Katarzyna Tubylewicz Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Niebo w kolorze siarki, Ebook | Westö Kjell

    Wciągająca powieść o dorastaniu w Finlandii u schyłku XX wieku„Mówimy, że istnieje czas niewinności: dzieciństwo. Kiedy człowiek żegna się z dzieciństwem, traci niewinność. A przecież w dzieciństwie wielu ludzi kryją się problemy, mrok i sprzeczne uczucia, nie dla wszystkich jest to bezgrzeszny czas”.W 1969 roku na wakacjach w Ramslandet niebo ma kolor siarki. To tam chłopiec z Helsinek poznaje Alexa i Stellę, dzieci z bogatej i wpływowej rodziny, zupełnie innej niż jego włas...

    Promocja
    okładka Ostatnia powieść Marcela, Książka | Katarzyna Tubylewicz

    Pisarz w kryzysie, piękność z prowincji i … zupełnie nie to, czego się spodziewasz Poznają się w pociągu relacji Kraków-Warszawa. On 50-letni autor bestsellerowych kryminałów, skłócony z rodziną i pozbawiony złudzeń kobieciarz przeżywający kryzys twórczy. Wraca właśnie ze spotkania autorskiego, na które przyszło osiem osób. Ma za sobą trzy nieudane małżeństwa i klika udanych powieści, ale wciąż nie potrafi ułożyć sobie życia. Hanna zwraca jego uwagę niezwykłą urodą i urzekają...

Katarzyna Tubylewicz Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Katarzyna Tubylewicz to polska pisarka, publicystka, dziennikarka, działaczka kulturalna, kulturoznawczyni i tłumaczka z języka szwedzkiego. Przełożyła m.in. cztery powieści Majgull Axelsson i trylogię Jonasa Gardella. Jest zarówno autorką powieści(„Bardzo zimna wiosna”, „Ostatnia powieść Marcela”, „Własne miejsca” i „Rówieśniczki”), jak i reportaży i książek non-fiction („Sztokholm”, „Moraliści”, „Samotny jak Szwed?”). Tubylewicz ukończyła kulturoznawstwo w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Ponadto studiowała polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz skandynawistykę na Uniwersytecie Sztokholmskim. W latach 2006-2012 pełniła funkcję dyrektorki Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Była także dyrektorką programową pierwszej edycji festiwalu Odnalezione w Tłumaczeniu. Stale współpracuje z „Krytyką Polityczną”, radiem „TokFm” oraz „Gazetą Wyborczą”. Dzieli życie między Warszawę i Sztokholm. Ponadto pracuje na Uniwersytecie Sztokholmskim, gdzie prowadzi zajęcia z kultury polskiej. Katarzyna Tubylewicz od wielu lat praktykuje jogę, której również uczy.

Debiut literacki Katarzyny Tubylewicz

Katarzyna Tubylewicz debiutowała w 2004 roku książką „Jestem mamą”. Rok później ukazała się jej druga publikacja pt. „Własne miejsca”. Na kolejną książkę autorki przyszło czekać czytelnikom blisko dziewięć lat. W 2014 roku swoją premierę miała powieść „Rówieśniczki”, a w 2015 roku pod jej redakcją ukazała się antologia „Szwecja czyta, Polska czyta”. Następna powieść pisarki – „Ostatnia powieść Marcela” ujrzała światło dzienne w 2016 roku.

Moraliści: jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie

W 2017 roku nakładem wydawnictwa Wielka Litera ukazała się książka „Moraliści: jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie”. To opowieść o ludzkich historiach pełnych niejednoznaczności. Szwecja figuruje w wielu krajach świata jako punkt odniesienia – swego rodzaju wzór do naśladowania w wielu dziedzinach życia. To pierwszy kraj na świecie, w którym wprowadzono zakaz bicia dzieci, gdzie ojcowie jako pierwsi skorzystali z urlopów tacierzyńskich i gdzie znakomicie funkcjonuje państwo opiekuńcze. Ale czy Szwedzi mogą uznawać się za autorytet moralny Europy? Katarzyna Tubylewicz stara się w swojej książce znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą

W 2019 roku swoją premierę miała kolejna książka Katarzyny Tubylewicz pt. „Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą”. To pozycja wydana w serii „Podróż nieoczywista” wydawnictwa Wielka Litera, w którym cenieni pisarze przedstawiają alternatywny sposób na zwiedzanie uwielbianych i dobrze znanych przez siebie miast. W cyklu ukazały się m.in. książki o Gozo („Gozo” Piotra Ibrahima Kalwasa), Lizbonie („Lizbona. Miasto, które przytula” Marty Stacewicz-Paixão i Weroniki Wawrzkowicz-Nasternak), Wenecji („Wenecja. Miasto, któremu się powodzi” Manueli Gretkowskiej) czy Wiedniu („Wiedeń. Miasto najlepsze do życia” Marty Guzowskiej). Autorka opisuje miasto z perspektywy jego mieszkańca. Na pierwszy rzut oka Sztokholm to miasto olśniewająco piękne, estetyczne i harmonijne. Jednak autorka odkrywa jego kontrasty, zawiłości i ukryte kody. Tubylewicz bierze na warsztat dobre i złe cechy mieszkańców stolicy. To przewodnik zarówno po flagowych miejscach miasta, jak i zupełnie kameralnych, nieznanych rewirach.

Bardzo zimna wiosna

Katarzyna Tubylewicz ma na swoim koncie również pełnokrwisty kryminał – „Bardzo zimna wiosna”, który ukazał się w 2020 roku nakładem Wydawnictwa W.A.B. Fabuła powieści rozgrywa się we współczesnym Sztokholmie. Przypadkowy klient znajduje na parkingu przed sklepem opuszczone auto, a w nim zwłoki starszej kobiety, której na dodatek ktoś wypchał usta pogniecionymi gazetami. Odpowiedzi na to, kto przyczynił się do śmierci zamożnej i szanowanej obywatelki miasta Grety Sjöwall szukają kryminalni – Jens Vikander i Björn Fagel z komisariatu w Nacka Strand.

Samotny jak Szwed?

Najnowszą książką Katarzyny Tubylewicz jest „Samotny jak Szwed?”- zbiór reportaży, wywiadów i esejów na temat samotności. Autorka książki oraz jej bohaterowie dywagują na temat samotności, czym ona jest, czy jest permanentna czy trwa długo, czy krótko. Rozmówcy Tubylewicz opowiadają co przeraża ich w samotności, jak sobie z nią radzą i czy jej potrzebują. To kolejna wciągająca pozycja o naszych „sąsiadach zza Bałtyku”. Tubylewicz traktuje Szwecję, kraj określany rajem dla samotników, jak lustro, w którym przegląda Polskę i samą siebie.

Książki Katarzyny Tubylewicz na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Katarzyny Tubylewicz we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

„Literatura piękna” to jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Kategoria „Literatura piękna” zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. W tej kategorii znajdują się dzieła zarówno klasyków literatury, jak i pisarzy współczesnych oraz młodego pokolenia. Dlatego obok takich nazwisk jak Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”), Fiodor Dostojewski („Idiota”, „Zbrodnia i kara”), Edgar Allan Poe, Marcel Proust („W stronę Swanna”), Charles Dickens („Oliver Twist”) znajdują się Łukasz Orbitowski („Tracę ciepło”), Wojciech Kuczok („Czarna”, „Gnój”), Eleanor Catton („Wszystko, co lśni”) czy Lauren Groff („Fatum i furia”). W tej kategorii znajdą coś dla siebie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ludzie w podeszłym, średnim i młodym wieku. „Literatura piękna” oferuje nie tylko rozrywkę, ale również możliwość poznania innych, często bardzo odległych kultur. W wielu powieściach zaciera się granica między realizmem a fikcją, a jednym z najciekawszych nurtów z pogranicza świata materialnego i metafizycznego jest realizm magiczny, którego przedstawiciele należą do najważniejszych współczesnych pisarzy (Olga Tokarczuk, Haruki Murakami, Salman Rushdie, Jorge Luis Borges).