John Flanagan Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

John Flanagan Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

John Flanagan to popularny australijski pisarz, autor bestsellerowych powieści młodzieżowych. Jego książki sprzedały się w milionach egzemplarzy w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Często, zaraz po premierze, pojawiają się na liście bestsellerów „New York Timesa”, z której nie znikają przez tygodnie. Międzynarodową popularność przyniosła mu, osadzona w fantastycznym świecie, seria powieści młodzieżowych „Zwiadowcy”. W 2008 roku za książkę “Okup za Eraka” wygrał Australian Book Publishers Association's of the Year dla dzieci starszych i młodszych.

Copywriter i twórca serialu

John Flanagan przyszedł na świat 22 maja 1944 roku w Sydney. Wychowywał się na przedmieściach Clovelly. Od dziecka chciał pisać, jednak droga do zrealizowania marzenia zajęła mu wiele lat. Zanim został autorem bestsellerowych powieści dla młodzieży, pracował w agencji reklamowej. Jego satyryczny wierszyk opisujący jednego z członków zespołu przyciągnął uwagę szefostwa. Jeden z przełożonych dostrzegł lekkość pióra autora i uznał, że we Flanagana warto zainwestować. W konsekwencji zaoferowano mu możliwość dołączenia do grona copywriterów. Przez około 20 lat pisał spoty i scenariusze do reklam. Pracował również w telewizji, gdzie brał udział w tworzeniu popularnego, wyświetlanego przez 8 lat sitcomu „Hi Dad!”.

Jedną z jego pasji jest łucznictwo. Obecnie mieszka z żoną na przedmieściach Sydney, w Manly w Nowej Południowej Walii. Ma trójkę dzieci, czwórkę wnuków i pieska Ebony.

Bestsellerowy cykl „Zwiadowcy” Johna Flanagana

„Zwiadowcy” to bestsellerowy cykl powieści fantasy dla młodzieży, którego akcja rozgrywa się w fikcyjnym, przypominającym średniowiecze, świecie. Głównym wątkiem fabularnym serii są przygody Willa, sieroty nie znającej swoich rodziców. Ze względu na wątłą budowę ciała Mistrzowie Szkoły Rycerskiej odrzucają go w Dniu wyboru. Chłopiec trafia pod opiekę zwiadowcy Halta, który jest jednym ze strażników porządku w rządzonym przez króla Duncana królestwie Araluen. Od tego momentu czytelnicy mogą śledzić losy Willa, pełne pościgów, bitew, a także być świadkami jego pierwszej miłości. Na kartach kilkunastu tomów główny bohater dojrzewa, staje się zwiadowcą, poznaje prawdę o rodzinie i swoim pochodzeniu.

Flanagan zaczął pisać „Zwiadowców” jako serię króciutkich opowiadań, aby zachęcić do czytania swojego syna Michaela. To właśnie na Michaelu wzorował głównego bohatera cyklu. Dopiero po jakimś czasie pomyślał, że z opowiadań mógłby napisać książkę, a nawet cały cykl. Książką otwierającą cały cykl są „Ruiny Gorlanu”. Została wydana w 2004 roku, gdy autor miał 60 lat. Czytelnicy poznają w niej Willa i małomównego Halta. Ich znajomość i przystanie Willa do owianych legendą zwiadowców stanie się początkiem serii przygód i prawdziwej przyjaźni.

Dotychczas w ramach cyklu ukazało się piętnaście powieści: „Ruiny Gorlanu”, „Płonący most”, „Ziemia skuta lodem”, „Bitwa o Skandię”, „Czarnoksiężnik z Północy”, „Oblężenie Macindaw”, „Okup za Eraka”, „Królowie Clonmelu”, „Halt w niebezpieczeństwie”, „Cesarz Nihon-Ja”, „Zaginione historie”, „Królewski zwiadowca”, „Klan Czerwonego Lisa”, „Pojedynek w Araluenie” i „Zaginiony książę”. Dodatkowo John Flanagan napisał jeszcze dwa prequele „Wczesne lata. Turniej w Gorlanie” oraz „Wczesne lata. Tom 2 Bitwa na wrzosowiskach”.

Wszystkie powieści z cyklu „Zwiadowcy” zostały wydane na polskim rynku wydawniczym nakładem wydawnictwa Jaguar. Seria cieszy się ogromną popularnością nie tylko w formie papierowej, ale także elektronicznej (ebook i audiobook).

Drużyna

„Drużyna” jest spin-offem „Zwiadowców”, a jej akcja rozgrywa się w świecie znanym z bestsellerów Flanagana. Seria na ten moment liczy osiem tytułów: „Wyrzutki”, „Najeźdźcy”, „Pościg”, „Niewolnicy z Socorro”, „Góra Skorpiona”, „Nieznany Ląd”, „Kaldera”, „Powrót Temudżeinów”.

Pierwsza część, „Wyrzutków” jest opowieścią o przyjaźni, dojrzewaniu i trudnościach, z jakimi mierzą się młodzi ludzie. Skandia to kraj, gdzie ludzie znają tylko jeden sposób na to, aby chłopiec stał się wojownikiem. Młodzieńcy zostają podzieleni na grupy i wysłani na wyprawę. Uczą się sztuki przetrwania, walki i żeglarstwa. Tylko jedna grupa może wrócić z wyprawy zwycięsko. Hal Mikkelson, syn cenionego skandyjskiego wojownika, nie odziedziczył postury po ojcu. Jest wątły, inni ludzie postrzegają go jako słabego. Kiedy staje na czele jednej z drużyn, która złożona jest z podobnych mu wyrzutków czuje, że czeka go ciężka walka. Jednak po swojej stronie ma spryt, hart ducha i przyjaciół.

Trzytomowy cykl książek Flanagana - A Jesse Parker Mystery

Oprócz „Zwiadowców” i „Drużyny” Flanagan stworzył także trzytomowy cykl „A Jesse Parker Mystery”, w ramach którego ukazały się następujące tytuły: „Storm Peak”, „Avalanche Pass” oraz „Avalanche Pass 2”. Żadna książka z serii nie została przetłumaczona na język polski.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Johna Flanagana w formie ebooków, audiobooków i książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

Literatura piękna to jeden z gatunków twórczości literackiej, który charakteryzuje się dominującą funkcją estetyczną używanego w nim języka (w przeciwieństwie do funkcji użytkowej takich tekstów, jak dzieła o charakterze informacyjnym, naukowym etc.). To też jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Tutaj znajdziecie wiele najwspanialszych dzieł literatury polskiej, a także bestsellerowe dzieła literatury światowej.

Autorzy literatury pięknej na kartach swoich bestsellerów tworzą jedyne w swoim rodzaju historie, poruszając w nich ważne i ponadczasowe tematy bez względu na to, czy mowa o dziełach zaliczanych do klasyki czy do współczesnej literatury pięknej. To właśnie sprawia, że od ich twórczości nie mogą się oderwać kolejne pokolenia czytelniczek i czytelników. Nie sposób wymienić wszystkich popularnych autorów literatury pięknej, z pewnością wspomnieć należy jednak przynajmniej o takich twórcach jak Margaret Atwood, John Steinbeck, Haruki Murakami, Mario Puzo, Jane Austen, Gabriel Garcia Marquez, Yoko Ogawa, Hanya Yanagihara, Ken Follett, George Orwell, Edgar Allan Poe, Marcel Proust, Salman Rushdie, Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”) czy Annie Ernaux. Na Woblinku znajdziecie także wiele ebooków wspaniałych dzieł polskiej literatury pięknej, stworzonych między innymi przez Olgę Tokarczuk, Joannę Bator, Szczepana Twardocha, Leopolda Tyrmanda, Wiesława Myśliwskiego, Łukasza Orbitowskiego („Tracę ciepło”), Wojciecha Kuczoka („Czarna”, „Gnój”) czy Radka Raka. To także świat klasyki literatury polskiej - książek Władysława Reymonta, Zofii Nałkowskiej czy Henryka Sienkiewicza. Najlepsze powieści znajdziecie na Woblinku jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!

Mistrzowie literatury pięknej

Jakie są cechy literatury pięknej? Pojęcie to pojawiło się po raz pierwszy w pierwszej połowie XVIII wieku jako literacka analogia do terminu "sztuki piękne". Beletrystykę wyróżnia nacisk na estetyczną funkcję języka, jak również fikcja literacka. Choć akcja wielu dzieł toczy się w świecie będącym odbiciem naszego, ostatecznie rozgrywają się w nim historie, które przynajmniej w pewnym stopniu są wytworem wyobraźni ich autorek i autorów. Skupienie na faktach zostawiamy reportażom - w świecie literatury pięknej rządzi wyobraźnia.

Czy można wskazać największych mistrzów tego gatunku? Naszym zdaniem jest to niemożliwe, bowiem literatura piękna zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. Chcemy jednak polecić Wam przynajmniej kilka tytułów, które warto przeczytać. Jednym z nich są "Małe kobietki" Louisy May Alcott, których akcja rozgrywa się w latach 60. XIX wieku w stanie Massechusetts. Ojciec rodziny walczy w wojnie secesyjnej, a w tym czasie jego cztery córki - Jo, Meg, Amy oraz Beth - zostały z matką w ich domu w miejscowości Concord. "Małe kobietki" to wyjątkowa powieść o dorastaniu, poszukiwaniu i odnajdywaniu własnej drogi, zmaganiach z gwałtownymi uczuciami, a nade wszystko o miłości. Inne dzieło zaliczane do klasyki literatury pięknej to chociażby "Zabić drozda" Harper Lee, książka uhonorowana Nagrodą Pulitzera. Ta historia rozgrywa się w latach 30. XX wieku na południu USA, gdzie Atticus Finch, głowa rodziny i adwokat, broni w sądzie młodego czarnoskórego mężczyznę oskarżonego o gwałt na biednej białej dziewczynie, Mayelli Ewell. Pozornie prosta sprawa staje się symbolem w świecie wszechobecnego rasizmu i codziennej walki o równouprawnienie. "Zabić drozda" zdecydowanie nie jest lekką historią na letnie popołudnie - niewątpliwie jednak warto się z nią zmierzyć. Bestsellerowe powieści, jakie znajdziecie na Woblinku często poruszają tak ważne tematy jak miłość, współczucie, sprawiedliwość czy dobroć. Nie wahajcie się po nie sięgnąć - w naszej księgarni znajdziecie je zarówno jako książki papierowe, jak i audiobooki oraz ebooki.

Literatura piękna polska

Które polskie dzieła literackie możemy znaleźć w czołówce współczesnej literatury pięknej? Z całą pewnością zaliczają się do nich dzieła Olgi Tokarczuk, popularne nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Jej "Księgi Jakubowe" zostały uhonorowane literacką Nagrodą Nobla, a to nie jedyne przykłady literatury beletrystycznej tej autorki, na które z pewnością warto zwrócić uwagę. Na Woblinku znajdziecie także takie powieści Olgi Tokarczuk jak "Bieguni", "Empuzjon" czy "Dom dzienny, dom nocny". Polskimi dziełami literatury pięknej, do których zdecydowanie polecamy zajrzeć są również współczesne ebooki Szczepana Twardocha (na przykład "Król" lub "Morfina"), Joanny Bator ("Ciemno, prawie noc" czy "Gorzko gorzko"), Wiesława Myśliwskiego ("Traktat o łuskaniu fasoli", "Ucho igielne") czy laureata Nagrody Nike Radka Raka ("Baśń o wężowym sercu" i "Małe zwierzątka"). Polska literatura piękna to również powieści klasyków literatury beletrystycznej, takie jak "Chłopi" Władysława Reymonta (przy tej okazji serdecznie polecamy też sięgnąć po "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" Joanny Kuciel-Frydryszak), "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, "Lalka" Bolesława Prusa czy "Granica" Zofii Nałkowskiej. Wiele z tytułów, które znajdziecie w kategorii literatury pięknej polskiej to równocześnie zagraniczne bestsellery, dostępne w Woblinku w wielu różnych formatach!

Literatura piękna obca

Także powieści zagranicznych autorów beletrystyki cieszą się w Polsce wielkim uznaniem. Chcielibyśmy Wam polecić kilkoro z nich. Literatura piękna obca zawiera w sobie wiele dzieł ukazujących perspektywę znacząco różniącą się od naszej. Sięgnijcie chociażby po dzieła twórców pochodzących z Azji - Harukiego Murakamiego (na przykład "Mężczyźni bez kobiet"), Kazuo Ishiguro ("Nie opuszczaj mnie", "Okruchy dnia"), Yoko Ogawy ("Ukochane równanie profesora", "Podziemie pamięci") czy Bory Chung ("Przeklęty królik"). Szerokim echem odbiła w na świecie także książka "Piersi i jajeczka" Mieko Kawakami, nazywana niekiedy prawdziwą kobiecą powieścią. To historia pisana przez kobietę o kobietach - konkretnie o trzech, Natsuko, jej starszej siostrze Makiko oraz córce Makiko, Midoriko. Macierzyństwo, cielesność, a nade wszystko społeczne oczekiwania wobec kobiet to tematy, które poruszyły serca i umysły wielu czytelniczek, a także sprawiły, że Mieko Kawakami dołączyła do cenionych przedstawicielek literatury pięknej obcej. Mistrzowie literatury pięknej obecni są na całym świecie - polecamy sięgnięcie także po ebook "Gdzie śpiewają raki" Delii Owens, "Żółwie aż do końca" Johna Greena czy "Niebezpieczna fortuna" Kena Folletta. Przykłady wciągających książek należących do gatunku literatura piękna można mnożyć bez końca! Jeśli kochacie literaturę piękną zagraniczną, konieczne sprawdźcie naszą ofertę!

Klasyka literatury pięknej

Nie ma chyba sposobu na to, by ustalić jeden wspólny dla wszystkich kanon klasyki literatury pięknej, bez względu na to, czy mówimy o autorach polskich, zagranicznych czy obydwu obszarach równocześnie. Na szczęście jedną z głównych cech literatury pięknej jest jej różnorodność - w fikcji literackiej stworzonej przez mistrzów gatunku każdy znajdzie coś dla siebie! W ofercie księgarnia internetowa Woblink posiada różne podgatunki literatury pięknej, takie jak literatura obyczajowa, powieść historyczna, zagraniczna literatura piękna czy dzieła literackie polskich autorów. Czeka tu na Was zarówno klasyka literatury światowej, jak i nowości literatury pięknej - powieści "Rzeźbiarz łez" Eric Doom czy "Igła" Kena Folletta. Beletrystyka pełna jest wzruszeń, radości, napięcia lub gniewu - zajrzyjcie tylko do "Małego życia" Hanya Yanagihary, powieści "Mężczyzna imieniem Ove" Fredrika Backmana czy "Ciała" Annie Ernaux by przekonać się, jak bogaty jest świat bestsellerowej literatury pięknej. Drzwi do niej szeroko otwarte są dla Was w Woblinku - sięgnijcie po książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!