Katarzyna Ryrych Historia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Katarzyna Ryrych Historia - książki, ebooki i audiobooki

Katarzyna Ryrych urodziła się w 1959 roku. To polska pisarka, poetka, nauczycielka i malarka. Jest autorką kilkudziesięciu książek dla dzieci i młodzieży. Ryrych debiutowała jako poetka. Jej pierwszy tomik wierszy pt. „Zapiski pewnej hipiski” ukazały się w 1981 roku. Jej kolejne wiersze zostały zebrane w tomiku „Piosenki szalonej” oraz zbiorze twórczości hippisowskiej pt „Życie w drodze”.

Publikowała swoje wiersze również w zbiorach Związku Literatów Polskich. W swojej karierze pisała również wiersze z podróży. Wśród nich warto wymienić utwory napisane pod wpływem podróży na Bałkany, które ukazały się w piśmie „Krasnogruda” wydawanym przez Fundację Pogranicze.

Książki dla dzieci w dorobku Katarzyny Ryrych

Większość dorobku literackiego Katarzyny Ryrych stanowią natomiast książki dziecięce. Otrzymała za nie wiele prestiżowych nominacji, nagród i wyróżnień.

Ryrych była nominowana m.in. do „Książki roku” polskiej sekcji IBBY za „Siedem sowich piór”. Przedstawiony w książeczce Wojtek ma skłonność do siniaków. Nazywają go Maślakiem, a chłopak na razie mieszka w szpitalu. Na miejscu ma kolegów, z którymi się rozumie, jednak na większość zadawanych przez niego pytań, nie potrafią odpowiedzieć. Wieczorami chłopak wymyka się ze szpitalnej sali i wraz z dziadkiem odbywają dalekie podróże, podczas których chłopak wiele się dowiaduje. Ponadto Wojtek przyjaźni się z wolontariuszami, doktorem Bartkiem, znajomym stróżem z parku oraz jego wnuczką. Ci ludzie sprawiają, że Wojtek czuje się lepiej i nie traci nadziei na uzdrowienie. „Siedem sowich piór” to opowieść dla starszych dzieci, która może być znakomitym pretekstem do rozmowy na trudne, często bolesne i smutne tematy. Jednocześnie to opowieść pełna pozytywnych emocji i nadziei na lepsze dni.

W 2011 roku otrzymała pierwszą nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren za „Wyspę mojej siostry”. Główną bohaterką książki jest Pippi, która żyje na samotnej wyspie, ale jakby w innym świecie... Na ląd wprowadza nas młodsza siostra Pippi – Marysia. Dzięki jej wrażliwości czytelnicy mogą odkryć i poznać tajemnice problemów niepełnosprawności siostry. Autorka uświadamia młodych czytelników, że każdy człowiek jest osobną wyspą i choć czasem bardzo się różnimy, to każdy ma prawo do normalnego i godnego życia oraz szacunku.

Drugi raz w tym konkursie wyróżniono książkę „Łopianowe pole. Tym razem bohaterowie książki, dzieci ze zwykłego podwórka, są świadkami niesamowitych, niecodziennych wydarzeń. Jedna osoba zmienia się w żabę, w skarpetkach pojawiają się czarne dziury, a tajemniczy mężczyzna przechadza się z burzową chmurą na sznurku. Dzieciaki zaczynają podejrzewać, że za wszystkim stoi starsza pani i jej czarny kot.

W 2015 roku Katarzyn Ryrych otrzymała honorowe wyróżnienie w konkursie Polskiej Sekcji IBBY za książkę „Król”. To opowieść o chłopcu, który trafia do lokalu zastępczego w odrapanym dwupiętrowym bloku. To konsekwencja nieodpowiedzialnych decyzji biznesowych jego ojca, który doprowadza firmę do bankructwa i traci dom. W przeciwieństwie do matki Patryk szybko dostosowuje się do życia w „Brooklynie”. Chłopak zapomina o niedawnych luksusach i znajomych, którzy zniknęli wraz z pieniędzmi taty. Patryk poznaje Celestyna, bezdomnego, który zostaje jego miejscowym mentorem i przewodnikiem. „Król” to pokrzepiająca i pełna mądrości książka o sile przyjaźni i wartości tego, co ma się w sobie w przeciwieństwie do pieniędzy, które w każdej chwili mogą się skończyć.

Dwa lata później jej książka Katarzyny Ryrych pt. „Koniec świata nr 13” otrzymała nominację do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Bohaterką książki jest dwunastoletnia Sabina, która żałuje, że nie mieszka w bloku jak wszyscy, a jej tata nie jest elektrykiem. Dziewczyna mieszka w kamienicy na Końcu świata numer 13 w absolutnie wyjątkowym domu. W mieszkaniu pachnie sztuką i awangardą. To przystań dla znajomych artystów, dobrej muzyki i kolorowych zwierząt. Sabina powolutku zaczyna sobie uświadamiać, że artystyczna rodzina to najlepsze, co mogło ją w życiu spotkać. Na dodatek dziewczyna zaczyna czuć, że idzie nowe – niektórzy nazywają to dorastaniem, a inni dojrzewaniem.

Książki Katarzyny Ryrych w księgarni internetowej Woblink

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Katarzyny Ryrych we wszystkich formatach. Do kupienia są następujące tytuły – „Tylko dla twoich oczu”, „Jasne dni, ciemne dni”, „Skrzydłak”, „Życie motyli”, „Wyżej niż wysoko”, „Koniec świata nr 13”, „O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych”, „Mała Jerzego”, „Zyg-zyg marchewka”, „Król”, „Pepa w raju”, „Łopianowe pole”, „Bajdy Bajbary”, „Tercet powitalny”, „Siedem sowich piór”, „Hodowla”, „Trzeci etap”, „Bachor”, „Pas startowy”, „Philo. Kot w drodze”, „Wyspa mojej siostry”, „Wdowie wzgórze”, „Zginęła mi sosna”, „Lato na Rodos”, „Złociejewo” i „Denim blue”.

Co znajdziesz w kategorii: Historia

O czym są ebooki historyczne?

Każdy z nas miał w swoim życiu styczność z nauką historii i świetnie zdaje sobie sprawę, że najlepiej zapamiętuje się te opowieści o przeszłości, które są ciekawie opowiedziane i wciągają od pierwszych stron. Współczesnej literaturze historycznej daleko bowiem do nudnych podręczników, a sama historia jest przecież pełna fascynujących wydarzeń i osób! W wielu wypadkach głos zabierają świadkowie tych ważnych chwil, dzięki czemu możemy poznać ich relacje i przeżycia “z pierwszej ręki”. Stąd wśród tytułów dotyczących historii znajdziecie sporo biografii, pamiętników czy wspomnień, takich jak dwutomowy “Gombrowicz. Ja, geniusz” Klementyny Suchanow, “Lachert i Szanajca” Beaty Chomątowskiej czy “Nieopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny” Jakuba Gałęziowskiego. Znaleźć można tu także wiele błyskotliwych podsumowań - jak “Krótka historia prawie wszystkiego” Billa Brysona lub “Zaginione królestwa” Normana Daviesa. Niektóre ebooki historyczne łączą się z reportażami i literaturą podróżniczą - jak chociażby “Cień jedwabnego szlaku” Colina Thurbona bądź “W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy” Barbary Demick. Wszystkie dostępne są na Woblink w różnych formatach, w tym epub, mobi lub pdf. Znajdziecie tutaj liczne przykłady historiografii - działu piśmiennictwa obejmującego na przykład kroniki. Dobrym przykładem jest tutaj “Historiografia XX wieku” Georga G. Iggersa. Interesują Was militaria i historia wojskowości? “50 idei, które powinieneś znać. Historia wojskowości” to świetne wprowadzenie do tego tematu. 

Jakie książki historyczne warto przeczytać?

Przeszłość zawiera w sobie niezliczoną ilość ciekawych historii, niewyjaśnionych zagadek i nieznanych wcześniej tajemnic, które odkrywają przed nami kolejni autorzy i autorki. Jak wybrać najlepsze dla siebie książki? Podpowiadamy! Jeśli ciekawi Was, jak wyglądało codzienne funkcjonowanie ludzi w dawnych wiekach, polecamy sięgnąć po serię “ Życie w średniowieczu” Frances Gies i Josepha Gies. Składają się nań: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Znajdziecie je wszystkie na Woblink jako ebooki (epub, mobi, pdf). A może lubicie rozwiązywać zagadki kryminalne? Świetnie! Sięgnijcie po “Wszystkie trupy prowadzą do Rzymu. Kryminalne zagadki starożytnych” Emmy Soulthon. Całościową historię człowieka na Ziemi zawarł w swojej bardzo znanej książce “Sapiens. Od zwierząt do bogów” Yuval Noah Harari. Z kolei analizę dotyczącą przede wszystkim współczesnej sytuacji politycznej zawarł w swojej “Drodze do niewolności” Timothy Snyder. Interesują Was losy kobiet w różnych, kluczowych momentach historii Polski? Właśnie dla Was są ebooki autorstwa Anny Herbich, takie jak “Dziewczyny z Wołynia”, “Dziewczyny z Powstania”, “Dziewczyny z Solidarności” czy “Dziewczyny ocalałe”. Szukajcie ich na Woblink jako książek papierowych, audiobooków bądź ebooków (epub, mobi, pdf)!

Najpopularniejsze książki o historii Polski

Wiele popularnych ebooków historycznych opowiada o przeszłości naszego kraju. Jednym z najbardziej znanych światowych historyków zajmujących się tym tematem jest Norman Davies. Jego “Boże igrzysko. Historia Polski” stanowi obecnie w zasadzie już klasyczne opracowanie tego zagadnienia. Podobnie jest w wypadku jego “Powstania 44”, które zostało opublikowane w 60. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wydarzenie to zostało umieszczone w szerokim kontekście okresu 1939-1956 i stanowi cenny wkład w debatę toczoną wokół tego zrywu. Z tym trudnym temat mierzy się także Magda Łucyan w swojej książce “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy”. O innych momentach z historii Polski opowiadają także między innymi Iwona Kienzler i jej “W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski”, “Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” Cezarego Chlebowskiego, “Zawodowe dziewczyny. Prostytucja i praca seksualna w PRL” Anny Dobrowolskiej, “Kroków siedem do końca. Ubecka operacja, która zniszczyła podziemie” Piotra Lipińskiego czy “Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej” Tomasza Grzywaczewskiego. Klasyczną już pozycją dotyczącą różnych epok w historii naszego kraju są książki Pawła Jasienicy. Jego “Polska Jagiellonów”, “Polska Piastów” czy “Myśli o dawnej Polsce”, a także wiele innych tytułów zajmujących się historią Polski znajdziecie na Woblink między innymi jako ebooki (epub, mobi, pdf)!

Najlepsze ebooki o historii Europy i świata

Wiele ważnych tytułów z gatunku literatury historycznej skupia się na innej lub szerszej perspektywie niż dzieje Polski, na przykład na historii Europy. Jednym z najbardziej monumentalnych dzieł wspomnianego już Normana Daviesa jest jego trzytomowa “Europa. Rozprawa historyka z historią”, która od momentu publikacji pierwszego tomu w 1996 roku wywołuje liczne debaty. Niektóre książki  łączą w sobie cechy literatury historycznej i reportażu - tak dzieje się na przykład w wypadku wydanego nakładem Wydawnictwa Czarne tytułu “Gorsze dzieci Republiki. O Algierczykach we Francji” Ludwiki Włodek. O historii Stanów Zjednoczonych opowiada między innymi “Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary” Lawrence’a Wrighta czy “Ludowa historia Stanów Zjednoczonych. Od 1492 roku do dziś” Howarda Zinna. Szeroką perspektywę proponuje także znany brytyjski historyk Eric Hobsbawm w książce “Wiek skrajności. Spojrzenie na krótkie XX stulecie”. Wiele dzieł literatury historycznej skupia się historii nowożytnej, zwłaszcza na okresie II wojny światowej, opowiadając o obozach zagłady - są to na chociażby “Płakaliśmy bez łez. Relacje byłych więźniów z żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz” Gideona Griefa, “Noc” Eliego Wiesela czy “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid. Niejedno wydarzenie, osoba lub perspektywa do dziś pozostawałyby w ukryciu gdyby nie dociekliwość licznych autorów i autorek pozycji historycznych - zapoznajcie się z ich dziełami z pomocą Woblinka!

Jakie książki o historii starożytności czy średniowiecza?

Literatura historyczna pełna jest pozycji, które zajmują się różnymi epokami - od starożytności po współczesność. Jeśli interesują Was najdawniejsze czasy, a przy tym chcecie dowiadywać się o nich jak najwięcej w lekkiej formie, sięgnijcie po “Jak przeżyć w starożytnym Rzymie” L. J. Trafford, “Jak przeżyć w starożytnej Grecji” Roberta Garlanda czy “Jak zmieścić całą starożytność w jednej windzie” Theodore’a Papakostasa. A może wolicie nieco bardziej naukowe opracowania? “Mity, rytuały i polityka Inków” Jana Szemińskiego i Mariusza Ziółkowskiego lub “Historia Korei” Joanny Rurarz są właśnie dla Was! Wiele z tych pozycji opiera się na wiedzy zdobytej dzięki archeologii i jej odkryciom. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w książce “Pierwsze słowo. Narodziny mowy i pisma” Martina Kuckenburga z seriiRodowody cywilizacji”. Bardziej interesuje Was średniowiecze? “Przeżyj rok w średniowieczu” Tillmanna Bendikowskiego, “Długie średniowiecze” Jacquesa Le Goffa, “Czasy katedr. Sztuka i społeczeństwo 980-1420” George’a Duby bądź “Jesień średniowiecza” Johana Huizingi czekają na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki i ebooki (epub, mobi, pdf)! 

Najważniejsze książki historyczne w księgarni internetowej Woblink

Najsłynniejsi i zupełnie nieznani bohaterowie, największe i nigdy dotąd nie opowiedziane bitwy, szalone rewolucje i ciche, codzienne życie - to wszystko znajdziecie na kartach książek historycznych. Starożytność, średniowiecze, nowożytność - bez względu na to, która epoka interesuje Was bardziej, czeka na Was mnóstwo tytułów! Dzięki nim nie tylko lepiej poznacie przeszłość, ale także łatwiej będzie Wam zrozumieć teraźniejszość. Zarówno naukowe opracowania, jak i reportaże, biografie czy powieści historyczne - to wszystko czeka na Was na Woblink w postaci książek papierowych, audiobooków oraz ebooków (epub, mobi, pdf).