Majówkowy Maraton Czytelniczy

Jerzy Bralczyk Romans - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Jerzy Bralczyk Romans - książki, ebooki i audiobooki

Jerzy Bralczyk to jeden z najznamienitszych polskich językoznawców, specjalista mowy polskiej, gramatyk normatywny, profesor nauk humanistycznych, wykładowca akademicki. To także cieszący się popularnością specjalista ds. języka mediów, reklamy i polityki.

Życiorys Jerzego Bralczyka

Żonaty z dr Lucyną Kirwil. Mają syna Dominika. Kolekcjonuje wydania „Pana Tadeusza” oraz stare podręczniki dotyczące savoir vivre’u. Jak twierdzi, poza językoznawstwem interesuje się życiem.

Językoznawca urodził się 23 maja 1947 roku w Ciechanowie jako syn Tadeusza i Jadwigi Bralczyk. Tam też ukończył I Liceum Ogólnokształcące. Tytuł doktora uzyskał bardzo szybko, bo już w roku 1973 (26 lat). Habilitację otrzymał w 1986 roku, a tytuł profesora zwyczajnego, z rąk Aleksandra Kwaśniewskiego, w roku 2000. Jest wykładowcą akademickim, od 1999 roku wykłada na Uniwersytecie SWPS w Warszawie oraz w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Należy do Rady Języka Polskiego, instytucji opiniującej wszelkie sprawy dotyczące używania języka polskiego w komunikacji publicznej, od początku jej istnienia, czyli od 1996 roku. Od 2003 roku zasiada w jej prezydium, a od 2007 roku pełni funkcję wiceprzewodniczącego. Bralczyk jest współodpowiedzialny m.in. za uchwały ortograficzne, opiekę nad kulturą języka polskiego w nauczaniu szkolnym, rozstrzyganie wątpliwości językowych co do słownictwa, gramatyki, wymowy itp., opiniowanie nazw dla nowych usług i towarów.

Autor przynależy również do innych instytucji zajmujących się upowszechnianiem kultury języka – Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, Komitetu Językoznawstwa PAN, Rady Etyki i Ładu Informacyjnego przy Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Collegium Invisibile.

Jak podkreśla Bralczyk, działalność popularyzatorska w sferze poprawności języka publicznego, polityki, reklamy i prawa jest dla niego najważniejsza. W tym celu prowadzi liczne konsultacje w instytucjach, bierze udział w konferencjach, bywa ekspertem i jurorem w konkursach językowych. Jest także autorem oraz prowadzącym programy telewizyjne i radiowe dla widzów i słuchaczy w Polsce i za granicą, które cieszą się sporą popularnością.

Prowadził cotygodniowy program „Mówi się” w TVP Polonia (2001-2007), na podstawie którego powstała publikacja „Mówi się. Porady językowe profesora Bralczyka”, która analizuje wybrane tematy poruszane na antenie, a także audycję w TVN Lingua „Na słówko” (2008-2009). Jest autorem ogólnopolskich i regionalnych dyktand w Radiu i Telewizji.

Jerzy Bralczyk ma w swoim portfolio również kilka audycji radiowych – autorską audycję „Słowo się rzekło”, gdzie omawiał pochodzenie wybranych słów użytych w tekstach piosenek (Radio Pogoda 2020-2021) oraz codzienną audycję „Słowo o słowie” (Polskie Radio). Jest felietonistą Radia Nowy Świat w programie prowadzonym przez Wojciecha Manna, „Poranna Manna”.

Publikacje Jerzego Bralczyka

Wybitny językoznawca jest autorem wielu cieszących się popularnością publikacji. Należą do nich m.in. „Mówi się. Porady językowe profesora Bralczyka” (2009), „Mój język prywatny” (2004), „Porzekadła na każdy dzień” (2008), „”Słowo o słowie: porady językowe profesora Bralczyka” (2008), „Jeść” (2014), „500 zdań polskich” (2015), „W drogę” (2016), „1000 słów” (2017), „Zwierzyniec” (2019).

Jest także współautorem książek „Kiełbasa i sznurek” (2012) oraz „Na drugie Stanisław: nowa księga imion” (2015), które napisał wspólnie z Michałem Ogórkiem. Wraz z profesorami Miodkiem i Markowskim opublikowali z kolei pozycje „Trzy po 33” (2016) oraz „Wszystko zależu od przyimka” (2017). W 2017 roku wydał wspólnie z Katarzyną Lengren i Jackiem Wasilewskim „Rozmowy przy stole”, a rok później wraz z żoną przygotowali książkę „Pokochawszy. Miłość w języku”. Pisze felietony dla miesięcznika „Wiedza i Życie”.

Za swoją działalność profesor był wielokrotnie nagradzany odznaczeniami państwowymi przyznawanymi zarówno przez władze PRL, jak i III RP. Otrzymał Złoty Krzyż Zasługi (1988), Krzyż Oficerski Orderu odrodzenia Polski (1998), a w 2013 został uhonorowany Srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Książki Jerzego Bralczyka w księgarnii internetowej Woblink

Wybrane tytuły autorstwa Jerzego Bralczyka znajdziecie na Woblinku w formie ebooka, audiobooka oraz książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Romans

Publikacje w kategorii „Romans / Erotyka” oscylują wokół tematyki miłosnej – kładzie się w nich szczególny nacisk na zmysłową, fizyczną miłość, uczucia oraz pasję. Romans jest bardzo popularnym gatunkiem, który skupia się na ukazaniu romantycznej miłości dwojga ludzi i budowanej przez nich relacji. Romans powinien posiadać szczęśliwe zakończenie – na zakochanych, którzy walczą o swój związek, czeka bezwarunkowa miłość. Ten typ literatury odznacza się dużą różnorodnością. Romanse często są powiązane z innymi gatunkami literackimi – doprowadziło to do powstania kilku odmian, takich jak romans współczesny, historyczny, kryminalny, paranormalny, fantastyczny, religijny czy erotyczny. Jako gatunek romans rozwinął się w XIX wieku za sprawą Jane Austen, która uważana jest za mistrzynię tego gatunku. W jej powieściach (m.in. „Duma i uprzedzenie”, „Emma”, „Rozważna i romantyczna”) do dzisiaj zaczytują się rzesze oddanych fanów. W kategorii tej umieszczone zostały również powieści erotyczne, które są bardziej związane ze sferą seksu i seksualności, ale które jednocześnie nie są też pozbawione tematyki miłosnej. To zmysłowa i namiętna literatura pełna nieraz skrajnych emocji i uczuć. Czytelnicy zainteresowani powieścią erotyczną w księgarni internetowej Woblink.com odnajdą zarówno bestsellerową serię brytyjskiej pisarki E.L. James „Pięćdziesiąt twarzy Greya”, jak i popularny cykl o braciach Slater autorstwa L.A. Casey czy „Twardziela” Laurelin Paige – namiętną opowieść rozgrywającą się w dzisiejszym Hollywood. Nie zabrakło tu również takich publikacji jak „Tylko twój” Vi Keeland, „Bez lęku” Mii Sheridan oraz książki „Zły Romeo” Leisy Rayven.