Majówkowy Maraton Czytelniczy

Marek Kamiński II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Marek Kamiński II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Marek Kamiński jest polskim podróżnikiem ekstremalnym, innowatorem, a także filozofem. To pierwszy na świecie zdobywca obydwu biegunów Ziemi bez pomocy z zewnątrz. Biegun północny zdobył 23 maja 1995 roku, natomiast biegun południowy 27 grudnia 1995 roku, czym zdobył sobie miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa. Marek Kamiński był także liderem pierwszej w historii wyprawy na biegun północny i południowy z osobą niepełnosprawną – Jaśkiem Melą. Jest założycielem Fundacji Marka Kamińskiego wspierającej przede wszystkim dzieci oraz młodzież w stawianiu sobie wyzwań i ciągłym rozwoju, a dzięki temu pomagającej urzeczywistnić marzenie o lepszym człowieku żyjącym w zrównoważonym świecie. Kamiński jest również twórcą Instytutu Marka Kamińskiego oraz właścicielem firmy Invena SA. Książki jego autorstwa dotyczą przede wszystkim – z jednej strony – jego wypraw, a z drugiej – poszukiwania własnych dróg i motywacji do ciągłego rozwoju.

Życiorys Marka Kamińskiego

Marek Kamiński urodził się 24 marca 1964 roku w Gdańsku. Jak sam mówi, jego pierwszą samotną wyprawą było wybranie się w wieku 8 lat z rodzinnego miasta do Łodzi. Samotnie popłynął statkiem towarowym do Afryki już w wieku lat 15. Później studiował na Uniwersytecie Warszawskim – filozofię oraz fizykę. Kamiński jest także absolwentem Advanced Management Program w IESE Business School w Barcelonie, studiował także filozofię w Hamburgu. Posługuje się, poza polskim, ośmioma językami: angielskim, włoskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim, norweskim oraz japońskim. Marek Kamiński ma żonę oraz dwójkę dzieci – Polę i Kaya. Jak sam pisze, zaczyna dzień od zielonej herbaty wypitej w pobliżu plaży i spaceru wzdłuż morza.

Podróże

Marek Kamiński jest zdobywcą obydwu biegunów Ziemi, a także Spitsbergenu, najwyższej góry Antarktydy – masywu Vinsona – oraz najwyższego szczytu Grenlandii – Mount Gunbjorn. Na jego imponującej liście osiągnięć znajdują się także dwukrotne przejście Grenlandii na nartach, pierwsze w historii przepłynięcie Wisły kajakiem zimą czy przejście Pustyni Gibsona w Australii (800 km w 46 dni). W ramach wyprawy „Trzeci biegun” Kamiński przeszedł 4000 km w 140 dni szlakiem świętego Jakuba – od grobu Immanuela Kanta w Kaliningradzie do grobu świętego Jakuba w Santiago de Compostela. Podróżnik przejechał także 30 tysięcy kilometrów samochodem elektrycznym, przebywając trasę od Japonii przez Syberię po Pustynię Gobi. Jest także pierwszą osobą, która bezemisyjnie przebyła trasę Transsyberyjską.

Nie tylko podróże Marka Kamińskiego – Power4Change

Marek Kamiński jest twórcą Fundacji oraz Instytutu swojego imienia, a także założycielem firmy Invena. Fundacja powstała w roku 1996 i jej misją jest wsparcie młodych osób w ich ciągłym rozwoju oraz podejmowaniu coraz to nowych wyzwań. Dzięki temu ma szansę ziścić się wizja lepszego człowieka żyjącego w zrównoważonym świecie. Fundacja tworzy i koordynuje różnego rodzaju programy edukacyjne, organizuje zbiórki środków na protezy dla osób potrzebujących czy obozy integracyjne dla osób niepełnosprawnych. Wspiera także promocję polarystyki oraz ekologii, a także pogłębione odkrywanie wciąż nieznanych człowiekowi tak dobrze terenów na kuli ziemskiej, zwłaszcza rejonów polarnych.

Na podstawie własnego doświadczenia w zakresie osiągania celów, które wydają się niemożliwe, Marek Kamiński stworzył autorską metodę Power4Change. Składa się ona z 10 kroków, wśród których znajdują się takie kwestie jak wizualizacja, poznanie samego siebie czy droga ważniejsza niż cel. Power4Change rozwijana jest podczas warsztatów, szkoleń oraz konferencji. Marek Kamiński przybliża ją także w książce „Power4Change. Sztuka osiągania celów”, którą znajdziecie w księgarni internetowej Woblink. Metoda ta jest podstawą działania zarówno dla Fundacji Marka Kamińskiego, jak i Instytutu jego imienia. Fundacja realizuje dwie sztandarowe działalności: LifePlan, który jest rocznym programem oraz stypendium dla ambitnej młodzieży, pozbawionej wsparcia z najbliższego otoczenia, oraz Walk4Life, aplikacja przybliżająca metodę Power4Change osobom dotkniętym przez choroby cywilizacyjne, wśród których na czele znajdują się depresja czy wypalenie.

Z kolei Instytut Marka Kamińskiego skupia się na szerokiej perspektywie kształtowania globalnej świadomości związanej z wyzwaniami, przed którymi stoi obecnie ludzkość, zwłaszcza w obszarze sztucznej inteligencji i zrównoważonego rozwoju. Zadanie to realizowane jest przede wszystkim poprzez globalny projekt wypraw Power4Change podejmowanych z robotem humanoidalnym NOA. Instytut szuka także sposobów na wykorzystanie tego typu robotów oraz sztucznej inteligencji w pracy z ludźmi dotkniętymi przez choroby cywilizacyjne.

Książki Marka Kamińskiego w księgarni internetowej Woblink

Oprócz „Power4Change. Sztuka osiągania celów” autorstwa Marka Kamińskiego na Woblink znajdziecie także inne jego poradniki, takie jak „Idź własną drogą” czy „Bądź zmianą”. Niejedna pozycja dotyczy także samych wypraw podróżnika. Są wśród nich książki „Trzeci biegun”, „Moje życie polarnika” lub „Wyprawa”. Wszystkie dostępne w formie książek papierowych, ebooków lub audiobooków. Dla miłośników tego ostatniego formatu na Woblink znajdziecie także inne cenne pozycje od Marka Kamińskiego. Wśród nich „Moje bieguny – dzienniki z wypraw 1990-1998”, czytane przez Mirosława Bakę czy „Razem na bieguny”, wspomnienia Kamińskiego i Meli z ich wspólnej wyprawy, czytane przez Marka Kondrata. Znajdzie się i coś dla nieco młodszych czytelników – wraz z Katarzyną Stachowicz-Gacek podróżnik napisał książkę „Marek i czaszka jaguara”. Wszystkie te tytuły znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).