Majówkowy Maraton Czytelniczy

Józef Hen Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Bitwa o Kozi Dwór, Książka | Józef Hen

    To książka, do której warto wrócić nie tylko z sentymentem.
    Przygodowa, barwna opowieść mistrza Józefa Hena - o grupie chłopców marzących o sportowych wyczynach, walczących o miejsce do gry w piłkę nożną. Mimo, że osadzona w realiach przedwojennych opisuje charaktery i sytuacje, które spotykamy również dzisiaj.

Józef Hen Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Józef Hen urodził się w 1923 roku jako Józef Henryk Cukier. To polski pisarz pochodzenia żydowskiego, publicysta, autor scenariuszy i dramatów. W dzieciństwie Hen współpracował z Januszem Korczakiem w redakcji „Małego Przeglądu”. Przed wojną zdążył ukończyć prywatne żydowskie Gimnazjum Męskie im. Magusa Kryńskiego. W wrześniu 1939 roku kontynuował naukę w liceum o profilu matematyczno-przyrodniczym. Pod koniec jesieni 1939 roku udało mu się uciec z miasta i przedostać do Białegostoku. Okupację spędził w Związku Radzieckim i pracował m.in. przy budowie dróg. W 1944 roku dołączył do Ludowego Wojska Polskiego. W tym czasie opublikował też swój debiutancki wiersz – „Łódź wierna”, który ukazał się w czasopiśmie „Głos żołnierza”. Po wojnie Hen został redaktorem tego pisma. Służbę wojskową zakończył w 1952 roku.

Pierwsza książka Józefa Hena – „Kijów, Taszkent, Berlin. Dzieje włóczęgi” – ukazała się w 1947 roku. Już po pierwszej publikacji Hen został uznany za obiecującego pisarza. Po wojnie, głównie na podstawie swoich wspomnień z czasu tułaczki po Związku Radzieckim, pisał reportaże, nowele i opowiadania. Hen pisał zarówno opowieści dla dorosłych, jak i dla dzieci. Rozpoczął także przygodę z pisaniem scenariuszy. Na podstawie jego tekstów powstały takie filmy jak „Krzyż walecznych”, „Nikt nie woła”, „Kwiecień”, „Prawo i pięść”.

Na przestrzeni przeszło siedemdziesięciu lat Józef Hen napisał kilkadziesiąt książek – powieści, zbiorów opowiadań, bajek dla dzieci, wspomnień, biografii i esejów. Wiele z książek Józefa Hena dostępnych jest w formie ebooków i audiobooków.

Powieści historyczne i biografie Józefa Hena

Józef Hen ma na swoim koncie kilka powieści historycznych i biografii. W 1989 roku ukazała się książka „Królewskie sny”, czyli opowieść o ostatnich dniach panowania króla Władysława Jagiełło. Hen udowadnia, że książki historyczne mogą być niezwykle porywające. Pierwotnie „Królewskie sny” powstały jako scenariusz do serialu historyczno-biograficznego. Ogromna popularność produkcji, z Gustawem Holoubkiem w roli króla Jagiełły, zrodziły potrzebę napisania kompletnej książki.

Kolejną książką Hena odsłaniającą kulisy panowania polskiego króla była książka „Mój przyjaciel król”, czyli opowieść o Stanisławie Auguście Poniatowskim. Za tę powieść Hen otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Nike.

W 1998 roku ukazała się inna książka biograficzna autorstwa Józefa Hena – „Błazen – wielki mąż”, opowieść o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim. Ta książka przyniosła mu nominację do Nagrody Nike w 1999 roku.

Kolejną wartą uwagi książką historyczną Hena jest zbiór opowieści zatytułowany „Przeciw diabłom i infamisom”, czyli zbiór historyjek o starościcu Wolskim. Bohater książki ugania się za zabijakami, łowi opryszków, walczy z bezprawiem i wydaje wyroki na morderców. Piotr Wolski był dla Hena bohaterem godnym przypomnienia. Wolski był postacią prawdziwą, ale swoimi przygodami i życiorysem nie ustępował najbardziej znanym postaciom fikcyjnym znanym z kart „Trylogii” Sienkiewicza.

W 2020 roku nakładem Wydawnictwa Mando ukazał się zbiór opowiadań Józefa Hena pt. „Bokser i śmierć”. Krakowskie wydawnictwo w czasie wysypu książek o tematyce obozów koncentracyjnych postanowiło przypomnieć wstrząsające, szczere i chwytające za serce opowieści świadka wydarzeń, mistrza krótkiej formy.

Józef Hen napisał również kilkanaście książek, które wprost nawiązują do jego bogatego życiorysu – wspomnień, dzienników, autobiografii. Najnowszą z nich jest „Bez strachu”, czyli współczesny dziennik Hena. Warto tutaj wspomnieć o książce „Ja, deprawator”, czyli diariusz pisarza zawierający spostrzeżenia z lat 2016-2018. O swoim warszawskim mieszkaniu przy ulicy Nowolipie, gdzie Hen urodził się, dorastał i spędził lata młodości, autor pisał w książce „Nowolipie. Najpiękniejsze lata”.

Za swoją twórczość Józef Hen był wielokrotnie wyróżniany prestiżowymi nagrodami kulturalnymi i literackimi. Otrzymał m.in. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nagrodę literacką im. Władysława Reymonta, Nagrodę Literacką m.st. Warszawy w kategorii „Warszawski twórca”, a także Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego. Książki Józefa Hena zostały bardzo dobrze przyjęte nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Twórczość Hena była tłumaczona m.in. na czeski, niemiecki, rosyjski, francuski i angielski.

Książki Józefa Hena na Woblinku

Książki Józefa Hena dostępne są w księgarni internetowej Woblink we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Dostępne są następujące tytuły: „Bokser i śmierć”, „Bez strachu”, „Przeciw diabłom i infamistom”, „Nie boję się bezsennych nocy”, „Królewskie sny”, „Nowolipie”, „Błazen – wielki mąż. Opowieść o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim”, „Bitwa o Kozi Dwór”, „Ja, deprawator”, „Twarz pokerzysty”, „Nikt nie woła”, „Dziennika ciąg dalszy”, „Odejście Afrodyty”,„Oko Dajana. Pingpongista”.

Co znajdziesz w kategorii: Dla dzieci

Najlepsze audiobooki dla dzieci

Książki do słuchania to jeden z najchętniej wybieranych formatów, gdy mowa o najmłodszych czytelnikach. Te nagrania dźwiękowe, w których tekst publikacji odczytywany jest przez lektora lub lektorkę, cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i rodziców. W ten sposób pociechy poznają nie tylko najnowsze bajki dla dzieci, ale także klasyczne pozycje z dzieciństwa swoich rodziców. Audiobooki dla dzieci rozśmieszają, wzruszają i uczą zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. Specjalnie wyselekcjonowany wybór tytułów, jaki znajdziecie na Woblink, gwarantuje, że odkryjecie tutaj pozycje dostosowane do potrzeb i upodobań najmłodszych. Często znajdziemy w nich jasno zarysowany konflikt pomiędzy dobrem a złem, z którego rozwiązania płyną nie tylko walory rozrywkowe, ale także edukacyjne. Dostępność książek do słuchania dla dzieci w formacie mp3 gwarantuje szeroką kompatybilność z urządzeniami do odtwarzania audiobooków. Dzieła takich autorów jak Kornel Makuszyński, Henryk Sienkiewicz czy Hans Christian Andersen zachwycą w wersji audiobooka nie tylko dzieci, ale także rodziców.

Jakie audiobooki dla dzieci wybrać?

Wybór najlepszego audiobooka dla dzieci może nie być łatwy - czeka tu bowiem wiele ciekawych tytułów. Warto przede wszystkim dostosować tytuł do wieku młodego czytelnika. Dla niektórych ciekawe będą przygody detektywa Sherlocka Holmesa autorstwa Artura Conana Doyle’a czy “Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Nieco młodsze dzieci z pewnością chętnie wysłuchają historii Mikołajka z serii opowiadań René Goscinnego i Jean-Jacquesa Sampé, czy przygód z Doliny Muminków Tove Jansson. Najmłodsi na pewno będą świetnie bawić się z kotem Cukierkiem w jego przygodach autorstwa Waldemara Cichonia. Najważniejsze, żeby czytelnicy na długo zapamiętali opowieści z danego audiobooka. Każdy dorosły ma przecież jakiś ulubiony tytuł z dzieciństwa - i właśnie taka książka do słuchania jest dla dzieci najlepsza. Może będzie nią, znany z pewnością także rodzicom, Pan Samochodzik Arkadiusza Niemirskiego? Albo seria Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery? Niedawno Wydawnictwo Marginesy opublikowało jej nowe tłumaczenie, bliższą oryginałowi “Anne z Zielonych Szczytów” oraz “Anne z Avonlea”, przełożoną przez Annę Bańkowską.

Audiobooki z bajkami dla dzieci

Niezmiennie wysoką popularnością wśród najmłodszych cieszą się audiobooki z bajkami. Najchętniej czytanymi książkami do słuchania dla dzieci od lat pozostają baśnie autorstwa Hansa Christiana Andersena, takie jak “Księżniczka na ziarnku grochu”, “Nowe szaty cesarza” czy “Calineczka”. Także bracia Grimm od dawna władają wyobraźnią młodszych czytelników. “Czerwony kapturek”, “Jaś i Małgosia”, “Kopciuszek”, “Śnieżka” - kto z nas nie zna tych historii? Nie mniejsze zainteresowanie wzbudzają klasyczne wiersze Jana Brzechwy, które często są w ogóle jednymi z pierwszych spotkań dzieci z poezją. Brzechwa to także autor chętnie słuchanej książki “Akademia Pana Kleksa”, czytanej między innymi przez Krzysztofa Kolbergera. “Lokomotywa”, “Rzepka”, “Słoń Trąbalski” lub “Ptasie radio” to ponadczasowe bajki wierszowane Juliana Tuwima, które kochają zarówno dzieci, jak i rodzice. Szczególne miejsce wśród audiobooków z bajkami dla dzieci zajmują także dzieła Wandy Chotomskiej. “Tadek Niejadek”, “Kareta z piernika”, “Dzieci Pana Astronoma” czy “Smok ze smoczej jamy” - nie sposób przejść obok nich obojętnie! “Wesołe przedszkole” Marii Kownackiej to także jeden z najchętniej słuchanych audiobooków dla najmłodszych, podobnie jak “Na jagody” Marii Konopnickiej. Tak rodzicom, jak i dzieciom na pewno znana jest seria Magiczne drzewo autorstwa Andrzeja Maleszki - jeden z tomów czyta Julia Kamińska, a drugi Marcin Dorociński! Nie da się obojętnie przejść także wobec takich klasyków literatury dziecięcej jak “ Kubuś Puchatek” czy “Chatka Puchatka” Alana Alexandra Milne'a. W polskiej wersji tę książkę do słuchania czyta w dodatku Janusz Gajos. “Doktor Dolittle” Hugh Loftinga ucieszy każdą miłośniczkę i miłośnika zwierząt.

Książki dla dzieci do słuchania - polecane tytuły

Wybór najlepszego audiobooka dla młodszych czytelników to nie lada wyzwanie. Bez względu na wiek z pewnością dobrym wyborem będzie któraś z książek Kornela Makuszyńskiego. “Przygody Koziołka Matołka” wciągną wszystkich, dużych i małych. Audiobook z powieścią “Szaleństwa Panny Ewy” z pewnością przywoła miłe wspomnienia także u rodziców, a głos Wojciecha Malajkata na wiele godzin zamieszka w głowach dzieci. A może są one zainteresowane greckimi mitami? Nie ma lepszego audiobooka na taką okoliczność jak “Mitologia” Jana Parandowskiego. Zarówno ten tytuł, jak i “Przygody Odyseusza” czyta Wiktor Zborowski, swoim charakterystycznym głosem tworząc niesamowitą atmosferę. Dzieciom marzą się podróże? Juliusz Verne i jego “W 80 dni dookoła świata” tylko czekają na wysłuchanie! W planach jest też wyprawa pozaziemska w “Podróż na księżyc” albo w nieznane zakamarki naszego globu w “20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi” czy “Podróży do wnętrza Ziemi”. Skoro już o nieznanych światach mowa - Terry Pratchett poleca swoje książki do słuchania wszystkim trochę starszym dzieciom! Nie sposób oderwać się od kolejnych powieści z cyklu “Świat Dysku”. Fantastyczne historie wypełniają także jego “Dobry Omen” napisany wspólnie z Neilem Gaimanem. Obok nich melduje się “Banda z Burej” Magdaleny Witkiewicz - seria pełna tajemnic, zagadek i śledztw prowadzonych przez rezolutne dzieci. “ Koszmarny Karolek” to cudowna, zabawna seria opowiadań, której autorką jest Francesca Simon. Przygody niezbyt grzecznego, ciekawskiego i zainteresowanego zawsze nie tym co należy Karolka z miejsca podbijają serca najmłodszych. Seria “Baśniobór” Brandona Mulla oferuje z kolei pełne zwrotów akcji i niesamowitych postaci powieści fantastyczne. Każde dziecko z łatwością znajdzie swoją ulubioną książkę do czytania wśród wielu audiobooków, które znajdziecie na Woblink.