Majówkowy Maraton Czytelniczy

Karl Ove Knausgård Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Karl Ove Knausgård Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Karl Ove Knausgård to jeden z najpopularniejszych współczesnych pisarzy norweskich. Sławę zyskał dzięki sześciotomowemu, autobiograficznemu cyklowi pt. „Moja walka”. Krytycy z różnych stron świata jasno określają tę sagę jako jedno z największych literackich dokonań XXI wieku. Po ukończeniu „Mojej walki” napisał czterotomowy cykl „Cztery pory roku”. Ponownie po inspirację sięgnął do swojego życia. W 2019 roku w Polsce ukazała się książka „U siebie i na wyjeździe”, tom listów Knausgårda i jego przyjaciela ‒ powieściopisarza, poety, miłośnika futbolu – Fredrika Ekelunda. W Polsce książki Knausgårda publikuje krakowskie Wydawnictwo Literackie. Knausgård jest laureatem wielu nagród literackich. Otrzymał między innymi Norwegian Critics Prize for Literature (1998), Brage Prize (2004) oraz Welt-Literaturpreis (2015).

„Moja walka”

W ciągu kilku ostatnich lat Knausgård stał się prawdziwą międzynarodową gwiazdą. Wszystko za sprawą sześciotomowej, liczącej łącznie ponad cztery tysiące stron sagi pt. „Moja walka”. Jest to autobiograficzny cykl wielokrotnie porównywany do „W poszukiwaniu straconego czasu” Marcela Prousta. W obu przypadkach rozciągnięta na kilka tysięcy stron fabuła opowiedziana jest szczegółowo i przypomina strumień świadomości. „Moja walka” rozpoczyna się w Malmö nocą 27 lutego 2008 roku, gdy 39-letni Karl Ove Knausgård analizuje swoje życie. Na pierwszych stronach autor zajmuje się tematem śmierci. Dalej Knausgård mierzy się ze swoim życiem, drzemiącymi w nim demonami, ambicjami, talentem literackim oraz ludźmi, którzy go otaczają. Bohater prowadzi walki na kilku frontach – po pierwsze próbuje rozliczyć się z przeszłością, opanowaną przez dominującego ojca, z dorastaniem i marzeniami o niezależności. Po drugie, to stała konfrontacja z życiem codziennym, która wymaga bycia jednocześnie dobrym ojcem, małżonkiem, partnerem, opiekunem i pisarzem.

W cyklu nie brakuje przemienności form – są tutaj długie fragmenty wspomnień pisarza, eseje, teksty krytyczno-literackie, krótsze i dłuższe recenzje. Jedną z książek, które na warsztat bierze Knausgård, jest „Mein Kampf” („Moja walka”) Adolfa Hitlera. Nie dziwi fakt, że wybranie takiego samego tytułu na swoją autografię wzbudziło spore kontrowersje.

Książka spotkała się z bardzo dobrym odbiorem na świecie. Już po publikacji pierwszej części prawo do wydania tłumaczeń kupiono w 19 krajach. W Polsce w latach 2011-2014 wszystkie tomy wydało krakowskie Wydawnictwo Literackie. Sześciotomowy cykl „Moja walka” Karla Ove Knausgårda znajdziecie w formie ebooków i książek papierowych w księgarni internetowej Woblink.com.

„Cztery pory roku” kolejny cykl Karla Ove Knausgårda

Po napisaniu ostatniego tomu „Mojej walki” w 2011 roku Knausgård zaczął tworzyć kolejny cykl – tym razem zamknięty w ramy konceptualne czterech pór roku. „Jesień”, „Zima” „Wiosna” i „Lato” ukazywały się w Norwegii na przełomie 2015 i 2016 roku. Po raz kolejny inspiracją do powstania książek było osobiste życie pisarza, a konkretnie próba literackiego uchwycenia oczekiwania na narodziny kolejnego dziecka, a następnie skrupulatne zarchiwizowanie wspomnień związanych z pierwszym etapem jego życia.

Wszystko zaczyna się pod koniec lata ‒ Knausgård, pisarz uznany na całym świecie, ojciec trójki dzieci, mąż i głowa rodziny, spodziewa się kolejnego potomka, który ma przyjść na świat za pół roku. W bardzo obrazowy, uczuciowy sposób prowadzi opowieść o jeszcze nienarodzonej córce. Autor wyróżnia „drzwi, podłogę, kran i zlew, fotel ogrodowy tuż przy murze pod oknem kuchennym, słońce, wodę i drzewa” wśród rzeczy, które chce pokazać jej w pierwszej kolejności.

Przez „Jesień” i „Zimę” sukcesywnie przygotowuje się do jej przyjścia na świat. W trzecim tomie napięcie spada – rodzi się wreszcie czwarte dziecko Knausgårda. „Wiosna” to książka eksperyment. Pisarz opisał w niej bowiem jeden dzień z życia ojca i córki – od wschodu do zachodu. Knausgård daje w tym tomie kolejną próbkę swoich możliwości w opisywaniu uczuć i emocji.

Zamykające cykl „Lato” to obraz czystego prozaicznego szczęścia – wspaniały traktat o życiu, codzienności i dumie z bycia ojcem. Po okresie oczekiwania na dziecko wreszcie przyszedł czas na pierwsze spacery, pierwsze książki czytane do snu i wspólne zabawy. To także zwierzenie dojrzałego mężczyzny, który konfrontuje się ze swoją emocjonalnością.

Wszystkie cztery tomy cyklu – „Jesień”, „Zima” „Wiosna” i „Lato” ‒ Karla Ove Knausgårda znajdziecie w formie ebooków i książek papierowych w księgarni internetowej Woblink.com.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!