TargiKsiążkiMaj2025

Marcin Wroński Poradniki - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Kino Venus, Książka | Marcin Wroński

    Początek 1931 roku, podkomisarza spotyka bolesna degradacja: z wydziału śledczego trafia do służby mundurowej. Niedługo potem Zyga dostaje dziwną informację od pewnego prywatnego detektywa: oto Lilli Byoros, córka bardzo zamożnego człowieka, która zaginęła pod Warszawą, jest ponoć przetrzymywana gdzieś w Lublinie.

    Promocja
    okładka A na imię jej będzie Aniela, Książka | Marcin Wroński

    Trzeci, nowy tom serii kryminałów z komisarzem Maciejewskim! Na początku września 1938 roku w Lublinie dochodzi do makabrycznej zbrodni: ktoś gwałci i morduje młodą służącą. Równo rok później - kiedy miasto atakują wojska niemieckie - komisarz Zygmunt Maciejewski wpada na trop podobnej zbrodni. Gdy władzę przejmują hitlerowcy, bohater, żeby kontynuować śledztwo, musi wstąpić w szeregi Policji Kryminalnej.

Marcin Wroński Poradniki - książki, ebooki i audiobooki

Marcin Wroński urodził się w 1972 roku. To polski pisarz, redaktor, popularyzator kultury Lublina. Wroński jest autorem bestsellerowego cyklu z komisarzem Zygą Maciejewskim w roli głównej. Ponadto Wroński jest autorem opowiadań, dramatów, słuchowisk radiowych, scenariuszy, książek popularnonaukowych, esejów i wielu artykułów. Za powieść „Pogrom w przyszły wtorek” otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru oraz Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników. Ponadto otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników za powieść „Skrzydlata trumna”. Otrzymał również „Złoty Pocisk” w kategorii najlepszy kryminał historyczny za powieść „Czas Herkulesów”. Na swoim koncie ma również Medal 700-lecia Miasta Lublin oraz Medal Prezydenta Miasta Lublina. Wroński publikował swoje teksty w takich czasopismach jak „Mała Ulicznica”, „Lampa i Iskra Boża”, „Gazeta Petersburska” czy „W drodze”. Opowiadania Marcina Wrońskiego weszły w skład kilku antologii i zbiorów opowiadań. Jego teksty można znaleźć w książkach „Trupów hurtowo trzech”, „Rewers”, „Opowieści biblijne”, „Coś na progu”, „A.D.XIII”, „Tempus Fugit”, „Deszcze niespokojne”.

Wroński ukończył studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Swoje pierwsze teksty publikował jeszcze w latach 80. Debiutancki zbiór opowiadań „Udo Pani Nocy” ukazał się w 1992 roku. Jego pierwszą powieścią była pijacko-przygodowa opowieść „Obsesyjny motyw babiego lata” z 1994 roku. Wroński ma za sobą również epizod pracy w mediach. Jako dziennikarz i felietonista związany był z lubelskim Radiem TOP. Pisarz tworzył również teksty piosenek i skecze dla kabaretu Osoby o Nieustalonej Tożsamości, którego był założycielem oraz prowadzącym.

Retrokryminały Marcina Wrońskiego z Zygą Maciejewskim

Największą popularność Wrońskiemu przyniósł cykl retrokryminałów z komisarzem Zygą Maciejewskim w roli głównej. Obok powieści Marka Krajewskiego o Wrocławiu (Breslau) jest to najbardziej popularny w Polsce cykl miejskich retrokryminałów, których fabuła rozgrywa się w pierwszej połowie XX wieku. Łącznie na cykl składa się dziesięć tomów – „Morderstwo pod cenzurą”, „Kino Venus”, „A na imię jej będzie Aniela”, „Skrzydlata trumna”, „Pogrom w przyszły wtorek”, „Haiti”, „Kwestja krwi”, „Portret wisielca”, „Czas Herkulesów” oraz „Gliny z innej gliny”. W swoich książkach Wroński przedstawia obraz wielokulturowego Lublina. Opisuje relacje między Polakami, Żydami, Ukraińcami i Rosjanami. Ponadto kreśli obraz przemian społecznych, rodzącego się w ówczesnej Polsce nacjonalizmu oraz różnych ruchów politycznych. W kolejnych częściach opowiada o Polsce naznaczonej okupacją, a następnie przedstawia mroczny okres pierwszych lat stalinizmu.

W 2007 roku ukazał się pierwszy tom serii pt. „Morderstwo pod cenzurą”. W powieści po raz pierwszy pojawia się postać charyzmatycznego śledczego Zygi Maciejewskiego. Akcja rozpoczyna się na początku lat 30. XX wieku. W Lublinie zostaje zamordowany naczelny „Głosu Lubelskiego”. Nie wiadomo, kto stoi za zbrodnią, choć wiele osób mogło mieć motyw, bowiem redaktor miał na pieńku z różnymi środowiskami. Rozwiązania sprawy podejmuje się Zyga Maciejewski – przykład klasycznego policjanta, który nie zawsze działa w ramach prawa. Maciejewski jest byłym bokserem charakteryzującym się złamanym na ringu nosem. Jest niezwykle czujnym i nieustępliwym gliną, który za wszelką cenę chce doprowadzić każde śledztwo do końca. Na dodatek ma wokół siebie bardzo interesujących pomocników jak choćby Zielny – tajniak o urodzie amanta.

W kolejnych częściach cyklu Maciejewski przeżywa wiele wzlotów i upadków. Zarówno jeśli chodzi o życie prywatne, jak i zawodowe. W drugim tomie serii pt. „Kino Venus” Maciejewski mierzy się z brutalną decyzją przełożonych. Śledczy zostaje zdegradowany – z wydziału śledczego ląduje w służbie mundurowej. W tym samym czasie Zyga otrzymuje tajemniczą informację od prywatnego detektywa, że zaginęła córka jednego z lokalnych oligarchów. Lilia Byoros podobno więziona jest gdzieś w Lublinie. Choć Zyga początkowo odmawia pomocy w odnalezieniu dziewczyny, to zmienia decyzję, gdy w okolicy zostają znalezione zwłoki niezidentyfikowanej kobiety. Śledczy stara się rozwikłać zagadkę – czy obie sprawy są ze sobą połączone? Pomagać mu będą, znani już z „Morderstwa pod cenzurą”, Fałniewicz, Kraft i Zielny.

W trzecim tomie serii – „A na imię jej będzie Aniela” – Zyga, by móc brać udział w rozwikłaniu śledztwa, wstępuje do niemieckiej policji – Kripo. Przez członków polskiego podziemia zostaje uznany za zdrajcę. W „Skrzydlatej trumnie” Wroński przenosi czytelników w przeszłość – punktem wyjścia jest samobójcza śmierć nocnego stróża z Lubelskiej Wytwórni Samolotów. W piątej odsłonie cyklu – „Pogromie w przyszły wtorek” – Zygmunt Maciejewski musi pójść na ugodę z komunistycznymi funkcjonariuszami ubecji, by zapobiec zbliżającemu się pogromowi. W szóstym tomie pt. „Haiti” akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych – w 1938 roki i na początku lat 50. XX wieku w ponurych czasach stalinowskich. Kluczem do rozwiązania zbrodni może okazać się klacz o imieniu Haiti. Siódmy tom cyklu pt. „Kwestja krwi” to chronologicznie pierwsza odsłona cyklu. Fabuła książki rozgrywa się w 1926 roku, gdy Zygmunt Maciejewski jest jeszcze aspirantem, a wszystkie ważne śledztwa dopiero przed nim. W „Portrecie wisielca” Wroński ponownie cofa się w czasie. Jest połowa lat 30. XX wieku. Lubelską jesziwą wstrząsa bunt. Maciejewski zostaje wysłany na miejsce zamieszek. W mykwie odnajduje ciało studenta. Choć wiele wskazuje na samobójstwo, śledczy nie wierzy w taką wersję wydarzeń. Sprawa nabiera rozpędu, gdy na terenie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zostają znalezione zwłoki kolejnego „samobójcy”. „Portret wisielca” to brutalna i wstrząsająca opowieść o napięciach między katolikami, Żydami i ruchami narodowymi w Lublinie, w którym czuć zbliżającą się wojnę. „Czas Herkulesów” to ostatni tom serii z Zygą Maciejewskim w roli głównej. Tym razem Wroński opisuje trudny moment w karierze Maciejewskiego. Śledczy otrzymuje zasłużony awans. Szybko jednak grzęźnie w papierkowej robocie i orientuje się, że to nie jest zajęcie dla niego. „Gliny z innej gliny” to zbiór opowiadań, których bohaterem jest Zyga Maciejewski, natomiast autorami poszczególnych tekstów są pisarze zaprzyjaźnieni z Marcinem Wrońskim. W skład antologii wchodzą opowiadania Andrzeja Pilipiuka, Ryszarda Ćwirleja i Roberta Ostaszewskiego.

Książki Marcina Wrońskiego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki we wszystkich formatach (ebook, audiobook, wersja papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Poradniki

Kategoria poradników pełna jest tytułów, które pozwalają nam stosunkowo łatwo zdobywać wiedzę w różnych dziedzinach. Znajdziecie tutaj książki poświęcone zarówno rozwojowi osobistemu, jak i takie, których przedmiotem są zwierzęta, dom i ogród, psychologia międzyludzka, zdrowie, uroda lub zdrowy styl życia. Zastanawiacie się jak dobrze prowadzić dietę, podejść do przygotowania strategii biznesowej, jak wygląda adopcja wymarzonego psa, bądź poszukujecie inspiracji kulinarnej? Na Woblink znajdziecie szeroki wybór poradników, które umożliwią Wam zdobycie cennej, merytorycznej wiedzy i poradzenie sobie z różnorodnymi wyzwaniami, które staną na Waszej drodze. Ich autorkami i autorami są z reguły eksperci i specjaliści z wybranej dziedziny, tacy jak bestsellerowi twórcy Dominika Musiałowska, Alexandra Reinwarth, Federica Bosco czy Christel Petitcollin. Na szczęście w dzisiejszym świecie nie trzeba ich szukać ze świecą – ich cenne porady macie na wyciągnięcie ręki na Woblink!

Różne rodzaje poradników

Na Woblink znajdziecie szeroki wybór ebooków związanych z naturą i światem zewnętrznym. Wśród nich znajduje się wiele poradników o zwierzętach, w tym poradniki o psach takie jak "Szczeka, merda, mówi. Jak być najlepszym człowiekiem swojego psa" autorstwa Zofii Zaniewskiej-Wojtków i Piotra Wojtków oraz "Oczami psa. Co psy wiedzą, myślą i czują" autorstwa Alexandry Horowitz. Miłośnikom koni polecamy książkę "Konie nigdy nie kłamią. Istota pasywnego przywództwa" Marka Rashida, a także poradnik dobrego hodowcy, taki jak "Pszczoły. Poradnik hodowcy" Wernera Gekelera.

Jeśli bardziej interesują Was rośliny, nie martwcie się – ich pielęgnacja również może być wyzwaniem. Dlatego gorąco polecamy opracowane przez specjalistów poradniki ogrodnicze, takie jak "Szczęśliwe rośliny. Praktyczny poradnik o zasadach pielęgnacji ponad 100 kwiatów doniczkowych" Deborah L. Martin czy "Co gdzie rośnie. 1900 roślin ogrodowych na każde stanowisko" Willery Didier.

Czujecie potrzebę odświeżenia swojego wnętrza, ale nie wiecie, od czego zacząć? A może potrzebujecie wsparcia w porządkowaniu przestrzeni, by na nowo odkryć, jak wygląda Wasz dom? Woblink oferuje szeroką kategorię poradników poświęconych temu tematowi. Znajdziecie tu nie tylko znaną "Magię sprzątania" Marie Kondo, ale także wiele innych cenionych poradników wnętrzarskich, takich jak "Jak odgruzować swój dom" Ewy Święcickiej, "Mieszkaj szczęśliwie. Jak stworzyć dom, który obdarzy was szczęściem i zdrowiem" Victorii Harrison oraz "Na swoim miejscu. Przewodnik po organizacji domu, szafy i życia" Cleo Shearer i Joanny Teplin.

Cenne poradniki o zdrowiu

W bogatej ofercie poradników dotyczących zdrowia znajdziecie wiele interesujących tytułów, dotyczących zasad zdrowego odżywiania czy kwestii dolegliwości. Na przykład książka Alisy Vitti „FLO. Jak zapanować nad hormonami i przeciągnąć je na swoją stronę” koncentruje się na zaburzeniach hormonalnych, podczas gdy „Szczęśliwa przyszłość. Uwolnij się od traum” autorstwa Gabrielle Bernstein dotyczy problemów psychicznych.

Na Woblink czekają na Was także najlepsze poradniki dotyczące urody. W ostatnim czasie szczególnie popularna stała się koreańska pielęgnacja twarzy. Informacje o niej znajdziecie w bestsellerowym ebooku "Sekrety urody Koreanek. Elementarz pielęgnacji" Charlotte Cho lub "Koreański masaż twarzy i ciała. Domowy lifting bez skalpela" Wee Soo Young.

Dużym zainteresowaniem cieszą się także poradniki modowe. „Szafa kapsułowa” Anny Nowak-Krzywańskiej pomoże Wam stworzyć garderobę złożoną tylko z ulubionych rzeczy, natomiast książka „Sekrety stylowej szafy. Królewska garderobiana radzi, jak się ubierać i dbać o ubrania” to praktyczny przewodnik stworzony przez Alicię Healey, garderobianą z pałacu Buckingham. Dzięki niej dowiecie się, jak wybierać odpowiednie ubrania oraz jak o nie dbać. To doskonała okazja, by uczyć się od najlepszych i to w przystępny sposób!

Najlepsze poradniki biznesowe

Rozwój osobisty to nie tylko kwestia wyglądu i zdrowia. Na Woblink znajdziecie również bogaty zasób poradników biznesowych stworzonych przez wybitnych specjalistów. Pośród bestsellerów warto zwrócić uwagę na "Nowego Jednominutowego Menedżera" autorstwa Kena Blancharda i Spencera Johnsona. Rekomendujemy także ebooki Briana Tracy'ego, na przykład jego zachwycającą książkę "Psychologia sprzedaży. Podnieś sprzedaż szybciej i łatwiej, niż kiedykolwiek uważałeś za możliwe". Wspólnie z Markiem Thompsonem, Tracy opracował również cenny poradnik "Stwórz teraz wspaniałą firmę! ", w którym przedstawia siedem sprawdzonych zasad, pomagających usprawnić działanie każdej firmy, niezależnie od branży.

W biznesie jednym z zaskakująco problematycznych obszarów bywa przywództwo. Jak być dobrym liderem? Odpowiedzią może być książka Scotta Kima "Szef wymagający i wyrozumiały. Jak skutecznie zarządzać, nie tracąc ludzkiego oblicza". W innym dziele porusza on równie ważny, a przy tym nawet trudniejszy temat - "Toksyczne miejsce pracy. Jak skutecznie walczyć z uprzedzeniami, stereotypami, tyranią czy mobbingiem". Te i wiele innych cennych książek poradnikowych o biznesie czeka na Was na Woblink!

Ciekawe poradniki dla rodziców

Najlepsze poradniki oferują merytoryczną wiedzę w sposób przystępny, umożliwiając każdemu skuteczne radzenie sobie z problemami, które poruszają. Nie istnieje jeden uniwersalny poradnik dla rodziców, który mógłby zaspokoić wszelkie potrzeby związane z wychowaniem dzieci. Niemniej jednak, warto sięgnąć po poradnik wychowania dzieci, taki jak na przykład ebook "Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły" Adele Faber i Elaine Mazlish. Justyna Suchecka z kolei w swojej książce "Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze" porusza istotny temat zdrowia psychicznego, dostarczając cennych informacji zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom. Natomiast "Jak nie ranić własnego dziecka? O wychowaniu bez awantur" autorstwa Nicoli Schmidt oferuje wielowymiarowe spojrzenie na wychowanie, koncentrując się na eliminacji niepotrzebnych negatywnych emocji oraz gwałtownych reakcji. Gorąco polecamy także "Jak nie zgubić dziecka w sieci. Rozwój, edukacja i bezpieczeństwo w cyfrowym świecie" Mikołaja Marceli i Zyty Czechowskiej. Książka ta uczy, jak odpowiedzialnie korzystać z nowych technologii i jak mądrze wyznaczać granice.

Coś dla kreatywnych

Na Woblink mamy tak szeroki wybór poradników, że z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie! Wszystkich kreatywnym duszom rekomendujemy różnorodne książki typu DIY, czyli "zrób to sam", które pomogą Wam stworzyć coś wyjątkowego na własną rękę. "Bransoletki DIY" Karin Schaefer, "Wymysły Malitki DIY" Patrycji Malitki czy "Damskie laboratorium. Przepisy na domowe kosmetyki" Angeliki Gumkowskiej to tylko niektóre spośród wielu tytułów, które zainspirują Was do twórczych działań.

Jeśli pasjonujecie się opowiadaniem historii, zachęcamy do sięgnięcia po poradniki pisarskie, takie jak znany „Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika” Stephena Kinga czy „O pisaniu. Na chłodno” Remigiusza Mroza. Różnorodność dostępnych poradników sprawia, że nie ma mowy o nudzie! Ponadto, skutecznie wspierają one w osobistym rozwoju oraz w rozwiązywaniu wielu problemów.

Szeroka oferta poradników czeka na Was na Woblink w formie książek papierowych, audiobooków oraz ebooków (epub, mobi, pdf).