Majówkowy Maraton Czytelniczy

Marcin Wroński Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Kino Venus, Książka | Marcin Wroński

    Początek 1931 roku, podkomisarza spotyka bolesna degradacja: z wydziału śledczego trafia do służby mundurowej. Niedługo potem Zyga dostaje dziwną informację od pewnego prywatnego detektywa: oto Lilli Byoros, córka bardzo zamożnego człowieka, która zaginęła pod Warszawą, jest ponoć przetrzymywana gdzieś w Lublinie.

    Promocja
    okładka A na imię jej będzie Aniela, Książka | Marcin Wroński

    Trzeci, nowy tom serii kryminałów z komisarzem Maciejewskim! Na początku września 1938 roku w Lublinie dochodzi do makabrycznej zbrodni: ktoś gwałci i morduje młodą służącą. Równo rok później - kiedy miasto atakują wojska niemieckie - komisarz Zygmunt Maciejewski wpada na trop podobnej zbrodni. Gdy władzę przejmują hitlerowcy, bohater, żeby kontynuować śledztwo, musi wstąpić w szeregi Policji Kryminalnej.

Marcin Wroński Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Marcin Wroński urodził się w 1972 roku. To polski pisarz, redaktor, popularyzator kultury Lublina. Wroński jest autorem bestsellerowego cyklu z komisarzem Zygą Maciejewskim w roli głównej. Ponadto Wroński jest autorem opowiadań, dramatów, słuchowisk radiowych, scenariuszy, książek popularnonaukowych, esejów i wielu artykułów. Za powieść „Pogrom w przyszły wtorek” otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru oraz Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników. Ponadto otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników za powieść „Skrzydlata trumna”. Otrzymał również „Złoty Pocisk” w kategorii najlepszy kryminał historyczny za powieść „Czas Herkulesów”. Na swoim koncie ma również Medal 700-lecia Miasta Lublin oraz Medal Prezydenta Miasta Lublina. Wroński publikował swoje teksty w takich czasopismach jak „Mała Ulicznica”, „Lampa i Iskra Boża”, „Gazeta Petersburska” czy „W drodze”. Opowiadania Marcina Wrońskiego weszły w skład kilku antologii i zbiorów opowiadań. Jego teksty można znaleźć w książkach „Trupów hurtowo trzech”, „Rewers”, „Opowieści biblijne”, „Coś na progu”, „A.D.XIII”, „Tempus Fugit”, „Deszcze niespokojne”.

Wroński ukończył studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Swoje pierwsze teksty publikował jeszcze w latach 80. Debiutancki zbiór opowiadań „Udo Pani Nocy” ukazał się w 1992 roku. Jego pierwszą powieścią była pijacko-przygodowa opowieść „Obsesyjny motyw babiego lata” z 1994 roku. Wroński ma za sobą również epizod pracy w mediach. Jako dziennikarz i felietonista związany był z lubelskim Radiem TOP. Pisarz tworzył również teksty piosenek i skecze dla kabaretu Osoby o Nieustalonej Tożsamości, którego był założycielem oraz prowadzącym.

Retrokryminały Marcina Wrońskiego z Zygą Maciejewskim

Największą popularność Wrońskiemu przyniósł cykl retrokryminałów z komisarzem Zygą Maciejewskim w roli głównej. Obok powieści Marka Krajewskiego o Wrocławiu (Breslau) jest to najbardziej popularny w Polsce cykl miejskich retrokryminałów, których fabuła rozgrywa się w pierwszej połowie XX wieku. Łącznie na cykl składa się dziesięć tomów – „Morderstwo pod cenzurą”, „Kino Venus”, „A na imię jej będzie Aniela”, „Skrzydlata trumna”, „Pogrom w przyszły wtorek”, „Haiti”, „Kwestja krwi”, „Portret wisielca”, „Czas Herkulesów” oraz „Gliny z innej gliny”. W swoich książkach Wroński przedstawia obraz wielokulturowego Lublina. Opisuje relacje między Polakami, Żydami, Ukraińcami i Rosjanami. Ponadto kreśli obraz przemian społecznych, rodzącego się w ówczesnej Polsce nacjonalizmu oraz różnych ruchów politycznych. W kolejnych częściach opowiada o Polsce naznaczonej okupacją, a następnie przedstawia mroczny okres pierwszych lat stalinizmu.

W 2007 roku ukazał się pierwszy tom serii pt. „Morderstwo pod cenzurą”. W powieści po raz pierwszy pojawia się postać charyzmatycznego śledczego Zygi Maciejewskiego. Akcja rozpoczyna się na początku lat 30. XX wieku. W Lublinie zostaje zamordowany naczelny „Głosu Lubelskiego”. Nie wiadomo, kto stoi za zbrodnią, choć wiele osób mogło mieć motyw, bowiem redaktor miał na pieńku z różnymi środowiskami. Rozwiązania sprawy podejmuje się Zyga Maciejewski – przykład klasycznego policjanta, który nie zawsze działa w ramach prawa. Maciejewski jest byłym bokserem charakteryzującym się złamanym na ringu nosem. Jest niezwykle czujnym i nieustępliwym gliną, który za wszelką cenę chce doprowadzić każde śledztwo do końca. Na dodatek ma wokół siebie bardzo interesujących pomocników jak choćby Zielny – tajniak o urodzie amanta.

W kolejnych częściach cyklu Maciejewski przeżywa wiele wzlotów i upadków. Zarówno jeśli chodzi o życie prywatne, jak i zawodowe. W drugim tomie serii pt. „Kino Venus” Maciejewski mierzy się z brutalną decyzją przełożonych. Śledczy zostaje zdegradowany – z wydziału śledczego ląduje w służbie mundurowej. W tym samym czasie Zyga otrzymuje tajemniczą informację od prywatnego detektywa, że zaginęła córka jednego z lokalnych oligarchów. Lilia Byoros podobno więziona jest gdzieś w Lublinie. Choć Zyga początkowo odmawia pomocy w odnalezieniu dziewczyny, to zmienia decyzję, gdy w okolicy zostają znalezione zwłoki niezidentyfikowanej kobiety. Śledczy stara się rozwikłać zagadkę – czy obie sprawy są ze sobą połączone? Pomagać mu będą, znani już z „Morderstwa pod cenzurą”, Fałniewicz, Kraft i Zielny.

W trzecim tomie serii – „A na imię jej będzie Aniela” – Zyga, by móc brać udział w rozwikłaniu śledztwa, wstępuje do niemieckiej policji – Kripo. Przez członków polskiego podziemia zostaje uznany za zdrajcę. W „Skrzydlatej trumnie” Wroński przenosi czytelników w przeszłość – punktem wyjścia jest samobójcza śmierć nocnego stróża z Lubelskiej Wytwórni Samolotów. W piątej odsłonie cyklu – „Pogromie w przyszły wtorek” – Zygmunt Maciejewski musi pójść na ugodę z komunistycznymi funkcjonariuszami ubecji, by zapobiec zbliżającemu się pogromowi. W szóstym tomie pt. „Haiti” akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych – w 1938 roki i na początku lat 50. XX wieku w ponurych czasach stalinowskich. Kluczem do rozwiązania zbrodni może okazać się klacz o imieniu Haiti. Siódmy tom cyklu pt. „Kwestja krwi” to chronologicznie pierwsza odsłona cyklu. Fabuła książki rozgrywa się w 1926 roku, gdy Zygmunt Maciejewski jest jeszcze aspirantem, a wszystkie ważne śledztwa dopiero przed nim. W „Portrecie wisielca” Wroński ponownie cofa się w czasie. Jest połowa lat 30. XX wieku. Lubelską jesziwą wstrząsa bunt. Maciejewski zostaje wysłany na miejsce zamieszek. W mykwie odnajduje ciało studenta. Choć wiele wskazuje na samobójstwo, śledczy nie wierzy w taką wersję wydarzeń. Sprawa nabiera rozpędu, gdy na terenie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zostają znalezione zwłoki kolejnego „samobójcy”. „Portret wisielca” to brutalna i wstrząsająca opowieść o napięciach między katolikami, Żydami i ruchami narodowymi w Lublinie, w którym czuć zbliżającą się wojnę. „Czas Herkulesów” to ostatni tom serii z Zygą Maciejewskim w roli głównej. Tym razem Wroński opisuje trudny moment w karierze Maciejewskiego. Śledczy otrzymuje zasłużony awans. Szybko jednak grzęźnie w papierkowej robocie i orientuje się, że to nie jest zajęcie dla niego. „Gliny z innej gliny” to zbiór opowiadań, których bohaterem jest Zyga Maciejewski, natomiast autorami poszczególnych tekstów są pisarze zaprzyjaźnieni z Marcinem Wrońskim. W skład antologii wchodzą opowiadania Andrzeja Pilipiuka, Ryszarda Ćwirleja i Roberta Ostaszewskiego.

Książki Marcina Wrońskiego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki we wszystkich formatach (ebook, audiobook, wersja papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Pozostałe

Do kategorii „Pozostałe” zostały przypisane wszystkie publikacje, które nie przynależą do żadnej z konkretnych kategorii takich jak: Dla dzieci, Dla młodzieży, Poradniki / Edukacja / Hobby, Powieści i lektury, Dom / Moda / Hobby, Dom / Wnętrze / Ogród, Kolorowanki, Moda i styl, Filozofia, Historia, Historia najnowsza, Historia nowożytna, II wojna światowa, Starożytność i średniowiecze, Internet, komputery, informatyka, Komiks i książka graficzna, Książki obcojęzyczne, Kuchnia / Diety / Fitness, Kultura / Sztuka / Design, Literatura, Fantastyka / Horror, Kryminał / Sensacja / Thriller, Literatura piękna, Poezja / Dramat, Powieść historyczna, Powieść obyczajowa, Romans / Erotyka, Literatura faktu, Biografia / Autobiografia / Wspomnienia, Książki podróżnicze / Przewodniki, Literatura popularnonaukowa, Reportaż, Marketing / Zarządzanie / Finanse, Nauka języków, Nauki ścisłe / Medycyna, Podręczniki / Encyklopedie, Poradniki, Prasa, Prawo, Psychologia / Społeczeństwo / Polityka, Religia, Sport /Rekreacja, Technika / Inżynieria / Rolnictwo oraz Zdrowie / Rodzina / Związki. Kategoria „Pozostałe” zawiera publikacje, których nie da się przypisać tylko do jednej z tych kategorii, gdyż ich granice są bardzo często niewyraźne. To książki znajdujące się zazwyczaj na styku wielu różnych gatunków, wymykające się jednoznacznej klasyfikacji i kategoryzacji.