Lee Child Dom, Wnętrze, Ogród - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Lee Child Dom, Wnętrze, Ogród - książki, ebooki i audiobooki

Lee Child, a właściwie Jim Grant, to brytyjski pisarz, znany jako autor bestsellerowych powieści sensacyjnych o Jacku Reacherze, byłym majorze amerykańskiej żandarmerii wojskowej i obieżyświecie. Pierwszą książkę o tym bohaterze, „Poziom śmierci”, opublikował w 1997 roku. Dziś dzieła Lee Childa wydawane są w 43 krajach i tłumaczone na 39 języków. W samej tylko Polsce sprzedało się już ponad dwa miliony egzemplarzy książek jego autorstwa, a na świecie ponad sto milionów.

Życiorys Lee Childa

Lee Child urodził się 29 października 1954 roku w Coventry w środkowej Anglii. Pierwsze lata swojego życia spędził w dzielnicy Birmingham, Handsworth Wood, gdzie przeprowadził się razem z rodzicami oraz trójką braci, gdy miał 4 lata. Ojciec Lee Childa, a w zasadzie Jima Granta, był urzędnikiem państwowym. W wieku 20 lat Jim podjął studia prawnicze na University of Sheffield, jednak nigdy nie miał do nich wielkiego przekonania i w zasadzie nie miał zamiaru pracować w zawodzie. Zarówno w trakcie studiów, jak i po ich ukończeniu pracował na różnych stanowiskach w teatrze. Był między innymi asystentem reżysera, reżyserem, po czym pojawił się w telewizji – został dyrektorem programowym w Granada Television (jednej z filii dawnej regionalnej brytyjskiej sieci telewizyjnej, ITV) w Manchesterze. Później został przedstawicielem zarządu do rozmów ze związkami zawodowymi. Po restrukturyzacji i cięciu zatrudnienia w Grenadzie został z niej zwolniony, postanowił więc zająć się pisarstwem. Tak powstała pierwsza powieść o Jacku Reacherze, „Poziom śmierci”, wydana jesienią 1997 roku. Książka ta przyniosła mu Anthony Award za najlepszy debiut kryminalny i stała się początkiem legendarnej już serii thrillerów o tym byłym majorze amerykańskiej żandarmerii wojskowej. Po debiutanckim sukcesie wraz z żoną Jane i córką Ruth przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszka do dziś w Nowym Jorku i gdzie powstały wszystkie kolejne tytuły dotyczące Jacka Reachera.

„Poziom śmierci”

Debiutancka powieść Lee Childa przedstawia nam Jacka Reachera, byłego majora Żandarmerii Wojskowej Armii Stanów Zjednoczonych. Urodzony w bazie wojskowej w Berlinie Wschodnim w 1960 roku Reacher tułał się po wielu poligonach, by w końcu ukończyć Akademię Wojskową Stanów Zjednoczonych w West Point w 1983 roku. Kolejne 13 lat służył w Żandarmerii Wojskowej, fikcyjnej 110. Specjalnej Jednostce Dochodzeniowej. Zajmowała się ona wyjątkowo skomplikowanymi sprawami i pojawiała zwłaszcza tam, gdzie w grę wchodzili żołnierze amerykańskich jednostek specjalnych. Odznaczony wieloma medalami Reacher odszedł z wojska w 1997 roku w wieku 37 lat i stał włóczęgą wędrującym po wszystkich stanach bez konkretnego celu. Po latach spędzonych w otoczeniu wojskowym, gdzie codziennie ktoś mówił mu, gdzie ma iść i co robić, postanowił zerwać z tym wraz z zakończeniem swojej kariery wojskowej. Były major podróżuje zazwyczaj autostopem lub autobusem, a za swój bagaż ma tylko pieniądze, składaną szczoteczkę do zębów, a od zamachów na World Trade Center także nieważny paszport i kartę płatniczą. Ubrania zużywa i wyrzuca, nie przejmując się ich praniem.

W „Poziomie śmierci” podczas jednej ze swoich podróży pod wpływem impulsu wysiada z autobusu i na piechotę dociera do Margrave, będącego fikcyjnym, małym miasteczkiem w amerykańskim stanie Georgia. Zamierza znaleźć tam ślady człowieka zwanego Ślepym Blakiem – gitarzysty, który zmarł w tym miejscu przed laty. Podczas spokojnego śniadania w lokalnym barze Reacher zostaje jednak aresztowany i oskarżony o morderstwo. Podczas przesłuchania wychodzi na jaw, że przeciwko byłemu majorowi świadczy osoba, która twierdzi, że widziała go niedaleko miejsca zbrodni w noc, kiedy popełniono morderstwo. Reacher nie jest jedynym podejrzanym w tej sprawie i spędza z nimi weekend w stanowym więzieniu. Tam z kolei podjęta zostaje próba zabicia go, jednak plan się nie powodzi. Reacher wychodzi z aresztu po dwóch dniach i chce jak najszybciej wyjechać z Margrave – sprawy przybierają jednak niespodziewany obrót. Zamordowany zostaje Joe, brat Jacka, oraz szef policji w miasteczku. Żądza zemsty oraz pragnienie ujawnienia prawdziwego zbrodniarza zatrzymują Reachera w Margrave. Wraz z kolejnymi odkrywanymi poszlakami z sennego, zapomnianego miasteczka wyłania się baza operacyjna organizacji trudniącej się fałszerstwem pieniędzy na ogromną skalę.

Adaptacje filmowe na podstawie książek Lee Childa

Dwie z książek autorstwa Lee Childa doczekały się adaptacji filmowych z Tomem Cruisem w roli głównej. Pierwszą z nich była powieść „Jednym strzałem”, której filmowa wersja miała swoją premierę 21 grudnia 2012 roku (w Polsce 11 stycznia 2013 roku) i była zatytułowana „Jack Reacher: Jednym strzałem”. Tym razem znajdujemy się w Pittsburgu, gdzie snajper zabija pięć przypadkowych osób. Jako że na miejscu zbrodni pozostawia wyraźne ślady, szybko aresztowany zostaje podejrzany, James Barr, były strzelec wyborowy. Mężczyzna twierdzi jednak, że jest niewinny. W dodatku stanowczo odmawia rozmowy z adwokatem (w wersji filmowej w końcu się na nią godzi) i ciągle powtarza tylko, że żąda spotkania z Jackiem Reacherem. Były major w momencie masakry był na słonecznej plaży w Miami, ale już jest w drodze do Pittsburga. W tym czasie, wedle książkowego oryginału, Barr zostaje brutalnie pobity w więzieniu i traci pamięć na temat wydarzeń tego pamiętnego dnia morderstwa. Reacher rekonstruuje więc historię, opierając się tylko na poszlakach, a te z czasem jednoznacznie wskazują na niewinność Barra. Pozostaje odnaleźć prawdziwego mordercę – tylko jak? I jaką rolę w całej sprawie odgrywa zawodowy zabójca i rosyjski bandyta znany jako Zec?

Drugim filmem, w którym w rolę Reachera także wcielił się Tom Cruise, był „Jack Reacher: Nigdy nie wracaj”, na podstawie książki „Nigdy nie wracaj” Lee Childa. Adaptacja ta miała swoją premierę 16 października 2016 roku (w Polsce 21 października). Oto były major powraca do swojej namiastki domu – siedziby 110. jednostki żandarmerii wojskowej w Południowej Dakocie, w której służył swego czasu przez wiele lat. Do ponownej wizyty namówiła go major Susan Turner, obecnie dowodząca jednostką. Na miejscu okazuje się, że kobiety nie ma, a jej miejsce zajmuje podpułkownik Morgan, dużej klasy biurokrata. To idealny przykład człowieka, przed którym Reacher uciekał i w końcu przez którego odszedł z armii. Morgan ma jednak dla niego trzy istotne wiadomości, a byłemu majorowi trudno ocenić, która z nich jest najgorsza. Czy to fakt, że przywrócono go do czynnej służby wojskowej? Czy też informacja, że czeka go proces o zabójstwo? A może czekający na niego pozew o ustalenie ojcostwa?

„Strażnik”

Najnowszą wydaną w Polsce książką Lee Childa, opowiadającą o Jacku Reacherze, jest opublikowany w 2021 roku i napisany wraz z młodszym bratem Andrew „Strażnik”, 25. tom z serii o byłym majorze. Tym razem nogi poniosły go do sennego miasteczka, 120 kilometrów od Nashville w Tennessee. Chce zatrzymać się dosłownie na moment, wypić kawę i pojechać dalej, ale świat ma inne plany. Reacher staje się świadkiem próby porwania. Czterech mężczyzn próbuje zgarnąć Rusty’ego Rutheforda, informatyka, który niewiele wie na temat samoobrony i niewątpliwie potrzebuje pomocy. Mieszkańcy mieściny mają do niego pretensje o to, że przeprowadził skuteczny cyberatak, przez który sparaliżowane jest całe hrabstwo. Ale to nie oni postanawiają rozwiązać problem Rutheforda – ci ludzie są dużej klasy profesjonalistami w swoim fachu. Reacher staje więc przed wyborem – jeśli nie chce bez przerwy niańczyć Rusty’ego, musi jak najszybciej dowiedzieć się, co się tu dzieje i czego chcą od informatyka jego niedoszli porywacze. A „najszybciej” oznacza u Jacka sporą dawkę niekonwencjonalnych działań.

Wszystkie tomy cyklu o Jacku Reacherze autorstwa Lee Childa wydane są w Polsce nakładem Wydawnictwa Albatros i dostępne na Woblink w formie ebooków, audiobooków i książek papierowych.

Co znajdziesz w kategorii: Dom, Wnętrze, Ogród

Nie ma chyba osoby, która przynajmniej raz w życiu nie doświadczyłaby radości i spokoju, jakie niesie kontakt z naturą. Cudownie jest móc zaaranżować swoją przestrzeń – zarówno w domu, jak i w ogrodzie – zgodnie z własnymi potrzebami i gustami. Niestety nie wszyscy mogą pozwolić sobie na własny, idealny ogród - to jednak wcale nie oznacza, że wiedza na temat pielęgnacji różnych gatunków roślin zupełnie się Wam nie przyda! Rośliny doniczkowe mogą zagościć wszędzie, wystarczy tylko odpowiednio się nimi zająć. Na Woblink znajdziecie wiele praktycznych poradników na temat uprawy roślin domowych.

Szczególnie polecamy książkę "Ogród w pojemnikach. Poradnik pielęgnacji, zasady komponowania, katalog roślin na taras i balkon" Hanny Wypych i Ireny Przydróżnej. Dzięki niej i wielu innym książkom, ebookom oraz audiobookom o domu i roślinach Wasze otoczenie zmieni się nie do poznania! Dodatkowo, Katarzyna Bellingham wyjawi Wam "Tajemnice angielskiego ogrodu", a bogato ilustrowany poradnik "365 dni w ogrodzie i na działce" pozwoli spędzić niezapomniany rok w zielonym świecie.

Najlepsze książki ogrodnicze

Nawet malutki skrawek ziemi czy niewielka doniczka mogą stać się zaczątkiem idealnego ogrodu, na miarę naszych możliwości. Uprawa roślin wcale nie jest taka trudna, jeśli tylko wie się, z czym mamy do czynienia. A wiedza ogrodnicza jest przecież na wyciągnięcie ręki! Na Woblink czeka na Was wiele książek napisanych przez pasjonatów, profesjonalistów i miłośników roślin, dzięki którym rośliny ozdobne, doniczkowe czy nawet rośliny jednoroczne nie będą miały przed Wami tajemnic!

Jeśli zastanawiacie się nad stworzeniem szklarni na swoim terenie, sięgnijcie po poradnik „Szklarnia w ogrodzie miesiąc po miesiącu” autorstwa Jorna Pinskiego. Ten doświadczony ekspert ogrodnictwa szklarniowego rozwieje wszystkie Wasze wątpliwości i przedstawi skuteczne sposoby uprawy. Już niedługo Wasz zielony kącik w domu może zamienić się w prawdziwą dżunglę! Z kolei książka „Permakultura w ogrodzie. Miesiąc po miesiącu” autorstwa Damiena Dekarza krok po kroku podpowie, jak najlepiej dbać o ogród w rytmie mijających miesięcy. Natomiast Danuta Młoźniak podzieli się z Wami swoimi sekretami projektowania rabat oraz pomoże przejść „Od chwastowiska do Ogrodowiska”. Podpowie także, „Jak stworzyć niezwykły warzywnik”. Odkryjcie radość z uprawy roślin i stwórzcie swoje zielone królestwo!

Wyjątkowa aranżacja wnętrz

Uprawa ogrodu to jedno - aranżacja wnętrza, które otacza to zupełnie inna historia. Nie musicie być architektami wnętrz, by wprowadzać zmiany w swoim domu. Doskonałym rozwiązaniem może być odrestaurowanie starych mebli. W tym zadaniu z pewnością pomoże Wam książka „Meble od nowa. Domowe renowacje” autorstwa Małgorzaty Budzich. Znajdziecie w niej praktyczne porady dotyczące odnawiania starych mebli, dzięki którym nadacie im unikalny charakter. Jakie narzędzia będą Wam potrzebne? Czy tapicerowanie rzeczywiście jest tak skomplikowane? A może zastanawiacie się, jak wykorzystać orzechy włoskie, by odświeżyć blat? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie właśnie w tej wyjątkowej książce! Jeśli natomiast interesuje Was, jak połączyć troskę o naszą planetę z codziennym życiem i wyborami, nie możecie przegapić lektury „Dom w zgodzie z naturą. Żyj prosto, zdrowo i ekologicznie” autorstwa Christine Liu. Warto zadbać zarówno o siebie, jak i o naszą planetę!

Piękny ogród na wyciągnięcie ręki

Dbanie o zielone otoczenie to nie tylko kwestia estetyczna czy wynik naszej pasji - to również zagadnienie ekologiczne, a nawet niekiedy duchowe. Z całego serca polecamy "Ogrodowe przebudzenie. W trosce o Ziemię i nas samych" Mary Reynolds. To wyjątkowe połączenie praktycznego poradnika o ogrodowym designie i inspirującego duchowego przewodnika o tym, jak odzyskać utraconą więź z naturą. Fachowa wiedza ogrodnicza łączy się tutaj z dawnymi rytuałami, intuicją oraz wsłuchiwaniem się w potrzeby samej ziemi.

Wszystkim poszukującym płynącej z przyrody radości polecamy książkę "Rok w ogrodzie" Dana Pearsona, cenionego brytyjskiego architekta krajobrazu i wielkiego miłośnika ogrodnictwa. Czerpcie z jego zaraźliwego entuzjazmu oraz ogromnej wiedzy, która pozwoli Wam jeszcze bardziej docenić radość pracy w ogrodzie oraz dostrzec piękno zmieniającego się, w rytmie pór roku, otoczenia. Nawet kilka doniczek na parapecie okna w Waszym mieszkaniu może na nowo odkryć przed Wami uroki natury!

Inną wartą uwagi książką jest „Dziki ogród” autorstwa Łukasza Łuczaja. To wielka pochwała bioróżnorodności i napisany z perspektywy praktyka pionierski na polskim rynku poradnik omawiający tą ważną kwestię. Te i wiele innych dzieł na temat uprawy roślin znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).