Jarosław Mikołajewski Poradniki Edukacja, Hobby - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Jarosław Mikołajewski Poradniki Edukacja, Hobby - książki, ebooki i audiobooki

Jarosław Mikołajewski urodził się w 1960 roku. To polski poeta, biograf, reportażysta, pisarz, tłumacz z języka włoskiego. Mikołajewski jest jednym z najbardziej wszechstronnych polskich pisarzy – na swoim koncie ma książki dla dzieci, zbiory esejów, kryminały i reportaże. W swojej bibliografii ma przeszło trzydzieści książek, które były tłumaczone na kilkanaście języków. Choć jego poezja i reportaże ukazywały się głównie we Włoszech, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, to były tłumaczone również na albański, francuski, niemiecki, hiszpański, chorwacki, serbski, bułgarski, czeski, ukraiński, grecki, litewski, rosyjski.

Mikołajewski ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród literackich. Za swoje dzieła otrzymał, m.in. Nagrodę Literacką m. st. Warszawy, Nagrodę „Nowej Okolicy Poetów”, Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny, Nagrodę św. Brata Alberta i wiele innych. Otrzymał również ważne odznaczenia państwowe – w Polsce Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a we Włoszech Order Gwiazdy Solidarności Włoskiej, Premio Nazionale per la Traduzione, Premio della Città di Roma, Premio Flaiano i Premio Internazionale Franco Cuomo.

Jarosław Mikołajewski jest wybitnym tłumaczem. W jego dorobku są przekłady dzieł takich mistrzów jak Dante, Petrarka, Michał Anioł, Leopardi, Pasolini czy Levi. Mikołajewski tłumaczy także klasyczną literaturę dla dzieci – tłumaczył m.in. „Pinokia” Carla Collodiego.

Mikołajewski jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1983-1998 wykładał w Katedrze Italianistyki swojej Alma Mater. Następnie związał się z „Gazetą Wyborczą”. W latach 2006-2012 był dyrektorem Instytutu Polskiego w Rzymie. Wiele dzieł Mikołajewskiego związanych jest z kulturą i historią Włoch.

Poezja Jarosława Mikołajewskiego

Mikołajewski debiutował w 1991 roku tomem poezji „A świadkiem śnieg”. Od tamtej pory ukazało się szesnaście zbiorów wierszy poety. Za swój debiut Mikołajewski otrzymał Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny. Na przestrzeni kolejnych trzydziestu lat za swoje tomy otrzymał wiele prestiżowych nagród. Za „Zbite szklanki” dostał Nagrodę Literacką m. st. Warszawy, za „Na wdechu” nominację do Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, za „Wyrękę” Nagrodę im. Krystyny i Czesława Bednarczyków, a za „Basso continuo” nagrodę Orfeusz.

Powieściowo Jarosław Mikołajewski debiutował w 2004 roku kryminałem „Herbata dla wielbłąda, czyli Sprawy i sprawki detektywa McCoya”, za którą otrzymał nominację do prestiżowej Nagrody Wielkiego Kalibru. W ciągu kolejnych dwóch lat, nakładem Wydawnictwa Literackiego, ukazały się jego zbiory rozmów publikowanych w „Wysokich („Męski umysł”) oraz esej wspomnieniowy o Ryszardzie Kapuścińskim („Sentymentalny portret Ryszarda Kapuścińskiego”).

W 2011 roku ukazało się bardzo ważne dzieło Mikołajewskiego pt. „Rzymska komedia”. To zbiór esejów, za który autor otrzymał Nagrodę Literacką m. st. Warszawy oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike.

W latach 2015-2016, nakładem wydawnictwa Media Rodzina ukazało się pięć kryminałów dla dzieci autorstwa Mikołajewskiego – „Uśmiech Bambola”, „Szklane oczy”, „Zwycięski koń”, „Syreni śpiew” i „Kot w worku”.

Książki dla dzieci Mikołajewskiego

Z książek dla dzieci warto wyróżnić wydane przez Austerię opowiadanie „Wędrówka Nadu”, przepięknie zilustrowane przez Joannę Rusinek. To wyjątkowa książka mająca przybliżyć młodszym czytelnikom niezwykle ważny temat, jakim jest kryzys uchodźczy. Główna bohaterka – Nabu – jest dziewczynką uciekającą z ogarniętej wojną ojczyzny. Jest jednym z tysięcy uchodźców wędrujących do Europy w poszukiwaniu bezpiecznego domu.

W 2015 roku Jarosław Mikołajewski związał się z wydawnictwem Dowody na Istnienie. Wówczas ukazała się wyjątkowa książka pt. „Wielki przypływ”, w którym autor zaprezentował niezwykłe połączenie reportażu z poezją. To książka poświęcona Lampedusie, wyspie będącej jednym z najczęstszych celów „podróży” na drodze uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej do Europy. Mikołajewski przygląda się mieszkańcom wyspy, uchodźcom, przedmiotom, które morze wyrzuca na brzeg. Jest świadkiem wielu skrajnych emocji – cierpienia, radości, nienawiści, solidarności, bezradności i bezinteresownej pomocy. Opowieść stricte reporterską autor przeplata fragmentami swojej poezji. Momentami również narracja pisana prozą skłania się ku prozie poetyckiej. Za „Wielki przypływ” Mikołajewski nominowany był do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej.

Dwa lata później ukazał się kolejny reportaż Mikołajewskiego wydany nakładem Dowodów na Istnienie. Mikołajewski pisze w formie bliźniaczo podobnej do „Wielkiego przypływu”. Głównym tematem „Terremoto” są trzęsienia ziemi, które dewastują włoskie wioski. Mikołajewski pisze o utraconym dziedzictwie i cierpieniu ludzi dotkniętych katastrofami. Za „Terremoto” nominowany był do Nagrody Literackiej Nike.

W 2019 roku ukazała się kolejna książka wydana przez Dowody na Istnienie. „Cień w cień. Za cieniem Zuzanny Ginczanki” to esej biograficzny, w którym Mikołajewski opisuje swoją fascynację postacią Ginczanki. Autor za wszelką cenę próbuje odnaleźć wszystkie możliwe ślady pozostawione przez poetkę. Za tę książkę Mikołajewski po raz kolejny otrzymał nominację do Nagrody im. Teresy Torańskiej.

W marcu 2021 roku ukazała się najnowsza książka Jarosława Mikołajewskiego napisana we współpracy z Pawłem Smoleńskim. „Czerwony śnieg na Etnie” to opowieść o Sycylii. Wyspa została przedstawiona przez wyjątkowy duet reportersko-poetycki. Reporterska wnikliwość Smoleńskiego łączy się z poetycką wrażliwością i miłością do Włoch Mikołajewskiego. Dzięki temu połączeniu powstał barwny portret wyspiarskiej rzeczywistości Sycylii – piękna opowieść o sycylijskim świecie i duszy.

Książki Jarosława Mikołajewskiego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Jarosława Mikołajewskiego we wszystkich formatach (ebook, audiobook i książka papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Poradniki Edukacja, Hobby

Jakie książki mogą wspierać młodzieżowe pasje?

Dzieciństwo i okres dojrzewania to wspaniały czas na rozwój zainteresowań i pasji. Właśnie wtedy tak często i chętnie próbujemy różnych rzeczy - jednego dnia uczęszczamy na kurs rysunku, a drugiego próbujemy zrozumieć, jak zbudować humanoidalnego robota. Wśród ebooków w kategorii zainteresowania i hobby znajdziecie wiele wspaniałych tytułów, które pomogą odkryć nową pasję i rozwinąć już wcześniej rozpoznane upodobania.

Książki dla początkujących (i nie tylko) rysowników

Zastanawiacie się, w jaki sposób narysować ulubione zwierzę, znaną osobę czy postać z gry albo mangi? Na Woblink czekają na Was poradniki zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych rysowników! Mateusz Jagielski przedstawia całą serię książek, które ułatwią Wam przełożenie swoich wyobrażeń na kartkę. “Kurs rysunku. Szkicownik. Zwierzęta”, “Kurs rysunku. Szkicownik. Dzikie zwierzęta”, “Kurs rysowania. Podstawowe techniki. Martwa natura”, “Kurs rysowania. Człowiek”, “Magiczna szkoła rysowania” czy “Szkoła rysowania. Demony” to tylko kilka z wielu propozycji tego autora przeznaczonych dla młodszych i starszych czytelników. Zapalonym rysownikom polecamy także dzieło Soni Leong “Manga. Podręcznik rysowania”. To książka o nowatorskim podejściu do tematu - połączenie tradycyjnego podręcznika z serią lekcji online. Dzięki temu z jednej strony zdobywacie wiedzę o podstawowych technikach, a z drugiej stosujecie ją w praktyce podążając za wskazówkami z filmów instruktażowych. Odkryjcie nieznane sobie wcześniej pokłady własnych umiejętności i ukryte talenty! 

Odkrywając nowe talenty

Czy kiedykolwiek myśleliście o tym, żeby samemu szyć swoje ubrania? Dzięki temu byłyby dokładnie takie, jak je sobie wymarzyliście! Krawiectwo to trudna sztuka, mamy jednak i na to sposób! Sięgnijcie po książki autorstwa Anny Maksymiuk-Szymańskiej - “Uszyj to! Modne dodatki i ubrania w 5 minut” czy “Modne szycie. Twoja kompletna garderoba”. Znajdziecie w nich podstawowe wzory ubrań i wiele praktycznych wskazówek, jak zacząć samodzielnie tworzyć wymarzone kreacje. A może przyglądaliście się kiedyś z podziwem dziełom powstającym na szydełku? Od czegoś trzeba zacząć - można na przykład od okryć dla zabawek. “Ubranka dla lalek. Szydełko. Zrób to sama. Moje hobby” Beaty Guzowskiej to ebook, który krok po kroku pokaże, jak dobrać włóczkę, jak wybrać odpowiedni ścieg, jak obrabiać stroje, a to wszystko uzupełnione o przejrzyste schematy i zdjęcia.

Na Woblink znajdziecie także coś dla siebie, jeśli uwielbiacie bawić się słowami i tworzyć własne historie. “Przewodnik po sztuce pisania dla marzycieli. Jak zostać spełnionym autorem” to ebook Kelly Notaras, redaktorki z 25-letnim stażem, który pomoże Ci zrealizować marzenia o wydaniu swojej książki. Nie wiesz, jak zacząć? Czy Twoja historia jest ciekawa? Utknąłeś na jednej scenie i nie masz pojęcia, jak ruszyć dalej? Ta książka jest właśnie dla Ciebie! Na Woblink dostępna jest w formatach epub, mobi bądź pdf.

Najciekawsze ebooki hobbystyczne

Szachy to gra, która dla wielu pozostaje nie do końca zrozumiałą, lecz niewątpliwie pasjonującą rozgrywką. Kto z nas nie wciągnął się w kolejne partie rozgrywane chociażby w książce i serialu “Gambit królowej”? Aby poznać świat szachów od podstaw, warto sięgnąć po “Szachy. Mój pierwszy podręcznik”. Z jego pomocą zrozumiecie nie tylko podstawy, ale także nauczycie się sztuczek, które mogą zagwarantować Wam zwycięstwo!

Nie do końca wiecie, na co macie aktualnie ochotę i co podoba Wam się najbardziej? “Praktycznie wszystko” to poradnik idealny na takie sytuacje! Dowiecie się z niego różnych rzeczy - od tego, jak upiec pyszne ciasteczka, przez naukę cerowania skarpetek i przyszywania guzików po nadawanie sygnałów alfabetem Morse’a i rozpalanie ogniska bez użycia zapałek! A może bardziej ciągnie Was do aktywności manualnych? Wtedy zdecydowanie polecamy zajrzeć do ebooków wyżej wspomnianej Beaty Guzowskiej, takich jak “Druciki kreatywne. Zrób to sam”, “Zabawki z modeliny” czy “Zabawki z polaru”. Warto także zapoznać się z książkami Marceliny Grabowskiej-Piątek “50 origami dla dzieci” czy “100% papieru. Wycinanki – papier eko – origami – lampiony i witraże – paski – karton – papier mâché – quilling – papierowa wiklina”. Dzięki ebookom hobbystycznym dostępnym na Woblink młodzież w każdym wieku z łatwością odkryje i rozwinie swoje talenty oraz pasje!