Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla uczniów starszych klas szkół podstawowych i dla gimnazjów, ale równie dobrze mogą z niej korzystać uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Zawiera najważniejsze wiadomości z zakresu fonetyki, słowotwórstwa, fleksji i składni. Zostały one podane w możliwie skondensowany sposób, a przy tym w przystępnej i zrozumiałej formie, aby ich nauczenie się i zapamiętanie nie sprawiało większych trudności.
Niezwykli bohaterowie zasługują na niezwykłe biografie. Zwłaszcza jeśli są poetami, przepraszam, poetkami, do tego laureatkami Literackiej Nagrody Nobla. Owszem, życiorys Wisławy Szymborskiej nawet podany „na sucho” byłby nadzwyczajnie wciągającą opowieścią. Ale „Pamiątkowe rupiecie” dają znacznie więcej. Ta pierwsza, pełna biografia poetki, jest soczystą, pisaną z brawurą, lekkością i poczuciem humoru podróżą przez przygody Szymborskiej z historią, literaturą, mężczyznami i ...
„Lawina i kamienie” to opowieść o losach sześciu polskich pisarzy: Jerzego Andrzejewskiego, Tadeusza Borowskiego, Kazimierza Brandysa, Tadeusza Konwickiego, Adama Ważyka i Wiktora Woroszylskiego, którzy tuż po wojnie zostali żarliwymi zwolennikami nowego ładu, by potem rewidować go i w końcu odrzucić. To z jednej strony wnikliwe studium stalinizmu i próba wyjaśnienia, jakie motywy popchnęły ludzi ideowych i utalentowanych w objęcia komunizmu, a z drugiej – barwny, pełen anegd...
Powstało już wiele książek o sukcesie i pozytywnym myśleniu, o otwartym i życzliwym spojrzeniu na innych, że mogłoby się zdawać, że żyjemy w społeczeństwie samych szczęśliwców. Tak jednak nie jest. Wciąż spotykamy ludzi ponurych, nieszczęśliwych, sfrustrowanych, rozczarowanych sobą i własnym życiem. Książka "Żyj pozytywnie" zawiera ok. 500 starannie przemyślanych recept na dobre i udane życie. Powstała m.in. w oparciu o doświadczenia wielu znanych i mądrych ludzi, jak i własn...
Seria „Zabawy Literackie” Grecja ma sielanki, Japonia haiku, Anglia limeryki. My mamy moskaliki, które zawdzięczamy mistrzyni Wisławie Szymborskiej. Kto pierwszy rzucił hasło do zabawy w przerabianie zwrotki popularnego, napisanego w czasie powstania listopadowego wiersza Rajnolda Suchodolskiego „Patrz Kościuszko na nas z nieba”, tego dokładnie nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że w szranki stanęli Szymborska i Barańczak, wymyślając coraz zabawniejsze i szalone moskaliki. Mosk...
Aby w pełni korzystać z uroków życia, trzeba zaakceptować własne "ja", polubić swój charakter, odnaleźć w sobie wewnętrzną równowagę. Punktem wyjścia do tego jest jak najlepsze poznanie siebie samej, swoich pragnień, potrzeb i dążeń. Niniejsza książka jest propozycją pożytecznej zabawy, dzięki której niewątpliwie odkryjesz nowe, ekscytujące krajobrazy własnej psychiki.
"Psychozabawy" to nie tylko ciekawa, inteligentna rozrywka i miły relaks, ale też możliwość lepszego poznania mocnych i słabych stron naszej osobowości. Dzięki temu, Drogi Czytelniku, będziesz mógł skuteczniej kierować własnym życiem, mieć większy wpływ na codzienne i przyszłe relacje z osobami zarówno bliskimi Twemu sercu, jak i tymi, których niekoniecznie doceniasz czy lubisz.
Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.
Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.
Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.
E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.
Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.