Majówkowy Maraton Czytelniczy

Joanna Olech II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Joanna Olech II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Joanna Olech urodziła się w 1955 roku. To polska pisarka, graficzka, publicystka i ekspertka w zakresie treści kierowanych do najmłodszych czytelników i widzów. Jest autorką lub współautorką kilkudziesięciu książek dla dzieci i młodzieży. O książkach dziecięcych pisze artykuły dla takich gazet jak „Tygodnik Powszechny”, „Rzeczpospolita”, „Nowe Książki” czy „Gazeta Wyborcza”. Ponadto Joanna Olech zasiada w zarządzie polskiej Sekcji International Board on Books for Young People (IBBY). Olech współtworzyła również podręcznik do języka polskiego dedykowany gimnazjalistom.

Dynastia Miziołków - jedna z najpopularniejszych książek Jaonny Olech

Jedną z najpopularniejszych książek Joanny Olech jest książka „Dynastia Miziołków. Pełne wydanie powieści ukazało się w 1994 roku nakładem Wydawnictwa Egmont. Wcześniej fragmenty książki ukazywały się w odcinkach w czasopiśmie „Świat Młodych”.

Joanna Olech stworzyła opowieść o zwariowanej rodzinie Miziołków, której każdy członek jest bardzo charyzmatyczny i interesujący. Dzięki szalonym pomysłom dzieci i ich rodziców każdy dzień rodziny Miziołków jest fascynującą i niezapomnianą przygodą. Olech opisuje życie codzienne Miziołków, które wypełnione jest niesamowitymi wydarzeniami. Głównym bohaterem jest tutaj zabawny Miziołek, jego rodzeństwo – Mały Potwór i Kaszydło oraz ich rodzice – Mamiszon i Papiszon.

Za książkę „Dynastia Miziołków” w 1995 roku Joanna Olech otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Rok później pisarka została doceniona w konkursie Dziecięcy Bestseller Roku. Książka była wielokrotnie wznawiana i ilustrowana. Ponadto warto wspomnieć, że książka była wydana również w wersji dla niewidomych.

Na fali popularności książki w 2002 roku ukazała się kolejna książka o przygodach rodziny Miziołków – „Trudne słówka. Niepoważny słowniczek rodziny Miziołków”. Książka napisana została w formie pamiętnika.

Tytus i Czytam sobie

Joanna Olech jest autorką kilku serii książek. Wśród nich warto wyróżnić opowieści o genialnym psim detektywie Tytusie. W pierwszej części pt. „Tytus – superpies” do detektywa przybywa Koko Roztropek, który zwraca się do Tytusa z prośbą o pomoc. Książka przeznaczona jest dla czytelników w wieku od 5 do 7 lat. Książka „Tytus – superpies” ukazała się w serii „Czytam sobie. Poziom II” i składa się z 800-900 słów. W tekście zostały wykorzystane 23 podstawowe głoski oraz literka „h”.

W książce „Tytus w cyrku” tytułowy bohater świętuje rocznicę zostania psim detektywem. Przy tej okazji pies postanowił upiec sobie tort. Tym razem z prośbą o pomoc przychodzi do niego terierek Korek. Okazało się, że w niewyjaśnionych okolicznościach zaginął kotek Zorro.

Pompon

Kolejnym cyklem książek stworzonym przez Joannę Olech jest seria o przygodach smoka Pompona. Niespodziewanie w łazience rodziny Fisiów pojawia się mały, zielony stworek, który mówi o sobie, że jest smoczym dzieckiem. Z czasem smoczątko zaczyna rosnąć i obrastać zrogowaciałą skórą. Choć ma dziwne upodobania kulinarne, nie zawsze zachowuje się stosownie, to Gniewosz i Malwina go ubóstwiają. Na dodatek pupil zdobywa nagrodę na zjeździe blogerów, dzięki czemu cała rodzina Fisiów zaczyna pękać z dumy.

Opowieść o przygodach Pompona Joanna Olech kontynuowała w książkach „Pompon na wakacjach” i „Pulpet i Prudencja – dzieci Pompona. Smocze pogotowie przygód”. W pierwszej z nich rodzina Fisiów pakuje bagaże i wyjeżdża na wyczekany urlop do Babci i Dziadka. Wraz z nimi na wakacje wybiera się znany bloger, smoczy celebryta Pompon. W ostatniej części cyklu głównymi bohaterami są dzieci Pompona – pyskate, zielone bliźniaki mieszkające w Smoczej Jamie pod Wawelem. W Krakowie Pulpet i Prudencja uchodzą za gwiazdy. Turyści non-stop chcą sobie z nimi robić zdjęcia. Ich największym marzeniem jest jednak poznanie innych smoków.

Bolek i Lolek

Joanna Olech jest również autorką jednej książki o przygodach Bolka i Lolka („Bolek i Lolek. Bal przebierańców”). Ponadto autorka napisała jedno opowiadanie w wydaniu specjalnym pt. „Nowe przygody Bolka i Lolka”. Oprócz Joanny Olech swoje pomysły zamieścili w tomie Wojciech Bonowicz, Grzegorz Gortat, Ewa Karwan-Jastrzębska, Anna Onichimowska, Michał Rusinek, Wojciech Widłak i Maciej Wojtyszko.

Wszystkie kolory świata

Tekst Joanny Olech wszedł również w skład wyjątkowej antologii dla dzieci pt. „Wszystkie kolory świata”. To książka stworzona przez przeszło 40 pisarzy i ilustratorów. Wszystkie teksty odwołują się do empatii, otwartości, tolerancji i mają nieść nadzieję. Obok Joanny Olech w projekcie wzięli udział m.in. Michał Rusinek, Grzegorz Kasdepke, Piotr Socha, Joanna Rudniańska, Marcin Szczygielski, Marta Kisiel i wielu innych.

Pozostałe książki Joanny Olech

Wśród pozostałych książek Joanny Olech warto wymienić również powieść dla młodzieży pt. „Tarantula, Klops, Herkules”, która ukazała się w słynnej serii Klub Łowców Przygód. Kolejną zaangażowaną społecznie książką Joanny Olech (stworzoną wspólnie z Edgarem Bąkiem) jest książka „Egaliterra”, w której autorzy podejmują niezwykle aktualny temat praw kobiet.

Książki Joanny Olech na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Joanny Olech we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Wśród nich znajdują się książki z serii o Pomponie („Pompon na wakacjach”, „Pompon w rodzinie Fisiów”, „Pulpet i Prudencja – dzieci Pompona. Smocze pogotowie przygód”), o Tytusie („Tytus w cyrku”, „Tytus – superpies”) oraz rodzinie Miziołków („Trudne słówka. Niepoważny słowniczek rodziny Miziołków” i „Dynastia Miziołków”).

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).