Majówkowy Maraton Czytelniczy

Louisa May Alcott Dom, Wnętrze, Ogród - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Louisa May Alcott Dom, Wnętrze, Ogród - książki, ebooki i audiobooki

Louisa May Alcott to amerykańska pisarka, jedna z pionierek literatury kobiecej oraz powieści dla dziewcząt w USA. Alcott znana była z walki o prawa kobiet i zaangażowanie w liczne inicjatywy społeczne. Była buntowniczką, która nie chciała żyć zgodnie z obowiązującymi normami społecznymi. Pisarka przyszła na świat w 1832 roku. Była jedną z czterech córek Amosa Bronsona Alcotta, filozofa oraz nauczyciela, i jego żony Abby. Bronson otworzył w Bostonie szkołę eksperymentalną, a także założył utopijną społeczność. Jej członkowie nie jedli mięsa i nie wykorzystywali zwierząt do pracy, w związku z czym Louisa May Alcott, tak jak i Amos Bronson, była wegetarianką. W domu rodzinnym Alcott w Concord w stanie Massachusetts obecnie znajduje się muzeum jej imienia.

Literacki fenomen Louisy May Alcott

Swoją pierwszą powieść „Szkice szpitalne” z 1863 roku oparła o doświadczenia i obserwacje z czasów, kiedy pracowała jako pielęgniarka wolontariuszka podczas wojny domowej. Po publikacji tej książki postanowiła całkowicie poświęcić się pisaniu. Kilka lat później pewien wydawca zwrócił się do niej z prośbą o napisanie powieści dla młodych dziewcząt. Początkowo wahała się nad przyjęciem propozycji, gdyż nie była pewna, czy potrafi napisać wiarygodną książkę o młodych dziewczętach. Od zawsze twierdziła, że ich nie rozumie i swój czas woli spędzać z chłopcami. Jednak ostatecznie zgodziła się. Tak powstały „Małe kobietki”, oparte na życiu i doświadczeniach pisarki. Powieść po raz pierwszy została wydana w 1868 roku, a w Polsce w 1876 roku. Opowieść o Jo March i jej siostrach bardzo szybko odniosła ogromny sukces. Książka ta była początkiem realistycznej powieści młodzieżowej w Stanach Zjednoczonych. Louisa May Alcott nie poprzestała na „Małych kobietkach” i ich kontynuacjach. W swoim literackim dorobku ma kilkanaście tytułów takich jak „Staromodna dziewczyna”, „Janka i Janek”, „Pięć ciotek”, „Różyczka” czy „W cieniu bzów”.

„Małe kobietki” Louisy May Alcott

Akcja „Małych kobietek” rozgrywa się w latach sześćdziesiątych XIX wieku w Ameryce. W posiadłości Orchard House od lat mieszka rodzina Marchów. Od kiedy ojciec bierze udział w wojnie secesyjnej, matka i cztery córki muszą radzić sobie same. Kobieta zdecydowanie wyprzedza epokę, w której żyje. Wpaja swoim dzieciom ideały wolności i namawia je, żeby podążały w życiu własną drogą. Cztery córki Marchów – stateczna Meg, żywiołowa Jo, nieśmiała Beth i nieco zarozumiała Amy próbują na wszystkie sposoby zabić nudę i urozmaicić życie naznaczone nieobecnością ojca. „Małe kobietki” to pierwsza powieść z cyklu napisanego przez Alcott. Kolejne książki z serii to „Dobre żony”, „Mali mężczyźni” i „U progu życia”.

Ekranizacje „Małych kobietek”

„Małe kobietki” zostały zekranizowane aż ośmiokrotnie. Na postawie książki powstały też dwa seriale anime. Najpopularniejszymi produkcjami są dwie ostatnie ekranizacje – „Małe kobietki” z 1994 roku w reżyserii Gillian Armstrong i „Małe kobietki” z 2019 roku wyreżyserowane przez Gretę Gerwig. W filmie z 1994 roku główne role zagrali między innymi Winona Ryder, Susan Sarandon, Kirsten Dunst i Christian Bale. Produkcja otrzymała łącznie 6 nominacji, w tym trzy do Oscarów. Najnowsza ekranizacja „Małych kobietek” w reżyserii Gerwig otrzymała łącznie 27 nominacji do różnych filmowych nagród, w tym sześć do samych Oscarów. Film wygrał statuetkę w kategorii najlepsze kostiumy.

Jeśli chcecie poznać literacki pierwowzór nominowanego do tegorocznych Oscarów filmu „Małe kobietki” Grety Gerwig, zapraszamy na Woblink.com. Tę i inne książki Louisy May Alcott znajdziecie w naszej księgarni również w formie ebooków oraz audiobooków.

Co znajdziesz w kategorii: Dom, Wnętrze, Ogród

„Dom / Wnętrze / Ogród” to kategoria, w której znaleźć możemy mnóstwo interesujących pozycji z wielu różnych dziedzin skoncentrowanych wokół życia i domu – zarówno jego wnętrza, jak i otoczenia. Książki te poświęcone są konkretnym zagadnieniom – mieszczą się tu publikacje, których tematem przewodnim jest projektowanie domu i wnętrza, czyli książki architektoniczne, oraz związane z dekoracją i aranżowaniem. Ponadto warto zwrócić uwagę na tytuły traktujące o roślinach – o projektowaniu ogrodu i pielęgnacji zieleni w domu. Nie zabraknie tu również pozycji dla pasjonatów, osób chcących rozpocząć lub rozwijać swoje hobby i spędzać czas w ciekawy sposób. Dział zawiera również poradniki, które pozwolą na zdobycie wiedzy z wielu ciekawych dziedzin oraz pomogą w doskonaleniu zawodowym i osobistym. W kategorii „Dom / wnętrze / ogród” odnaleźć można książki dla każdego miłośnika przyrody – początkującego, który dopiero uczy się „Jak nie zabić swoich roślin”, ale także tego, który chce się czegoś dowiedzieć o „Inteligencji kwiatów”. Wśród wielu pozycji znajdą się również te dla osób zainteresowanych minimalizmem, jak „Chcieć mniej” Katarzyny Kędzierskiej, autorki bloga Simplicite, dla zafascynowanych DIY, których zaciekawić mogą „Majsterki” Sylwii Czubkowskiej, Alicji Rzeczkowskiej i Barbary Sowy, czy dla fanów astrologii, jak przewodnik „Znaki. Spójrz w gwiazdy i odkryj siebie” Carolyne Faulkner. Swoje miejsce znalazły tu również pozycje dotyczące stylu życia, jak „Lawendowy dom”, w którym autorka Beata Lipov przedstawia swoje pomysły na życie – na piękny dom, dobrą kuchnię, wspaniałe przyjęcia, prezenty i wiele innych, czy też „Suma drobnych radości” Agnieszki Burskiej-Wojtkuńskiej, w której autorka tłumaczy, jak wieść zwyczajne życie i jednocześnie odnaleźć w nim szczęście.