Majówkowy Maraton Czytelniczy

Marek Szymaniak Poradniki Edukacja, Hobby - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Marek Szymaniak Poradniki Edukacja, Hobby - książki, ebooki i audiobooki

Marek Szymaniak urodził się w 1988 roku. To polski dziennikarz, reporter, autor książekUrobieni” i „Zapaść”. Szymaniak publikował m.in. w „Dużym Formacie”, magazynie „Pismo”. W Internecie publikował artykuły na takich portalach jak tvn24.pl, tvn24bis.pl, gazeta.pl czy portal Spider's Web. Za swoją pracę dziennikarską i reporterską Marek Szymaniak był wielokrotnie wyróżniany. Otrzymał m.in. nagrodę za reportaż prasowy przyznawaną przez jury Festiwalu Wrażliwego, wygrał konkurs dziennikarski „Pióro odpowiedzialności” oraz zdobył drugie miejsce w konkursie „Twarze ubóstwa” im. Bartosza Mioduszewskiego. Za swoją debiutancką książkę „Urobieni. Reportaże o pracy” nominowany był do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.

Dorobek literacki Marka Szymaniaka

Urobieni. Reportaże o pracy

„Urobieni” to debiutancki zbiór reportaży Marka Szymaniaka, który ukazał się w 2018 roku nakładem Wydawnictwa Czarne. To opowieść o polskim rynku pracy, warunkach, w jakich pracują Polacy oraz jak system pracy w naszym kraju prezentuje się na tle innych krajów Unii Europejskiej. Według wszystkich statystyk Polacy są jednym z najwięcej i najciężej pracujących narodów na Starym Kontynencie. Średnio Polak przepracowuje blisko dwa tysiące godzin rocznie, co plasuje nas na drugim miejscu wśród najbardziej zapracowanych krajów Unii.

Bohaterami książki Szymaniaka są pracownicy różnego szczebla. Dominują tu jednak opowieści i relacje ludzi, których praca na co dzień jest niedoceniana i niemal niezauważalna. Reporter rozmawia z pracownikami fabryk, kasjerami, pracownikami call center, właścicielem budki z zapiekankami oraz szefami związków zawodowych. Dzięki temu powstała opowieść, która w szerokim spektrum pokazuje system pracy w Polsce. W w swoim debiutanckim reportażu pt. „Urobieni” Szymaniak opowiada również historię ludzi, którzy po upadku komunizmu siłą zostali wprowadzeni w nowy model gospodarczy. Niektórzy dorobili się na tym milionów, niektórzy stracili fortunę, inni zaś musieli uczyć się funkcjonowania w dzikim nadwiślańskim kapitalizmie lat dziewięćdziesiątych.

Przy okazji „Urobieni” to także książka o ubóstwie i bezrobociu. Marek Szymaniak szuka odpowiedzi na pytania dotyczące rosnącego w Polsce problemu z zatrudnieniem. W dobie upadającego przemysłu, zastępowania ludzkiej pracy pracą maszyn, digitalizacją różnych procesów, poszerza się grupa ludzi wykluczonych zawodowo. Szczególnie w miejscowościach, które funkcjonowały dzięki istniejącym w okolicy zakładom pracy, fabrykom czy kopalniom. „Urobieni” to także opowieść o niesprawiedliwości świata, w którym prezesi i dyrektorzy zarabiają niekiedy równowartość kilkuset pensji zwykłego pracownika.

Za reportaż „Urobieni” Marek Szymaniak otrzymał nominację do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.

Zapaść. Reportaże z mniejszych miast

Druga książka Marka Szymaniaka – „Zapaść. Reportaże z mniejszych miast” – ukazała się w 2021 roku nakładem Wydawnictwa Czarne. Punktem wyjścia do napisania tej książki były statystyki podane przez Polską Akademię Nauk. Wynika z nich, że blisko w połowie z dwustu pięćdziesięciu pięciu średnich miast w Polsce grozi zapaść społeczno-ekonomiczna. Powodów tego procesu jest wiele. W pierwszej kolejności wymienia się wyludnienie, upadający przemysł, rosnące bezrobocie, problemy związane z mieszkaniami i ich cenami. Do tego warto dodać utrudniony dostęp do usług, służby zdrowia, fatalny stan powietrza, polityczne układy oraz stale starzejące się społeczeństwo. Marek Szymaniak odwiedza mniejsze polskie miejscowości. Reporter stara się znaleźć się ustalić, co poszło nie tak w średnich polskich miastach, czemu nie są atrakcyjne dla młodych ludzi i czemu się nie rozwijają. W poszukiwaniu szczerych odpowiedzi na nurtujące go pytania spotyka się z mieszkańcami i lokalnymi aktywistami. Wśród jego rozmówców są również samorządowcy. Ponadto Szymaniak zderza twarde statystyki z rzeczywistością. Sprawdza, jak oficjalne liczby wyglądają w praktyce.

Książki Marka Szymaniaka na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Marka Szymaniaka we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Dostępne są książki „Urobieni. Reportaże o pracy” oraz „Zapaść. Reportaże z mniejszych miast”.

Co znajdziesz w kategorii: Poradniki Edukacja, Hobby

W kategorii „Poradniki / Edukacja / Hobby” znajdują się książki przeznaczone dla młodzieży, zawierające zbiory porad, sugestii, tricków czy zabiegów mających pomóc nastolatkom podczas podejmowania konkretnych działań. Poradniki zawierają przede wszystkim liczne wskazówki oraz informacje z różnych dziedzin, na przykład samorozwoju czy seksualności. Oprócz poradników znaleźć tu również możemy publikacje skupiające się na kształceniu oraz procesie nauki dzieci i młodzieży. Książki z tej kategorii poświęcone są m.in. nauce języków obcych, ale także językowi ojczystemu i jego zasadom gramatycznym, mieszczą się tu również obszerne leksykony z najróżniejszych gałęzi wiedzy, słowniki, publikacje dotyczące różnych form wypowiedzi pisemnej czy testy ortograficzne. W kategorii „Poradniki / Edukacja / Hobby” umieszczone zostały także tytuły związane z zainteresowaniami i różnorodnymi sposobami spędzania wolnego czasu preferowanymi przez młodych ludzi, takimi jak gry, komputery i programowanie oraz wiele innych. Młodzi czytelnicy trafią tu na takie publikacje jak na przykład „Cicha siła introwertyków. Jak dorastać w świecie, który nie przestaje gadać” Susan Cain, która uczy akceptować siebie takim, jakim się jest, „Wykłady profesora Niczego” Miecia Mietczyńskiego, czyli szaloną podróż przez epoki literackie, które są znacznie ciekawsze, niż mogłoby się wydawać, „Pożeracze mózgów” Wojciecha i Marka Wareckich, gdzie znaleźć możemy poważne tematy ubrane w młodzieżowy język. Zainteresowani nauką jezyka obcego znajdą w serwisie Woblink.com szeroką ofertę wydawnictwa Lingo specjalizującego się w tej dziedzinie, a także tytuły takie jak „Angielski w skojarzeniach. MemoSłówka 1” Krzysztofa Potyrały, czyli naukę języka na zasadzie skojarzeń z niezwykle zabawnymi i zapadającymi w pamięć ilustracjami.