„Rozpoznając głos Eleanor, odwrócił się gwałtownie. Co go w niej tak pociąga? Jako wdowiec miał wiele adoratorek, ale przez cztery lata ani razu nie skorzystał z zaproszenia na lunch czy kolację. Albo cokolwiek innego. Dopiero Eleanor roznieciła w nim iskrę pożądania. Nie może udawać, że nic się nie dzieje. Jednak jeżeli Eleanor jest po przejściach, to zdecydowanie nie ma ochoty na nowy romans, i na pewno nie z nim. A może warto by spróbować?”.
Doktor Jude Slater podpisuje umowę z medyczną organizacją humanitarną. Na lotnisku w środku Afryki wita go pustynny krajobraz, skwar, strzały rebeliantów. Do szpitala dociera rozlatującą się furgonetką. Warunki pracy w niczym nie przypominają tego, do czego przywykł. To początek wyzwań, jakie go czekają. Ale największym okazuje się Claire, pielęgniarka, która odbierała go z lotniska...
W dniu ślubu Belli, Mac obiecał sobie zapomnieć, że się w niej podkochiwał. Wyjechał z Anglii i pracował jako lekarz w Afryce i na Filipinach. Trzy lata później wrócił do kraju i spotkał Bellę ponownie – na oddziale pediatrycznym szpitala w Dalverston. Była po rozwodzie, przybita i rozgoryczona. Mac zorientował się, że wciąż ją kocha, mimo że były mąż nie zostawił na niej suchej nitki...
„Szarmancki, dowcipny, interesujący, atrakcyjny. Ewan miał liczne przyjaciółki, ale nigdy nie ukrywał, że nie zamierza z żadną wiązać się na stałe. Wielokrotnie powtarzał, że cały świat stoi przed nim otworem i że zrobi wszystko, by z tego korzystać. Mimo fascynacji Ewanem, świadoma jednocześnie, że i ona mu się podoba, uznała, że nic z tego nie będzie. Oczekiwali od życia czegoś innego”...
Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.
Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.
Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.
E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.
Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.