Majówkowy Maraton Czytelniczy

Katarzyna Tubylewicz Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Katarzyna Tubylewicz Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Katarzyna Tubylewicz to polska pisarka, publicystka, dziennikarka, działaczka kulturalna, kulturoznawczyni i tłumaczka z języka szwedzkiego. Przełożyła m.in. cztery powieści Majgull Axelsson i trylogię Jonasa Gardella. Jest zarówno autorką powieści(„Bardzo zimna wiosna”, „Ostatnia powieść Marcela”, „Własne miejsca” i „Rówieśniczki”), jak i reportaży i książek non-fiction („Sztokholm”, „Moraliści”, „Samotny jak Szwed?”). Tubylewicz ukończyła kulturoznawstwo w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Ponadto studiowała polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz skandynawistykę na Uniwersytecie Sztokholmskim. W latach 2006-2012 pełniła funkcję dyrektorki Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Była także dyrektorką programową pierwszej edycji festiwalu Odnalezione w Tłumaczeniu. Stale współpracuje z „Krytyką Polityczną”, radiem „TokFm” oraz „Gazetą Wyborczą”. Dzieli życie między Warszawę i Sztokholm. Ponadto pracuje na Uniwersytecie Sztokholmskim, gdzie prowadzi zajęcia z kultury polskiej. Katarzyna Tubylewicz od wielu lat praktykuje jogę, której również uczy.

Debiut literacki Katarzyny Tubylewicz

Katarzyna Tubylewicz debiutowała w 2004 roku książką „Jestem mamą”. Rok później ukazała się jej druga publikacja pt. „Własne miejsca”. Na kolejną książkę autorki przyszło czekać czytelnikom blisko dziewięć lat. W 2014 roku swoją premierę miała powieść „Rówieśniczki”, a w 2015 roku pod jej redakcją ukazała się antologia „Szwecja czyta, Polska czyta”. Następna powieść pisarki – „Ostatnia powieść Marcela” ujrzała światło dzienne w 2016 roku.

Moraliści: jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie

W 2017 roku nakładem wydawnictwa Wielka Litera ukazała się książka „Moraliści: jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie”. To opowieść o ludzkich historiach pełnych niejednoznaczności. Szwecja figuruje w wielu krajach świata jako punkt odniesienia – swego rodzaju wzór do naśladowania w wielu dziedzinach życia. To pierwszy kraj na świecie, w którym wprowadzono zakaz bicia dzieci, gdzie ojcowie jako pierwsi skorzystali z urlopów tacierzyńskich i gdzie znakomicie funkcjonuje państwo opiekuńcze. Ale czy Szwedzi mogą uznawać się za autorytet moralny Europy? Katarzyna Tubylewicz stara się w swojej książce znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą

W 2019 roku swoją premierę miała kolejna książka Katarzyny Tubylewicz pt. „Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą”. To pozycja wydana w serii „Podróż nieoczywista” wydawnictwa Wielka Litera, w którym cenieni pisarze przedstawiają alternatywny sposób na zwiedzanie uwielbianych i dobrze znanych przez siebie miast. W cyklu ukazały się m.in. książki o Gozo („Gozo” Piotra Ibrahima Kalwasa), Lizbonie („Lizbona. Miasto, które przytula” Marty Stacewicz-Paixão i Weroniki Wawrzkowicz-Nasternak), Wenecji („Wenecja. Miasto, któremu się powodzi” Manueli Gretkowskiej) czy Wiedniu („Wiedeń. Miasto najlepsze do życia” Marty Guzowskiej). Autorka opisuje miasto z perspektywy jego mieszkańca. Na pierwszy rzut oka Sztokholm to miasto olśniewająco piękne, estetyczne i harmonijne. Jednak autorka odkrywa jego kontrasty, zawiłości i ukryte kody. Tubylewicz bierze na warsztat dobre i złe cechy mieszkańców stolicy. To przewodnik zarówno po flagowych miejscach miasta, jak i zupełnie kameralnych, nieznanych rewirach.

Bardzo zimna wiosna

Katarzyna Tubylewicz ma na swoim koncie również pełnokrwisty kryminał – „Bardzo zimna wiosna”, który ukazał się w 2020 roku nakładem Wydawnictwa W.A.B. Fabuła powieści rozgrywa się we współczesnym Sztokholmie. Przypadkowy klient znajduje na parkingu przed sklepem opuszczone auto, a w nim zwłoki starszej kobiety, której na dodatek ktoś wypchał usta pogniecionymi gazetami. Odpowiedzi na to, kto przyczynił się do śmierci zamożnej i szanowanej obywatelki miasta Grety Sjöwall szukają kryminalni – Jens Vikander i Björn Fagel z komisariatu w Nacka Strand.

Samotny jak Szwed?

Najnowszą książką Katarzyny Tubylewicz jest „Samotny jak Szwed?”- zbiór reportaży, wywiadów i esejów na temat samotności. Autorka książki oraz jej bohaterowie dywagują na temat samotności, czym ona jest, czy jest permanentna czy trwa długo, czy krótko. Rozmówcy Tubylewicz opowiadają co przeraża ich w samotności, jak sobie z nią radzą i czy jej potrzebują. To kolejna wciągająca pozycja o naszych „sąsiadach zza Bałtyku”. Tubylewicz traktuje Szwecję, kraj określany rajem dla samotników, jak lustro, w którym przegląda Polskę i samą siebie.

Książki Katarzyny Tubylewicz na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Katarzyny Tubylewicz we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Książki o historii najnowszej

Historia najnowsza obejmuje okres od zakończenia nowożytności, czyli przełom XVIII i XIX wieku, aż do czasów współczesnych. Dlatego wiele książek z kategorii „Historia najnowsza” poświęconych jest wojnom światowym, powstaniu warszawskiemu czy okresowi PRL-u. Pozycje przedstawiające czasy II wojny światowej stanowią tak dużą część książek, że zostały umieszczone w odrębnej podkategorii „II wojna światowa”. Główny trzon kategorii „Historia najnowsza” stanowią książki oscylujące wokół tematyki wojen światowych („Legiony – droga do legendy” Marka A. Koprowskiego, „Niewygodny Polak” Macieja Bernatta-Reszczyńskiego), powstania warszawskiego („Duch ’44. Siła ponad słabością” Stanisława Zasady), PRL-u („»Ciekawe« życie w PRL-u. I co dalej?” Bogusława Homickiego) oraz Solidarności („Tu radio Solidarność” Pawła Pietkuna). Jednak znaleźć tu można także takie publikacje jak „Kobiety wywiadu” Przemysława Słowińskiego, który przedstawia biografie najsłynniejszych agentek i szpiegów, m.in. Mathilde Carré, Coco Chanel czy Krystyny Skarbek. W tej kategorii znajduje się też „Epilog do »Kamieni na szaniec«” profesora Grzegorza Nowika, ukazujący szerzej tło wydarzeń przedstawionych przez Aleksandra Kamińskiego w jego słynnej książce. Najnowszej historii poświęcona została chociażby „Polska 1945–2015. Historia polityczna” Andrzeja Piaseckiego i Ryszarda Michalaka – jedna z niewielu monografii przedstawiających w takiej formie losy współczesnej Polski. Nie może zabraknąć także opisów brawurowych ucieczek, m.in. z obozów śmierci – Auschwitz, Sobiboru, sowieckich łagrów czy pilnie strzeżonych twierdz, które w „Słynnych ucieczkach Polaków” opisał Andrzej Fedorowicz.