Wirtualne Targi

Katarzyna Kobylarczyk Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Ciałko Hiszpania kradnie swoje dzieci, Książka | Katarzyna Kobylarczyk

    Kiedy w 1999 roku hiszpański Sąd Najwyższy orzekł, że każde dziecko ma prawo wiedzieć, kim są jego rodzice, do biura prawnika Enrique Vili Torresa zaczęli pukać nowi klienci. Chociaż od rodziny lub sąsiadów dowiedzieli się, że zostali adoptowani, w ich dokumentach nie było śladów adopcji, a w aktach urodzenia rodzice adopcyjni figurowali jako biologiczni. Enrique nazwał ich hijos falsos, fałszywymi dziećmi, a ich liczbę oszacował na około trzystu tysięcy. Wkrótce do prawników...

    Promocja
    okładka Pył z landrynek Hiszpańskie fiesty, Książka | Katarzyna Kobylarczyk

    „Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty” to opowieść o kraju, gdzie wieje tramontana, szatański wiatr z opowiadania Márqueza, gdzie ludzie dla zabawy podpalają styropianowe figury większe od domów, a w święta obrzucają się cukierkami, błotem, zdechłymi szczurami i rzepą. To relacja z miejsc, gdzie w Wielki Piątek bije się w bębny, aż krwawią dłonie, a czarownice odpędza się ciepłą wódką. To także zbiór historii o bandytach, rzeźnikach, królach i tancerkach z zapomnianych miastec...

    Promocja
    okładka Kobiety Nowej Huty Cegły, perły i petardy, Książka | Katarzyna Kobylarczyk

    Nowa Huta jest kobietą Nazywano ją perłą pięciolatki i młodszą siostrą Magnitogorska – nawet propaganda lat 50. nie miała wątpliwości, że Nowa Huta jest kobietą. Dlaczego więc jej symbolem został półnagi murarz, mężczyzna? Gdzie podziały się nowohuckie murarki i architektki, przodowniczki pracy i artystki, działaczki i opozycjonistki? Zaglądamy na budowę najmłodszego polskiego miasta, do nowohuckich hoteli robotniczych i na stołówki, do pracowni architektonicznych i izby poro...

    Promocja
    okładka Strup Hiszpania rozdrapuje rany, Książka | Katarzyna Kobylarczyk

    Osiemdziesiąt lat po zakończeniu wojny domowej Hiszpania wciąż nie wie, co zrobić z ciałami ofiar. Musiało minąć ćwierć wieku od śmierci generała Francisco Franco, by rodziny odważyły się szukać swoich zamordowanych bliskich. Szukają ich nadal: w przydrożnych rowach, zasypanych studniach, na polach, w płytkich zbiorowych grobach. W ciągu ostatnich kilkunastu lat hiszpańskie organizacje pozarządowe otwarły siedemset czterdzieści anonimowych mogił. Ekshumowały ponad dziewięć ty...

    Promocja
    okładka Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty, Książka | Katarzyna Kobylarczyk

    Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty to opowieść o kraju, gdzie wieje tramontana, szatański wiatr z opowiadania Márqueza, gdzie ludzie dla zabawy podpalają styropianowe figury większe od domów, a w święta obrzucają się cukierkami, błotem, zdechłymi szczurami i rzepą. To relacja z miejsc, gdzie w Wielki Piątek bije się w bębny, aż krwawią dłonie, a czarownice odpędza się ciepłą wódką. To także zbiór historii o bandytach, rzeźnikach, królach i tancerkach z zapomnianych miastecze...

Katarzyna Kobylarczyk Książki

Katarzyna Kobylarczyk urodziła się w 1980 roku. To polska dziennikarka, reportażystka, autorka książek „Pył z landrynek”, „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”, „Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy”, „Baśnie z bloku cudów. Reportaże nowohuckie”, „W tym sęk”, „Wejdź na szlak”, „Wielki wybuch 1914-1918”, „Był sobie czas”, „Wszystko płynie”. Kobylarczyk pisała m.in. dla „Dziennika Polskiego”, „Gazety Wyborczej”, „Polityki”, „Tygodnika Powszechnego”, „National Geographic” i „Travelera”. Współpracowała z Małopolskim Instytutem Kultury. W tym czasie publikowała książki w ramach Małopolskich Dni Dziedzictwa Narodowego. W 2020 roku otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za książkę „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”. Oprócz tego dziennikarka jest laureatką nagród Zielonej Gruszki i „Za różnorodnością, przeciw dyskryminacji”. Z urodzenia i zamiłowania Kobylarczyk jest nowohucianką. Dziennikarka specjalizuje się w pisaniu na temat historii Nowej Huty, feminizmu oraz Hiszpanii.

Kobylarczyk debiutowała w 2009 roku książką „Baśnie z bloku cudów. Reportaże nowohuckie”. W ramach Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego napisała pięć książek: „W tym sęk” (2012), „Wejdź na szlak” (2012), „Wielki wybuch” (2014), „Był sobie czas” (2015), „Wszystko płynie” (2016).

„Pył z landrynek”

W 2013 roku ukazała się pierwsza książka Katarzyny Kobylarczyk pod szyldem Wydawnictwa Czarne. „Pył z landrynek” to opowieść o Hiszpanii, kraju, który dla wielu Polaków kojarzy się przede wszystkim z rozgrywkami piłkarskimi, corridą i imprezowymi wyspami. Kobylarczyk pokazuje bardziej tajemniczą, momentami mistyczną twarz kraju, w którym wieje tramontana, wiatr z opowiadania Gabriela Garcii Márqueza, gdzie panuje wiele starodawnych obyczajów i rytuałów. Kobylarczyk pisze m.in. o tradycjach wielkopiątkowych, czarownicach, bandytach, rzeźnikach, królach i tancerzach. „Pył z landrynek” jest owocem trzyletniego pobytu autorki w Hiszpanii, jej podróży, odkryć oraz uczestnictwa w licznych iberyjskich fiestach.

„Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”

Krokiem milowym w karierze reporterskiej Kobylarczyk była wstrząsająca książka „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”. Reportażystka podąża śladami rodzin, które szukają grobów swoich bliskich wymordowanych w czasie wojny domowej w Hiszpanii. Dopiero osiemdziesiąt lat po wojnie i blisko ćwierć wieku po śmierci generała Franco rodziny odważyły się podjąć działania w celu odnalezienia nieoznakowanych mogił ofiar. Szukają ich w przydrożnych rowach, zasypanych studniach, na polach, w płytkich zbiorowych grobach. Jak podają statystyki – na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat różne fundacje i organizacje pozarządowe doszukały się siedmiuset czterdziestu anonimowych mogił. W tym czasie ekshumowano blisko dziesięć tysięcy cywilów zamordowanych przez nacjonalistów. Mogiły są rozsiane po całym kraju. „Strup” to pouczająca historia o tym, jak manipulacje władzy miały doprowadzić do zapomnienia o zbrodniach rządów Franco. Upiory przeszłości ciągle wracają.

„Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy”

Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy” to najnowsza książka Katarzyny Kobylarczyk. Tym reportażem autorka zatoczyła krąg w swojej twórczości, bowiem od pisania o Nowej Hucie zaczynała swoją karierę literacką. Autorka skupia się na kobietach, które współtworzyły, pracowały i udzielały się społecznie w Nowej Hucie. Kobylarczyk szuka odpowiedzi na to, jak to robotnicze miasto, tworzone w latach 50. XX wieku nieopodal Krakowa, zdominowała męska narracja i symbolika. Nowa Huta z założenia była „kobietą”, nazywano je perłą i siostrą Magnitogorska. A jednak jej symbolem stał się półnagi murarz, mężczyzna. Historia zapomniała o murarkach, artystkach, architektkach i przodowniczkach pracy, które włożyły nie mniej pracy w budowanie Nowej Huty niż mężczyźni. W książce pojawiają się takie postaci jak Zofia Włodek, Marta Ingarden, Jadwiga Beaupré, Krystyna Skuszanka czy Wiesława Ciesielska.

Książki Katarzyny Kobylarczyk na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Katarzyny Kobylarczyk w formacie ebooka i książki papierowej.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.