Majówkowy Maraton Czytelniczy

Lawrence Wright Książki obcojęzyczne - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Lawrence Wright Książki obcojęzyczne - książki, ebooki i audiobooki

Lawrence Wright urodził się w 1947 roku. To amerykański pisarz, autor scenariuszy, dramaturg. Od początku lat 90. XX wieku Wright jest stałym współpracownikiem „New Yorkera”. W Polsce ukazały się cztery książki Wrighta, w tym trzy w kultowej „serii amerykańskiej” Wydawnictwa Czarne. Wright jest laureatem Pulitzera. To prestiżowe wyróżnienie otrzymał za książkę „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę”.

Wright jest członek Council on Foreign Relations i Amerykańskiego Stowarzyszenia Historyków. Ponadto współpracuje z Centrum Prawa i Bezpieczeństwa na Wydziale Prawa Uniwersytetu Nowojorskiego. Lawrence Wright ukończył Uniwersytet Tulane w Nowym Orleanie oraz Amerykański Uniwersytet w Kairze. W Egipcie przez dwa lata pracował jako wykładowca akademicki. Wright współpracował z wieloma prestiżowymi redakcjami. Pisał m.in. dla „Race Relations Reporter”, „Southern Voices”, „Texas Monthly”, „The New York Times” oraz dla „The Rolling Stones”.

Książki Wrighta, które ukazały się w Polsce

Pierwszą książką Wrighta, która ukazała się w Polsce, nosiła tytuł „Bliźnięta. Geny, środowisko i tajemnica tożsamości”. Pierwszym tytułem Wrighta, który ukazał się pod szyldem Wydawnictwa Czarne, był reportaż „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary”. To przeszło 500-stronicowa analiza środowiska scjentologicznego. Wright napisał swoją książkę na podstawie materiałów archiwalnych oraz kilkuset rozmów, które przeprowadził z byłymi i (wówczas) obecnymi członkami kościoła scjentologicznego. Osią fabularną książki jest postać L. Rona Hubbarda, autora powieści science-fiction, w którego umyśle narodziła się idea stworzenia nowej religii. Pomysł Hubbarda miał być odpowiedzią na kryzys duchowy, jaki dopadł Amerykę po zakończeniu II wojny światowej.

Wright opisuje genezę, rozwój i strategię Kościoła pozyskiwania nowych członków. Autor reportażu pokazuje, jak Kościół zabiega o wciągnięcie w swoje szeregi takich gwiazdorów, jak Tom Cruise czy John Travolta. Następnie Wright opisuje, jak scjentolodzy wykorzystują celebrytów do osiągnięcia własnych celów. „Droga do wyzwolenia” została wymieniona wśród najlepszych książek 2013 roku przez redakcję „The Washington Post”, „The Boston Globe”, „New York Magazine”, „Slate”, „Chicago Tribune”, „Huffington Post”, „Newsday”, „Entertainment Weekly”, „People”, „The Week”, „Publishers Weekly”, „Kirkus Reviews”.

Trzecią książką Wrighta, która ukazała się w Polsce, jest najbardziej uznany reportaż autora pt. „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę”. Lawrence Wright otrzymał za tę książkę Nagrodę Pulitzera, Nagrodę Dziennikarską im. Helen Bernstein, Nagrodę Literacką „Los Angeles Times” i wiele innych prestiżowych wyróżnień. Redakcje takich czasopism, jak „Time”, „Newsweek”, „The Washington Post”, „Chicago Tribune”, „The New York Times Book Review”, „San Francisco Chronicle”, „The New York Sun”, „The Economist”, „Newsday”, „Salon”, „New York”, „Los Angeles Times” i „Houston Chronicle” uznały „Wyniosłe wieże” za jedną z najlepszych książek 2006 roku.

„Wyniosłe wieże” to fascynująca i poruszająca opowieść o rozwoju islamskiego fundamentalizmu. Wright pisze o powstaniu Al-Kaidy i nieskuteczności amerykańskich służb specjalnych w walce z terrorystami. Jego opowieść obejmuje niemal pół wieku historii. Wright na podstawie przeprowadzonych wywiadów, obserwacji, materiałów wideo i analizy ważnych dokumentów kreśli obraz transformacji Osamy bin Ladena i Ajmana az-Zawahiriego, którzy z niedoświadczonych lokalnych bojowników przerodzili się w dowódców najskuteczniejszej grupy terrorystycznej. Kulminacją ich działalności był atak na wieże World Trade Center, do którego doszło 11 września 2001 roku.

Najnowszą książką Lawrence’a Wrighta, która ukazała się na polskim rynku, jest reportaż „Szatan w naszym domu. Kulisy śledztwa w sprawie przemocy rytualnej. Książka jest efektem dziennikarskiego śledztwa, które Wright prowadził w trakcie pracy w „New York Timesie”. To sprawa, która rozpaliła amerykańskie społeczeństwo. Zastępca szeryfa w stanie Waszyngton Paul Ingram, uznawany za wzorowego ojca i przykładnego obywatela, został oskarżony przez swoje córki o wykorzystywanie seksualne. Na początku zarzuty dotyczyły jedynie przemocy w dzieciństwie, ale szybko okazało się, że tortury trwały latami, a Ingram dopuszczał się gwałtów nawet kilka tygodni przed oskarżeniem. Dociekania śledczych doprowadziły do odkrycia, że w satanistycznych rytuałach brali udział nie tylko członkowie rodziny Ingramów. Paul zapraszał na „sesje” innych pracowników biura szeryfa. Okazało się, że skala zjawiska w kraju jest na tyle porażająca, że zainteresowali się nim dziennikarze i śledczy w innych stanach.

Książki Lawrence’a Wrighta na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Lawrence'a Wrighta w formie ebooka i papierowej. Dostępne są tytuły „Szatan w naszym domu” i „Wyniosłe wieże”.

Co znajdziesz w kategorii: Książki obcojęzyczne

W kategorii „Książki obcojęzyczne” umieszczone zostały wszystkie utwory napisane w języku innym niż polski. Znajdują się tutaj publikacje autorów pochodzących z różnych krajów i kultur, poruszające wiele różnych tematów, problemów czy zagadnień. Publikacje w kategorii „Książki obcojęzyczne” przeznaczone są dla czytelników, którzy przez lekturę książek w językach obcych chcą podszkolić swoją znajomość danego języka. Niektóre z publikacji zostały specjalnie przygotowane, aby pomóc w takiej nauce. Znaleźć tu można zarówno klasyki literatury światowej, jak i książki współczesnych pisarzy. Czytelnicy mogą przeczytać w oryginale m.in. książki amerykańskiego pisarza, autora fantasy i opowieści grozy oraz jednego z prekursorów fantastyki naukowej H.P. Lovecrafta (“The Call of Cthulhu”, “The Shadow Out of Time”), czołowego przedstawiciela nurtu powieści detektywistycznej i twórcy postaci Sherlocka Holmesa, Arthura Conana Doyle’a (“The Hound of the Baskervilles”, “A Study in Scarlet”), czy irlandzkiego poety, prozaika i dramatopisarza Oscara Wilde’a (“The Happy Prince and Other Tales”, “The Canterville Ghost”). W nauce języka pomogą wydania dwujęzyczne, tego typu pozycje oferuje m.in. wydawnictwo Wymowne. W ich ofercie znaleźć możemy takie tytuły jak “Treasure Island” Roberta Louisa Stevensona, “Heart of Darkness” Josepha Conrada czy “The Sphinx Without a Secret” Oscara Wilde’a. Alternatywny sposób nauki proponuje wydawnictwo Poltex. Przygotowane przez nich książki mają pomóc czytelnikowi w nauce dzięki czytaniu i jednoczesnym słuchaniu przez niego tekstu w języku angielskim oraz wykonywaniu specjalnych ćwiczeń po każdym rozdziale. Oferują oni takie tytuły jak “The Adventures of Sherlock Holmes” Arthura Conana Doyle’a, “Anne of Green Gables” Lucy Maud Montgomery, “The Secret Garden” Frances Hodgson Burnett, “Frankenstein” Mary Shelley, “Alice in Wonderland” Lewisa Carrolla czy “The Picture of Dorian Gray” Oscara Wilde’a. Najwięcej książek w tej kategorii napisanych zostało w języku angielskim, ale znajdują się tu również pozycje w języku rosyjskim, francuskim czy niemieckim.