John Flanagan Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

John Flanagan Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

John Flanagan to popularny australijski pisarz, autor bestsellerowych powieści młodzieżowych. Jego książki sprzedały się w milionach egzemplarzy w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Często, zaraz po premierze, pojawiają się na liście bestsellerów „New York Timesa”, z której nie znikają przez tygodnie. Międzynarodową popularność przyniosła mu, osadzona w fantastycznym świecie, seria powieści młodzieżowych „Zwiadowcy”. W 2008 roku za książkę “Okup za Eraka” wygrał Australian Book Publishers Association's of the Year dla dzieci starszych i młodszych.

Copywriter i twórca serialu

John Flanagan przyszedł na świat 22 maja 1944 roku w Sydney. Wychowywał się na przedmieściach Clovelly. Od dziecka chciał pisać, jednak droga do zrealizowania marzenia zajęła mu wiele lat. Zanim został autorem bestsellerowych powieści dla młodzieży, pracował w agencji reklamowej. Jego satyryczny wierszyk opisujący jednego z członków zespołu przyciągnął uwagę szefostwa. Jeden z przełożonych dostrzegł lekkość pióra autora i uznał, że we Flanagana warto zainwestować. W konsekwencji zaoferowano mu możliwość dołączenia do grona copywriterów. Przez około 20 lat pisał spoty i scenariusze do reklam. Pracował również w telewizji, gdzie brał udział w tworzeniu popularnego, wyświetlanego przez 8 lat sitcomu „Hi Dad!”.

Jedną z jego pasji jest łucznictwo. Obecnie mieszka z żoną na przedmieściach Sydney, w Manly w Nowej Południowej Walii. Ma trójkę dzieci, czwórkę wnuków i pieska Ebony.

Bestsellerowy cykl „Zwiadowcy” Johna Flanagana

„Zwiadowcy” to bestsellerowy cykl powieści fantasy dla młodzieży, którego akcja rozgrywa się w fikcyjnym, przypominającym średniowiecze, świecie. Głównym wątkiem fabularnym serii są przygody Willa, sieroty nie znającej swoich rodziców. Ze względu na wątłą budowę ciała Mistrzowie Szkoły Rycerskiej odrzucają go w Dniu wyboru. Chłopiec trafia pod opiekę zwiadowcy Halta, który jest jednym ze strażników porządku w rządzonym przez króla Duncana królestwie Araluen. Od tego momentu czytelnicy mogą śledzić losy Willa, pełne pościgów, bitew, a także być świadkami jego pierwszej miłości. Na kartach kilkunastu tomów główny bohater dojrzewa, staje się zwiadowcą, poznaje prawdę o rodzinie i swoim pochodzeniu.

Flanagan zaczął pisać „Zwiadowców” jako serię króciutkich opowiadań, aby zachęcić do czytania swojego syna Michaela. To właśnie na Michaelu wzorował głównego bohatera cyklu. Dopiero po jakimś czasie pomyślał, że z opowiadań mógłby napisać książkę, a nawet cały cykl. Książką otwierającą cały cykl są „Ruiny Gorlanu”. Została wydana w 2004 roku, gdy autor miał 60 lat. Czytelnicy poznają w niej Willa i małomównego Halta. Ich znajomość i przystanie Willa do owianych legendą zwiadowców stanie się początkiem serii przygód i prawdziwej przyjaźni.

Dotychczas w ramach cyklu ukazało się piętnaście powieści: „Ruiny Gorlanu”, „Płonący most”, „Ziemia skuta lodem”, „Bitwa o Skandię”, „Czarnoksiężnik z Północy”, „Oblężenie Macindaw”, „Okup za Eraka”, „Królowie Clonmelu”, „Halt w niebezpieczeństwie”, „Cesarz Nihon-Ja”, „Zaginione historie”, „Królewski zwiadowca”, „Klan Czerwonego Lisa”, „Pojedynek w Araluenie” i „Zaginiony książę”. Dodatkowo John Flanagan napisał jeszcze dwa prequele „Wczesne lata. Turniej w Gorlanie” oraz „Wczesne lata. Tom 2 Bitwa na wrzosowiskach”.

Wszystkie powieści z cyklu „Zwiadowcy” zostały wydane na polskim rynku wydawniczym nakładem wydawnictwa Jaguar. Seria cieszy się ogromną popularnością nie tylko w formie papierowej, ale także elektronicznej (ebook i audiobook).

Drużyna

„Drużyna” jest spin-offem „Zwiadowców”, a jej akcja rozgrywa się w świecie znanym z bestsellerów Flanagana. Seria na ten moment liczy osiem tytułów: „Wyrzutki”, „Najeźdźcy”, „Pościg”, „Niewolnicy z Socorro”, „Góra Skorpiona”, „Nieznany Ląd”, „Kaldera”, „Powrót Temudżeinów”.

Pierwsza część, „Wyrzutków” jest opowieścią o przyjaźni, dojrzewaniu i trudnościach, z jakimi mierzą się młodzi ludzie. Skandia to kraj, gdzie ludzie znają tylko jeden sposób na to, aby chłopiec stał się wojownikiem. Młodzieńcy zostają podzieleni na grupy i wysłani na wyprawę. Uczą się sztuki przetrwania, walki i żeglarstwa. Tylko jedna grupa może wrócić z wyprawy zwycięsko. Hal Mikkelson, syn cenionego skandyjskiego wojownika, nie odziedziczył postury po ojcu. Jest wątły, inni ludzie postrzegają go jako słabego. Kiedy staje na czele jednej z drużyn, która złożona jest z podobnych mu wyrzutków czuje, że czeka go ciężka walka. Jednak po swojej stronie ma spryt, hart ducha i przyjaciół.

Trzytomowy cykl książek Flanagana - A Jesse Parker Mystery

Oprócz „Zwiadowców” i „Drużyny” Flanagan stworzył także trzytomowy cykl „A Jesse Parker Mystery”, w ramach którego ukazały się następujące tytuły: „Storm Peak”, „Avalanche Pass” oraz „Avalanche Pass 2”. Żadna książka z serii nie została przetłumaczona na język polski.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Johna Flanagana w formie ebooków, audiobooków i książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Reportaż

Czym są reportaże literackie?

Książkowe reportaże mieszczą w sobie zarówno pasjonujące relacje z podróży po całym świecie (jak na przykład “Biała gorączka” Jacka Hugo-Badera), opowieści o Polsce (jak “Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz), miejscach, do których z reguły osoby postronne nie mają wstępu (jak “Klerycy. Życie w polskich seminariach” Mariusza Sepioło) czy oparte na faktach i mrożące krew w żyłach historie sprzed lat (jak “Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca” Alice Lugen).

Oparte na faktach, z reguły bez znaczących ubarwień fabularnych - takie reportaże czytane są najchętniej. Dzięki ich autorom i autorkom możemy wejść w nieznane nam dotychczas światy polityki, kultury, zamkniętych społeczności, odwiedzić miejsca targane konfliktami, ale także głębiej poznać to, co wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Reportażyści dokumentują i opisują otaczającą nas wszystkich rzeczywistość, opierając swoje publikacje na własnych doświadczeniach, wywiadach, dokumentach i podróżach. Ich książki dotyczą także często zagadek i teorii spiskowych, zapomnianych miejsc lub wydarzeń, czy spraw społecznych.

Na Woblink wśród ebooków z kategorii reportaż znajdziecie wiele dzieł znakomitych i uznanych reportażystów, zarówno z Polski, jak i ze świata. W formacie epub, mobi lub pdf czekają na Was książki autorstwa między innymi Hanny Krall, Ryszarda Kapuścińskiego, Wojciecha Jagielskiego, Pawła Smoleńskiego czy Mariusza Szczygła. Warto sięgnąć także po wyróżnioną Nagrodą Literacką Nike książkę “Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza.

Zagraniczni twórcy reportaży

Wśród zagranicznych twórców reportaży znajdziecie Orianę Fallaci, Liao Yiwu, Craiga Taylora, Amosa Oza, Davida Attenborough czy Swietłanę Aleksijewicz. Ta ostatnia autorka jest również laureatką Literackiej Nagrody Nobla - jej reportaże “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, “Czasy secondhand”, “Czarnobylska modlitwa” czy “Cynkowi chłopcy” dostępne są na Woblink między innymi jako ebooki.

Od czego zacząć czytać reportaże?

Dotychczas czuliście opory przed tym, żeby przeczytać jakiś reportaż albo nie wiecie za bardzo, po co sięgnąć w pierwszej kolejności? Spieszymy z pomocą! Czytanie reportaży pozwala otworzyć oczy na rzeczywistości i doświadczenia, które dotychczas nie były nam dostępne albo nie zdawaliśmy sobie w ogóle sprawy z ich istnienia. Udowadniają one także, jak wiele zupełnie niespodziewanych, a nawet niewidocznych rzeczy dzieje się często bardzo blisko nas. Dzięki temu nie tylko ciągle dowiadujemy się więcej o świecie, ale także uwrażliwiamy na ludzkie historie. Od czego jednak zacząć? Propozycji jest wiele. W naszym kraju mamy pewien przywilej - zwłaszcza w XX i XXI wieku rozwinęła się znakomita tzw. polska szkoła reportażu, której dzieła doceniane są nie tylko w Polsce, ale także i na świecie. Dobrym początkiem zapoznawania się z nią jest sięgnięcie po zbiór najważniejszych tekstów - trzytomową “ Antologię polskiego reportażu”, prezentującą historię najlepszych twórców. Tą wydaną przez Wydawnictwo Czarne pod redakcją Mariusza Szczygła monumentalną kolekcję znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebook. 

Chcielibyście zabrać coś ze sobą w drogę jakąś krótszą historię? Nic prostszego! Na początek polecamy zwłaszcza “ Z miłości? To współczuję!”, historię współczesnego Omanu autorstwa Agaty Romaniuk.

A może chcecie podróżować dalej? Sięgnijcie po “Indie. Kraj miliarda marzeń” Weroniki Rokickiej albo “ Izrael już nie frunie” Pawła Smoleńskiego. Interesuje Was miejsce kobiet w innych kulturach i społecznościach? “ Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz będą dobrym pomysłem.

Azja to trochę zbyt daleko? Nie ma problemu, wybierzcie się wraz z Mariuszem Szczygłem śladami jego “ Osobistego przewodnika po Pradze”.

Chcielibyście zacząć od klasycznych pozycji reportażu? “ Imperium”, “ Szachinszach” lub “ Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego czekają na Was w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie reportaże warto przeczytać?

Może jest tak, że przeczytaliście już trochę reportaży w swoim życiu, ale gdy patrzycie na długą listę pozycji ukazujących się nakładem Wydawnictwa Czarne, Wydawnictwa Otwartego, Wydawnictwa Szczeliny, Wydawnictwa Literackiego albo Wydawnictwa Znak od nadmiaru dobra zaczyna się Wam kręcić w głowie i już nie wiecie, co wybrać następnego? Spróbujemy pomóc!

Miłośnikom reportaży podróżniczych oraz osobistych historii związanych z dalekimi krajami polecamy ebook “Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj” Roba Schmitza. Autor spędził w tym mieście wiele lat i poznał je od podszewki, a przy tym zachował dystans właściwy outsiderowi. Dzięki temu z dużą życzliwością, a przy tym spostrzegawczością opisuje współczesny Szanghaj z perspektywy jego mieszkańców - własnych sąsiadów.

Na Woblink mamy też wiele reportaży podróżniczych dla osób, których fascynuje Korea Południowa i jej kultura, historia oraz społeczeństwo. Wśród nich “Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej” Romana Husarskiego, “Cool po koreańsku” Euny Hong, “Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej” Anny Sawickiej, “7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską” Mijin Mok czy “Mądre matki, dobre żony” Małgorzaty Sidz, które znajdziecie tutaj między innymi w formatach epub, mobi lub pdf. Z kolei Craigiem Taylorem możecie poznać mieszkańców Londynu w jego popularnej książce “Londyńczycy. Miasto i ludzie” oraz Nowego Jorku w “Nowojorczycy. Miasto i ludzie”. 

Wędrując przez Polskę

Wolicie reportaże o Polsce? Polecamy zatem “ Miedziankę” Filipa Springera, opowieść o niewielkim miasteczku znajdującym się w pobliżu Jeleniej Góry, którego (już) nie ma. Springer długo szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego posiadająca siedmiowiekową historię Miedzianka zniknęła z powierzchni ziemi, odkrywając po drodze wiele innych tajemnic z przeszłości.  “ Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” Tomasza Patory zmrożą krew w żyłach wynikami śledztwa w sprawie jednej z największych afer w historii III Rzeczpospolitej. Z kolei brytyjczyk Bernard Newman wyruszył na jedną ze swoich wypraw rowerowych właśnie do Polski. Jedna z jego podróży odbywała się w okresie międzywojennym - relację z niej znajdziecie w “ Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma”. Z kolei jego ówczesne obserwacje i próby przewidzenia przyszłości z czasów II wojny światowej znajdziecie w “ Rowerem przez Polskę w ruinie”.

Reportaże sądowe i true crime

Interesują Was reportaże true crime? Sięgnijcie po dzieło Cezarego Łazarewicza “ Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, bohaterki jednego z najbardziej znaczących procesów dwudziestolecia międzywojennego i jednej z najgłośniejszych spraw w historii polskiego sądownictwa. Z Katarzyną Bondą możecie odwiedzić “ Polskie morderczynie”, odsiadujące wyroki kobiety skazane za morderstwa, z którymi rozmawia polska autorka kryminałów. Chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę? Reportaże popularnonaukowe to coś dla Was! Jako ebooki znajdziecie na Woblink wiele z nich - na przykład “ Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii” Suzanne O’Sullivan. True crime oraz pozycje popularnonaukowe łączy chociażby w swojej książce “ Zbrodnie odczytane z kości. Tajemnice antropologii sądowej” Monika Głąbińska, wprowadzając nas w świat jednego z najbardziej fascynujących, a przy tym dość elitarnych zawodów antropologa sądowego. Te i wiele innych ebooków reportaży czeka na Was na Woblink!