John Grisham Powieści i lektury - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

John Grisham Powieści i lektury - książki, ebooki i audiobooki

„Szczerze wątpię, że napisałbym swoją pierwszą powieść, gdybym nie był prawnikiem. Nigdy nie marzyłem o zostaniu pisarzem. Zacząłem pisać dopiero po doświadczeniu procesu sądowego.”

John Grisham to ikona światowej literatury, jeden z najbardziej znanych autorów w historii specjalizujący się w pisaniu powieści kryminalnych i thrillerów prawniczych (za których ojca jest uznawany). To także jeden z zaledwie trzech pisarzy, obok Toma Clancy’ego oraz J.K. Rowling, którzy zdołali sprzedać 2 miliony egzemplarzy swojego pierwszego wydania. W jego dorobku znajduje się 47 książek, które kolejno zajmowały pierwsze numery na liście bestsellerów, zostały przetłumaczone na prawie 50 języków i sprzedane w nakładzie prawie 70 milionów egzemplarzy.

Autor został dwukrotnie uhonorowany prestiżową nagrodą Harper Lee Prize for Legal Fiction, a także nagrodą the Library of Congress Creative Achievement Award for Fiction.

Kim jest John Grisham?

John Grisham przyszedł na świat 8 lutego 1955 roku w Jonesboro (Arkansas, USA) w wielodzietnej rodzinie baptystów o nowoczesnych poglądach. Ojciec zajmował się uprawą bawełny oraz budowlanką, matka dbała o domowe ognisko. Gdy chłopiec miał 12 lat, rodzina przeprowadziła się do Southaven w stanie Missisipi, gdzie pisarz ukończył szkołę średnią, a następnie zdobył tytuł licencjata z rachunkowości na Uniwersytecie Stanowym. Marzył, by zostać pierwszoligowym baseballistą. Podczas studiów grał w drużynie Delta State University. Niestety nie dostał się do Boston Red Sox, został wyrzucony przez słynnego trenera, Dave’a Ferrisa za braki w umiejętnościach. Jego miłość do baseballa można dostrzec w książce „Calico Joe”.

W 1981 roku Grisham ukończył studia prawnicze i otworzył kancelarię adwokacką specjalizującą się w prawie cywilnym i karnym. W tym samym roku poślubił Renée Jones. Zaledwie dwa lata później został wybrany, z ramienia Partii Demokratycznej, do Parlamentu stanu Missisipi, gdzie zasiadał do 1990 roku. Teraz, gdy akurat nie zajmuje się pisaniem, zasiada w zarządzie Innocence Project oraz Centurion Ministries, organizacji walczących o prawa osób niesłusznie skazanych.

Mieszka wraz z żoną oraz dwójką dzieci, Ty’em i Sheą, przemieszczając się pomiędzy domem niedaleko Oxfordu (Missisipi), a domem blisko Charlottesville w hrabstwie Albemarle (Wirginia).

John Grisham - ojciec thrillera prawniczego

Grisham, zachęcany przez matkę, czytał od dziecka. Duży wpływ miał na niego przede wszystkim John Steinbeck. Mimo to wcale nie marzył o zostaniu pisarzem. Karierę zawdzięcza przede wszystkim doświadczeniom zdobytym na sali sądowej. Na pomysł napisania pierwszej książki wpadł podczas rozprawy o gwałt 12-letniej dziewczynki. Materiały do “Czasu zabijania” zbierał przez trzy lata. Powieść udało mu się opublikować dopiero w rok po jej ukończeniu, w 1988 roku, nakładem wydawnictwa Wynwood. Książka, pomimo niezłych recenzji, nie przyniosła mu jednak ani sławy ani pieniędzy.

Szczęśliwie ta porażka nie zgasiła entuzjazmu Grishama. Wkrótce zabrał się za pisanie kolejnej powieści. Tym razem trafił w dziesiątkę. Wydana w 1991 roku “Firma” stała się hitem jeszcze przed ukazaniem się na rynku książkowym, gdy Paramount Pictures zakupiło do niej prawa filmowe warte 600000 dolarów. Film w reżyserii Sydneya Pollacka z Tomem Cruisem w roli głównej powstał w 1993 roku. Opowieść o młodym prawniku zmuszonym do współpracy z FBI, uwikłanym w związki z mafią została okrzyknięta jedną ze 100 najlepszych powieści kryminalnych wszech czasów, a w 1998 roku Publisher Weekly ogłosiło Grishama najlepiej sprzedającym się pisarzem lat ‘90. Niespodziewany sukces książki przekonał autora do zmiany swojej ścieżki zawodowej z prawniczej na pisarską. Trzecia powieść Grishama, “Raport Pelikana” (1992), okazała się kolejnym hitem wydawniczym. W samych Stanach Zjednoczonych sprzedano ją w nakładzie ponad 11 milionów (sic!) egzemplarzy. “Klient” z kolei uczynił z Grishama jednym z najpoczytniejszych pisarzy Ameryki. Od tamtej chwili na rynku ukazało się jeszcze kilkadziesiąt innych tytułów autora, m.in. “Zaklinacz deszczu”, “Ława przysięgłych”, “Bractwo”, “Ostatni sędzia”, “Góra bezprawia”, “Komora”, “Malowany dom” czy powieści z serii Jake Brigance. Na swoim koncie ma także jeden zbiór opowiadań - “Powrót do Ford County”. Średnio publikuje on jedną książkę rocznie i, jak można się tego spodziewać, każda kolejna z miejsca podbija serca czytelników oraz listy bestsellerów. Wiele książek, poza wspomnianą “Firmą, doczekało się także swojej adaptacji filmowej lub serialowej w gwiazdorskiej obsadzie. Są to m.in. “Raport Pelikana”z fantastyczną rolą Julii Roberts oraz Denzela Washingtona, “Klient” z Susan Sarandon, “Czas zabijania” z Sandrą Bullock i Samuelem L. Jacksonem czy “Zaklinacz deszczu” z Mattem Damonem. Za swój pisarski autorytet John Grisham uznaje Johna Le Carré.

John Grisham dla młodzieży - seria Theodore Boone

Mimo że John Grisham specjalizuje się przede wszystkim w pisaniu thrillerów prawniczych i powieści kryminalnych, zwycięsko wyszedł również z wyzwania, jakim było stworzenie serii w gatunku literatury młodzieżowej (tzw. young adults). “Theodore Boone”, bo o niej mowa, opowiada o 13-letnim gimnazjaliście, Theodorze, który mimo młodego wieku angażuje się w rozwiązywanie nietypowych zagadek kryminalnych. Cykl doczekał się, do tej pory, aż sześciu odsłon: “Młody prawnik”, “Uprowadzenie”, “Oskarżony”, “Aktywista”, “Zbieg” oraz wydana w 2018 roku “Afera”.

Książki Johna Grishama w księgarnii internetowej Woblink

W księgarnii internetowej Woblink znajdziecie bogatą ofertę książek Johna Grishama, w każdym formacie, ebooka, audiobooka oraz książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Powieści i lektury

Niektórym hasło “lektura szkolna” może nie kojarzyć się najlepiej - ze zmuszaniem się do czytania książek i wierszy, po które normalnie by się nie sięgnęło. Wśród obowiązkowych lektur szkolnych dla młodzieży jest jednak wiele niezwykle ciekawych i wciągających pozycji! Lista lektur obowiązkowych na różnych etapach edukacji jest skonstruowana tak, by zapoznać młodych czytelników z ważnymi dziełami polskiej i światowej literatury, a z ich pomocą także z licznymi historycznymi faktami czy niełatwymi tematami. Dzięki temu książki te skłaniają do refleksji i krytycznego myślenia, a co za tym idzie, wspierają wykształcenie się umiejętności budowania i wyrażania własnej opinii. Równocześnie tytuły te zostały dobrane tak, by pobudzać wyobraźnię oraz rozwijać kreatywność.

Na Woblink znajdziecie różne wydania lektur szkolnych, niektóre uzupełnione o dodatkowe opracowanie zawierające kontekst powstania utworu, motywy przewodnie czy opisy głównych bohaterów. W tej formie dostępne są takie klasyki literatury jak “Antygona” i “Król Edyp” Sofoklesa, “Romeo i Julia”, “Hamlet” i “Makbet” Williama Shakespeare’a, “Skąpiec” Moliera. Te ważne dzieła literatury światowej znajdują się na listach lektur szkolnych na różnych etapach edukacji. Dzięki dodatkowym opracowaniom młody czytelnik jest w stanie jeszcze lepiej zrozumieć okoliczności, w jakich powstały, ich znaczenie (także współczesne) oraz pogłębić wiedzę na temat najważniejszych występujących w nich postaci oraz wydarzeń. Na Woblink czekają na Was także jako ebooki w formatach epub, mobi oraz pdf.

Kanon lektur szkolnych dla młodzieży

Dlaczego warto czytać lektury szkolne? Relacja młodego człowieka z literaturą jest kształtowana od najwcześniejszych lat edukacji. Warto, by już wtedy zapoznał się on z ważnymi, a przy tym ciekawymi dziełami polskimi i zagranicznymi, dzięki czemu w przyszłości nadal chętnie będzie do nich sięgał.

Lektury szkolne dla młodzieży to nie tylko klasyczne pozycje polskiej literatury, takie jak “Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, “Balladyna” Juliusza Słowackiego, “Pan Tadeusz” i “Dziady” Adama Mickiewicza” czy “Lalka” Bolesława Prusa. Wiele pozycji na listach lektur należy do klasyki literatury światowej - są to nie tylko dzieła Williama Shakespeare’a czy Moliera, ale także “Stary człowiek i morze” Ernesta Hemingwaya, “Mały książe” Antoine de Saint-Exupéry’ego bądź “Proces” Franza Kafki. Wiele radości, zwłaszcza młodszym czytelnikom, przynieść może bardziej współczesna “Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy, której nowa ekranizacja już niebawem ukaże się na platformie Netflix. W roli głównej pojawi się Tomasz Kot - w znanym filmie z 1983 roku zagrał ją Piotr Fronczewski.

Lektury szkolne dla młodzieży to także liczne dzieła fantastyczne - jak chociażby “Hobbit, czyli tam i z powrotem” J. R. R. Tolkiena czy “Opowieści z narni. Lew, czarownica i stara szafa” C. S. Lewisa. Te powieści także można obejrzeć w wersjach filmowych - obraz oparty na książce Lewisa pojawił się na ekranach kin w 2005 roku. Z kolei “Hobbit” w reżyserii Petera Jacksona to trzy filmy, w których główne role zagrali Martin Freeman, Ian McKellen, Benedict Cumberbatch, Cate Blanchett, Christopher Lee czy Richard Armitage. Poznajcie przygody granych przez nich bohaterów, sięgając do literackich pierwowzorów dostępnych na Woblink!

Lektury obowiązkowe dla młodzieży

Nauka w szkole często rozpoczyna się od poznania mitologii starożytnej, zwłaszcza Greków i Rzymian. Wielce pomocną jest w tym zakresie “Mitologia” Jana Parandowskiego - jego omówienia najważniejszych mitów i bohaterów znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki. Wśród lektur szkolnych dla młodzieży znajdują się także tak chętnie czytana “Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa, “W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza czy “Sposób na Alcybiadesa” Edmunda Niziurskiego. Lektury szkolne to jednak nie tylko od wielu lat znane i cenione tytuły. To także liczne pozycje współczesne często pisane z myślą o młodzieży. Należy do nich z pewnością chociażby powieść “Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” Rafała Kosika czy wybór opowiadań z “Mikołajka” René Goscinny’ego i Jean-Jacquesa Sempé. Książki te wciągają od pierwszych stron - te lektury szkolne nie tylko trzeba, ale po prostu chce się czytać! Na Woblink znajdziecie je z łatwością - dostępne są w formatach książek papierowych, audiobooków lub ebooków (epub, mobi, pdf).