Kazimierz Przerwa-Tetmajer Literatura - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Na Skalnym Podhalu, Audiobook | Kazimierz Przerwa-Tetmajer

    Spisane na początku XX wieku opowieści o codziennym życiu mieszkańców Podhala. Do dziś nowelki wzbudzają kontrowersje dotyczące gwary góralskiej, którą Przerwa-Tetmajer wykorzystał w tym cyklu, ale od lat są atrakcją dla kolejnych pokoleń odbiorców. Czasami zabawne, innym razem wzruszające historie doskonale oddają charakter góralskiego życia i podhalańskiej kultury. Natomiast audiobook „Na skalnym Podhalu” to wspaniała okazja do posłuchania znakomitej interpretacji Marcina N...

    Promocja
    okładka Otchłań. Fantazja psychologiczna, Ebook | Kazimierz Przerwa-Tetmajer

    Czy wiecie, co to jest cierpieć? Co to jest wić się w konwulsjach bólu? Co to jest powtarzać sobie w duszy i ustami: bez rady! bez rady?!... Czy wiecie, co to jest położenie bez wyjścia, starajcie się to zrozumieć: położenie bez wyjścia... starajcie się to zrozumieć, wniknąć w to zdanie. Nie tak, jak się mówi sto razy na dzień, ale wniknijcie w to. Tkacz, który nie ma majątku, który czuje, że ślepnie, który utrzymuje rodzinę z pracy – oto jest sytuacja bez wyjścia… Więc… co m...

    Promocja
    okładka Melancholia, Ebook | Kazimierz Przerwa-Tetmajer

    Melancholia to wspaniały poemat wybitnego polskiego twórcy okresu Młodej Polski. A oto fragment utworu: „Stało się konającemu bardzo ciemno w oczach i czuł, że śmierć się zbliża – więc począł patrzeć wstecz, poza siebie, chcąc raz jeszcze zobaczyć życie. I przechodziły mu przed oczyma różne twarze, cichym i długim szeregiem, a każda twarz niosła wspomnienie boleści lub rozkoszy. Że zaś wspomnienia boleści przeważały o wiele, umierający myślał, że nie warto żałować, iż więcej ...

    Promocja
    okładka Allegorya, Ebook | Kazimierz Przerwa-Tetmajer

    Allegoria to wspaniały poemat wybitnego polskiego twórcy okresu Młodej Polski. A oto fragment utworu: Na łożu leżał senny, czy zemdlony, / Młodzieniec blady śmiertelnie, skrwawiony. / Nad nim schylony siedział człowiek drugi / I leżącemu lodem skroń okładał / I patrzał pilnie, czy ten sen się długi / Przerwie — lecz życiem? śmiercią? darmo badał, / Bo oddech słaby bardzo, konający, / Nie wróżył, aby przebudził się śpiący. / W tem spostrzegł człek ów w rannym lekkie drgnienia,...

    Promocja
    okładka Romans panny Opolskiej z panem Główniakiem. Anegdota, Ebook | Kazimierz Przerwa-Tetmajer

    Seria KLASYKA MNIEJ ZNANA

    Promocja
    okładka Płynące fale. Romans, Ebook | Kazimierz Przerwa-Tetmajer

    Seria KLASYKA MNIEJ ZNANA 

    Promocja
    okładka Na skalnym Podhalu, Ebook | Kazimierz Przerwa-Tetmajer

    Ich bohaterami są górale – mieszkańcy podhalańskich wsi. Jak w każdej dobrej literaturze mamy tu takie odwieczne tematy jak miłość i nienawiść, dobro i zło, przyjaźń i zdradę, roztropność i głupotę, biedę i bogactwo, a także śmierć, boga i diabła. Nie zabrało w niej także elementów magicznych oraz solidnej porcji zmysłowości i seksu. Teksty te są nie tylko pasjonującą, przykuwającą uwagę lekturą ale także dostarczają wiedzę o tym jak wyglądało codzienne życie w tamtych trudny...

    Promocja
    okładka Judasz, Ebook | Kazimierz Przerwa-Tetmajer

    Czteroaktowa tragedia Kazimierza Przerwy-Tetmajera z 1917 roku. Opowiada historię jednego z apostołów, tytułowego Judasza, którego złe działania autor próbuje racjonalnie uzasadnić. Bohater jest zadłużonym, nieszczęśliwym człowiekiem, pogrążonym w konflikcie ze swoimi dziećmi oraz matką, która w dzieciństwie źle go traktowała. Szuka ukojenia wśród uczniów Jezusa, jednak przez związek z szaloną kobietą rujnuje relacje z pozostałymi apostołami.

    Promocja
    okładka Poezje, Książka | Kazimierz Przerwa-Tetmajer

    Mów do mnie jeszcze... Za taką rozmową tęskniłem lata... każde twoje słowo
    słodkie w mym sercu wywołuje dreszcze - -
    mów do mnie jeszcze...
    Kazimierz Przerwa-Tetmajer 1865-1940.

    Promocja
    okładka W czas wojny. Nowele, Ebook | Kazimierz Przerwa-Tetmajer

    „W czas wojny”–tozbiór nowel autorstwaKazimierza Przerwy-Tetmajera napisanych w 1915 roku.
    Książka zawiera takie nowele jak U krawca Baczakiewicza w kuchni i Pan Kopciuszyński, jak też utwory Józef Poniatowski, Neftzowie, Chrzciny, Polowanie Sablika, Sablikowa śmierć, Wyjście w góry, O Arnoldzie Bocklinie i Pochód księżniczki przez ogród.

    Promocja
    okładka Poezje, Ebook | Kazimierz Przerwa-Tetmajer

    Wybór wierszy zawiera około stu najpopularniejszych utworów lirycznych Kazimierza Przerwy-Tetmajera, polskiego poety, nowelisty i powieściopisarza, przedstawiciela Młodej Polski. Utwory powstawały w latach 1891–1924. W początkowym okresie swej twórczości Tetmajer pisał wiersze dotyczące problematyki społecznej. Jednak wielką sławę i popularność przyniosły mu utwory typowo modernistyczne. Stał się w swych wierszach-manifestach wyrazicielem panujących w swoim pokoleniu nastro...

    Promocja
    okładka Erotyki, Książka | Kazimierz Przerwa-Tetmajer

    Poezja najwybitniejszego (1865-1940) polskiego symbolisty. Jego twórczość nastawiona na wrażenie, impresję, równocześnie jest rozpięta między antynomiami. Wyłania się z niej nieskończone pragnienie miłości i skończona możliwość spełnień; ekstaza i cierpienie; tragizm i sielanka; dramat i idylla.

    Promocja
    okładka Na Skalnym Podhalu, Książka | Kazimierz Przerwa-Tetmajer

    To współczesne wydanie nawiązuje do tej wspaniałej pierwszej publikacji i w sposób twórczy podąża za inspiracją Leona Wyczółkowskiego, wykorzystując zawarte w niej pastele tatrzańskie artysty, jak i rysunki Włodzimierza Koniecznego, starając się nadać całości świeży rys. Piękne, bibliofilskie wydanie skarbca wiedzy o Podhalu, ludziach, zwyczajach i tradycji.

    Promocja
    okładka Liryki najpiękniejsze Przerwa-Tetmajer, Książka | Kazimierz Przerwa-Tetmajer

    Pięknie wydany wybór wierszy Kazimierza Przerwy Tetmajera, przedstawiciela Młodej Polski.
    Zbiór zawiera: Gdybym mógł sobie wybrać..., Są takie chwile..., Dalekie świecie..., Ja, kiedy usta..., Magdalena i Chrystus, Zawód, Limba, Trącona struna, Co nas wiązało..., Czasem lata przechodzą..., Sprawozdanie.

Kazimierz Przerwa-Tetmajer Literatura - książki, ebooki i audiobooki

Kazimierz Przerwa-Tetmajer urodził się w 1865 roku. To polski poeta, autor powieści, publicysta, dziennikarz, jeden z najważniejszych przedstawicieli Młodej Polski. Jako publicysta, autor opowiadań i nowel współpracował z takimi pismami, jak „Tygodnik Ilustrowany”, „Kurier Warszawski” i „Czas”.

Życiorys Kazimierza Przerwy-Tetmajera

Przerwa-Tetmajer pochodził z rodziny, która silnie związana była z kulturą. Jego bratem przyrodnim był malarz Włodzimierz Tetmajer, a bratem ciotecznym był inny wybitny poeta i tłumacz Tadeusz Boy-Żeleński. W latach 1884-1886 Kazimierz Przerwa-Tetmajer studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Poeta debiutował w 1886 roku poematem napisanym prozą „Illa”. Pierwszą publikacją była nowela „Rekrut”, która ukazała się w 15 stycznia 1886 roku w „Przeglądzie Literackim i Artystycznym”. W ciągu kilku następnych lat zdobył nagrody literackie za wiersze napisane ku czci Mickiewicza i Kraszewskiego. Duży wpływ na twórczość Przerwy-Tetmajera miały lata mieszkania na Podhalu. Poeta mieszkał w Ludźmierzu, dzięki bliskości gór poznał Podhale – Zakopane, Spisz i Tatry. Wielokrotnie wybierał się na wyprawy w góry. Podczas wycieczek towarzyszył bratu oraz Franciszkowi Henrykowi Nowickiemu, Karolowi Potkańskiemu, Michałowi Kirkorowi, Klimkowi Bachledzie oraz bratu ciotecznemu, Tadeuszowi Boyowi-Żeleńskiemu. W wyniku problemów zdrowotnych Kazimierz Przerwa-Tetmajer musiał zrezygnować ze zdobywania najwyższych szczytów, jednak nie zrezygnował w pełni z gór.

Kazimierz Przerwa-Tetmajer fascynował się podhalańskim folklorem. Pod wpływem swojej pasji napisał cykl opowieści pt. „Na skalnym Podhalu” oraz epopeję „Legenda Tatr”. „Na skalnym Podhalu” to zbiór dwudziestu opowiadań, gawęd i podań, których fabuła rozgrywa się na tytułowym Podhalu u schyłku XIX wieku. Przerwa-Tetmajer napisał te utwory gwarą. Bohaterami tekstów są przede wszystkim górale – mieszkańcy podhalańskich wsi. Przerwa-Tetmajer porusza tutaj tematy, które nurtowały ówczesne podhalańskie społeczeństwo – kwestia dobra i zła, wiary, życia w sąsiedztwie gór i kultywowania góralskich tradycji.

Legenda Tatr

„Legenda Tatr” to jedna z najsłynniejszych epopei poświęconych Podhalu. W pierwszej części, zatytułowanej „Maryna z Hrubego”, Przerwa-Tetmajer opisuje tragiczne dzieje Aleksandra Kostki-Napierskiego – przywódcy powstania chłopskiego na Podhalu. W drugiej części – „Janosik Nędza Litmanowski” – pisarz przedstawia historyczną postać Janosika, który wedle podań rabował bogatych i dzięki temu pomagał biednym. W obu częściach kluczowe jest tło opowieści – mikroświat podhalańskich wsi i tradycji góralskiej, którą Tetmajer opisywał w niezwykle barwny, zabawny, ale również rzetelny sposób.

W 1896 roku Kazimierz Przerwa-Tetmajer podjął się pracy w Heidelbergu, gdzie był osobistym sekretarzem Adama Krasińskiego. W tym okresie odbył szereg podróży po Włoszech, Szwajcarii, Francji, Niemczech. Choć twórczość Kazimierza Przerwy-Tetmajera współcześnie analizuje się przez pryzmat jego wybitnej poezji i dzieł związanych z Podhalem, to pisarz ma na koncie również wspaniałe powieści. W 1900 roku ukazała się „Otchłań”, romantyczna opowieść o nieszczęśliwym kochanku, w której Przerwa-Tetmajer żongluje stylami. Pisarz stosuje szereg nowatorskich pomysłów stylistycznych, łączy poetycki język z siłą powieściowego polotu. Autor wciąga czytelnika w środek emocjonalnego tornada, przedstawia bohatera – mieszczanina schyłku XIX wieku – rozerwanego emocjonalnie, w którym kumulują się sprzeczności.

Niestety w latach 30. XX wieku zdrowie Kazimierza Przerwy-Tetmajera uległo pogorszeniu. W wyniku powikłań związanych z chorowaniem na kiłę zaczął tracić wzrok, podupadać na zdrowiu oraz umyśle. Pisarz zmarł w 1940 roku. Bezpośrednią przyczyną zgonu był nowotwór przysadki mózgowej oraz niewydolność krążenia. Kazimierz Przerwa-Tetmajer zostawił po sobie bogaty dorobek literacki. Wydał kilkanaście tomów poezji, dziewięć powieści, kilka dramatów, kilkanaście noweli i opowiadań oraz szkicy.

Książki Kazimierza Przerwy-Tetmajera na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Kazimierza Przerwy-Tetmajera we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Wśród dzieł, które można znaleźć w księgarni znajdują się „Poezje”, „W czas wojny”, dramat „Judasz”, „Otchłań”, „Na skalnym Podhalu”, „Płynące fale”, „Legenda Tatr”, oraz „Romans panny Opolskiej z panem Główniakiem”.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura

„Literatura” jest bardzo obszerną kategorią zawierającą w sobie książki z licznych podkategorii, dlatego możemy tu znaleźć zarówno literaturę piękną, poezję i dramat, jak i powieść obyczajową i historyczną, a także fantastykę, horror, kryminał i romans. Najchętniej czytane pozycje w księgarni internetowej Woblink.com należą do jednego z najpopularniejszych pisarzy młodego pokolenia Remigiusza Mroza, którego powieści od razu zdobywają rzesze wiernych fanów („Hashtag”, „Testament”, „Zerwa”), znanego na całym świecie, niekwestionowanego króla horrorów Stephena Kinga („Outsider”, „To”), a także brytyjskiej pisarki, jednej z najpopularniejszych autorek powieści dla kobiet Jojo Mojes („Moje serce w dwóch światach”, „Kiedy odszedłeś”, „Zanim się pojawiłeś”). W kategorii „Literatura” nie mogło także zabraknąć takich tytułów jak „Opowieść podręcznej” Margaret Atwood, która przedstawia przerażającą antyutopię o piekle kobiet zmuszonych do życia w reżimowym państwie, „Kredziarz” C.J. Tudor, czyli pełnego koszmarów thrillera będącego niezwykle udanym debiutem literackim brytyjskiej pisarki czy opartej na motywach mitologicznych „Kirke” Madeleine Miller – opowieści o samotnej kobiecie walczącej z przeciwnościami losu i zmuszonej wybierać między bogami a śmiertelnikami. W ofercie znajdują się również książki tworzące kanon literatury polskiej i europejskiej, utwory cenione i wartościowe. Należą do nich ponadczasowe pozycje pisarzy polskich, jak np. „Bajki robotów” Stanisława Lema, „Lalka” Bolesława Prusa, „Potop” Henryka Sienkiewicza, a także zagranicznych, czyli m.in. „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa, „Wojna i pokój” Lwa Tołstoja, „Nędznicy” Victora Hugo.