Pierwszy nowożytny polski dramat w nowoczesnym wydaniu! Poznaj zróżnicowane obywatelskie postawy XVI-wiecznej Rzeczypospolitej ubranej przez Jana Kochanowskiego w szaty starożytnej Troi! Akcja dzieła dotyczy wydarzeń rozgrywających się w przeddzień wybuchu wojny trojańskiej. Królewicz trojański Parys porywa piękną Helenę, żonę króla spartańskiego, o którą upominają się wysłani przez Greków posłowie. Odmowa wydania Heleny była początkiem końca Troi. Jan Kochanowski swoim...
„Fraszki to wszytko, cokolwiek myślemy,/ Fraszki to wszytko, cokolwiek czyniemy…”. Audioteka prezentuje zbiór ponad trzystu fraszek Jana Kochanowskiego – krótkich utworów lirycznych o różnorodnej problematyce, wprowadzonych do literatury polskiej właśnie przez czarnoleskiego poetę. Księgi pierwsza i druga zawierają fraszki powstałe w przypadającym na lata 1559–1574 okresie dworskim, pozostałe Kochanowski napisał w Czarnolesie. Często inspirowane prawdziwymi osobami czy wydar...
Sielskie życie jednego z największych twórców Renesansu – Jana Kochanowskiego – zostało brutalnie przerwane z chwilą śmierci jego ukochanej córki Urszuli. To na bazie tego dramatycznego doświadczenia powstał cykl słynnych 19 utworów opisujących rozpacz i cierpienie pogrążonego w żałobie ojca. W treści utworów „Mistrza z Czarnolasu” odnaleźć można smutek, żal i ból po stracie ukochanej córki. Zaobserwować jednak można również humanistyczne pogodzenie się z losem i odnalezienie...
„Treny”, „Fraszki” i „Pieśni”Jana Kochanowskiego, które ukazują się w formie audiobooka w interpretacji Janusza Żaka, cechuje doskonała forma, genialne rymy i zaskakujące ujęcie tematu, tak charakterystyczne dla tego wybitnego autora. Niepowtarzalne łączenie elementów klasycznych z renesansowym obrazem świata stały się wizytówką poety, które teraz można usłyszeć w wersji audio.
Najpiękniejsze literackie modlitwy w formie nagrania Posłuchaj i zasłuchaj się. Pisarze potrafią pięknie mówić o Bogu, potrafią się też modlić żarliwie, lecz także w interesującej i atrakcyjnej formie. Z Bogiem rozmawiają autorzy polscy i europejscy, dawni i współcześni, kobiety i mężczyźni, poeci i prozaicy. Literackie modlitwy od Kochanowskiego poprzez Mickiewicza, Rilkego, Leśmiana, Chestertona do Olędzkiej-Frybesowej znalazły się na jednym audiobooku. 1. Jan Kochanow...
Znakomita, stylowa interpretacja Romana Felczyńskiego. Przyjemność słuchania. Kochanowski pisał fraszki przez całe życie, choć większa ich część powstała w okresie dworskim – przed 1556 r. Fraszki Kochanowskiego pamiętamy jeszcze ze szkolnych lat. Zachwycają trafnością, błyskotliwością ich autora. Są uniwersalne i ponadczasowe. Kochanowski był przenikliwym obserwatorem, trafnie oceniał ówczesną obyczajowość, słabości ludzkie. We fraszce „Na nabożną” autor wyśmiewa się z de...
Autor w swoim dramacie poszerzył jeden z epizodów mitu o wojnie trojańskiej. Jej początek sięga aż do tzw. „sądu Parysa”. Parys (inaczej: Aleksander), syn króla Troi, Priama, został poproszony przez trzy boginie – Herę, Afrodytę i Atenę o rozstrzygnięcie między nimi sporu o to, która z nich jest najurodziwsza.
Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.
Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.
Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.
Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.
MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.
Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.