Karl Ove Knausgård Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Karl Ove Knausgård Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Karl Ove Knausgård to jeden z najpopularniejszych współczesnych pisarzy norweskich. Sławę zyskał dzięki sześciotomowemu, autobiograficznemu cyklowi pt. „Moja walka”. Krytycy z różnych stron świata jasno określają tę sagę jako jedno z największych literackich dokonań XXI wieku. Po ukończeniu „Mojej walki” napisał czterotomowy cykl „Cztery pory roku”. Ponownie po inspirację sięgnął do swojego życia. W 2019 roku w Polsce ukazała się książka „U siebie i na wyjeździe”, tom listów Knausgårda i jego przyjaciela ‒ powieściopisarza, poety, miłośnika futbolu – Fredrika Ekelunda. W Polsce książki Knausgårda publikuje krakowskie Wydawnictwo Literackie. Knausgård jest laureatem wielu nagród literackich. Otrzymał między innymi Norwegian Critics Prize for Literature (1998), Brage Prize (2004) oraz Welt-Literaturpreis (2015).

„Moja walka”

W ciągu kilku ostatnich lat Knausgård stał się prawdziwą międzynarodową gwiazdą. Wszystko za sprawą sześciotomowej, liczącej łącznie ponad cztery tysiące stron sagi pt. „Moja walka”. Jest to autobiograficzny cykl wielokrotnie porównywany do „W poszukiwaniu straconego czasu” Marcela Prousta. W obu przypadkach rozciągnięta na kilka tysięcy stron fabuła opowiedziana jest szczegółowo i przypomina strumień świadomości. „Moja walka” rozpoczyna się w Malmö nocą 27 lutego 2008 roku, gdy 39-letni Karl Ove Knausgård analizuje swoje życie. Na pierwszych stronach autor zajmuje się tematem śmierci. Dalej Knausgård mierzy się ze swoim życiem, drzemiącymi w nim demonami, ambicjami, talentem literackim oraz ludźmi, którzy go otaczają. Bohater prowadzi walki na kilku frontach – po pierwsze próbuje rozliczyć się z przeszłością, opanowaną przez dominującego ojca, z dorastaniem i marzeniami o niezależności. Po drugie, to stała konfrontacja z życiem codziennym, która wymaga bycia jednocześnie dobrym ojcem, małżonkiem, partnerem, opiekunem i pisarzem.

W cyklu nie brakuje przemienności form – są tutaj długie fragmenty wspomnień pisarza, eseje, teksty krytyczno-literackie, krótsze i dłuższe recenzje. Jedną z książek, które na warsztat bierze Knausgård, jest „Mein Kampf” („Moja walka”) Adolfa Hitlera. Nie dziwi fakt, że wybranie takiego samego tytułu na swoją autografię wzbudziło spore kontrowersje.

Książka spotkała się z bardzo dobrym odbiorem na świecie. Już po publikacji pierwszej części prawo do wydania tłumaczeń kupiono w 19 krajach. W Polsce w latach 2011-2014 wszystkie tomy wydało krakowskie Wydawnictwo Literackie. Sześciotomowy cykl „Moja walka” Karla Ove Knausgårda znajdziecie w formie ebooków i książek papierowych w księgarni internetowej Woblink.com.

„Cztery pory roku” kolejny cykl Karla Ove Knausgårda

Po napisaniu ostatniego tomu „Mojej walki” w 2011 roku Knausgård zaczął tworzyć kolejny cykl – tym razem zamknięty w ramy konceptualne czterech pór roku. „Jesień”, „Zima” „Wiosna” i „Lato” ukazywały się w Norwegii na przełomie 2015 i 2016 roku. Po raz kolejny inspiracją do powstania książek było osobiste życie pisarza, a konkretnie próba literackiego uchwycenia oczekiwania na narodziny kolejnego dziecka, a następnie skrupulatne zarchiwizowanie wspomnień związanych z pierwszym etapem jego życia.

Wszystko zaczyna się pod koniec lata ‒ Knausgård, pisarz uznany na całym świecie, ojciec trójki dzieci, mąż i głowa rodziny, spodziewa się kolejnego potomka, który ma przyjść na świat za pół roku. W bardzo obrazowy, uczuciowy sposób prowadzi opowieść o jeszcze nienarodzonej córce. Autor wyróżnia „drzwi, podłogę, kran i zlew, fotel ogrodowy tuż przy murze pod oknem kuchennym, słońce, wodę i drzewa” wśród rzeczy, które chce pokazać jej w pierwszej kolejności.

Przez „Jesień” i „Zimę” sukcesywnie przygotowuje się do jej przyjścia na świat. W trzecim tomie napięcie spada – rodzi się wreszcie czwarte dziecko Knausgårda. „Wiosna” to książka eksperyment. Pisarz opisał w niej bowiem jeden dzień z życia ojca i córki – od wschodu do zachodu. Knausgård daje w tym tomie kolejną próbkę swoich możliwości w opisywaniu uczuć i emocji.

Zamykające cykl „Lato” to obraz czystego prozaicznego szczęścia – wspaniały traktat o życiu, codzienności i dumie z bycia ojcem. Po okresie oczekiwania na dziecko wreszcie przyszedł czas na pierwsze spacery, pierwsze książki czytane do snu i wspólne zabawy. To także zwierzenie dojrzałego mężczyzny, który konfrontuje się ze swoją emocjonalnością.

Wszystkie cztery tomy cyklu – „Jesień”, „Zima” „Wiosna” i „Lato” ‒ Karla Ove Knausgårda znajdziecie w formie ebooków i książek papierowych w księgarni internetowej Woblink.com.

Co znajdziesz w kategorii: Komiks i książka graficzna

Komiks jest historią opowiadaną za pomocą obrazków, które często zostają uzupełnione tekstami wypowiadanymi przez postacie bądź narratora znajdującymi się w dymku. Większość komiksów cechuje sekwencyjność. Komiksy są wydawane w formie osobnych zeszytów, w prasie oraz w internecie. Takie utwory są przeważnie uważane za wytwór popkultury, jednak definicja komiksu nie jest jednoznaczna – zamknięcie ich w sztywnych ramach gatunkowych jest właściwie niemożliwe. Komiksem będzie zarówno historyjka obrazkowa umieszczona w gazecie, jak i skomplikowana powieść graficzna podejmująca ważne, trudne czy kontrowersyjne tematy. Z tego względu w kategorii „Komiks i książka graficzna” znajdują się zarówno powieści graficzne „Maus” Arta Spiegelmana i „Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu” Michela Kichki skupione na temacie zagłady Żydów i życiu jako dziecko rodzica ocalałego z Holokaustu, jak i klasyczne polskie komiksy dla młodszych czytelników. Warto zwrócić uwagę na komiksową serię „Kajko i Kokosz” Janusza Christy, której fabuła łączy w sobie elementy magii, interesujących przygód i dobrego humoru. Komiks powstał w latach 70. i 80. XX wieku – był wizytówką czasopisma „Świat Młodych”. Cykl „Kajko i Kokosz” został wznowiony w 2003 roku przez Egmont Polska, a dzięki reedycji wszystkie części komiksu były po raz pierwszy dostępne w kolorze. W kategorii zawierającej komiksy oraz książki graficzne nie zabrakło klasycznych historii o superbohaterach, takich jak Spiderman, Batman, Deadpool, Thor, Daredevil, Wonder Woman, Catwoman, postmodernistycznych utworów komiksowych, np. „Fight Club” Chucka Palahniuka, a także znanych i lubianych „Żywych Trupów”, „Tank Girl” czy „Paper Girls”. Znajdują się tutaj także komiksy dla dzieci –„Tytus, Romek i A’tomek” Henryka Jerzego Chmielewskiego, komiksowa wersja „Muminków” Tove Jansson i wiele więcej.