Majówkowy Maraton Czytelniczy

Louisa May Alcott II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Louisa May Alcott II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Louisa May Alcott to amerykańska pisarka, jedna z pionierek literatury kobiecej oraz powieści dla dziewcząt w USA. Alcott znana była z walki o prawa kobiet i zaangażowanie w liczne inicjatywy społeczne. Była buntowniczką, która nie chciała żyć zgodnie z obowiązującymi normami społecznymi. Pisarka przyszła na świat w 1832 roku. Była jedną z czterech córek Amosa Bronsona Alcotta, filozofa oraz nauczyciela, i jego żony Abby. Bronson otworzył w Bostonie szkołę eksperymentalną, a także założył utopijną społeczność. Jej członkowie nie jedli mięsa i nie wykorzystywali zwierząt do pracy, w związku z czym Louisa May Alcott, tak jak i Amos Bronson, była wegetarianką. W domu rodzinnym Alcott w Concord w stanie Massachusetts obecnie znajduje się muzeum jej imienia.

Literacki fenomen Louisy May Alcott

Swoją pierwszą powieść „Szkice szpitalne” z 1863 roku oparła o doświadczenia i obserwacje z czasów, kiedy pracowała jako pielęgniarka wolontariuszka podczas wojny domowej. Po publikacji tej książki postanowiła całkowicie poświęcić się pisaniu. Kilka lat później pewien wydawca zwrócił się do niej z prośbą o napisanie powieści dla młodych dziewcząt. Początkowo wahała się nad przyjęciem propozycji, gdyż nie była pewna, czy potrafi napisać wiarygodną książkę o młodych dziewczętach. Od zawsze twierdziła, że ich nie rozumie i swój czas woli spędzać z chłopcami. Jednak ostatecznie zgodziła się. Tak powstały „Małe kobietki”, oparte na życiu i doświadczeniach pisarki. Powieść po raz pierwszy została wydana w 1868 roku, a w Polsce w 1876 roku. Opowieść o Jo March i jej siostrach bardzo szybko odniosła ogromny sukces. Książka ta była początkiem realistycznej powieści młodzieżowej w Stanach Zjednoczonych. Louisa May Alcott nie poprzestała na „Małych kobietkach” i ich kontynuacjach. W swoim literackim dorobku ma kilkanaście tytułów takich jak „Staromodna dziewczyna”, „Janka i Janek”, „Pięć ciotek”, „Różyczka” czy „W cieniu bzów”.

„Małe kobietki” Louisy May Alcott

Akcja „Małych kobietek” rozgrywa się w latach sześćdziesiątych XIX wieku w Ameryce. W posiadłości Orchard House od lat mieszka rodzina Marchów. Od kiedy ojciec bierze udział w wojnie secesyjnej, matka i cztery córki muszą radzić sobie same. Kobieta zdecydowanie wyprzedza epokę, w której żyje. Wpaja swoim dzieciom ideały wolności i namawia je, żeby podążały w życiu własną drogą. Cztery córki Marchów – stateczna Meg, żywiołowa Jo, nieśmiała Beth i nieco zarozumiała Amy próbują na wszystkie sposoby zabić nudę i urozmaicić życie naznaczone nieobecnością ojca. „Małe kobietki” to pierwsza powieść z cyklu napisanego przez Alcott. Kolejne książki z serii to „Dobre żony”, „Mali mężczyźni” i „U progu życia”.

Ekranizacje „Małych kobietek”

„Małe kobietki” zostały zekranizowane aż ośmiokrotnie. Na postawie książki powstały też dwa seriale anime. Najpopularniejszymi produkcjami są dwie ostatnie ekranizacje – „Małe kobietki” z 1994 roku w reżyserii Gillian Armstrong i „Małe kobietki” z 2019 roku wyreżyserowane przez Gretę Gerwig. W filmie z 1994 roku główne role zagrali między innymi Winona Ryder, Susan Sarandon, Kirsten Dunst i Christian Bale. Produkcja otrzymała łącznie 6 nominacji, w tym trzy do Oscarów. Najnowsza ekranizacja „Małych kobietek” w reżyserii Gerwig otrzymała łącznie 27 nominacji do różnych filmowych nagród, w tym sześć do samych Oscarów. Film wygrał statuetkę w kategorii najlepsze kostiumy.

Jeśli chcecie poznać literacki pierwowzór nominowanego do tegorocznych Oscarów filmu „Małe kobietki” Grety Gerwig, zapraszamy na Woblink.com. Tę i inne książki Louisy May Alcott znajdziecie w naszej księgarni również w formie ebooków oraz audiobooków.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).