Majówkowy Maraton Czytelniczy

Aleksandra Lipczak Prawo - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Aleksandra Lipczak Prawo - książki, ebooki i audiobooki

Aleksandra Lipczak urodziła się w 1981 roku. To polska pisarka, reportażystka, publicystka. Lipczak ukończyła Uniwersytet Jagielloński, gdzie studiowała dziennikarstwo, filologię hiszpańską i polonistykę w ramach MISH (Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych). Jest autorką dwóch książek – „Ludzie z Placu Słońca” i „Lajla znaczy noc”. Autorka publikowała między innymi w „Gazecie Wyborczej”, „Wysokich Obcasach”, „Dużym Formacie”, „Polityce” i Culture.pl. Aleksandra Lipczak specjalizuje się w pisaniu o Hiszpanii i historii Półwyspu Iberyjskiego. Przez sześć lat mieszkała w Barcelonie.

Lipczak była laureatką IV edycji Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego. Dzięki temu powstał głośny reporterski debiut książkowy „Ludzie z Placu Słońca”. W 2021 roku Aleksandra Lipczak została nominowana do Nagrody Literackiej Nike za reportaż „Lajla znaczy noc”. Ponadto nominowana była do Grand Press w kategorii dziennikarstwa specjalistycznego.

Ludzie z Placu Słońca debiutancka książka Aleksandry Lipczak

„Ludzie z Placu Słońca” to debiutancka książka Aleksandry Lipczak, która ukazała się w 2017 roku nakładem Wydawnictwa Dowody na Istnienie. To zbiór reportaży o Hiszpanii, kraju, który jeszcze do niedawna znakomicie radził sobie ekonomicznie, był przykładem sukcesu. Jednak z dnia na dzień Hiszpania popadła w kryzys i zmieniła się w „chorego człowieka Europy”. Lipczak przedstawia intymne portrety bohaterów, którzy opowiadają o swojej inności, sukcesach i porażkach. To zbiór reportaży o kraju, którego nie znajdziemy ani na turystycznym szlaku, ani na pocztówkach. „Ludzie z Placu Słońca” to pełnokrwista książka o tym, jak skończyła się dawna, a jeszcze nie narodziła nowa Hiszpania.

Z tę książkę Lipczak była nominowana do Nagrody im. Witolda Gombrowicza.

Lajla znaczy noc

W swojej drugiej książce, która ukazała się w 2020 roku nakładem Wydawnictwa Karakter, Aleksandra Lipczak ponownie zabiera czytelników na Półwysep Iberyjski. Tym razem to opowieść o historii, którą próbuje się zatuszować, przemilczeć i napisać na nowo. Przez osiem wieków w południowej części Hiszpanii istniał wielokulturowy byt polityczny założony przez Arabów. Wedle podań historycznych, w zgodzie żyli tutaj muzułmanie, Żydzi i chrześcijanie. Średniowieczne Kordoba, Sewilla i Toledo były dobrze prosperującymi metropoliami, do których przybywali ludzie z całego świata. Na podstawie historii tych miejsc Lipczak punktuje związki współczesnej tkanki kulturowej Hiszpanii z muzułmańsko-arabską przeszłością. Reportażystka pokazuje, jak na przestrzeni wieków przerabiano historię współczesnej Andaluzji, które kiedyś nazywała się Al-Andalus.

Za reportaż „Lajla znaczy noc” Aleksandra Lipczak została nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2021.

Książki Aleksandry Lipczak na Woblinku

Książki Aleksandry Lipczak znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka oraz papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Prawo

Publikacje znajdujące się w kategorii „Prawo” w księgarni internetowej Woblink.com dotyczą przede wszystkim systemu norm prawnych, dyrektyw postępowania, funkcjonowania państwa, działania społeczeństwa, ustaleń organów władzy, odpowiedzialności publicznej oraz działania służb związanych z prawidłowym funkcjonowaniem państwa. Znajdują się tu również kodeksy prawne, zbiory przepisów czy ustaw, informacje dotyczące spraw kadrowych i prawa pracy, a także wszelkie publikacje opisujące znaczące zmiany zachodzące w prawie. Kategoria „Prawo” zawiera takie pozycje jak „Świadczenia dla pracowników – podatki, ZUS, ewidencja”, „Jakie są konsekwencje wycofania środka trwałego z prowadzonej działalności gospodarczej”, „Jakie są skutki zastosowania nieprawidłowej stawki podatku u sprzedawcy i nabywcy”, „KPA Komentarz – Kodeks Postępowania Administracyjnego”, „RODO w szkole i przedszkolu. Praktyczny przewodnik wdrażania nowych przepisów krok po kroku”, „Jak udzielać urlopu dla poratowania zdrowia od stycznia 2018. Wskazówki, procedury, wzory dokumentów”, „Perspektywa rozwoju podejścia procesowego. Szanse i ograniczenia”, „Prawa człowieka i ich granice”, „Polskie interpretacje ustroju i prawa Trzeciej Rzeszy (1933–1989)”, „Wzorcowy plan kont w kontekście polityki rachunkowości” czy „Nagroda jubileuszowa oraz dodatek za wysługę lat w oświacie. Jak prawidłowo wyliczyć staż pracy”. Znalazły się tu również następujące publikacje: „7 powodów, dla których warto podpisać z pracownikiem umowę o powierzeniu mienia” Piotra Szulczewskiego, „Jak prawidłowo tworzyć przepisy zakładowe” Sebastiana Kryczki oraz „Zakaz reformationis in peius w ogólnym postępowaniu administracyjnym” Agnieszki Skóry.