Majówkowy Maraton Czytelniczy

Katarzyna Kobylarczyk Sport i Rekreacja - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Katarzyna Kobylarczyk Sport i Rekreacja - książki, ebooki i audiobooki

Katarzyna Kobylarczyk urodziła się w 1980 roku. To polska dziennikarka, reportażystka, autorka książek „Pył z landrynek”, „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”, „Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy”, „Baśnie z bloku cudów. Reportaże nowohuckie”, „W tym sęk”, „Wejdź na szlak”, „Wielki wybuch 1914-1918”, „Był sobie czas”, „Wszystko płynie”. Kobylarczyk pisała m.in. dla „Dziennika Polskiego”, „Gazety Wyborczej”, „Polityki”, „Tygodnika Powszechnego”, „National Geographic” i „Travelera”. Współpracowała z Małopolskim Instytutem Kultury. W tym czasie publikowała książki w ramach Małopolskich Dni Dziedzictwa Narodowego. W 2020 roku otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za książkę „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”. Oprócz tego dziennikarka jest laureatką nagród Zielonej Gruszki i „Za różnorodnością, przeciw dyskryminacji”. Z urodzenia i zamiłowania Kobylarczyk jest nowohucianką. Dziennikarka specjalizuje się w pisaniu na temat historii Nowej Huty, feminizmu oraz Hiszpanii.

Kobylarczyk debiutowała w 2009 roku książką „Baśnie z bloku cudów. Reportaże nowohuckie”. W ramach Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego napisała pięć książek: „W tym sęk” (2012), „Wejdź na szlak” (2012), „Wielki wybuch” (2014), „Był sobie czas” (2015), „Wszystko płynie” (2016).

„Pył z landrynek”

W 2013 roku ukazała się pierwsza książka Katarzyny Kobylarczyk pod szyldem Wydawnictwa Czarne. „Pył z landrynek” to opowieść o Hiszpanii, kraju, który dla wielu Polaków kojarzy się przede wszystkim z rozgrywkami piłkarskimi, corridą i imprezowymi wyspami. Kobylarczyk pokazuje bardziej tajemniczą, momentami mistyczną twarz kraju, w którym wieje tramontana, wiatr z opowiadania Gabriela Garcii Márqueza, gdzie panuje wiele starodawnych obyczajów i rytuałów. Kobylarczyk pisze m.in. o tradycjach wielkopiątkowych, czarownicach, bandytach, rzeźnikach, królach i tancerzach. „Pył z landrynek” jest owocem trzyletniego pobytu autorki w Hiszpanii, jej podróży, odkryć oraz uczestnictwa w licznych iberyjskich fiestach.

„Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”

Krokiem milowym w karierze reporterskiej Kobylarczyk była wstrząsająca książka „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”. Reportażystka podąża śladami rodzin, które szukają grobów swoich bliskich wymordowanych w czasie wojny domowej w Hiszpanii. Dopiero osiemdziesiąt lat po wojnie i blisko ćwierć wieku po śmierci generała Franco rodziny odważyły się podjąć działania w celu odnalezienia nieoznakowanych mogił ofiar. Szukają ich w przydrożnych rowach, zasypanych studniach, na polach, w płytkich zbiorowych grobach. Jak podają statystyki – na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat różne fundacje i organizacje pozarządowe doszukały się siedmiuset czterdziestu anonimowych mogił. W tym czasie ekshumowano blisko dziesięć tysięcy cywilów zamordowanych przez nacjonalistów. Mogiły są rozsiane po całym kraju. „Strup” to pouczająca historia o tym, jak manipulacje władzy miały doprowadzić do zapomnienia o zbrodniach rządów Franco. Upiory przeszłości ciągle wracają.

„Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy”

Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy” to najnowsza książka Katarzyny Kobylarczyk. Tym reportażem autorka zatoczyła krąg w swojej twórczości, bowiem od pisania o Nowej Hucie zaczynała swoją karierę literacką. Autorka skupia się na kobietach, które współtworzyły, pracowały i udzielały się społecznie w Nowej Hucie. Kobylarczyk szuka odpowiedzi na to, jak to robotnicze miasto, tworzone w latach 50. XX wieku nieopodal Krakowa, zdominowała męska narracja i symbolika. Nowa Huta z założenia była „kobietą”, nazywano je perłą i siostrą Magnitogorska. A jednak jej symbolem stał się półnagi murarz, mężczyzna. Historia zapomniała o murarkach, artystkach, architektkach i przodowniczkach pracy, które włożyły nie mniej pracy w budowanie Nowej Huty niż mężczyźni. W książce pojawiają się takie postaci jak Zofia Włodek, Marta Ingarden, Jadwiga Beaupré, Krystyna Skuszanka czy Wiesława Ciesielska.

Książki Katarzyny Kobylarczyk na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Katarzyny Kobylarczyk w formacie ebooka i książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Sport i Rekreacja

Literatura oscylująca wokół tematu sportu oraz rekreacji porusza zagadnienia wielu form ludzkiej aktywności, wpływającej na poprawę sprawności zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Większość książek znajdujących się w tej kategorii to biografie najsłynniejszych sportowców oraz ludzi, którzy zmienili oblicze sportu. Z uwagi na dużą popularność piłki nożnej w Polsce znaczna część biografii jest poświęcona piłkarzom, takim jak Robert Lewandowski, Gareth Bale, Christiano Ronaldo czy David Villa. Obecne są tu również pozycje opowiadające historię niemieckiego futbolu czy też „Futbonomia” Simona Kupera i Stefana Szymańskiego pozwalająca spojrzeć na piłkę nożną z zupełnie innej perspektywy. Oprócz życiorysów piłkarzy w kategorii „Sport” znajdują się również biografie takich czempionów jak legenda snookera Steve Davis, najsłynniejszy koszykarz Michael Jordan oraz jeden z najdroższych pięściarzy na świecie Floyd Mayweather. Nie zabrakło tu również wielu znakomitych pozycji z literatury szachowej, w tym cenionych podręczników przeznaczonych do treningu tej skomplikowanej oraz wymagającej gry. Oprócz biografii sportowców czy podręczników przybliżających technikę danego sportu w obrębie tej kategorii mieszczą się również książki na temat diety podczas treningu („Jedz i trenuj” Nancy Clark), a także ćwiczeń dla duszy pokazujących, jak wielkie znaczenie ma prawidłowe oddychanie czy sen („Fitness dla duszy” Kamili Maciejko). Można tu znaleźć również wiele sportowych ciekawostek, na przykład książkę „Sportowa Warszawa przed I wojną światową” Łukasza Jabłońskiego, która przybliża sportowe życie dawnej stolicy, przedstawiając najpopularniejszych ówcześnie sportowców i najczęściej uprawiane dyscypliny.