Jozef Karika Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Jozef Karika Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Jozef Karika to urodzony w Breznie publicysta i jeden z najpopularniejszych słowackich pisarzy, nazywany jest słowackim mistrzem grozy. Nie ogranicza się jednak tylko do jednego gatunku – pisze również thrillery, powieści historyczne, sensacyjne i kryminalno-społeczne. W kręgu jego zainteresowań znajduje się także proza eksperymentalna. Karika jest laureatem licznych nagród, w tym jednej z najważniejszych nagród literackich na Słowacji, Anasoft Litera w kategorii nagroda czytelników 2017 za powieść „Szczelina”. Do tej pory wydał prawie 20 książek. Jego powieści zostały przetłumaczone na język polski, angielski, czeski i macedoński. Jozef Karika jest bardzo otwarty na kontakt z czytelnikami, zwłaszcza za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Kim inspiruje się Jozef Karika?

Już jako dziecko przejawiał zainteresowanie literaturą i pisaniem. W podstawówce wygrał konkurs poetycki, a na studiach w Rużomberku aktywnie przyczynił się do powstania akademickiego czasopisma. Karika studiował historię i filozofię na uniwersytecie w Bańskiej Bystrzycy. W czasie studiów kontynuował pisanie. Pracował jako historyk w Muzeum Liptowa i jako redaktor w regionalnej telewizji MTR. Twórcy, którymi Karika się inspiruje, to między innymi Lovecraft, Kafka, Suzuki, King, Simmons, Chambers, a także polski pisarz Stefan Grabiński. W wywiadzie udzielonym dla portalu literackiego Czytaj PL Karika zapytany o listę 5 ulubionych książek wymienił „American Psycho” Breta Eastona Ellisa, „Golema” Gustava Meyrinka, „Panowie i damy” Terry’ego Pratchetta, „Proces” Franza Kafki oraz „To” Stephena Kinga.

Przerażające książki Jozefa Kariki

Dotychczas w Polsce ukazały się trzy powieści pisarza – „Strach” (2017), „Szczelina” (2017) i „Ciemność” (2020). Wszystkie zostały wydane przez wydawnictwo Stara Szkoła. „Strach” został opublikowany przez Karikę w 2014 roku. Jest to połączenie horroru i mistycznego thrillera. Po rozpadzie kilkuletniego związku bohater wraca do Rużomberka. Czeka tam na niego puste mieszkanie, w którym mieszkał kiedyś z rodzicami, i zima stulecia, a także kryjąca się u podnóża góry niebezpieczna tajemnica. Książka ukazała się w Czechach, Macedonii oraz w Polsce, gdzie została wybrana najlepszym horrorem 2017 roku.

Drugą powieścią Jozefa Kariki wydaną w Polsce była „Szczelina”. To przerażająca opowieść, w której fikcja miesza się z prawdą. Karika opisuje serię tajemniczych zaginięć, do jakich dochodzi na jednym ze słowackich pasm górskich. Część z zaginionych zostaje znaleziona martwa, inni nie odnajdą się już nigdy. Są również tacy, co wracają, ale nie są tymi samymi ludźmi, którymi byli przed zaginięciem. Czy Igorowi, który przypadkiem dowiedział się o mrocznej legendzie, grozi niebezpieczeństwo? Czy uda my się dowiedzieć prawdy o Trybeczu? Dotychczas „Szczelina” sprzedała się w nakładzie przekraczającym sto tysięcy egzemplarzy. Szybko stała się najpopularniejszą w Polsce słowacką książką, którą zaczytywali się nie tylko fani horrorów.

Najnowszą powieścią Kariki jest „Ciemność”, która ukazała się na początku bieżącego roku. Serialowy scenarzysta postanawia spędzić święta Bożego Narodzenia w położonej na odludziu górskiej chacie. Jedno z pozoru zupełnie niegroźne zdarzenie zmienia jego zimowy wypoczynek w prawdziwy koszmar.

Jeśli lubisz się bać, powieści Kariki zdecydowanie przypadną ci do gustu! Wszystkie jego książki znajdziesz w księgarni internetowej Woblink.com – także jako ebooki i audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

„Literatura piękna” to jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Kategoria „Literatura piękna” zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. W tej kategorii znajdują się dzieła zarówno klasyków literatury, jak i pisarzy współczesnych oraz młodego pokolenia. Dlatego obok takich nazwisk jak Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”), Fiodor Dostojewski („Idiota”, „Zbrodnia i kara”), Edgar Allan Poe, Marcel Proust („W stronę Swanna”), Charles Dickens („Oliver Twist”) znajdują się Łukasz Orbitowski („Tracę ciepło”), Wojciech Kuczok („Czarna”, „Gnój”), Eleanor Catton („Wszystko, co lśni”) czy Lauren Groff („Fatum i furia”). W tej kategorii znajdą coś dla siebie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ludzie w podeszłym, średnim i młodym wieku. „Literatura piękna” oferuje nie tylko rozrywkę, ale również możliwość poznania innych, często bardzo odległych kultur. W wielu powieściach zaciera się granica między realizmem a fikcją, a jednym z najciekawszych nurtów z pogranicza świata materialnego i metafizycznego jest realizm magiczny, którego przedstawiciele należą do najważniejszych współczesnych pisarzy (Olga Tokarczuk, Haruki Murakami, Salman Rushdie, Jorge Luis Borges).