Jarosław Mikołajewski Książki o nowożytności - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Jarosław Mikołajewski Książki o nowożytności - książki, ebooki i audiobooki

Jarosław Mikołajewski urodził się w 1960 roku. To polski poeta, biograf, reportażysta, pisarz, tłumacz z języka włoskiego. Mikołajewski jest jednym z najbardziej wszechstronnych polskich pisarzy – na swoim koncie ma książki dla dzieci, zbiory esejów, kryminały i reportaże. W swojej bibliografii ma przeszło trzydzieści książek, które były tłumaczone na kilkanaście języków. Choć jego poezja i reportaże ukazywały się głównie we Włoszech, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, to były tłumaczone również na albański, francuski, niemiecki, hiszpański, chorwacki, serbski, bułgarski, czeski, ukraiński, grecki, litewski, rosyjski.

Mikołajewski ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród literackich. Za swoje dzieła otrzymał, m.in. Nagrodę Literacką m. st. Warszawy, Nagrodę „Nowej Okolicy Poetów”, Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny, Nagrodę św. Brata Alberta i wiele innych. Otrzymał również ważne odznaczenia państwowe – w Polsce Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a we Włoszech Order Gwiazdy Solidarności Włoskiej, Premio Nazionale per la Traduzione, Premio della Città di Roma, Premio Flaiano i Premio Internazionale Franco Cuomo.

Jarosław Mikołajewski jest wybitnym tłumaczem. W jego dorobku są przekłady dzieł takich mistrzów jak Dante, Petrarka, Michał Anioł, Leopardi, Pasolini czy Levi. Mikołajewski tłumaczy także klasyczną literaturę dla dzieci – tłumaczył m.in. „Pinokia” Carla Collodiego.

Mikołajewski jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1983-1998 wykładał w Katedrze Italianistyki swojej Alma Mater. Następnie związał się z „Gazetą Wyborczą”. W latach 2006-2012 był dyrektorem Instytutu Polskiego w Rzymie. Wiele dzieł Mikołajewskiego związanych jest z kulturą i historią Włoch.

Poezja Jarosława Mikołajewskiego

Mikołajewski debiutował w 1991 roku tomem poezji „A świadkiem śnieg”. Od tamtej pory ukazało się szesnaście zbiorów wierszy poety. Za swój debiut Mikołajewski otrzymał Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny. Na przestrzeni kolejnych trzydziestu lat za swoje tomy otrzymał wiele prestiżowych nagród. Za „Zbite szklanki” dostał Nagrodę Literacką m. st. Warszawy, za „Na wdechu” nominację do Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, za „Wyrękę” Nagrodę im. Krystyny i Czesława Bednarczyków, a za „Basso continuo” nagrodę Orfeusz.

Powieściowo Jarosław Mikołajewski debiutował w 2004 roku kryminałem „Herbata dla wielbłąda, czyli Sprawy i sprawki detektywa McCoya”, za którą otrzymał nominację do prestiżowej Nagrody Wielkiego Kalibru. W ciągu kolejnych dwóch lat, nakładem Wydawnictwa Literackiego, ukazały się jego zbiory rozmów publikowanych w „Wysokich („Męski umysł”) oraz esej wspomnieniowy o Ryszardzie Kapuścińskim („Sentymentalny portret Ryszarda Kapuścińskiego”).

W 2011 roku ukazało się bardzo ważne dzieło Mikołajewskiego pt. „Rzymska komedia”. To zbiór esejów, za który autor otrzymał Nagrodę Literacką m. st. Warszawy oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike.

W latach 2015-2016, nakładem wydawnictwa Media Rodzina ukazało się pięć kryminałów dla dzieci autorstwa Mikołajewskiego – „Uśmiech Bambola”, „Szklane oczy”, „Zwycięski koń”, „Syreni śpiew” i „Kot w worku”.

Książki dla dzieci Mikołajewskiego

Z książek dla dzieci warto wyróżnić wydane przez Austerię opowiadanie „Wędrówka Nadu”, przepięknie zilustrowane przez Joannę Rusinek. To wyjątkowa książka mająca przybliżyć młodszym czytelnikom niezwykle ważny temat, jakim jest kryzys uchodźczy. Główna bohaterka – Nabu – jest dziewczynką uciekającą z ogarniętej wojną ojczyzny. Jest jednym z tysięcy uchodźców wędrujących do Europy w poszukiwaniu bezpiecznego domu.

W 2015 roku Jarosław Mikołajewski związał się z wydawnictwem Dowody na Istnienie. Wówczas ukazała się wyjątkowa książka pt. „Wielki przypływ”, w którym autor zaprezentował niezwykłe połączenie reportażu z poezją. To książka poświęcona Lampedusie, wyspie będącej jednym z najczęstszych celów „podróży” na drodze uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej do Europy. Mikołajewski przygląda się mieszkańcom wyspy, uchodźcom, przedmiotom, które morze wyrzuca na brzeg. Jest świadkiem wielu skrajnych emocji – cierpienia, radości, nienawiści, solidarności, bezradności i bezinteresownej pomocy. Opowieść stricte reporterską autor przeplata fragmentami swojej poezji. Momentami również narracja pisana prozą skłania się ku prozie poetyckiej. Za „Wielki przypływ” Mikołajewski nominowany był do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej.

Dwa lata później ukazał się kolejny reportaż Mikołajewskiego wydany nakładem Dowodów na Istnienie. Mikołajewski pisze w formie bliźniaczo podobnej do „Wielkiego przypływu”. Głównym tematem „Terremoto” są trzęsienia ziemi, które dewastują włoskie wioski. Mikołajewski pisze o utraconym dziedzictwie i cierpieniu ludzi dotkniętych katastrofami. Za „Terremoto” nominowany był do Nagrody Literackiej Nike.

W 2019 roku ukazała się kolejna książka wydana przez Dowody na Istnienie. „Cień w cień. Za cieniem Zuzanny Ginczanki” to esej biograficzny, w którym Mikołajewski opisuje swoją fascynację postacią Ginczanki. Autor za wszelką cenę próbuje odnaleźć wszystkie możliwe ślady pozostawione przez poetkę. Za tę książkę Mikołajewski po raz kolejny otrzymał nominację do Nagrody im. Teresy Torańskiej.

W marcu 2021 roku ukazała się najnowsza książka Jarosława Mikołajewskiego napisana we współpracy z Pawłem Smoleńskim. „Czerwony śnieg na Etnie” to opowieść o Sycylii. Wyspa została przedstawiona przez wyjątkowy duet reportersko-poetycki. Reporterska wnikliwość Smoleńskiego łączy się z poetycką wrażliwością i miłością do Włoch Mikołajewskiego. Dzięki temu połączeniu powstał barwny portret wyspiarskiej rzeczywistości Sycylii – piękna opowieść o sycylijskim świecie i duszy.

Książki Jarosława Mikołajewskiego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Jarosława Mikołajewskiego we wszystkich formatach (ebook, audiobook i książka papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Książki o nowożytności

Nowożytność to epoka pełna przełomowych wydarzeń, które ukształtowały świat, jaki znamy dzisiaj. W tej kategorii znajdziesz książki historyczne, biografie, analizy polityczne czy społeczne opisujące najważniejsze postaci i wydarzenia, jakie rozegrały się w okresie od renesansu po oświecenie. Wielkie odkrycia geograficzne, reformacja, wojny religijne, narodziny kapitalizmu czy niesamowity rozwój nauki - to wszystko czeka na Was na kartach książek poświęconych historii nowożytnej! Sięgnij po opowieści o słynnych postaciach – od Leonarda da Vinci przez Elżbietę I po Ludwika XIV. Oferta księgarni internetowej Woblink obejmuje zarówno wciągające książki biograficzne, jak i rzetelne prace naukowe, idealne dla pasjonatów historii i studentów. Historia Polski czy historia świata - te książki ożywią przeszłość i pozwolą lepiej zrozumieć korzenie współczesności! Wybitni historycy tacy jak Eric Hobsbawm czy Fernand Braudel, a także polscy autorzy: Mieczysław Żywczyński lub Andrzej Chwalba czekają na Was niecierpliwie!

Historia nowożytna - klucz do zrozumienia współczesności

Zgodnie z tradycyjną periodyzacją, nowożytność to epoka, która w historii Europy i w historii świata nastąpiła po średniowieczu, a poprzedziła XIX wiek. Z reguły za datę początkową przyjmuje się rok 1453 (upadek Konstantynopola i cesarstwa bizantyńskiego) lub 1492 (dotarcie do Ameryki przez Krzysztofa Kolumba). To oczywiście jedynie umowne granice historycznych epok - kluczowymi wskaźnikami przejścia od średniowiecza do nowożytności jest cała masa przemian kulturowych, politycznych czy ideologicznych. Podobnie jest zresztą z datą zakończenia nowożytności. Z reguły uznaje się, że zakończył ją wybuch rewolucji francuskiej (1789), niekiedy jednak przesuwa się tę granicę aż do początków XIX wieku, głównie kongresu wiedeńskiego (1814). Warto pamiętać też, że powyższy podział na epoki historyczne obowiązuje przede wszystkim w kulturze europejskiej - odnajdziemy go jednak także jako punkt odniesienia w innych częściach świata. Ten długi i niezwykle bogaty w wydarzenia, zjawiska i przemiany czas pomogą Wam zgłębić najlepsze książki historyczne, które dostępne są na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki. Historia polityczna świata to niezwykle ciekawy obszar wielu analiz. Eric Hobsbawm jest autorem monumentalnej trylogii książek o nowożytności: "Wiek rewolucji 1789-1848", "Wiek kapitału 1848-1875" oraz "Wiek imperium 1875-1914", którą każdy pasjonat historii powinien przeczytać. Najlepsze książki historyczne skupiają się także na bardziej szczegółowych aspektach. Tak dzieje się na przykład w wypadku książki "Nowożytna sztuka wojenna" Hansa Delbrucka, jednej z najważniejszych książek historycznych dotyczących wojskowości.

Dobre książki historyczne o nowożytnej Polsce

Nowożytna historia Polski to czas wielkich wyzwań i osiągnięć, które ukształtowały nasz kraj od wieku XV przez wiek XVII aż do dramatycznej historii XVIII wieku. W tej kategorii znajdziecie książki poświęcone kluczowym wydarzeniom, takim jak złoty wiek Rzeczypospolitej Obojga Narodów, unia lubelska, wojny ze Szwecją i Rosją, a także trudne lata rozbiorów. Dzięki tym tytułom poznacie bliżej losy wybitnych postaci, takich jak Zygmunt August, Jan III Sobieski czy Tadeusz Kościuszko, a także społeczne, polityczne i kulturowe przemiany, które miały wpływ na losy Polski oraz Europy i świata. Nie sposób mówić o książkach poświęconych historii Polski bez wspomnienia tomu "Boże igrzysko. Historia Polski" Normana Daviesa. To klasyczne już w tej chwili opracowanie stanowi jeden z podstawowych punktów wyjścia dla rozważań nad polską historią. Jest nie tylko rzetelnym opracowaniem wybitnego historyka, ale także pozycją, którą po prostu łatwo i przyjemnie się czyta dzięki przystępnemu stylowi pisania Daviesa. Polecamy także jego "Małą Europę. Szkice polskie", prezentującą spojrzenie na nowożytną Polskę w europejskiej perspektywie.

Historia świata XX wieku

Historia nowożytna to nie tylko opowieści o przyczynach rewolucji francuskiej, sztuce wojennej czy historii politycznej świata. To także opowieści o postaciach, które dotychczas pomijano lub których wyjątkowa perspektywa dopiero współcześnie się przed nami otwiera. Jedną z autorek skupiających się na sytuacji przemilczanych często na kartach historii kobiet jest Izabela Desperak. Sięgnijcie po jej ebook "Kobiety niepokorne", by zrozumieć, jak wiele rewolucji i przemian w historii Europy oraz świata nie miałoby się szans bez nich wydarzyć. Popularną pozycją są także "Damy złotego wieku" Kamila Janickiego, opowiadające o trzech wyjątkowych kobietach, które żyły w epoce największej potęgi Rzeczpospolitej. Bona Sforza, Barbara Radziwiłłówna i Anna Jagiellonka - poznajcie je bliżej i dowiedzcie się, jak znacząco wpłynęły na losy Polski. W tej kategorii mieszczą się też książki poświęcone historii seksualności – „W łożu z Tudorami. Intymne życie dynastii” Amy Licence oraz „Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI–XVIII wiek” Marka Telera.

Z kolei Martin Pollack zabierze Was w wyjątkową podróż "Po Galicji. O chasydach, Hucułach, Polakach i Rusinach. Imaginacyjna podróż po Galicji Wschodniej i Bukowinie, czyli wyprawa w świat, którego nie ma". Do tej krainy zaprasza także Norman Davies i jego "Galicja". Wybierz książki, które dostarczą Ci wiedzy i pozwolą spojrzeć na nowożytność przez pryzmat faktów, analiz i interpretacji historycznych!