Majówkowy Maraton Czytelniczy

Jozef Karika Powieść obyczajowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Jozef Karika Powieść obyczajowa - książki, ebooki i audiobooki

Jozef Karika to urodzony w Breznie publicysta i jeden z najpopularniejszych słowackich pisarzy, nazywany jest słowackim mistrzem grozy. Nie ogranicza się jednak tylko do jednego gatunku – pisze również thrillery, powieści historyczne, sensacyjne i kryminalno-społeczne. W kręgu jego zainteresowań znajduje się także proza eksperymentalna. Karika jest laureatem licznych nagród, w tym jednej z najważniejszych nagród literackich na Słowacji, Anasoft Litera w kategorii nagroda czytelników 2017 za powieść „Szczelina”. Do tej pory wydał prawie 20 książek. Jego powieści zostały przetłumaczone na język polski, angielski, czeski i macedoński. Jozef Karika jest bardzo otwarty na kontakt z czytelnikami, zwłaszcza za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Kim inspiruje się Jozef Karika?

Już jako dziecko przejawiał zainteresowanie literaturą i pisaniem. W podstawówce wygrał konkurs poetycki, a na studiach w Rużomberku aktywnie przyczynił się do powstania akademickiego czasopisma. Karika studiował historię i filozofię na uniwersytecie w Bańskiej Bystrzycy. W czasie studiów kontynuował pisanie. Pracował jako historyk w Muzeum Liptowa i jako redaktor w regionalnej telewizji MTR. Twórcy, którymi Karika się inspiruje, to między innymi Lovecraft, Kafka, Suzuki, King, Simmons, Chambers, a także polski pisarz Stefan Grabiński. W wywiadzie udzielonym dla portalu literackiego Czytaj PL Karika zapytany o listę 5 ulubionych książek wymienił „American Psycho” Breta Eastona Ellisa, „Golema” Gustava Meyrinka, „Panowie i damy” Terry’ego Pratchetta, „Proces” Franza Kafki oraz „To” Stephena Kinga.

Przerażające książki Jozefa Kariki

Dotychczas w Polsce ukazały się trzy powieści pisarza – „Strach” (2017), „Szczelina” (2017) i „Ciemność” (2020). Wszystkie zostały wydane przez wydawnictwo Stara Szkoła. „Strach” został opublikowany przez Karikę w 2014 roku. Jest to połączenie horroru i mistycznego thrillera. Po rozpadzie kilkuletniego związku bohater wraca do Rużomberka. Czeka tam na niego puste mieszkanie, w którym mieszkał kiedyś z rodzicami, i zima stulecia, a także kryjąca się u podnóża góry niebezpieczna tajemnica. Książka ukazała się w Czechach, Macedonii oraz w Polsce, gdzie została wybrana najlepszym horrorem 2017 roku.

Drugą powieścią Jozefa Kariki wydaną w Polsce była „Szczelina”. To przerażająca opowieść, w której fikcja miesza się z prawdą. Karika opisuje serię tajemniczych zaginięć, do jakich dochodzi na jednym ze słowackich pasm górskich. Część z zaginionych zostaje znaleziona martwa, inni nie odnajdą się już nigdy. Są również tacy, co wracają, ale nie są tymi samymi ludźmi, którymi byli przed zaginięciem. Czy Igorowi, który przypadkiem dowiedział się o mrocznej legendzie, grozi niebezpieczeństwo? Czy uda my się dowiedzieć prawdy o Trybeczu? Dotychczas „Szczelina” sprzedała się w nakładzie przekraczającym sto tysięcy egzemplarzy. Szybko stała się najpopularniejszą w Polsce słowacką książką, którą zaczytywali się nie tylko fani horrorów.

Najnowszą powieścią Kariki jest „Ciemność”, która ukazała się na początku bieżącego roku. Serialowy scenarzysta postanawia spędzić święta Bożego Narodzenia w położonej na odludziu górskiej chacie. Jedno z pozoru zupełnie niegroźne zdarzenie zmienia jego zimowy wypoczynek w prawdziwy koszmar.

Jeśli lubisz się bać, powieści Kariki zdecydowanie przypadną ci do gustu! Wszystkie jego książki znajdziesz w księgarni internetowej Woblink.com – także jako ebooki i audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Powieść obyczajowa

Powieść obyczajowa, a właściwie społeczno-obyczajowa, wywodzi się z powieści realistycznej. Książki będące reprezentantami tego gatunku literatury zaczęły dominować w II połowie XIX stulecia. Wykształcenie się powieści obyczajowej jest uznawane za jeden z najważniejszych etapów ewolucji tego gatunku literackiego. Książki obyczajowe są obecnie dominującym typem powieści. Z uwagi na zakładaną prawdziwość opisu społeczeństwa, tendencji czy środowiska charakterystycznych dla danych czasów ten rodzaj powieści jest często ich stosunkowo wiernym odbiciem. Taki gatunek odznacza się dużym zainteresowaniem każdym aspektem ludzkiego życia. Czytelnik powieści obyczajowej może zapoznać się z realiami i zwyczajami panującymi w opisywanych przez autora czasach. Powieść obyczajowa ewoluuje i obecnie nie jest tak łatwa do zaklasyfikowania czy zdefiniowania jak w okresie pozytywizmu. W kategorii „Powieść obyczajowa” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się takie tytuły jak „Ósme życie” Nino Haratischwili, będące powieścią napisaną z epickim rozmachem, pełną bohaterów z krwi i kości oraz wielkich namiętności, „Wszystko, czego pragnęliśmy” Emily Giffin, która jest powieścią dojrzałą, aktualną społecznie i prowokującą do zadawania pytań o współczesne wychowanie, a także o nadużycia wobec kobiet, poruszająca i inspirująca opowieść autorstwa Catherine Isaac pod tytułem „Francuskie lato” oraz „Na plaży Chesil” Iana McEwana będąca złożoną i emocjonującą powieścią obyczajową o pokonywaniu własnych barier, rozmowie i problemach prowadzących do nieuchronnego dramatu. Nie zabrakło tutaj również powieści kojarzonych z najlepszymi i najgłośniejszymi obyczajowymi serialami i filmami – to na przykład „Seks w wielkim mieście” Candace Bushnell, „Dziennik Bridget Jones” Helen Fielding oraz polska pozycja „Magda M. Ciąg dalszy nastąpił” Radosława Figury.