Joanna Bator Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Joanna Bator Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Joanna Bator urodziła się w 1968 roku w Wałbrzychu. Jest pisarką, felietonistką, antropolożką kultury, podróżniczką i publicystką. Na swoim koncie ma wiele prestiżowych nagród literackich, a jej powieści coraz chętniej tłumaczone są na języki obce. Jest absolwentką kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, ukończyła również Szkołę Nauk Społecznych przy PAN w Warszawie. Swój doktorat poświęciła filozoficznym aspektom feministycznych teorii oraz dyskusji pod kątem psychoanalizy. Przez kilka lat pracowała na uczelniach, w tym czasie podejmując stypendia w Londynie (Middlesex University), w Nowym Jorku (New School for Social Research) oraz w Tokio.

Debiut literacki Joanny Bator

W 2001 roku ukazała się pierwsza książka Joanny Bator. „Feminizm, postmodernizm, psychoanaliza”, wydany przez słowo/obraz terytoria, to analiza różnych aspektów współczesnego feminizmu amerykańskiego i francuskiego. Autorka podkreśla, jak ważne jest mówienie o filozoficznym aspekcie feminizmu – zarówno jeśli chodzi o podejście krytyczne, jak i spekulatywne. Joanna Bator opisuje różne fazy feminizmu, śledzi rozważania na ten temat, tworząc historyczne kompendium na temat tego zjawiska. Rok później nakładem wydawnictwa Twój Styl ukazała się pierwsza powieść pisarki pt. „Kobieta”.

Japonia

Joanna Bator jest wielbicielką kultury japońskiej. Trzykrotnie przebywała na stypendiach w Tokio jako stypendystka JSPS, Cannon Foundation in Europe oraz Japan Foundation. Efektem jej pobytów w Kraju Kwitnącej Wiśni jest książka „Japoński wachlarz” – zbiór wspomnień i zapisków tworzonych w trakcie dwuletniego pobytu w Azji. W 2013 roku ukazała się druga książka non-fiction o Japonii w jej dorobku. „Rekin z Parku Yoyogi” to zbiór felietonów i esejów, w którym Joanna Bator łączy doświadczenia związane z wykształceniem z miłością do kraju. Okiem antropolożki, pisarki i podróżniczki kreśli obraz kraju bogatego kulturowo. Łącznie w Japonii spędziła cztery lata. Również w innych książkach autorki widać wpływ mieszkania w Azji.

Najlepszym przykładem, jest wydana w 2017 roku powieść „Purezento”, której fabuła rozgrywa się w Tokio i Kamakurze. Główna bohaterka nagle traci chłopaka, który ginie w wypadku. Na dodatek dowiaduje się, że ten miał kochankę. Zagubiona dziewczyna nie wie, co ma ze sobą zrobić. Zaczyna uczyć obcokrajowców języka polskiego, choć wie, że to nie jest praca jej marzeń. Jedną z jej uczennic jest Japonka, która składa jej nietypową propozycję, która wiąże się z wyjazdem do Japonii. Na miejscu ma opiekować się domem i kotem. W czasie pobytu w Japonii zaczyna odkrywać siebie na nowo – pomaga jej w tym sztuka kintsugi, czyli sklejania popękanej porcelany.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie powieść Joanny Bator pt. „Purezento”, wydaną przez Wydawnictwo Znak, w formie ebooka, audiobooka i papierowej.

Książki Joanny Bator

W 2009 roku ukazała się powieść „Piaskowa Góra”, która przyniosła pisarce nominację do Nagrody Literackiej „Nike” oraz Nagrody Literackiej Gdynia. To pierwsza z kilku powieści, których fabuła rozgrywa się w rodzinnych stronach autorki – w okolicach Wałbrzycha. Fabuła rozpoczyna się na początku lat 70. XX wieku. Do Wałbrzycha przyjeżdża Jadzia Maślak i od razu trafia na Stefana Chmurę, syna przesiedleńców ze Wschodu. Od tego momentu jej życie nierozerwalnie związane jest z Wałbrzychem. Tu bierze ślub i wprowadza się do bloku na Piaskowej Górze. Zachodzi w ciążę, a następnie rodzi bliźniaki – jedno dziecko żywe i jedno martwe. Jej córka Dominika jest niepodobna do nikogo z rodziny. W historii pojawiają się cztery kobiety – babcie Halina i Zofia, Jadzia i Dominika. W ich poplątanych historiach życiowych pojawiają się różni mężczyźni, utrzymywane w tajemnicy romanse i inne sekrety. Wszystkie te historie łączą się na Babelu, w jednym z największych domów na Piaskowej Górze. Rok później ukazała się „Chmurlandia”, kontynuacja „Piaskowej Góry”, w której poznajemy dalsze losy bohaterów z pierwszego tomu serii. W 2016 roku swoją premierę miała książka pt. „Rok Królika”, a w 2017 roku ukazała się książka pt. „Wyspa Łza”, w której pojawiły się fotografie krakowskiego artysty Adama Golca.

Ciemno, prawie noc

W 2012 roku swoją premierę miała najgłośniejsza powieść Joanny Bator – „Ciemno, prawie noc”, za którą w 2013 roku otrzymała Nagrodę Literacką Nike. Fabuła powieści rozgrywa się w Wałbrzychu. W mieście giną dzieci. Andżelika, Patryk, Kalinka znikają bez śladu. Mroczna, późnojesienna atmosfera panująca w mieście nie pomaga w śledztwie. Lokalny prorok przekonuje, że za zniknięcia odpowiedzialna jest Matka Boska Bolesna, która przyciąga do siebie dzieci. Mieszkańcy Wałbrzycha na oślep rzucają oskarżeniami, zaślepieni lękiem i smutkiem nie myślą o konsekwencjach swoich sądów. Do swojego rodzinnego miasta po wielu latach wraca reporterka Alicja Tabor, aby napisać artykuł o zaginionych dzieciach. Na miejscu będzie musiała zmierzyć się nie tylko z ponurą sprawą kryminalną, ale również mroczną przeszłością.

W 2019 roku na podstawie powieści powstał film o tym samym tytule, który wyreżyserował Borys Lankosz. W postać Alicji Tabor wcieliła się Magdalena Cielecka. Ponadto w filmie wystąpili m.in. Marcin Dorociński, Piotr Fronczewski, Agata Buzek, Roma Gąsiorowska i Dawid Ogrodnik.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie powieść Joanny Bator pt. „Ciemno, prawie noc”, wznowioną przez Wydawnictwo Znak, w formie ebooka, audiobooka i papierowej.

Gorzko, gorzko

Najnowsza powieść Joanny Bator pt. „Gorzko, gorzko” ukazała się w listopadzie 2020 roku. To rodzinna saga, w której pisarka przedstawiła cztery pokolenia kobiet. Historię Berty, Barbary i Violetty opowiada Kalina, która stara się zrekonstruować pamięć swojej naznaczonej traumą rodziny. W trakcie poszukiwań trafia na brakujące elementy rodzinnej historii, które stara się połączyć w jedną całość. Za „Gorzko, gorzko” Joanna Bator została laureatką w plebiscycie O!Lśnienia – Nagród Kulturalnych Onetu i Miasta Kraków. Jury nominując pisarkę tak uzasadniało swój wybór: „za misternie utkaną powieść o trzech pokoleniach kobiet, które próbują wywalczyć sobie prawo do niezależności”.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie powieść Joanny Bator pt. „Gorzko, gorzko”, wznowioną przez Wydawnictwo Znak, w formie ebooka, audiobooka i papierowej.

Nagrody

Joanna Bator jest laureatką wielu prestiżowych nagród literackich. W 2005 roku otrzymała Nagrodę Wydawców i Nagrodę Beaty Pawlak. Pierwszą nominację do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Literackiej Gdynia otrzymała w 2010 roku za powieść „Piaskowa góra”. Rok później znalazła się w finale „Nike” za powieść „Chmurdalia”. W 2013 roku otrzymała tę nagrodę za powieść „Ciemno, prawie noc”. W 2015 została uhonorowana Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Joanna Bator – książki, ebooki, audiobooki w księgarni internetowej Woblink

Książki Joanny Bator wydane przez Wydawnictwo Znak w formie ebooków znajdziecie tylko w księgarni internetowej Woblink. W ofercie Woblinka znajdują się także powieści „Gorzko, gorzko”, „Purezento”, „Piaskowa Góra”, „Chmurdalia”, „Rok królika”, „Wyspa Łza”, „Wyspa Łza od nowa” oraz „Ciemno, prawie noc”.

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).