Majówkowy Maraton Czytelniczy

Karolina Wilczyńska Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Karolina Wilczyńska Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Karolina Wilczyńska jest polską pisarką, autorką kilkunastu powieści obyczajowych, z których niejedna trafiła na listy bestsellerów. Zadebiutowała w 2006 roku pozycją zatytułowaną “Performens”, opowiadającą o tym, jak marzenia stają się rzeczywistością. Druga książka Wilczyńskiej ukazała się w roku 2011 - była to “Ta druga”, opisująca relacje między synową a teściową. Wśród znanych tytułów autorstwa Karoliny Wilczyńskiej wymienić można także książki zawarte w serii “Stacja Jagodno”. Każdy tom to inna historia o bohaterach starających się tak ułożyć sobie życie oraz międzyludzkie relacje, by osiągnąć upragnione szczęście.

Karolina Wilczyńska urodziła się 28 sierpnia 1973 roku w Kielcach. Ukończyła studia z zakresu bankowości, finansów i zarządzania na Akademii Ekonomicznej w Krakowie. W swoim życiu imała się wielu zajęć - była sekretarką, dziennikarką, recepcjonistką, redaktorką, terapeutką, a także wykładowcą akademickim. Jak sama o sobie pisze, jest zodiakalną Panną oraz numerologiczną jedenastką, co sprawia, że wciąż toczy się w niej wewnętrzna walka pomiędzy uporządkowanym, racjonalnym spojrzeniem na świat a marzycielskim i idealistycznym podejściem do rzeczywistości. Pomimo wielu zajęć wciąż znajduje wolne chwile, w których czyta, haftuje obrazy, robi długie swetry na drutach lub szydełku, a także zajmuje się decoupagem. Wilczyńska od 2009 roku jest prezeską założonej przez siebie fundacji “Efekt motyla”, skupiającej się przede wszystkim na aktywizacji osób bezrobotnych oraz biernych zawodowo, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. W 2013 roku autorka została ambasadorką ogólnopolskiej akcji społecznej “Książka jest kobietą”, która promowała czytelnictwo. Oprócz pracy w fundacji oraz pisania, Karolina Wilczyńska prowadzi także wykłady z komunikacji interpersonalnej.

Debiutancki “Performens” Karoliny Wiczyńskiej

Wydany po raz pierwszy w 2006 roku “Performens” opowiada historię trzydziestokilkuletniej Nadii, która zrezygnowała z życia w dużym mieście, by znaleźć wytchnienie na wsi. Spełniona bizneswoman, stojąca na czele wielkiej korporacji, jest zmęczona pogonią za sukcesem. Kupuje malowniczy domek o nazwie “Rozstaje” i postanawia radykalnie zmienić swoje życie. Jednak zamiast spokoju nowe otoczenie stawia przed kobietą nieznane jej dotąd wyzwania. “Performens” nie jest jednak tylko historią o nowym życiu poza miastem - to także opowieść o determinacji w dążeniu do realizacji swoich marzeń, a także zderzeniu wyobrażeń z rzeczywistością.

Seria “Stacja Jagodno”

Wydana nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona seria obyczajowych książek “Stacja Jagodno” podbiła serca wielu czytelniczek. Wilczyńska opowiada w niej historie mieszkańców niedużej, lecz uroczej miejscowości w Górach Świętokrzyskich. Tam czas płynie inaczej, a ludzie wydają się bardziej szczęśliwi. Niestety, to tylko pozory. W Jagodnie wiele jest napięcia pomiędzy młodością a starością, tradycją a nowoczesnością. Cykl otwiera “Zaplątana miłość” - historia Tamary, która otrzymuje zlecenie, by zorganizować kampanię wyborczą dla kandydata na wójta gminy. Kobieta samotnie wychowuje córkę Marysię, starając się zastąpić jej nieobecnego ojca. Od lat jest zdana tylko na siebie, także finansowo. Od kilku lat zajmuje się public relations i choć praca momentami nie należy do łatwych, Tamara znosi to wszystko ze spokojem. Kiedy otrzymuje zlecenie organizacji kampanii wyborczej w Jagodnie, wydaje się być to idealną okazją do pracy w miejscu przesyconym naturą i spokojem. Jednak to właśnie tu, w tej małej miejscowości, zostaje oskarżona o zaniedbywanie swojej rodziny. W dodatku nastoletnia Marysia zaczyna sprawiać coraz więcej kłopotów.

Jak dotychczas wydanych zostało jedenaście tomów cyklu “Stacja Jagodno”, opowiadających o różnych związanych z tą niedużą miejscowością osobach. Te pogodne historie o szukaniu miłości oraz własnego miejsca na świecie znajdziecie na Woblinku w formie ebooka.

Cykl powieści romantycznych Karoliny Wilczyńskiej - “Rok na kwiatowej”

Karolina Wilczyńska jest także autorką cyklu powieści romantycznych “Rok na kwiatowej”, który skupia się on na perypetiach mieszkanek bloku przy ulicy Kwiatowej. Rozpoczyna go wydany w 2017 roku tom “Wędrowne ptaki”, opowiadający historię Malwiny. Kobieta po śmierci ojca jest niesamowicie samotna, a do tego musi zmierzyć się z wieloma sprawami życia codziennego, z których niejedna stanowi dla niej spory kłopot. Mimo trudności, różne przejścia pomagają jej jednak także poznać samą siebie oraz bardziej docenić tych, którzy są obok niej i nigdy nie przestają jej wspierać. W kolejnych tomach poznajemy inne kobiety, które prowadzą czytelniczki i czytelników przez piękny, choć często trudny, a także nieprzewidywalny świat. Na chwilę obecną na cykl “Rok na Kwiatowej” składa się sześć książek, wydanych przez Wydawnictwo Czwarta Strona. Są to: “Wędrowne ptaki”, “Zamarznięte serca”, “Dotyk słońca”, “Owoce miłości”, “Zapach bzu” oraz “Kwitnące lilie”. Wszystkie te tytuły znajdziecie w ebookach na Woblinku - nie ma konieczności czytać ich w kolejności chronologicznej, warto jednak przeczytać je wszystkie!

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!