Małgorzata Rogala Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Małgorzata Rogala Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Małgorzata Rogala jest polską autorką, która specjalizuje się w pisaniu powieści o tematyce kryminalnej. Mimo wciąż rosnącej popularności, prowadzi normalne życie - nie zrezygnowała z pracy zawodowej, a pisanie traktuje na wpół hobbystycznie. Autorka ceni sobie swoją prywatność i skutecznie jej strzeże. Dużo czasu poświęca rozwijaniu swoich pasji - ćwiczy jogę, tai-chi, jeździ na rowerze. Od dziecka jest zakochana w języku i kulturze francuskiej, a także muzyce jazzowej. Uważa się za introwertyczkę i niepoprawną romantyczkę. Uwielbia ciepłe, bożonarodzeniowe historie, sama chciałaby kiedyś jedną napisać. Dużo czyta, zarówno utwory polskich, jak i zagranicznych autorów (m.in. Bernard Minier, Tess Gerritsen). Oprócz kryminałów lubi literaturę kobiecą, popularnonaukową, obyczaj i biografie. Zapytana o ulubione książki wymienia “Wichrowe wzgórza” oraz “Przeminęło z wiatrem”.

Debiut literacki Małgorzaty Rogali

Rogala zadebiutowała w 2012 roku powieścią “To, co najważniejsze”. Co zaskakujące, nie jest to kryminał, a powieść obyczajowa opowiadająca o miłosnych perypetiach kochanków - Marty oraz jej dawnej szkolnej miłości, Marcina. Książka została opublikowana w nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie literackim i zapoczątkowała karierę pisarską Rogali. Kilka miesięcy później, autorka w kolejnym konkursie zdobyła zniżkę na kurs pisania kryminałów. Decyzja o jej wykorzystaniu okazała się przełomowa. Podczas warsztatów Rogala zrozumiała, że to właśnie ten typ literatury jest jej najbliższy. Już w dzieciństwie największą frajdę sprawiało jej zaczytywanie się w powieściach Adama Bahdaja czy Zbigniewa Nienackiego. Z zapartym tchem oglądała też programy sensacyjne i kryminalne, m.in. “Kobra” oraz “07 zgłoś się”.

W 2014 roku światło dzienne ujrzał debiutancki kryminał Małgorzaty Rogali, którego zarysy fabularne powstały na wyżej wspomnianym kursie. “Kiedyś Cię odnajdę” zawiera w sobie także wątek romansowy. To historia młodej, dramatycznie doświadczonej przez los Weroniki, której morderca odebrał matkę, a po dekadzie najlepszą przyjaciółkę. Śledztwo nie przynosi skutków, ale dziewczyna nie zamierza czekać z założonymi rękami. Powieść została ciepło przyjęta przez czytelników i utwierdziła autorkę co do obranego kierunku. Inspirację do pisania, pisarka czerpie z obserwacji codzienności, przeczytanego artykułu, zachowań ludzi na portalach społecznościowych. Jak sama przyznaje, konstruowanie powieści kryminalnych nie jest dla autora łatwym zadaniem. Nierzadko wymaga wiedzy z dziedziny medycyny, kryminalistyki, kryminologii, prawa i wielu innych. Konieczne jest zatem częste konsultowanie się ze specjalistami. Sama Rogala korzysta z pomocy znajomych lekarzy, czy trenera strzelectwa. To jednak nie wszystko. Sęk bowiem w tym, żeby tak dawkować informacje czytelnikowi, by cały czas trzymać go w napięciu i niepewności.

Cykl o Agacie Górskiej oraz Sławku Tomczyku

Popularność Małgorzacie Rogali przyniósł cykl opowiadający o przygodach dwójki policjantów - Agaty Górskiej oraz Sławka Tomczyka. Ona - starsza aspirant i on - podatny na kobiece wdzięki komisarz, razem tworzą zabawny i ciekawy duet, który spodobał się czytelnikom tak bardzo, że do dziś Rogala sprezentowała nam aż siedem części ich przygód. Są to w kolejności: “Zapłata”(2015), “Dobra matka”(2016), “Ważka”(2017), “Zastrzyk śmierci”(2017), “Grzech zaniechania”(2018), “Punkt widzenia”(2019) oraz “Cicha noc”(2019).

Cykl o Agacie Górskiej i Sławku Tomczyku rozpoczyna “Zapłata”. Czytelnik zakładający, że jest to delikatne wprowadzenie w świat skonstruowany przez Rogalę, będzie niezwykle zaskoczony. Autorka nie patyczkuje się i od pierwszego tomu serwuje niezwykle mocną, poruszającą, trzymającą w napięciu historię o nieodkrytym śledztwie sprzed lat. Nie boi się także opisywać bardziej drastycznych wątków, jak np. seksualne wykorzystanie dzieci. Aby rozwiązać sprawę, śledczy będą musieli zanurzyć się w przeszłości i rozwiązać niejedną łamigłówkę, co okaże się tym trudniejsze, iż oboje będą emocjonalnie zaangażowani w sprawę.

Kolejna część cyklu “Dobra matka” porusza niezwykle ważną w dzisiejszych czasach kwestię - konieczność ochrony prywatności, tym razem przede wszystkim swoich dzieci. Ofiary seryjnego mordercy łączy jeden fakt, wszystkie są matkami i wszystkie namiętnie dzieliły się prywatnością swoją i swoich dzieci. To właśnie staje się dla zabójcy wystarczającym powodem, aby uznać kobiety za złe matki i… pozbawić je życia. Agata Górska rusza w pogoń, starając się zatrzymać szaleńca, jednocześnie usiłując zmierzyć się ze swoją przeszłością. Za tę powieść autorka została nominowana do nagrody Kryminalna Piła 2016.

Trzeci tom, “Ważka” zdobył nominację do Nagrody Wielkiego Kalibru 2018. Tak jak w poprzednich tomach obserwujemy w nim pracę śledczych nad nową sprawą - tym razem próbują rozwikłać tajemnicę śmierci koleżanki Agaty, Leny, a jedynym tropem jaki posiadają jest broszka w kształcie ważki. Tymczasem Sławek prowadzi dochodzenie w sprawie morderstwa na wyrachowanym dziennikarzu, którego śmierć byłaby na rękę wielu osób. Pozostaje pytanie, czy te śmierci są ze sobą powiązane?

W 2017 roku premierę miała również czwarta część cyklu pt. “Zastrzyk śmierci” opowiadająca o śledztwie w sprawie morderstwa szefa portalu krytyki kulinarnej. Nie zabrakło tu jednak, jak w poprzednich częściach wątków prywatnych dotyczących pary śledczych. Rok później na księgarnianych półkach półkach pojawiła się piąta część cyklu “Grzech zaniechania”, w której fabuła skupia się na rozwiązaniu sprawy morderstwa psychiatry Antoniny Brzozowskiej oraz byłego partnera Agaty, Michała Stępnia. Powieść została nominowana do Nagrody dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej roku 2018 (Kryminalna Piła). Szósty tom, “Punkt widzenia” wprowadza zamieszanie w relację śledczych i testuje ich zaufanie względem siebie. Ostatni tom cyklu skupia się na sprawie uprowadzenia siostry Sławka i tajemniczego morderstwa dokonanego na reżyserze reality show “Nowe życie”. Śledczy muszą odkryć, co łączy te dwie sprawy aby jak najszybciej odnaleźć siostrę Tomczyka.

Cykl Celina Stefańska

W stosunkowo młodszym cyklu książek Celina Stefańska znajdują się jak do tej pory trzy pozycje: “Kopia doskonała”(2018), “Cenny motyw”(2019) oraz “Niezbity dowód” (2020). Główną bohaterką cyklu jest Celina Stefańska, początkująca detektyw po przejściach, której oczami obserwujemy toczącą się w powieści historię. Celina nie jest zbyt dobrym detektywem, zasadniczo dopiero uczy się fachu. Sytuacji nie ułatwia fakt, że w niedalekiej przeszłości doznała traumy, z którą jeszcze sobie nie poradziła. Los ma jednak wobec niej inne plany i zmusza bohaterkę do podjęcia działania. Każda część cyklu to inne śledztwo i nowe wyzwania, z którymi musi zmierzyć się dzielna Celina.

Cykl Weronika Nowacka

Zapoczątkowany został debiutanckim kryminałem Małgorzaty Rogali - “Kiedyś Cię odnajdę”. (wznowiony w 2019 roku). Opowiada historię skrzywdzonej przez los Weroniki, która postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i znaleźć zabójcę najbliższych jej osób. Druga część cyklu “Nic o tobie nie wiem”(2021) przenosi nas o kilka lat do przodu. Weronika jest szkolnym pedagogiem i podejmuje się mediacji pomiędzy dwiema skonfliktowanymi rodzinami. Niedługo potem dochodzi do tragedii, a na światło dzienne wychodzą tajemnice skrywane przez uczniów.

Książki Małgorzaty Rogali napisane poza cyklem

Małgorzata Rogala wzięła udział w kilku projektach książkowych. W 2019 roku wraz z dziewięciorgiem innych pisarzy (m.in. Paulina Świst, Magda Stachula, Jacek Ostrowski, Adrian Bednarek i inni) stworzyła książkę jakiej na polskim rynku wydawniczym jeszcze nie było - “Zabójcze święta”. Zamiast ciepłych, świątecznych opowieści, czytelnik dostaje w prezencie opowiadania pełne grozy, sensacji, seksu i horroru doprawione osobliwym poczuciem humoru oraz szczyptą psychopatycznego nastroju.

W tym samym roku wraz z siedmiorgiem wybitnych autorów (m.in. Robert Małecki, Gaja Grzegorzewska, Łukasz Orbitowski) podjęła się zadania reinterpretacji “Balladyny” Juliusza Słowackiego. Opowiadania nawiązują do tytułowej bohaterki, jednak osadzone są we współczesności. Balladyna występuje tu pod różnymi imionami - Bella, Waleria, Al Bandyn…. Nieważne jednak, jakie imię przybierze, zawsze rozpoznamy ją po charakterystycznej bliźnie czole.

W 2020 roku nakładem wydawnictwa Czwarta Strona ukazał się kolejny zbiór opowiadań z udziałem pisarki. “Awers” to dzieło zbiorowe dwunastu czołowych polskich autorów kryminalnych, m.in. Adriana Bednarka, Ryszarda Ćwirleja, Hanny Greń, Marty Guzowskiej oraz Mariusza Zielke. nakładem wydawnictwa Skarpa Warszawska ukazał się również kryminał “Ostatni skok”.

Rok później, w kolejnym projekcie książkowym, dwunastu autorów podjęło próbę stworzenia książki w oparciu o dzieła z zasobów Muzeum Narodowego w Warszawie. “Zabójczy pocisk. Dziedzictwo” to zbiór opowiadań popularyzujący wiedzę o zabytkach i dziełach sztuki. Kolejna pozycja do tej pory niespotykana na polskim rynku książki.

Książki, ebooki oraz audiobooki autorstwa Małgorzaty Rogali znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

Literatura piękna to jeden z gatunków twórczości literackiej, który charakteryzuje się dominującą funkcją estetyczną używanego w nim języka (w przeciwieństwie do funkcji użytkowej takich tekstów, jak dzieła o charakterze informacyjnym, naukowym etc.). To też jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Tutaj znajdziecie wiele najwspanialszych dzieł literatury polskiej, a także bestsellerowe dzieła literatury światowej.

Autorzy literatury pięknej na kartach swoich bestsellerów tworzą jedyne w swoim rodzaju historie, poruszając w nich ważne i ponadczasowe tematy bez względu na to, czy mowa o dziełach zaliczanych do klasyki czy do współczesnej literatury pięknej. To właśnie sprawia, że od ich twórczości nie mogą się oderwać kolejne pokolenia czytelniczek i czytelników. Nie sposób wymienić wszystkich popularnych autorów literatury pięknej, z pewnością wspomnieć należy jednak przynajmniej o takich twórcach jak Margaret Atwood, John Steinbeck, Haruki Murakami, Mario Puzo, Jane Austen, Gabriel Garcia Marquez, Yoko Ogawa, Hanya Yanagihara, Ken Follett, George Orwell, Edgar Allan Poe, Marcel Proust, Salman Rushdie, Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”) czy Annie Ernaux. Na Woblinku znajdziecie także wiele ebooków wspaniałych dzieł polskiej literatury pięknej, stworzonych między innymi przez Olgę Tokarczuk, Joannę Bator, Szczepana Twardocha, Leopolda Tyrmanda, Wiesława Myśliwskiego, Łukasza Orbitowskiego („Tracę ciepło”), Wojciecha Kuczoka („Czarna”, „Gnój”) czy Radka Raka. To także świat klasyki literatury polskiej - książek Władysława Reymonta, Zofii Nałkowskiej czy Henryka Sienkiewicza. Najlepsze powieści znajdziecie na Woblinku jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!

Mistrzowie literatury pięknej

Jakie są cechy literatury pięknej? Pojęcie to pojawiło się po raz pierwszy w pierwszej połowie XVIII wieku jako literacka analogia do terminu "sztuki piękne". Beletrystykę wyróżnia nacisk na estetyczną funkcję języka, jak również fikcja literacka. Choć akcja wielu dzieł toczy się w świecie będącym odbiciem naszego, ostatecznie rozgrywają się w nim historie, które przynajmniej w pewnym stopniu są wytworem wyobraźni ich autorek i autorów. Skupienie na faktach zostawiamy reportażom - w świecie literatury pięknej rządzi wyobraźnia.

Czy można wskazać największych mistrzów tego gatunku? Naszym zdaniem jest to niemożliwe, bowiem literatura piękna zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. Chcemy jednak polecić Wam przynajmniej kilka tytułów, które warto przeczytać. Jednym z nich są "Małe kobietki" Louisy May Alcott, których akcja rozgrywa się w latach 60. XIX wieku w stanie Massechusetts. Ojciec rodziny walczy w wojnie secesyjnej, a w tym czasie jego cztery córki - Jo, Meg, Amy oraz Beth - zostały z matką w ich domu w miejscowości Concord. "Małe kobietki" to wyjątkowa powieść o dorastaniu, poszukiwaniu i odnajdywaniu własnej drogi, zmaganiach z gwałtownymi uczuciami, a nade wszystko o miłości. Inne dzieło zaliczane do klasyki literatury pięknej to chociażby "Zabić drozda" Harper Lee, książka uhonorowana Nagrodą Pulitzera. Ta historia rozgrywa się w latach 30. XX wieku na południu USA, gdzie Atticus Finch, głowa rodziny i adwokat, broni w sądzie młodego czarnoskórego mężczyznę oskarżonego o gwałt na biednej białej dziewczynie, Mayelli Ewell. Pozornie prosta sprawa staje się symbolem w świecie wszechobecnego rasizmu i codziennej walki o równouprawnienie. "Zabić drozda" zdecydowanie nie jest lekką historią na letnie popołudnie - niewątpliwie jednak warto się z nią zmierzyć. Bestsellerowe powieści, jakie znajdziecie na Woblinku często poruszają tak ważne tematy jak miłość, współczucie, sprawiedliwość czy dobroć. Nie wahajcie się po nie sięgnąć - w naszej księgarni znajdziecie je zarówno jako książki papierowe, jak i audiobooki oraz ebooki.

Literatura piękna polska

Które polskie dzieła literackie możemy znaleźć w czołówce współczesnej literatury pięknej? Z całą pewnością zaliczają się do nich dzieła Olgi Tokarczuk, popularne nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Jej "Księgi Jakubowe" zostały uhonorowane literacką Nagrodą Nobla, a to nie jedyne przykłady literatury beletrystycznej tej autorki, na które z pewnością warto zwrócić uwagę. Na Woblinku znajdziecie także takie powieści Olgi Tokarczuk jak "Bieguni", "Empuzjon" czy "Dom dzienny, dom nocny". Polskimi dziełami literatury pięknej, do których zdecydowanie polecamy zajrzeć są również współczesne ebooki Szczepana Twardocha (na przykład "Król" lub "Morfina"), Joanny Bator ("Ciemno, prawie noc" czy "Gorzko gorzko"), Wiesława Myśliwskiego ("Traktat o łuskaniu fasoli", "Ucho igielne") czy laureata Nagrody Nike Radka Raka ("Baśń o wężowym sercu" i "Małe zwierzątka"). Polska literatura piękna to również powieści klasyków literatury beletrystycznej, takie jak "Chłopi" Władysława Reymonta (przy tej okazji serdecznie polecamy też sięgnąć po "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" Joanny Kuciel-Frydryszak), "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, "Lalka" Bolesława Prusa czy "Granica" Zofii Nałkowskiej. Wiele z tytułów, które znajdziecie w kategorii literatury pięknej polskiej to równocześnie zagraniczne bestsellery, dostępne w Woblinku w wielu różnych formatach!

Literatura piękna obca

Także powieści zagranicznych autorów beletrystyki cieszą się w Polsce wielkim uznaniem. Chcielibyśmy Wam polecić kilkoro z nich. Literatura piękna obca zawiera w sobie wiele dzieł ukazujących perspektywę znacząco różniącą się od naszej. Sięgnijcie chociażby po dzieła twórców pochodzących z Azji - Harukiego Murakamiego (na przykład "Mężczyźni bez kobiet"), Kazuo Ishiguro ("Nie opuszczaj mnie", "Okruchy dnia"), Yoko Ogawy ("Ukochane równanie profesora", "Podziemie pamięci") czy Bory Chung ("Przeklęty królik"). Szerokim echem odbiła w na świecie także książka "Piersi i jajeczka" Mieko Kawakami, nazywana niekiedy prawdziwą kobiecą powieścią. To historia pisana przez kobietę o kobietach - konkretnie o trzech, Natsuko, jej starszej siostrze Makiko oraz córce Makiko, Midoriko. Macierzyństwo, cielesność, a nade wszystko społeczne oczekiwania wobec kobiet to tematy, które poruszyły serca i umysły wielu czytelniczek, a także sprawiły, że Mieko Kawakami dołączyła do cenionych przedstawicielek literatury pięknej obcej. Mistrzowie literatury pięknej obecni są na całym świecie - polecamy sięgnięcie także po ebook "Gdzie śpiewają raki" Delii Owens, "Żółwie aż do końca" Johna Greena czy "Niebezpieczna fortuna" Kena Folletta. Przykłady wciągających książek należących do gatunku literatura piękna można mnożyć bez końca! Jeśli kochacie literaturę piękną zagraniczną, konieczne sprawdźcie naszą ofertę!

Klasyka literatury pięknej

Nie ma chyba sposobu na to, by ustalić jeden wspólny dla wszystkich kanon klasyki literatury pięknej, bez względu na to, czy mówimy o autorach polskich, zagranicznych czy obydwu obszarach równocześnie. Na szczęście jedną z głównych cech literatury pięknej jest jej różnorodność - w fikcji literackiej stworzonej przez mistrzów gatunku każdy znajdzie coś dla siebie! W ofercie księgarnia internetowa Woblink posiada różne podgatunki literatury pięknej, takie jak literatura obyczajowa, powieść historyczna, zagraniczna literatura piękna czy dzieła literackie polskich autorów. Czeka tu na Was zarówno klasyka literatury światowej, jak i nowości literatury pięknej - powieści "Rzeźbiarz łez" Eric Doom czy "Igła" Kena Folletta. Beletrystyka pełna jest wzruszeń, radości, napięcia lub gniewu - zajrzyjcie tylko do "Małego życia" Hanya Yanagihary, powieści "Mężczyzna imieniem Ove" Fredrika Backmana czy "Ciała" Annie Ernaux by przekonać się, jak bogaty jest świat bestsellerowej literatury pięknej. Drzwi do niej szeroko otwarte są dla Was w Woblinku - sięgnijcie po książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!