Wirtualne Targi

Kay Dick Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Oni, Audiobook | Kay Dick

    Dystopijny majstersztyk Kay Dick wzbudził zachwyt w momencie wydania, po czym został zapomniany na ponad cztery dekady. Odkryty na nowo w Anglii przeżywa dziś drugą młodość: ukazuje się po raz pierwszy we Francji, w Stanach Zjednoczonych, Niemczech oraz w Polsce. Powieść strukturalnie niejednoznaczna: bo – czy mamy tu do czynienia z jedną narratorką lub jednym narratorem, czy może wieloma mówiącymi osobami – nie jest ani razu jasne. Wiadomo natomiast na pewno, że ukazane nam...

    Promocja
    okładka Oni, Audiobook | Kay Dick

    Dystopijny majstersztyk Kay Dick wzbudził zachwyt w momencie wydania, po czym został zapomniany na ponad cztery dekady. Odkryty na nowo w Anglii przeżywa dziś drugą młodość: ukazuje się po raz pierwszy we Francji, w Stanach Zjednoczonych, Niemczech oraz w Polsce. Powieść strukturalnie niejednoznaczna: bo – czy mamy tu do czynienia z jedną narratorką lub jednym narratorem, czy może wieloma mówiącymi osobami – nie jest ani razu jasne. Wiadomo natomiast na pewno, że ukazane ...

Kay Dick Audiobooki

Kay Dick, a właściwie Kathleen Elsie Dick, była angielską pisarką, dziennikarką oraz redaktorką. Napisała kilka uznanych powieści (między innymi “Oni”), a także innych prac, w tym zajmującego się commedią dell’arte “Pierrota” czy zbiór wywiadów “Ivy and Stevie”.

Kay Dick była aktywną członkinią literackiej społeczności Londynu połowy XX wieku. Jej dom, który zajmowała wraz z partnerką Kathleen Farrell, odwiedzało wielu twórców, w tym Muriel Spark, Olivia Manning, Francis King czy C. P. Snow.

Kay Dick - życie i twórczość

Kathleen Elsie Dick urodziła się 29 lipca 1915 roku jako nieślubne dziecko. Wychowywała się w Szwajcarii i ukończyła Lycée Française w Londynie. Od początku związana była ze światem literackim, także zawodowo. Najpierw pracowała w księgarni, a później została redaktorką w wydawnictwie P.S. King & Son. Kay Dick była pierwszą kobietą na stanowisku dyrektora angielskiego wydawnictwa i to w wieku 26 lat. Jej teksty ukazywały się w tygodniu “New Statesman”, była także częścią redakcji literackiego “The Windmill” (tam pisała pod pseudonimem Edward Lane). Recenzje autorstwa Kay Dick ukazywały się w “The Times”, “The Spectator” czy “Punch”.

Jej pierwszą autorską powieścią było “By the Lake” wydane w 1949 roku. Stworzyła także takie dzieła jak “Young Man” (1951), “An Affait of Love” (1953), “Solitaire” (1958) czy “Oni” (1977). Ostatnim jej dziełem było “The Shelf” (1984), które w autobiograficznym tonie opowiadało historię tragicznego lesbijskiego romansu. Oprócz beletrystyki Kay Dick tworzyła także cenione dzieło dotyczące commedi dell’arte (“Pierrot”, 1960) oraz dwa zbiory wywiadów, między innymi “Ivy and Stevie” (1971) przeprowadzone z Ivy Compton-Burnett oraz Stevie Smith.

“Oni” Kay Dick

W Polsce nakładem Wydawnictwa ArtRage ukazała się dystopijna powieść Kay Dick, zatytułowana “Oni”. Było to dzieło, które zdobyło uznanie zaraz po publikacji, by zostać zapomnianym na ponad czterdzieści lat. Dziś przeżywa w Wielkiej Brytanii swoją drugą młodość i zyskuje na popularności - “Oni” ukazali się także w Stanach Zjednoczonych, Francji, Niemczech oraz Polsce. Jest to dzieło o specyficznej strukturze - nie do końca wiadomo, czy mamy do czynienia z jedną osobą prowadzącą narrację, czy jest ich więcej. Na pewno przedstawione tam opowieści dzieją się w świecie, w którym jakakolwiek forma twórczości jest zakazana, a niepodporządkowanie się grozi poważnymi konsekwencjami.

Kay Dick w księgarni internetowej Woblink

Na Woblinku czekają na Was wydani w Polsce “Oni” autorstwa Kay Dick. Podobnie jak inne ważne dzieła brytyjskiej literatury XX wieku znajdziecie je tutaj jako książki papierowe, ebooki oraz audiobooki.

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.