Majówkowy Maraton Czytelniczy

Marek Górlikowski Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Marek Górlikowski Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Marek Górlikowski to wieloletni reporter, redaktor oraz autor książekNoblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój” i „Państwo Gucwińscy. Zwierzęta i ich ludzie”. Był felietonistą „Gazety Wyborczej”, obecnie jest freelancerem. Opowiadania jego pióra były drukowane w „Magazynie Świątecznym”. Czterokrotnie nominowano go do nagrody Grand Press w kategoriach dziennikarstwo śledcze, wywiad i publicystyka. Marek Górlikowski jest także współautorem zbioru reportaży „Wstając z kolan. Reportaże o »dobrej zmianie«”. Mieszka w Gdańsku.

Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój

„Noblista z Nowolipek” ukazał się w 2018 roku nakładem Wydawnictwa Znak. Marek Górlikowski prezentuje czytelnikom inspirującą historię człowieka, który sprzeciwił się światowym mocarstwom, a także opowieść o początkach fizyki jądrowej, narastającego wyścigu zbrojeń i budowy bomby atomowej. Autor dotarł do dokumentów FBI, archiwów noblisty w Cambridge i Londynie oraz polskiej bezpieki. Pisze o kulisach działaniach kontrowersyjnej organizacji pokojowej i losach wojennych rodziny Rotblatów.

Józef Rotblat miał 36 lat, kiedy pracował nad bombą atomową w sekretnym projekcie Manhattan. Jest Polakiem – odmawia przyjęcia obywatelstwa brytyjskiego, za co zostanie podejrzany o szpiegostwo dla Związku Radzieckiego. Kilkadziesiąt lat później otrzyma Pokojową Nagrodę Nobla.

Książka jest dostępna nie tylko w formie papierowej, ale także elektronicznej (ebook i audiobook).

Państwo Gucwińscy. Zwierzęta i ich ludzie

Kolejną książką Górlikowski jest publikacja z 2021 roku zatytułowana „Państwo Gucwińscy. Zwierzęta i ich ludzie”. Tym razem zabiera czytelników prosto do wrocławskiego zoo państwa Gucwińskich, w którym rozgrywały się ludzkie i zwierzęce dramaty, historie kryminalne, miłosne oraz sensacyjne – z biznesem i polityką w tle. Autor przekształca biografie bohaterów w reporterskie śledztwo, pokazuje błyskawiczne kariery Gucwińskich i rosnące wokół nich kontrowersje. Oddaje głos uczestnikom, a także świadkom minionych zdarzeń.

Książki Marka Górlikowskiego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Marka Górlikowskiego w formie ebooka, audiobooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

„Literatura piękna” to jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Kategoria „Literatura piękna” zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. W tej kategorii znajdują się dzieła zarówno klasyków literatury, jak i pisarzy współczesnych oraz młodego pokolenia. Dlatego obok takich nazwisk jak Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”), Fiodor Dostojewski („Idiota”, „Zbrodnia i kara”), Edgar Allan Poe, Marcel Proust („W stronę Swanna”), Charles Dickens („Oliver Twist”) znajdują się Łukasz Orbitowski („Tracę ciepło”), Wojciech Kuczok („Czarna”, „Gnój”), Eleanor Catton („Wszystko, co lśni”) czy Lauren Groff („Fatum i furia”). W tej kategorii znajdą coś dla siebie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ludzie w podeszłym, średnim i młodym wieku. „Literatura piękna” oferuje nie tylko rozrywkę, ale również możliwość poznania innych, często bardzo odległych kultur. W wielu powieściach zaciera się granica między realizmem a fikcją, a jednym z najciekawszych nurtów z pogranicza świata materialnego i metafizycznego jest realizm magiczny, którego przedstawiciele należą do najważniejszych współczesnych pisarzy (Olga Tokarczuk, Haruki Murakami, Salman Rushdie, Jorge Luis Borges).