Majówkowy Maraton Czytelniczy

Aleksandra Lipczak Psychologia, Społeczeństwo, Polityka - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Aleksandra Lipczak Psychologia, Społeczeństwo, Polityka - książki, ebooki i audiobooki

Aleksandra Lipczak urodziła się w 1981 roku. To polska pisarka, reportażystka, publicystka. Lipczak ukończyła Uniwersytet Jagielloński, gdzie studiowała dziennikarstwo, filologię hiszpańską i polonistykę w ramach MISH (Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych). Jest autorką dwóch książek – „Ludzie z Placu Słońca” i „Lajla znaczy noc”. Autorka publikowała między innymi w „Gazecie Wyborczej”, „Wysokich Obcasach”, „Dużym Formacie”, „Polityce” i Culture.pl. Aleksandra Lipczak specjalizuje się w pisaniu o Hiszpanii i historii Półwyspu Iberyjskiego. Przez sześć lat mieszkała w Barcelonie.

Lipczak była laureatką IV edycji Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego. Dzięki temu powstał głośny reporterski debiut książkowy „Ludzie z Placu Słońca”. W 2021 roku Aleksandra Lipczak została nominowana do Nagrody Literackiej Nike za reportaż „Lajla znaczy noc”. Ponadto nominowana była do Grand Press w kategorii dziennikarstwa specjalistycznego.

Ludzie z Placu Słońca debiutancka książka Aleksandry Lipczak

„Ludzie z Placu Słońca” to debiutancka książka Aleksandry Lipczak, która ukazała się w 2017 roku nakładem Wydawnictwa Dowody na Istnienie. To zbiór reportaży o Hiszpanii, kraju, który jeszcze do niedawna znakomicie radził sobie ekonomicznie, był przykładem sukcesu. Jednak z dnia na dzień Hiszpania popadła w kryzys i zmieniła się w „chorego człowieka Europy”. Lipczak przedstawia intymne portrety bohaterów, którzy opowiadają o swojej inności, sukcesach i porażkach. To zbiór reportaży o kraju, którego nie znajdziemy ani na turystycznym szlaku, ani na pocztówkach. „Ludzie z Placu Słońca” to pełnokrwista książka o tym, jak skończyła się dawna, a jeszcze nie narodziła nowa Hiszpania.

Z tę książkę Lipczak była nominowana do Nagrody im. Witolda Gombrowicza.

Lajla znaczy noc

W swojej drugiej książce, która ukazała się w 2020 roku nakładem Wydawnictwa Karakter, Aleksandra Lipczak ponownie zabiera czytelników na Półwysep Iberyjski. Tym razem to opowieść o historii, którą próbuje się zatuszować, przemilczeć i napisać na nowo. Przez osiem wieków w południowej części Hiszpanii istniał wielokulturowy byt polityczny założony przez Arabów. Wedle podań historycznych, w zgodzie żyli tutaj muzułmanie, Żydzi i chrześcijanie. Średniowieczne Kordoba, Sewilla i Toledo były dobrze prosperującymi metropoliami, do których przybywali ludzie z całego świata. Na podstawie historii tych miejsc Lipczak punktuje związki współczesnej tkanki kulturowej Hiszpanii z muzułmańsko-arabską przeszłością. Reportażystka pokazuje, jak na przestrzeni wieków przerabiano historię współczesnej Andaluzji, które kiedyś nazywała się Al-Andalus.

Za reportaż „Lajla znaczy noc” Aleksandra Lipczak została nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2021.

Książki Aleksandry Lipczak na Woblinku

Książki Aleksandry Lipczak znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka oraz papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Psychologia, Społeczeństwo, Polityka

Kategoria „Psychologia / Społeczeństwo / Polityka” zawiera przede wszystkim pozycje, w których autorzy badają zachowania człowieka i mechanizmy, które pozwalają na zrozumienie tych zachowań, a także przedstawiają zmiany zachodzące w świadomości społecznej. W księgarni internetowej Woblink.com odnaleźć możemy pozycje będące poradnikami w zakresie psychologii, takie jak dwa najpopularniejsze skandynawskie poradniki ostatnich lat napisane przez Thomasa Eriksona: „Otoczeni przez idiotów” oraz „Otoczeni przez psychopatów”. Pierwszy z nich uczy identyfikować cztery różne typy osobowości i na tej podstawie lepiej rozumieć i współpracować z ludźmi, drugi pokazuje, jak radzić sobie z psychopatami, których jest wśród nas więcej, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać. Wśród oferowanych przez serwis Woblink.com pozycji znajduje się wiele książek przeznaczonych dla rodziców, pomagających w wychowaniu i komunikacji z dziećmi, np. „Jak być rodzicem, jakim zawsze chciałeś być” Elaine Mazlish i Adele Faber czy „Ty, Twoje dziecko i szkoła” Kena Robinsona. Coś dla siebie znajdą tu też czytelnicy szukający kontrowersji, lubiący tematy uznane przez społeczeństwo za tabu. Zainteresować ich może „Żałując macierzyństwa” Orny Donath, czyli dzieło będące efektem długoletnich badań i rozmów z kobietami, które wolałyby nigdy nie urodzić dzieci, czy też monografia „Współczesne spojrzenie na seksualność człowieka” starająca się we wszechstronny sposób przedstawić temat seksualności, od normy do patologii. W kategorii „Psychologia / Społeczeństwo / Polityka” odnaleźć też możemy książki na takie tematy jak rozważania na temat wszechobecności i różnorodności kłamstw i oszustw w relacjach międzyludzkich („Homo falsus” Jana Borkowskiego) czy opis sposobów przeżywania przez zwierzęta żalu po stracie swoich towarzyszy, partnerów i przyjaciół („Jak zwierzęta przeżywają żałobę?” Barbary King).