Majówkowy Maraton Czytelniczy

Joanna Olech Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Anioł w supermarkecie, Audiobook | Joanna Olech

    Gwiazdkowe słuchowisko Joanny Olech dla dużych i małych Zbliżają się święta, ten niezwykle ważny czas, posłuchajmy jak w różny sposób przeżywają go bohaterowie słuchowiska. Dzień przed Wigilią Anioł Teofil spotyka w supermarkecie Ewę i Adama, rezolutne rodzeństwo, które w niezwykle pomysłowy i oryginalny sposób postanowiło tuż przed świętami nadrobić zaległości w czynieniu dobra, bo wiadomym jest - jak mówi Ewa - "że prezenty pod choinką znajdzie tylko ten, kto czynił dobro...

Joanna Olech Audiobooki

Joanna Olech urodziła się w 1955 roku. To polska pisarka, graficzka, publicystka i ekspertka w zakresie treści kierowanych do najmłodszych czytelników i widzów. Jest autorką lub współautorką kilkudziesięciu książek dla dzieci i młodzieży. O książkach dziecięcych pisze artykuły dla takich gazet jak „Tygodnik Powszechny”, „Rzeczpospolita”, „Nowe Książki” czy „Gazeta Wyborcza”. Ponadto Joanna Olech zasiada w zarządzie polskiej Sekcji International Board on Books for Young People (IBBY). Olech współtworzyła również podręcznik do języka polskiego dedykowany gimnazjalistom.

Dynastia Miziołków - jedna z najpopularniejszych książek Jaonny Olech

Jedną z najpopularniejszych książek Joanny Olech jest książka „Dynastia Miziołków. Pełne wydanie powieści ukazało się w 1994 roku nakładem Wydawnictwa Egmont. Wcześniej fragmenty książki ukazywały się w odcinkach w czasopiśmie „Świat Młodych”.

Joanna Olech stworzyła opowieść o zwariowanej rodzinie Miziołków, której każdy członek jest bardzo charyzmatyczny i interesujący. Dzięki szalonym pomysłom dzieci i ich rodziców każdy dzień rodziny Miziołków jest fascynującą i niezapomnianą przygodą. Olech opisuje życie codzienne Miziołków, które wypełnione jest niesamowitymi wydarzeniami. Głównym bohaterem jest tutaj zabawny Miziołek, jego rodzeństwo – Mały Potwór i Kaszydło oraz ich rodzice – Mamiszon i Papiszon.

Za książkę „Dynastia Miziołków” w 1995 roku Joanna Olech otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Rok później pisarka została doceniona w konkursie Dziecięcy Bestseller Roku. Książka była wielokrotnie wznawiana i ilustrowana. Ponadto warto wspomnieć, że książka była wydana również w wersji dla niewidomych.

Na fali popularności książki w 2002 roku ukazała się kolejna książka o przygodach rodziny Miziołków – „Trudne słówka. Niepoważny słowniczek rodziny Miziołków”. Książka napisana została w formie pamiętnika.

Tytus i Czytam sobie

Joanna Olech jest autorką kilku serii książek. Wśród nich warto wyróżnić opowieści o genialnym psim detektywie Tytusie. W pierwszej części pt. „Tytus – superpies” do detektywa przybywa Koko Roztropek, który zwraca się do Tytusa z prośbą o pomoc. Książka przeznaczona jest dla czytelników w wieku od 5 do 7 lat. Książka „Tytus – superpies” ukazała się w serii „Czytam sobie. Poziom II” i składa się z 800-900 słów. W tekście zostały wykorzystane 23 podstawowe głoski oraz literka „h”.

W książce „Tytus w cyrku” tytułowy bohater świętuje rocznicę zostania psim detektywem. Przy tej okazji pies postanowił upiec sobie tort. Tym razem z prośbą o pomoc przychodzi do niego terierek Korek. Okazało się, że w niewyjaśnionych okolicznościach zaginął kotek Zorro.

Pompon

Kolejnym cyklem książek stworzonym przez Joannę Olech jest seria o przygodach smoka Pompona. Niespodziewanie w łazience rodziny Fisiów pojawia się mały, zielony stworek, który mówi o sobie, że jest smoczym dzieckiem. Z czasem smoczątko zaczyna rosnąć i obrastać zrogowaciałą skórą. Choć ma dziwne upodobania kulinarne, nie zawsze zachowuje się stosownie, to Gniewosz i Malwina go ubóstwiają. Na dodatek pupil zdobywa nagrodę na zjeździe blogerów, dzięki czemu cała rodzina Fisiów zaczyna pękać z dumy.

Opowieść o przygodach Pompona Joanna Olech kontynuowała w książkach „Pompon na wakacjach” i „Pulpet i Prudencja – dzieci Pompona. Smocze pogotowie przygód”. W pierwszej z nich rodzina Fisiów pakuje bagaże i wyjeżdża na wyczekany urlop do Babci i Dziadka. Wraz z nimi na wakacje wybiera się znany bloger, smoczy celebryta Pompon. W ostatniej części cyklu głównymi bohaterami są dzieci Pompona – pyskate, zielone bliźniaki mieszkające w Smoczej Jamie pod Wawelem. W Krakowie Pulpet i Prudencja uchodzą za gwiazdy. Turyści non-stop chcą sobie z nimi robić zdjęcia. Ich największym marzeniem jest jednak poznanie innych smoków.

Bolek i Lolek

Joanna Olech jest również autorką jednej książki o przygodach Bolka i Lolka („Bolek i Lolek. Bal przebierańców”). Ponadto autorka napisała jedno opowiadanie w wydaniu specjalnym pt. „Nowe przygody Bolka i Lolka”. Oprócz Joanny Olech swoje pomysły zamieścili w tomie Wojciech Bonowicz, Grzegorz Gortat, Ewa Karwan-Jastrzębska, Anna Onichimowska, Michał Rusinek, Wojciech Widłak i Maciej Wojtyszko.

Wszystkie kolory świata

Tekst Joanny Olech wszedł również w skład wyjątkowej antologii dla dzieci pt. „Wszystkie kolory świata”. To książka stworzona przez przeszło 40 pisarzy i ilustratorów. Wszystkie teksty odwołują się do empatii, otwartości, tolerancji i mają nieść nadzieję. Obok Joanny Olech w projekcie wzięli udział m.in. Michał Rusinek, Grzegorz Kasdepke, Piotr Socha, Joanna Rudniańska, Marcin Szczygielski, Marta Kisiel i wielu innych.

Pozostałe książki Joanny Olech

Wśród pozostałych książek Joanny Olech warto wymienić również powieść dla młodzieży pt. „Tarantula, Klops, Herkules”, która ukazała się w słynnej serii Klub Łowców Przygód. Kolejną zaangażowaną społecznie książką Joanny Olech (stworzoną wspólnie z Edgarem Bąkiem) jest książka „Egaliterra”, w której autorzy podejmują niezwykle aktualny temat praw kobiet.

Książki Joanny Olech na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Joanny Olech we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Wśród nich znajdują się książki z serii o Pomponie („Pompon na wakacjach”, „Pompon w rodzinie Fisiów”, „Pulpet i Prudencja – dzieci Pompona. Smocze pogotowie przygód”), o Tytusie („Tytus w cyrku”, „Tytus – superpies”) oraz rodzinie Miziołków („Trudne słówka. Niepoważny słowniczek rodziny Miziołków” i „Dynastia Miziołków”).

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.