Majówkowy Maraton Czytelniczy

Julia Fiedorczuk Książki o nowożytności - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Julia Fiedorczuk Książki o nowożytności - książki, ebooki i audiobooki

Julia Fiedorczuk urodziła się w 1975 roku. To polska pisarka, tłumaczka, eseistka, wykładowczyni akademicka, krytyczka literacka. Fiedorczuk intensywnie angażuje się w popularyzację „ekopoetyki”. Jest autorką sześciu powieści („Poranek Marii i inne opowiadania”, „Biała Ofelia”, „Nieważkość”, „Bliskie kraje”, „Każdy śnił swój sen”, „Pod słońcem”), sześciu zbiorów poezji („Listopad nad Narwią”, „Bio”, „Planeta rzeczy zagubionych”, „Tlen”, „tuż-tuż” oraz „Psalmy”) i czterech książek z pogranicza eseistyki i pracy naukowej. Wraz z Filipem Springerem założyła Szkołę Ekopoetyki działającą przy Instytucie Reportażu. W 2018 roku otrzymała Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej za tom poetycki „Psalmy”.

Julia Fiedorczuk - prekursorka ekopoetyki

W 1998 roku Julia Fiedorczuk obroniła tytuł magistra na Uniwersytecie Warszawskim. W 2003 roku uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych, a w 2016 roku habilitację. Swoją pracę habilitacyjną poświęciła ekopoetyce. W rozprawie szukała relacji między człowiekiem a środowiskiem naturalnym. Obecnie pracuje jako adiunktka w Zakładzie Literatury Amerykańskiej w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej pracy naukowej zajmuje się zgłębianiem teorii literatury, dwudziestowiecznej poezji amerykańskiej i ekokrytyki.

Nie istnieje oficjalna definicja ekopoetyki. Jak można dowiedzieć się z oficjalnej strony Szkoły Ekopoetyki, „(...) jej celem jest wyrobienie w słuchaczkach i słuchaczach ekokrytycznej refleksji – zmiana sposobu myślenia, skierowanie uwagi na relacje pomiędzy istotami ludzkimi a nie-ludzką naturą”. Za pomocą środków wyrazu, jakimi mogą być wiersze i proza, autorka stara się przekazać swoim czytelnikom wartości związane z ochroną środowiska, walką z emisją dwutlenku węgla, szacunkiem do zwierząt. Rzecz jasna, poglądy Julii Fiedorczuk znajdują ujście nie tylko w trakcie wykładów i spotkań Szkoły Ekopoetyki, ale również w jej wierszach.

Debiut literacki

Powieściowo Julia Fiedorczuk debiutowała w 2010 roku. Wówczas ukazał się jej zbiór „Poranek Marii i inne opowiadania”. Rok później swoją premierę miała książka „Biała Ofelia”. Obie ukazały się nakładem Biura Literackiego, w którym Fiedorczuk od wielu lat publikuje swoje tomy poezji. W 2016 roku autorka otrzymała swoją pierwszą nominację do Nagrody Literackiej Nike, za „Nieważkość” wydaną przez Wydawnictwo Marginesy. To pełna tajemnic, erotyzmu i zmysłowości opowieść o poszukiwaniu wolności duchowej. Rok później swoją premierę miała czwarta książka prozatorska Fiedorczuk pt. „Bliskie kraje”. To zbiór 22 opowiadań o inności, obcości i niezwykłych spotkaniach. To książka o wierze w siłę literatury w brutalnym świecie zdewastowanym przez wojny i kryzys ekologiczno-klimatyczny. W 2019 roku Fundacja Nowoczesna Polska, która jest odpowiedzialna za portal Wolne Lektury, opublikowała książkę Fiedorczuk pt. „Każdy śnił swój sen”.

Najnowszą powieścią Julii Fiedorczuk jest „Pod słońcem”, publikacja która ukazała się w 2020 roku nakładem krakowskiego Wydawnictwa Literackiego. Fabuła powieści rozgrywa się powojennej Polsce. W centrum powieści znajdują się Misza i Miłka, małżeństwo, które ma za sobą niełatwe życie. Dzięki ich wspomnieniom czytelnik podróżuje w czasie do okresu przedwojennego i strasznych chwil II wojny światowej. Miejsce akcji rozciąga się od Warszawy, przez Białystok aż po Ural. Dzięki kolejnym szufladkom, które otwierają się w pamięci bohaterów, ożywają postacie z przeszłości – rodzice Miszy, Zofia, Franciszek, Marianna Zającowa, Jewdokia Ziemakowa i Jurek Bułka. U Fiedorczuk nie mogło również zabraknąć motywu ekologicznego – pisarka kreśli portrety postaci, których życie naturalnie związane jest z przyrodą.

Nagrody i wyróżnienia

Za swoją twórczość, zarówno poetycką, naukową, jak i prozatorską, Julia Fiedorczuk była wielokrotnie wyróżniana i nominowana do różnego rodzaju nagród kulturalnych. Za swój poetycki debiut – „Listopad nad Narwią”, otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Pięć lat później otrzymała austriacką nagrodą Huberta Burdy za wiersze, które zostały opublikowane w czasopiśmie „Manuskripte”. Za powieść „Nieważkość” otrzymała nominację do Nagrody Literackiej „Nike”. W 2018 roku zdobyła jedną z najbardziej prestiżowych nagród poetyckich w Polsce – Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej za tom „Psalmy”. Za ten sam tom otrzymała nominację do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” w kategorii książka roku. W 2020 została nominowana do Nagrody im. Juliana Tuwima.

Książki Julii Fiedorczuk na Woblinku

Książka „Pod słońcem” dostępna jest w formie ebooka i papierowej w księgarni internetowej Woblink. Ponadto „Inne możliwości”, „Bliskie kraje” i „Nieważkość” znajdziecie w formie papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o nowożytności

Historia nowożytna to okres w dziejach, który nastąpił po średniowieczu, a więc w XV wieku, i trwał aż do początku wieku XIX. Nowożytność dzieli się na cztery okresy: renesans, barok, oświecenie i romantyzm, dlatego kategoria „Historia nowożytna” jest bardzo obszerna. Należą do niej książki opisujące wydarzenia historyczne, przemiany kulturowe, polityczne i ideologiczne. W kategorii „Historia nowożytna” znajdziemy wiele książek napisanych przez Normana Daviesa, jednego z najbardziej znanych w Polsce historyków. Davis to autor posiadający polskie i brytyjskie obywatelstwo, ale pochodzący z Walii. Napisał wiele książek historycznych dotyczących Europy Środkowej i Wschodniej, głównie Polski. W księgarni internetowej Woblink.com odnaleźć możemy takie książki Daviesa jak „Boże igrzysko. Historia Polski”, pozycję przez większość historyków uznaną za jedną z najlepszych książek o dziejach naszego kraju, „Serce Europy” – książkę, w której Davies przeciwstawia się utartym schematom i przedstawia historię Polski od czasów najnowszych do epok najbardziej w czasie odległych, czy „Zaginione królestwa”, w których przeczytać możemy o nieznanej historii Europy. Warto sięgnąć także po biografie i poznać bliżej takie postaci jak laureat literackiego Nobla Henryk Sienkiewicz („Henryk Sienkiewicz jakiego nie znamy” Kamila Kartasińskiego), niezrównany francuski dowódca Napoleon Bonaparte („Napoleon na ziemiach polskich. Przewodnik historyczny” Jakuba Hermanowicza), inicjator reformacji Marcin Luter („Marcin Luter. Prorok i buntownik” Lyndal Roper). Znajdują się tu również książki, które w centrum zainteresowania stawiają życie kobiet. Wśród nich są „Damy złotego wieku” Kamila Janickiego czy „Kobiety niepokorne. Reformatorki – buntowniczki – rewolucjonistki. Herstorie” Izabeli Desperak i Ingi Kuźmy. W tej kategorii mieszczą się też książki poświęcone historii seksualności – „W łożu z Tudorami. Intymne życie dynastii” Amy Licence oraz „Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI–XVIII wiek” Marka Telera.