MajówkowyMaratonCzytelniczy

Julian Tuwim - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Trafność wyszukiwania
    Promocja
    okładka Wiersze dla dzieci, Audiobook | Julian Tuwim

    Julian Tuwim: - Zosia Samosia, - Warzywa, - Ptasie plotki, - Pstryk, - Okulary, - Słoń Trąbalski, - Skakanka, - Figielek, - Gabryś, - Bambo, - Abecadło, - Taniec, - Wszyscy dla wszystkich, - Spóźniony słowik, - O Grzesiu Kłamczuchu, - O panu Tralalińskim, - Trudny rachunek, - Kotek, - Dyzio marzyciel, - Idzie Grześ, - Stół, - Lokomotywa, - Rzepka, - Ptasie Radio, - W aeroplanie, - Pan Maluśkiewicz i Wieloryb...

    Promocja
    okładka Tańcowała igła z nitką i inne wiersze…, Audiobook | Julian Tuwim

    Wspaniała kolorowa kolekcja zawierająca 40. wierszy dla dzieci najbardziej znanych polskich poetów w autorskiej interpretacji Olgi Bończyk.

    O czym marzył Dyzio Marzyciel? Czy udało się wyciągnąć rzepkę? Dlaczego kotek był chory i leżał w łóżeczku?

    Na te i inne pytania na pewno znajdziecie odpowiedź. Zapraszamy do wspólnego słuchania!

    Promocja
    okładka Lokomotywa i inne wesołe wierszyki dla dzieci, Książka | Julian Tuwim

    Jeden z najwspanialszych utworów wierszowanych dla dzieci - słynna "Lokomotywa" z klasycznymi, najbardziej znanymi ilustracjami Jana Marcina Szancera, a na okrasę: "Rzepka" i "Ptasie radio".

    Promocja
    okładka Poeci dla dzieci Lokomotywa i inne wiersze, Książka | Julian Tuwim

    Antologia ponadczasowych wierszy dla dzieci autorstwa Juliana Tuwima. Wybrano do niej znane i mniej znane utwory, takie jak: Lokomotywa, Słoń Trąbalski, Dyzio marzyciel, O panu Tralalińskim, Pan Maluśkiewicz i wieloryb.

    Promocja
    okładka Ulubione wierszyki 2-latka, Książka | Julian Tuwim, Maria Konopnicka, Władysław Bełza, Ignacy Krasicki, Stanisław Jachowicz, Aleksander Fredro

    Ulubione wierszyki 2-latka to bogaty wybór wyliczanek i rymowanek znanych od wielu pokoleń. Zamieszczone w zbiorze utwory są krótkie, wesołe i łatwe do zapamiętania dla najmłodszych czytelników, a ich recytowanie stwarza doskonałą okazję do nauki i zabawy. Barwne ilustracje rozbudzą wyobraźnię maluchów i sprawią, że lektura rymowanek stanie się dla nich wyjątkową przygodą!

    Promocja
    okładka Ulubione wierszyki 4-latka, Książka | Julian Tuwim, Maria Konopnicka, Władysław Bełza, Ignacy Krasicki, Stanisław Jachowicz, Aleksander Fredro

    Ulubione wierszyki 4-latka to bogaty wybór wierszy i wierszyków znanych od wielu pokoleń. Zamieszczone w zbiorze utwory są krótkie, wesołe i łatwe do zapamiętania dla najmłodszych czytelników, a ich recytowanie stwarza doskonałą okazję do nauki i zabawy. Barwne ilustracje rozbudzą wyobraźnię przedszkolaków i sprawią, że lektura wierszyków stanie się dla nich wyjątkową przygodą!

    Promocja
    okładka Okulary, Książka | Julian Tuwim

    Sofijka to wyjątkowe książeczki wspierające naukę czytania dzieci w wieku 5-8 lat.
    Ćwiczzenia oparte na nowatorskich metodach pedagogiki, zabawy zostały stworzone przez zespół metodyków, pedagogów i rodziców.

    Promocja
    okładka Lokomotywa i inne wiersze, Książka | Julian Tuwim

    Wybór wierszy: "Abecadło", "Idzie Grześ", "Słoń Trąbalski", "Okulary", "Rzepka", "Lokomotywa", "Bambo".

    Promocja
    okładka Rzepka, Książka | Julian Tuwim

    "Rzepka" to druga po "Lokomotywie" propozycja przedstawienia klasyki Tuwima w odświeżonej wersji. Tym razem ilustracje wykonała Emilia Dziubak, nadając Rzepce zupełnie nowy kontekst i zapraszając dzieci do zabawy w teatr! Bohaterami książeczki są już nie tylko Dziadek, Kruczek i Wnuczek etc... - ale dzieci biorące udział w kostiumowym przedstawieniu. Więcej zabawy dostarczą kartowe puzzle, które ukażą się w ślad za książeczką.

    Promocja
    okładka Czary i czarty polskie oraz Wypisy czarnoksięskie i Czarna msza, Książka | Julian Tuwim

    "Czary i czarty polskie" są dziełem bibliofila, zamiłowanego w poznawaniu dziejów kultury, a jej kuriozów i osobliwości specjalnie. Z dość obszernej literatury dzieł dotyczących czarów powypisywał autor miejsca najciekawsze – i napisał przedmowę, ilustrującą dzieje czarownic i zabobonu w Polsce, same zaś "Wypisy czarnoksięskie" są próbą antologii polskiej literatury magicznej i zawierają przedruki z dzieł arcyrzadkich, stanowiących najczęściej białe kruki, a przez to szerszem...

    Promocja
    okładka Słoń Trąbalski Książka z puzzlami, Książka | Julian Tuwim

    Klasyczne wiersze Juliana Tuwima i wesołe, radosne ilustracje – idealne do układania. W każdej książce jeden wiersz oraz 5 różnych układanek.

    Promocja
    okładka Liryki Tuwim/Algo/, Książka | Julian Tuwim

    Teofania
    Czereśnie
    Zmęczony burz szaleństwem...
    Irysy
    Cocktail
    Słówko o księżycu w stawie
    Suma jesieni
    Do losu
    Oczekiwanie
    Daleki tygrys
    Brzózka kwietniowa
    Romans romantyczny

    i inne liryki

    Promocja
    okładka Wiersze dla dzieci, Książka | Julian Tuwim

    Telefon
    Rozmowa ptaków
    Wszyscy dla wszystkich
    Lokomotywa
    Bambo
    Skakanka
    Zosia Samosia
    Okulary
    Gabryś
    Cuda i dziwy
    O panu Tralalińskim
    Ptasie plotki
    Ptasie radio
    Bajka o rybaku i rybce

    Promocja
    okładka Julian Tuwim Wiersze, Książka | Julian Tuwim

    „Julian Tuwim. Wiersze” to wybór najbardziej znanych utworów dziecięcych Juliana Tuwima. W podróż do krainy postaci Tuwima ruszamy wielką lokomotywą, po drodze odwiedzając m.in. zapominalskiego Słonia Trąbalskiego, panią Słowikową, która czeka na spóźnionego męża, samodzielną Zosię Samosię, babcię goniąca aeroplanem swoją kurkę-złotopiórkę i wielu innych bohaterów bogatego świata poety.

    Promocja
    okładka Poeci bawią dzieci, Książka | Julian Tuwim, Joanna Papuzińska, Agnieszka Frączek

    "Poeci bawią dzieci" to zbiór wierszy pełnych radości, których autorzy bawią się słowem, łamią języki czytelników, rozśmieszają. Znajdziemy tu wiersze Juliana Tuwima, Joanny Papuzińskiej, Agnieszki Frączek, Joanny Kulmowej i wielu, wielu innych popularnych poetów dziecięcych.

    Promocja
    okładka Lokomotywa i inne wiersze, Książka | Julian Tuwim

    Zapraszamy Cię w niezwykłą podróż do cudownego świata bajki, w którym możesz pomóc dziadkowi wyrwać rzepkę, spróbować złapać kurkę-złotopiórkę, pozbierać abecadło, a poza tym na pewno spotkasz sympatycznego Grzesia i posłuchasz ptasiego radia...

    Promocja
    okładka Tuwim Cafe na każdą pogodę, Książka | Julian Tuwim

    Tuwim Café. Na każdą pogodę to unikatowy zestaw do dzielenia się poezją. W zbiorze zamieszczono ponadczasowe wiersze i fragmenty utworów Juliana Tuwima. Można je kontemplować w domowym zaciszu, ale można też się nimi podzielić, darowując lub wysyłając wybrane karty krewnym i znajomym. W każdą pogodę?

    Promocja
    okładka Lokomotywa i inne wiersze, Książka | Julian Tuwim

    Zapraszamy do pełnego humoru świata wierszy Juliana Tuwima! Książka Lokomotywa i inne wiersze Wydawnictwa GREG zawiera najbardziej znane i popularne wiersze tego wspaniałego poety, takie jak Abecadło, Bambo, Dwa wiatry, Idzie Grześ czy Zosia Samosia. Wiersze te na zawsze wpisały się w kanon literatury dziecięcej, towarzyszą Polakom od pokoleń, bawiąc i zapadając w pamięć. Kochają je dzieci i z rozrzewnieniem wspominają dorośli - warto więc do nich wrócić i wspólnie poczytać....

    Promocja
    okładka Ptasie radio, Książka | Julian Tuwim

    Wejdź do bajkowego świata Juliana Tuwima wraz z serią pięknie ilustrowanych sztywnostronicowych książek dla najmłodszych. Każda z nich to kultowy wiesz poety i wspaniały sposób, aby spędzić rodzinny czas z książeczką.

    Promocja
    okładka Tuwim dzieciom
, Książka | Julian Tuwim

    Tuwim dzieciom to obszerny, pięknie ilustrowany zbiór utworów Juliana Tuwima. Można w nim znaleźć wiele wierszy, które od lat niezmiennie bawią i uczą kolejne pokolenia dzieci, ale równie chętnie sięgają do nich dorośli. Teksty kultowych utworów zostały zilustrowane przez Aleksandrę Michalską-Szwagierczak. Tomik zawiera m.in. utwory: Taniec, Lokomotywa, Dyzio Marzyciel, Bambo, Abecadło, Kotek, Dwa Michały, Cuda i dziwy, Słówka i słufka, Okulary, Słoń Trąbalski, Zosia Samosi...

    Promocja
    okładka Julian Tuwim. Wiersze, Książka | Julian Tuwim

    Książka jest zbiorem najpopularniejszych wierszy Juliana Tuwima. Lektura utworów zapewni wiele radości, ale także pozwoli wysnuć różne ciekawe wnioski na temat otaczającej rzeczywistości. W wierszach Juliana Tuwima pojawia się cała galeria ciekawych postaci, a każda z nich wyróżnia się jakąś cechą, np. Grześ, który często mija się z prawdą czy Zosia, która chce wszystko robić sama.

    Promocja
    okładka Wierszyki dla dzieci, Książka | Julian Tuwim

    Znane i lubiane wierszyki Juliana Tuwima ilustrowane przez Jana Marcina Szancera - to jeden z licznych przykładów współpracy znanej spółki autorskiej. Te mini dzieła poetycko-plastyczne często powstawały bardzo spontanicznie, zdarzało się nawet na kawiarnianym stoliku. "Spóźniony słowik", "Bambo" i "O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci" to wierszyki bardzo znane, zamieszczane w różnych zbiorach.

    Promocja
    okładka Okulary, Książka | Julian Tuwim

    Seria pięknie ilustrowanych sztywnostronicowych książek dla najmłodszych . W każdej z nich znajduje się jeden ponadczasowy wiersz Juliana Tuwima.

    Biega, krzyczy Pan Hilary:

    "Gdzie są moje okulary?"

    Okulary – o tym, jak pan Hilary szukał swoich okularów, które przez cały czas były… na jego nosie.

    Promocja
    okładka Julian Tuwim dzieciom, Książka | Julian Tuwim

    Chyba każdy w Polsce zna takie utwory jak „Słoń Trąbalski”, „Ptasie radio”, „Okulary” czy „Lokomotywa”, którena stałe zapisały się w pamięci dzieci i dorosłych. Nie zabrakło ich również w niniejszym zbiorze przygotowanym z okazji 130. urodzin ich autora – Juliana Tuwima, poety kochanego przez małych i dużych czytelników. Książkę wzbogacają niezwykłe ilustracje Magdaleny Kozieł-Nowak – pełne humoru połączonego z nostalgią i klimatem beztroskiego dzieciństwa. Julian Tuwim – po...

Julian Tuwim - książki, ebooki i audiobooki

Julian Tuwim był jednym z najważniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego, autorem tekstów literackich, kabaretowych i operetkowych, tłumaczem oraz współzałożycielem kabaretu literackiego "Pod Picadorem" oraz grupy literackiej Skamander.

O Julianie Tuwimie słów kilka

Julian Tuwim urodził się 13 września 1894 roku w Łodzi, w rodzinie zasymilowanych Żydów. Jego ojciec, Izydor, był księgowym stroniącym od nadmiernego kontaktu z ludźmi, uciekającym od rzeczywistości w świat książek. Matka, Adela, marzyła o bywaniu na salonach, co skutkowało częstymi napięciami między małżonkami. Jedynym rodzeństwem Juliana była jego młodsza siostra Irena, z którą łączyła go szczególna więź, także miłość do literatury. Irena Tuwim zapisała się na kartach literatury dziecięcej jako wybitna tłumaczka "Kubusia Puchatka" A.A. Milne.

Julian Tuwim był uczniem Męskiego Gimnazjum Rządowego w Łodzi (1904-1914). Uczył się słabo, przez matematykę był zmuszony powtarzać szóstą klasę. Studiował prawo i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył jednak zaledwie jeden semestr.

Początki działalności założyciela grupy Skamander

Tuwim zadebiutował literacko w 1911 roku, przekładem poezji Leopolda Staffa na esperanto. Dwa lata później, jego pierwszy wiersz, "Prośba" ukazał się w "Kurierze Warszawskim". Później publikował jeszcze w wielu innych czasopismach m.in. w "Pro Arte Studio", "Zdroju", "Narodzie", "Kurierze Polskim", "Skamanderze", "Pani" czy "Wiadomościach Literackich".

Tuwim zasłynął jako poeta międzywojennego kabaretu i prężny członek warszawskiej sceny literackiej. Był współtwórcą kabaretu „Pod Picadorem” i autorem tekstów dla wielu kabaretów, takich jak „Qui Pro Quo” czy „Cyrulik Warszawski”. Jego styl łączył humor, satyrę i liryzm. Pisał również libretta operetkowe, skecze i teksty piosenek.

Jako założyciel grupy poetyckiej Skamander (1916) promował poezję związaną z codziennością, unikającą martyrologii i patosu. Tłumaczył także dzieła poetów rosyjskich, francuskich i niemieckich. Od 1922 roku wraz z Antonim Słonimskim oraz Janem Lechoniem pisali szopki polityczne. W 1927 roku Tuwim podjął współpracę z Polskim Radiem, gdzie po kilku latach został kierownikiem artystycznym działu humoru. Był członkiem założycielem Związku Artystów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS) oraz członkiem Związku Zawodowego Literatów Polskich. W jego bogatym życiorysie można również znaleźć wzmiankę o pracy w Biurze Prasowym Józefa Piłsudskiego.

Podczas II wojny światowej Tuwim przebywał na emigracji, najpierw we Francji, później Portugalii, Brazylii, a na koniec w USA. Tworzył tam poezję pełną tęsknoty za ojczyzną, m.in. utwór "Kwiaty polskie". Podczas okupacji niemieckiej, jego twórczość została wpisana na niemieckie listy proskrypcyjne, jako szkodliwa i niepożądana. Po powrocie do Polski w 1946 roku Tuwim został okrzyknięty poetą państwowym. Cieszył się dużym uznaniem, a władze PRL otaczały go szczególną opieką.

Życie prywatne poety narodu

W 1919 roku Julian Tuwim poślubił Stefanię Marchew. Po powrocie z emigracji para adoptowała z domu dziecka córkę - Ewę. Ewa Tuwim-Woźniak założyła później „Fundację im. Juliana Tuwima i Ireny Tuwim”, która zajmuje się niepełnosprawnymi i nieuleczalnie chorymi dziećmi i młodzieżą. Sprawuje także opiekę nad dorobkiem artystycznym poety i jego siostry.

Poeta miał poważne problemy zdrowotne. Cierpiał na zaburzenia nerwicowe, alkoholizm a także agorafobię, która niejednokrotnie uniemożliwiała mu wyjście z domu i normalne funkcjonowanie. Przeszedł również ciężką operację wrzodów żołądka.

Julian Tuwim odszedł 27 grudnia 1953 w pensjonacie „Halama” w Zakopanem na atak serca. Pochowano go w Alei Zasłużonych na Powązkach.

Twórczość Juliana Tuwima

Tuwim pozostaje jedną z ikon polskiej literatury. Był wszechstronnym artystą literackim – autorem tekstów kabaretowych, rewiowych, librecistą, tłumaczem literatury rosyjskiej, poetą i eseistą. Jego dorobek obejmuje różnorodne formy i gatunki literackie, od popularnych wierszy dla dzieci (np. "Lokomotywa", "Ptasie radio", "Pan Hilary", "Słoń Trąbalski") po ambitne dzieła poetyckie pełne eksperymentów językowych, takie jak "Bal w Operze". Specyficzny humor Tuwima, przejawiający się w błyskotliwych grach słownych i bystrości umysłu, znalazł odzwierciedlenie w jego twórczości. Tworzył wiersze o wyjątkowej giętkości językowej, gdzie rytm i brzmienie słów współtworzyły treść utworów. Przykładem jest "Lokomotywa", w której zastosował onomatopeje i rytmikę oddającą dynamikę pociągu. Tuwim nie unikał tematów społecznych i politycznych. Jego wiersz "Do prostego człowieka" jest przykładem zaangażowania w sprawy prostych ludzi, zaś inne utwory, takie jak "Bal w Operze", zawierają ostrą satyrę społeczną. Tuwim nie stronił także od kontrowersyjnych środków wyrazu, czego dowodem jest "Wiersz, w którym autor grzecznie, ale stanowczo uprasza liczne zastępy bliźnich, aby go w dupę pocałowali".

Julian Tuwim znany był również z działalności tłumaczeniowej, przekładając m.in. dzieła Aleksandra Puszkina ("Jeździec miedziany") i Władimira Majakowskiego ("Obłok w spodniach"). Eksperymentował z językiem, tworząc neologizmy oraz zaangażował się w badania nad esperanto, co wpłynęło na jego późniejsze próby poetyckie w duchu języka pozarozumowego (Słopiewnie).

Julian Tuwim w księgarni internetowej Woblink

Julian Tuwim pozostaje jednym z najważniejszych polskich poetów XX wieku, a jego dzieła są nadal inspiracją dla kolejnych pokoleń. 2013 rok Sejm RP ogłosił Rokiem Juliana Tuwima. Utwory autora znajdziecie w Woblinku w formacie ebooka, audiobooka oraz książki papierowej.