainbow Rowell, a także cykl Victorii Aveyard „Czerwona królowa”. Nie zabrakło tu również kultowej i międzypokoleniowej serii „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz, powieści o Harrym Potterze J. K. Rowling, a także publikacji zaliczanych do klasyki literatury dla młodzieży („Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery).