Majówkowy Maraton Czytelniczy

Magdalena Grzebałkowska Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Magdalena Grzebałkowska Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Magdalena Grzebałkowska to polska pisarka, dziennikarka i reportażystka. Wielokrotnie nominowana do prestiżowych nagród literackich, m.in. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej oraz Nagrody Literackiej Nike. W 2009 roku dostała nagrodę Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne, a w 2016 otrzymała tzw. „Nike czytelników”. Regularnie współpracuje z „Gazetą Wyborczą”.

Biografie Magdaleny Grzebałkowskiej

Magdalena Grzebałkowska wytworzyła swój charakterystyczny styl i specjalizuje się w pisaniu biografii. Do tej pory napisała trzy książki biograficzne i jeden reportaż historyczny. Pierwszą książkę, wydaną w 2011 roku, poświęciła księdzu Janowi Twardowskiemu. Jest to obraz niezwykle charakterystycznego człowieka, pełnego paradoksów, którego życiorys nie był wolny od kontrowersji. Grzebałkowska opisuje jego rzekome kontakty z SB, przyjaźnie z kobietami i wielką samotność.

Największą popularność Magdalenie Grzebałkowskiej przyniosła książka „Beksińscy. Portret podwójny”, w której opisała malarza Zdzisława Beksińskiego i jego syna Tomasza. Wiodącym tematem książki były trudne więzi rodzinne Beksińskich. Książką inspirowali się twórcy filmu „Ostatnia rodzina” w reżyserii Jana Matuszyńskiego, który zdobył aż cztery Orły, w tym dla Roberta Bolesto za najlepszy scenariusz oraz reżyserię. W rolę Zdzisława Beksińskiego wcielił się Andrzej Seweryn, natomiast syna Tomasza zagrał Dawid Ogrodnik.

Najświeższą książką Grzebałkowskiej jest biografia Krzysztofa Komedy, legendy polskiego jazzu i muzyki filmowej. „Komeda. Ostatnie życie jazzu” to nie tylko opowieść o wybitnym kompozytorze i pianiście, ale także o narodzinach jazzu w Polsce, kondycji polskiej kultury w czasach PRL-u i sukcesach rodzimych artystów za granicą.

1945. Wojna i pokój

Wydaną przez Wydawnictwo Agora książkę „1945. Wojna i pokój” można nazwać biografią ostatniego roku II wojny światowej. Jak autorka sugeruje w tytule, był to czas, gdy wojna już praktycznie się skończyła, ale jeszcze nie można było mówić o pokoju. Grzebałkowska opisuje trudny czas przejściowy, czas ciągłych przemian politycznych i przesiedleń. Za tę książkę otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Nike. Ostatecznie otrzymała wyróżnienie czytelników „Gazety Wyborczej” – tzw. „Nike czytelników”.

Książki „Komeda. Ostatnie życie jazzu” i „Ksiądz paradoks” w formie ebooków dostępne są tylko w księgarni internetowej Woblink.com. Wszystkie książki Magdaleny Grzebałkowskiej znajdziecie na Woblinku także w formie papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Poezja i Dramat

Kategoria „Poezja / Dramat” zawiera utwory reprezentujące dwa rodzaje literackie. Poezja to dosyć wieloznaczny termin wywodzący się ze starożytnej Grecji. Kiedyś oznaczał ogół wszystkich dzieł literatury pięknej, obecnie za poezję uważa się wszystkie utwory pisane mową wiązaną, czyli wierszem. Dramat z kolei uznawany jest za rodzaj sztuki z pogranicza teatru i literatury, dziełem literackim jest tylko i wyłącznie w warstwie słownej – sama realizacja teatralnego widowiska jest zaliczana do szeroko pojętych sztuk teatru. W kategorii „Poezja / Dramat” znajdują się więc utwory cenionych twórców, które tworzą kanon literatury zarówno polskiej, jak i światowej. Możemy tu znaleźć poezje najwybitniejszych poetów polskich, takich jak Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz czy Krzysztof Kamil Baczyński, ale także zagranicznych, jak na przykład Francesco Petrarca, Giovanni Boccaccio czy Edgar Allan Poe. Odnaleźć tu również możemy tomy poezji „Lucyfer zwycięża” Ilony Witkowskiej oraz „Zimna książka” Marty Podgórnik nominowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, a także zachwycającą poezję Rupi Kaur zebraną w zbiorach „Mleko i miód. Milk and Honey” oraz „Słońce i jej kwiaty. The Sun and Her Flowers”. Pierwsza z publikacji kanadyjsko-hinduskiej poetki to przetłumaczony na ponad 30 języków bestseller opowiadający o kobiecości, miłości, przemocy oraz stracie. Drugi zbiór Rupi Kaur skupiony jest przede wszystkim na samoświadomości i dojrzewaniu. Czytelnicy zainteresowani dramatami odnajdą tutaj klasyki literatury polskiej, jak „Balladyna” Juliusza Słowackiego, „Zemsta” Aleksandra Fredry, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, oraz zagranicznej, czyli takie pozycje jak „Makbet” Williama Szekspira, „Świętoszek” Moliera czy „Król Edyp” Sofoklesa. W księgarni internetowej Woblink.com znajdują się również takie utwory jak „Małe zbrodnie małżeńskie” Érica-Emmanuela Schmitta, czyli opowieść o związku dwojga kochających się niegdyś ludzi, „Czarownice z Salem” Arthura Millera czy „Narty Ojca Świętego” Jerzego Pilcha.