Karol May Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Karol May Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Karol May urodził się w 1842 roku. To niemiecki powieściopisarz znany przede wszystkim z pisania książek przygodowych, których fabuła rozgrywa się na Dzikim Zachodzie. May jest jednym z najpopularniejszych niemieckich pisarzy w historii i jest pierwszym niemieckim autorem pod względem ilości sprzedanych książek w historii. Wśród jego najważniejszych dzieł trzeba wyróżnić „Winnetou”, „Syn Łowcy Niedźwiedzi”. „Old Surehand” i „Czarny mustang”. Łącznie książki Maya tłumaczone były na blisko czterdzieści języków i sprzedały się w liczbie kilkuset milionów kopii na całym świecie. Na podstawie jego powieści powstało wiele kultowych westernów. Można powiedzieć, że powieści Maya ukształtowały sposób pisania, filmowania i opowiadania o Dzikim Zachodzie dla przyszłych pokoleń twórców.

Pod koniec XIX wieku i przez cały wiek XX bohaterowie książek Karola Maya byli idolami młodzieży. Dzieci przebierały się za postaci z jego książek oraz odgrywały najbardziej kultowe sceny z „Winnetou” czy „Syna Łowcy Niedźwiedzi”.

Życiorys Karola Maya

May pochodził z ubogiej rodziny. Podobno do piątego roku życia był niewidomy, a wzrok odzyskał dzięki ryzykownej operacji. Początkowo Karol May pracował jako nauczyciel, ale w związku z popełnionymi wykroczeniami został zwolniony z pracy. Kilkakrotnie przebywał w więzieniu, zwykle odsiadywał wyrok za drobne kradzieże. W trakcie odsiadki odkrył u siebie talent pisarski. Pierwsze próby literackie podjął dopiero po skończeniu 30 lat. W 1875 roku Karl May przeniósł się do Drezna i zaczął tam pracę na stanowisku redaktora. Rozpoczęcie pełnoetatowej kariery pisarskiej datuje się u niego na rok 1877. Na początku Karol May tworzył powieści niskich lotów. Nie chcąc być z nimi utożsamiany, używał pseudonimów. W tym okresie napisał m.in. „Leśną różyczkę”. Największy zwrot w karierze Maya nastąpił po jego ślubie w 1880 roku. W 1882 roku May zaczął bowiem pisać swoje pierwsze opowiadania i powieści, których fabuła rozgrywa się na Dzikim Zachodzie i na Bliskim Wschodzie.

Karol May zyskał ogromną popularność na początku XX wieku. To zwróciło uwagę krytyków na jego kryminalną przeszłość. Próbowano zdyskredytować pisarza, odebrać mu prawa autorskie oraz zakazać publikacji kolejnych powieści. Na szczęście dla Karola Maya, pisarz mógł dalej pisać i wydawać swoje książki.

Karol May zmarł nagle, 30 marca 1912 roku w swojej posiadłości, w wieku 70 lat.

Choć Karol May umieszczał fabuły swoich książek we wszystkich najdalszych zakątkach świata, to największą popularność przyniosła mu seria książek o Dzikim Zachodzie. Występują w nich wódz indiański Winnetou i jego biały przyjaciel Old Shatterhand. Karol May tak bardzo związany był z postacią Old Shatterhanda, że wielokrotnie przebierał się i pozował do zdjęć jako bohater swojej własnej książki. Książki Karola Maya są zaskakująco wiernie napisane w kontekście realiów i detali geograficznych. Autor odwiedził Stany Zjednoczone dopiero w 1908 roku, kilkanaście lat po napisaniu kultowych książek o przygodach Winnetou.

Winnetou - najpopularniejsza książka Karola Maya

Wydana w 1893 roku powieść „Winnetou” to bez wątpienia najpopularniejsze dzieło Karola Maya. Do dziś, po przeszło 120 latach od premiery, to nadal jedna z najważniejszych powieści przygodowych dla młodzieży na świecie. Głównymi bohaterami książki są Apacz Winnetou i jego przyjaciel Old Shatterhand. W książce dwójka bohaterów przeżywa niesamowite przygody. Są tutaj pościgi, spiski, śmiertelnie groźne pojedynki, porachunki między rabusiami, a także miłość i przyjaźń.

Kontynuację przygód Old Shatterhanda i Winnetou May opisał w swoich kolejnych powieściach – „Syn Łowcy Niedźwiedzi”,„Old Surehand„, „Szatan i Judasz”, „Upiór z LLano Estacado”, „Skarb w Srebrnym Jeziorze”, „Król naftowy”, „Czarny Mustang”, „Boże Narodzenie”, „Spadkobiercy”.

Choć przed pisaniem swoich książek Karol May nigdy nie był na Dzikim Zachodzie, to dzięki swoim dziełom stworzył sztandarowe przykłady postaci i miejsc, znanych później z amerykańskich westernów. Pisarz znakomicie oddał realia południowego-zachodu Stanów Zjednoczonych czasów kowbojów i szeryfów. Stworzył ponadczasowe, unikalne opowieści, które od przeszło 120 lat cieszą czytelników na całym świecie.

Karol May napisał wiele powieści, których fabuła rozgrywa się na Bliskim Wschodzie. W skład cyklu arabskiego, serii, której głównymi bohaterami są Kara ben Nemzi oraz jego sługa-przyjaciel Halef, wchodzą powieści „Przez pustynię”, „Przez dziki kurdystan”, „Z Bagdadu do Stambułu”, „W wąwozach Bałkanów”, „Przez Krainę Skipetarów” oraz „Szut”. Kolejną serią bliskowschodnią jest „W kraju Mahdiego” oraz w „W kraju Srebrnego Lwa”.

Jedną z najbardziej znanych serii Maya jest „Ród Rodrigandów”, w skład którego wchodzi siedemnaście części: „Tajemnica Miksteków”, „Rozbójnicy z Maladety”, „Cyganie i przemytnicy”, „La Pendola”, „Ku Mapimi”, „Pantera Południa”, „W Harrarze”, „Rapir i tomahawk”, „Czarny Gerard”, „Benito Juarez”, „Trapper Sępi-Dziób”, „Jego Królewska Mość”, „Maskarada w Moguncji”, „Grobowiec Rodrigandów”, „Klasztor della Barbara”, „Walka o Meksyk”, „Zmierzch cesarza”. W księgarni internetowej Woblink znajdziecie wszystkie części Rodu Rodrigandów w formie ebooka. Ponadto w sklepie możecie kupić zbiór wszystkich 17 zeszytów „Rodu Rodriganów”, zebranych w formie jednego ebooka.

Książki Maya, których fabuła rozgrywa się w Ameryce Południowej to „Nad Rio de La Plata”, „W Kordylierach” oraz „Testament Inków”. „Błękitno-purpurowy Matuzalem” to zaś książka, której fabuła rozgrywa się w Chinach. Warto też zwrócić uwagę na „Karawanę niewolników”, czyli powieść afrykańską.

Książki Karola Maya na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Karola Maya we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Książki o historii najnowszej

Nierzadko najbardziej interesującymi, bo obejmującymi sprawy, które znamy i pamiętamy z naszego własnego życia, są książki o historii najnowszej. Jest to ostatnia, obecnie trwająca epoka historyczna.

Jakie wydarzenie stanowi początek historii najnowszej?

Za datę początkową przyjmuje się z reguły 1789 rok, czyli wybuch rewolucji francuskiej. Niekiedy pojawiają się także terminy późniejsze - rok 1815 (kongres wiedeński) lub nawet 1848 (Wiosna Ludów). W Polsce liczy się historię najnowszą z reguły od trzeciego rozbioru Rzeczypospolitej w 1795 roku. Obejmuje ona zatem kilka wieków, w czasie których wydarzyło się wiele kluczowych dla Polski i świata wydarzeń oraz przemian. Wśród nich wspomnieć z pewnością należy o dwóch rewolucjach przemysłowych, a także o I i II wojnie światowej (w tym powstaniu warszawskiemu), okresie międzywojennym, PRL-u, jak również o czasie tzw. zimnej wojny.

Ebooki o historii najnowszej, jakie znajdziecie w księgarni internetowej Woblink, opowiadają o sprawach z całego świata. Znawca dziejów Europy Wschodniej Serhii Plokhy zabiera nas do Czarnobyla, by w swoim dziele “Czarnobyl. Historia nuklearnej katastrofy” odtworzyć tamtą dramatyczną historię. Ukazuje walkę naukowców, strażaków i żołnierzy, którzy walczyli heroicznie w samym środku nuklearnego piekła. Piotr Żurek skupia się na dziejach Słowenii w okresie, gdy ta była częścią republiki jugosłowiańskiej, państwem rządzonym przez Josipa Broza-Tito. Jego dzieło “Słowenia pod rządami Tity (1945-1980). W cieniu Jugosławii” czeka na Was na Woblink jako ebook w formatach epub, mobi lub pdf. Polecamy także sięgnąć po niezmiennie aktualny esej wybitnego historyka Timothy’ego Snydera zatytułowany “O tyranii”, a także jego dzieło “Droga do niewolności. Rosja, Europa, Ameryka”.

Najciekawsze ebooki o historii najnowszej Europy i świata

W książkach opowiadających o postaciach, wydarzeniach czy zjawiskach, które miały miejsce w epoce historii najnowszej znajdziemy obrazy z całego świata. Do Chin przenosi nas między innymi Profesor Bogdan Góralczyk w dziełach “Wielki renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje” oraz “Chiński feniks. Paradoksy wschodzącego mocarstwa”, gdzie stara się wyjaśnić fenomen chińskich reform, a także przewidzieć, jakie kroki podejmie w przyszłości Państwo Środka. Martin Meredith przedstawia z kolei “Historię współczesnej Afryki”, a Tadeusz A. Olszański ukazuje “Ukraińskie stulecie 1914-2014. Szkice historyczne”. Napięcie między USA a Rosją, które ma swoje początki w okresie po II wojnie światowej, wywołało tzw. zimną wojnę, której kolejne rozdziały dopisywane były nieustannie aż do dziś. Historię tych zmagań stara się jak najbardziej rzetelnie opisać Tim Weinter w ebooku “Szaleństwo i chwała. Wojna polityczna pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją, 1945-2020”. Nie sposób nie wspomnieć także o dziełach Normana Daviesa, brytyjskiego historyka, który z sukcesem od wielu lat opisuje historię Europy, Polski oraz Wysp Brytyjskich, w dużej mierze skupiając się na epoce najnowszej. Na Woblink znajdziecie między innymi jego “Powstanie’44”, “Europa walczy. 1939-1945” czy “Szlak Nadziei. Armia Andersa. Marsz przez trzy kontynenty”. Tych i wielu innych fascynujących pozycji opowiadających o historii najnowszej szukajcie na Woblink jako książek papierowych, audiobooków oraz ebooków (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki o historii najnowszej Polski

Najnowsza historia Polski pełna jest dramatycznych wydarzeń, ważnych postaci, porażek, błędów i aktów ogromnej odwagi. Agnieszka Witkowska-Krych podejmuje trudny temat w swoim dziele “Dziecko wobec Zagłady. Instytucjonalna opieka nad sierotami w getcie warszawskim”. Nie mogło zabraknąć także opisów brawurowych ucieczek, m.in. z obozów śmierci – Auschwitz, Sobiboru, sowieckich łagrów czy pilnie strzeżonych twierdz, które w „Słynnych ucieczkach Polaków” opisał Andrzej Fedorowicz. Pod redakcją Beaty Halickiej ukazał się zbiór świadectw zatytułowany “Mój dom nad Odrą. Pamiętniki osadników Ziem Zachodnich po 1945 roku”. “Płakaliśmy bez łez” to niełatwy w lekturze, lecz niezwykle cenny zbiór wspomnień byłych więźniów, członków żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz, zebranych przez Gideona Greifa. Wiele ciekawych pozycji dotyczy wydarzeń, jakie miały miejsce w Polsce w latach 80. i 90. XX wieku. Należą do nich na przykład “Okrągły stół” Jana Skórzyńskiego czy “Wojna polsko-jaruzelska. Stan wojenny, czyli kontrrewolucja generałów” Andrzeja Paczkowskiego. Procesy budowy demokratycznego państwa prawa III Rzeczypospolitej opisują Daria i Tomasz Nałęcz, których “Czas przełomu 1989-1990” pozwala prześledzić, jak tworzony był współczesny polski system parlamentarny, samorząd lokalny, czy jak wprowadzano kluczowe prawa obywatelskie. Wiele ciekawych tytułów o historii najnowszej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki (w formatach epub, mobi lub pdf).