Jarosław Mikołajewski Religia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Jarosław Mikołajewski Religia - książki, ebooki i audiobooki

Jarosław Mikołajewski urodził się w 1960 roku. To polski poeta, biograf, reportażysta, pisarz, tłumacz z języka włoskiego. Mikołajewski jest jednym z najbardziej wszechstronnych polskich pisarzy – na swoim koncie ma książki dla dzieci, zbiory esejów, kryminały i reportaże. W swojej bibliografii ma przeszło trzydzieści książek, które były tłumaczone na kilkanaście języków. Choć jego poezja i reportaże ukazywały się głównie we Włoszech, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, to były tłumaczone również na albański, francuski, niemiecki, hiszpański, chorwacki, serbski, bułgarski, czeski, ukraiński, grecki, litewski, rosyjski.

Mikołajewski ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród literackich. Za swoje dzieła otrzymał, m.in. Nagrodę Literacką m. st. Warszawy, Nagrodę „Nowej Okolicy Poetów”, Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny, Nagrodę św. Brata Alberta i wiele innych. Otrzymał również ważne odznaczenia państwowe – w Polsce Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a we Włoszech Order Gwiazdy Solidarności Włoskiej, Premio Nazionale per la Traduzione, Premio della Città di Roma, Premio Flaiano i Premio Internazionale Franco Cuomo.

Jarosław Mikołajewski jest wybitnym tłumaczem. W jego dorobku są przekłady dzieł takich mistrzów jak Dante, Petrarka, Michał Anioł, Leopardi, Pasolini czy Levi. Mikołajewski tłumaczy także klasyczną literaturę dla dzieci – tłumaczył m.in. „Pinokia” Carla Collodiego.

Mikołajewski jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1983-1998 wykładał w Katedrze Italianistyki swojej Alma Mater. Następnie związał się z „Gazetą Wyborczą”. W latach 2006-2012 był dyrektorem Instytutu Polskiego w Rzymie. Wiele dzieł Mikołajewskiego związanych jest z kulturą i historią Włoch.

Poezja Jarosława Mikołajewskiego

Mikołajewski debiutował w 1991 roku tomem poezji „A świadkiem śnieg”. Od tamtej pory ukazało się szesnaście zbiorów wierszy poety. Za swój debiut Mikołajewski otrzymał Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny. Na przestrzeni kolejnych trzydziestu lat za swoje tomy otrzymał wiele prestiżowych nagród. Za „Zbite szklanki” dostał Nagrodę Literacką m. st. Warszawy, za „Na wdechu” nominację do Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, za „Wyrękę” Nagrodę im. Krystyny i Czesława Bednarczyków, a za „Basso continuo” nagrodę Orfeusz.

Powieściowo Jarosław Mikołajewski debiutował w 2004 roku kryminałem „Herbata dla wielbłąda, czyli Sprawy i sprawki detektywa McCoya”, za którą otrzymał nominację do prestiżowej Nagrody Wielkiego Kalibru. W ciągu kolejnych dwóch lat, nakładem Wydawnictwa Literackiego, ukazały się jego zbiory rozmów publikowanych w „Wysokich („Męski umysł”) oraz esej wspomnieniowy o Ryszardzie Kapuścińskim („Sentymentalny portret Ryszarda Kapuścińskiego”).

W 2011 roku ukazało się bardzo ważne dzieło Mikołajewskiego pt. „Rzymska komedia”. To zbiór esejów, za który autor otrzymał Nagrodę Literacką m. st. Warszawy oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike.

W latach 2015-2016, nakładem wydawnictwa Media Rodzina ukazało się pięć kryminałów dla dzieci autorstwa Mikołajewskiego – „Uśmiech Bambola”, „Szklane oczy”, „Zwycięski koń”, „Syreni śpiew” i „Kot w worku”.

Książki dla dzieci Mikołajewskiego

Z książek dla dzieci warto wyróżnić wydane przez Austerię opowiadanie „Wędrówka Nadu”, przepięknie zilustrowane przez Joannę Rusinek. To wyjątkowa książka mająca przybliżyć młodszym czytelnikom niezwykle ważny temat, jakim jest kryzys uchodźczy. Główna bohaterka – Nabu – jest dziewczynką uciekającą z ogarniętej wojną ojczyzny. Jest jednym z tysięcy uchodźców wędrujących do Europy w poszukiwaniu bezpiecznego domu.

W 2015 roku Jarosław Mikołajewski związał się z wydawnictwem Dowody na Istnienie. Wówczas ukazała się wyjątkowa książka pt. „Wielki przypływ”, w którym autor zaprezentował niezwykłe połączenie reportażu z poezją. To książka poświęcona Lampedusie, wyspie będącej jednym z najczęstszych celów „podróży” na drodze uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej do Europy. Mikołajewski przygląda się mieszkańcom wyspy, uchodźcom, przedmiotom, które morze wyrzuca na brzeg. Jest świadkiem wielu skrajnych emocji – cierpienia, radości, nienawiści, solidarności, bezradności i bezinteresownej pomocy. Opowieść stricte reporterską autor przeplata fragmentami swojej poezji. Momentami również narracja pisana prozą skłania się ku prozie poetyckiej. Za „Wielki przypływ” Mikołajewski nominowany był do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej.

Dwa lata później ukazał się kolejny reportaż Mikołajewskiego wydany nakładem Dowodów na Istnienie. Mikołajewski pisze w formie bliźniaczo podobnej do „Wielkiego przypływu”. Głównym tematem „Terremoto” są trzęsienia ziemi, które dewastują włoskie wioski. Mikołajewski pisze o utraconym dziedzictwie i cierpieniu ludzi dotkniętych katastrofami. Za „Terremoto” nominowany był do Nagrody Literackiej Nike.

W 2019 roku ukazała się kolejna książka wydana przez Dowody na Istnienie. „Cień w cień. Za cieniem Zuzanny Ginczanki” to esej biograficzny, w którym Mikołajewski opisuje swoją fascynację postacią Ginczanki. Autor za wszelką cenę próbuje odnaleźć wszystkie możliwe ślady pozostawione przez poetkę. Za tę książkę Mikołajewski po raz kolejny otrzymał nominację do Nagrody im. Teresy Torańskiej.

W marcu 2021 roku ukazała się najnowsza książka Jarosława Mikołajewskiego napisana we współpracy z Pawłem Smoleńskim. „Czerwony śnieg na Etnie” to opowieść o Sycylii. Wyspa została przedstawiona przez wyjątkowy duet reportersko-poetycki. Reporterska wnikliwość Smoleńskiego łączy się z poetycką wrażliwością i miłością do Włoch Mikołajewskiego. Dzięki temu połączeniu powstał barwny portret wyspiarskiej rzeczywistości Sycylii – piękna opowieść o sycylijskim świecie i duszy.

Książki Jarosława Mikołajewskiego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Jarosława Mikołajewskiego we wszystkich formatach (ebook, audiobook i książka papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Religia

Najlepsze książki religijne zawierają w sobie uniwersalne zasady, wskazówki i mądrości, z których skorzystać może każdy, bez względu na indywidualne przekonania. To także bogate źródło wiedzy dla wszystkich osób zainteresowanych historią religii świata, w tym historią kościoła katolickiego, prawosławnego lub protestanckiego. Literatura religijna obejmuje zarówno teksty źródłowe, takie jak Pismo Święte (także w popularnym wydaniu Biblii Tysiąclecia) czy Koran, jak i dzieła poruszające tematykę dogmatów religijnych, życia po śmierci czy opisujące przeżycia mistyczne. Bogata oferta książek religijnych dostępnych na Woblink zawiera pozycje pomagające zgłębiać istotę duchowości, zapoznać się z filozofią religii czy etyką religijną. Czytelnicy znajdą tu także biografie religijne, w tym książki o Janie Pawle II, jak również najważniejsze książki księdza Jana Twardowskiego, Piotra Pawlukiewicza, Adama Bonieckiego, Józefa Tischnera lub Jana Kaczkowskiego.

Najlepsze książki o religiach świata

Bez względu na to, czy identyfikujemy się z jakimś wyznaniem czy nie, warto poznawać inne kultury i ich wierzenia. Wiara bowiem od zarania dziejów była jednym z czynników mających wpływ na tworzenie i spajanie społeczeństw. Książki o religiach świata to nie tylko nieocenione skarbnice wiedzy o wierzeniach, ale także historii i tradycjach. W księgarni internetowej Woblink znajdziecie zarówno książki o chrześcijaństwie (na przykład "Wprowadzenie do chrześcijaństwa" oraz "Co to jest chrześcijaństwo?" papieża Benedykta XVI), jak i książki o buddyzmie (takie jak "Buddyzm dla początkujących. Jasne odpowiedzi na główne pytania dotyczące buddyjskich nauk" Noaha Rashety), książki o judaizmie (polecamy "Mistycyzm żydowski i jego główne kierunki" Scholema Gershoma) czy książki o islamie (sięgnijcie po "Światy islamu" Marka Jana Chodakiewicza).

Książką o tematyce buddyjskiej jest także ważna pozycja Sogjala Rinpocze, buddyjskiego mistrza medytacji i znanego na całym świecie nauczyciela, "Tybetańska Księga Życia i Umierania". To arcydzieło duchowości uważane jest za jedną z najbardziej kompletnych interpretacji nauk buddyzmu tybetańskiego, jakie kiedykolwiek powstały. Warto przeczytać jak najwięcej książek poruszających różne zagadnienia religijne, by zrozumieć doktryny i zasady rządzące wierzeniami, a dzięki temu poznać zwyczaje i sposoby myślenia innych osób.

Książki religijne dla dzieci

Dobra książka o religii przybliża swoim odbiorcom skomplikowane zagadnienia religijne w możliwie najbardziej przystępny sposób. Taki cel mają m.in. książki religijne dla dzieci, wśród których znajdziecie na przykład Stary i Nowy Testament przygotowany w formie komiksu lub bogato ilustrowanej, uproszczonej wersji dla najmłodszych. Polecamy także biografie religijne dla dzieci, takie jak "Święci uśmiechnięci. Święty Jan Paweł II", pięknie ilustrowaną biografię papieża Polaka Elizy Piotrowskiej. Zachęcamy także do zapoznania się z dziecięcą literaturę opowiadającą o różnych zwyczajach, w tym "Święta na świecie" Sofie Marii Brand, które pozwolą dzieciom poznać tradycje związane z czasem Bożego Narodzenia. Najlepsze książki religijne dla dzieci nie uciekają także od trudnych pytań. "Bozie, czyli jak wygląda Bóg" Karoliny Oponowicz to fantastyczny przewodnik po sześciu wyznaniach: katolicyzmie, judaizmie, protestantyzmie, prawosławiu, islamie i buddyzmie. Z kolei "Boga przecież nie ma" Patrika Lindenforsa to świetny punkt wyjścia do ważnych rozmów z najmłodszymi. Czym jest wiara? Czy każdy wierzy w boga? Czy każdy bóg opisany jest tak samo? Pomoc w odpowiadaniu na te niezwykle ważne pytania przynoszą polecane książki religijne dla dzieci, które znajdziecie na Woblink między innymi jako ebooki.

Biografie religijne

Literatura religijna to także liczne tytuły zajmujące się poszczególnymi postaciami ważnymi dla różnych wyznań. Znajdziecie tutaj wiele biografii chrześcijańskich papieży - na przykład "Benedykt XVI. Wielki papież czasu kryzysu" Roberto Regoli czy "Życie. Moja historia w Historii" papieża Franciszka. To także liczne książki o Janie Pawle II - "Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników" Włodzimierza Rędziocha, "Dotknąć świętości. Świadectwo o Janie Pawle II" Arturo Mari i Roberta Skrzypczaka czy "Nazywam się Jan Paweł II" Jana W. Góry. Biografie religijne to także liczne opowieści o świętych chrześcijańskich, szczególnie współczesnych. Ich postaci przybliżają takie dzieła jak "Cuda świętego Maksymiliana Marii Kolbego" Katarzyny Pytlarz, "Ojciec Pio. Święty, który walczył z diabłem" Andrei Tornielli lub "Siostra Faustyna. Biografia świętej" Ewy K. Czaczkowskiej. O tej ostatniej świętej polecamy także książkę dla dzieci tej samej autorki, Ewy W. Czaczkowskiej, zatytułowaną "Święta Faustyna i miłosierdzie Boże". Sięgnijcie po książki o religii dostępne w księgarni internetowej Woblink w wygodnej formie ebooków (epub, mobi, pdf), audiobooków lub książek papierowych!