Majówkowy Maraton Czytelniczy

Kenneth Grahame Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka O czym szumią wierzby, Ebook | Kenneth Grahame

     Klasyka literatury dziecięcej Ponadczasowa opowieść o sile przyjaźni i potędze marzeń Pewnego dnia na wiosnę Kret zaczyna robić porządki w swoim mieszkaniu, gdy nagle opanowuje go nieprzeparta chęć, by rzucić wszystko i wyjść na zewnątrz. Tak oto poczciwy futrzak odkrywa otaczający go świat, a także poznaje pozostałych bohaterów: dzielnego Szczura, dla którego najlepsze pod słońcem jest podróżowanie łodzią, statecznego i nieco opryskliwego Borsuka oraz bardzo niesfornego ...

Kenneth Grahame Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Kenneth Grahame to szkocki pisarz i ekonomista znany przede wszystkim z jednej z pozycji klasyki literatury dziecięcej, baśni „O czym szumią wierzby”. Przygody Ropucha A. Milne’a zostały zaadaptowane na scenę oraz ekran, w tym jako seriale telewizyjne oraz filmy Walta Disney’a. Pełne charakterystycznego humoru historie do dziś podbijają serca czytelniczek i czytelników na całym świecie.

Kenneth Grahame – życiorys

Kenneth Grahame urodził się 8 marca 1959 roku w Edynburgu. Jego ojciec, adwokat, został mianowany zastępcą szeryfa w Argyllshire, kiedy Kenneth miał niewiele ponad rok. Kiedy skończył pięć lat, jego matka zmarła na szkarlatynę, a mający problemy z alkoholem ojciec przydzielił opiekę nad dziećmi (Kennethem, Williamem, Helen oraz Rolandem) ich babci ze strony matki, Ingles. Rodzeństwo mieszkało w przestronnym, choć nieco zrujnowanym domu zwanym The Mount (Góra). Ich wuj David był wikarym w lokalnym kościele i chętnie zabierał je na wycieczki łódką. Biograf Grahame’a, Peter Green, uważa, że ta atmosfera lat dziecięcych znacząco przyczyniła się do kształtu, jaki przybrały później „O czym szumią wierzby”.

Kenneth Grahame był bardzo dobrym uczniem St Edward’s School w Oksfordzie. Chciał studiować na tamtejszym uniwersytecie, ale nie mógł ze względu na koszty nauki. Zamiast tego wyjechał do pracy w Banku Anglii (1879) i tam stopniowo awansował w hierarchii, aż do przejścia na emeryturę jako sekretarz w 1908 roku (powodem był najprawdopodobniej zły stan zdrowia).

W 1899 roku Kenneth Grahame poślubił Elspeth Thomson. Para miała jednego syna, chłopca o imieniu Alastair, który urodził się niewidomy na jedno oko i którego krótkie życie naznaczone było licznymi problemami zdrowotnymi. Kiedy Grahame przeszedł na emeryturę, rodzina przeniosła się do domu jego dzieciństwa w Cookham, gdzie Kenneth zaczął tworzyć bajki na dobranoc i opowiadał je Alastairowi. Chłopak tuż przed swoimi dwudziestymi urodzinami rzucił się na tory kolejowe w trakcie studiów na Uniwersytecie Oksfordzkim. Sam Kenneth Grahame zmarł w Pangbourne w Berkshire 6 lipca 1932 roku.

„O czym szumią wierzby” Grahama w księgarni internetowej Woblink

Niewątpliwie najbardziej znanym dziełem autorstwa Kennetha Grahama jest baśńO czym szumią wierzby”. Jej fabuła skupia się na przygodach antropomorficznych zwierząt: Kreta, Szczura, Ropucha, Borsuka i Wydry, których cechy charakteru, wady i zalety są odbiciem ich ludzkich odpowiedników. Zaprzyjaźnione ze sobą żyją razem pomimo różnic. Ich wrogami są tchórze, kuny i łasice. Na Woblink znajdziecie wiele różnych polskich wydań tej historii, którą Kenneth Grahame pierwotnie opowiadał swojemu synowi na dobranoc – w formie książek papierowych, ebooków oraz audiobooków, także w wersji angielskiej. Czekają tu także inne dzieła Kennetha Grahama w oryginalnej wersji: „The Handswoman”, „The Golden Age” czy „Dream Days”.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

„Literatura piękna” to jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Kategoria „Literatura piękna” zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. W tej kategorii znajdują się dzieła zarówno klasyków literatury, jak i pisarzy współczesnych oraz młodego pokolenia. Dlatego obok takich nazwisk jak Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”), Fiodor Dostojewski („Idiota”, „Zbrodnia i kara”), Edgar Allan Poe, Marcel Proust („W stronę Swanna”), Charles Dickens („Oliver Twist”) znajdują się Łukasz Orbitowski („Tracę ciepło”), Wojciech Kuczok („Czarna”, „Gnój”), Eleanor Catton („Wszystko, co lśni”) czy Lauren Groff („Fatum i furia”). W tej kategorii znajdą coś dla siebie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ludzie w podeszłym, średnim i młodym wieku. „Literatura piękna” oferuje nie tylko rozrywkę, ale również możliwość poznania innych, często bardzo odległych kultur. W wielu powieściach zaciera się granica między realizmem a fikcją, a jednym z najciekawszych nurtów z pogranicza świata materialnego i metafizycznego jest realizm magiczny, którego przedstawiciele należą do najważniejszych współczesnych pisarzy (Olga Tokarczuk, Haruki Murakami, Salman Rushdie, Jorge Luis Borges).