Margaret Mitchell Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Margaret Mitchell Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Margaret Mitchell była amerykańską pisarką i dziennikarką znaną przede wszystkim w związku ze swoją jedyną powieścią „Przeminęło z wiatrem”, za które otrzymała Nagrodę Pulitzera w 1937 roku. Według sondażu Harrisa z 2014 r. jest to druga ulubiona książka amerykańskich czytelników, zaraz za Biblią. Na całym świecie wydrukowano jej dotychczas ponad 30 milionów egzemplarzy.

Margaret Mitchell – życiorys

Margaret Munnerlyn Mitchell urodziła się 8 listopada 1900 roku w Atlancie jako córka Mary Isabelle „Maybelle” Stephens, sufrażystki i działaczki katolickiej, oraz Eugene Muse Mitchella, adwokata. Mitchellowie byli zamożną i prominentną rodziną. Margaret miała jeszcze dwóch starszych braci – Russela Stephensa Mitchella, który zmarł w dzieciństwie, oraz Alexandra Stephensa Mitchella. Margaret uczestniczyła w aktywności sufrażystek, z którymi aktywnie związana była jej matka, dodatkowo od dzieciństwa obracała się w środowisku pełnym weteranów wojny secesyjnej po stronie Konfederatów. Po ukończeniu nauki w szkole oraz college’u, a także przedwczesnej śmierci matki, Margaret Mitchell przejęła obowiązki związane z prowadzeniem domu rodzinnego. Równocześnie rozpoczęła także pisanie do cotygodniowej kolumny niedzielnego wydania gazety „Atlanta Journal”. Praca ta związana była także z rosnącą potrzebą posiadania własnego źródła dochodów. W kwietniu 1922 roku Mitchel niemalże codziennie spotykała się z dwoma mężczyznami, Berrienem Kinnardem Upshawem oraz jest współlokatorem i przyjacielem, Johnem Robertem Marshem. Margaret wzięła ślub z tym pierwszym 2 września 1922, wbrew wątpliwościom rodziny. Już w grudniu tego samego roku związek się rozpadł, głównie z powodu przemocy ze strony Upshaw związanej z jego alkoholizmem oraz gwałtownym temperamentem. Upshaw zgodził się na rozwód po tym, jak Marsh udzielił mu pożyczki, a Mitchell zgodziła się nie wnosić przeciwko niemu zarzutów o napaść. Oficjalnie do rozwodu doszło 16 października 1924 roku. 4 lipca 1925 roku Margaret Mitchell i John Marsh pobrali się.

W czasie II wojny światowej Margaret Mitchell była wolontariuszką Amerykańskiego Czerwonego Krzyża. Aktywnie uczestniczyła także w działaniach Obrony Narodowej (Home Defence), szyjąc szpitalne fartuchy czy łatając spodnie, a także intensywnie pisała listy do mężczyzn znajdujących się na froncie, dodając im otuchy. Od lat 40. XX wieku Mitchell w ogóle pracowała wyłącznie w celach dobroczynnych, zakładając między innymi izbę przyjęć dla czarnych i białych przy Grady Hospital w Atlancie czy angażując się w ruch afroamerykański na rzecz praw i kształcenia czarnoskórych Amerykanów.

11 sierpnia 1949 roku Margaret Mitchell została potrącona przez pijanego taksówkarza w Atlancie. Jej obrażenia były na tyle poważne, że nie obudziła się już ze śpiączki i zmarła 16 sierpnia w Grady Hospital. Pochowana została na Oakland Cementery w Atlancie.

Twórczość i „Przeminęło z wiatrem”

Margaret Mitchell tworzyła od dzieciństwa – początkowo były to głównie historie o zwierzętach, potem bajki i powieści przygodowe. Tworzyła nie tylko treść, ale także okładki i ilustracje do swoich dzieł. Później pojawiły się w jej twórczości motywy romantycznej miłości i honoru, zwłaszcza pomiędzy „dobrym rycerzem” a „złym rycerzem” walczącym o rękę wybranej damy. Niewątpliwie jednak jej największym osiągnięciem pozostaje jedyna wydana powieść,Przeminęło z wiatrem”.

Margaret Mitchell zaczęła ją pisać w 1926 roku, gdy z powodu artretyzmu oraz dodatkowych obrażeń przez długi czas nie mogła opuszczać łóżka. Marsh kupił żonie używaną maszynę do pisania, na której powstało całe „Przeminęło z wiatrem”. Akcja rozgrywa się w Clayton County oraz w Atlancie w stanie Georgia, w czasie amerykańskiej wojny secesyjnej oraz późniejszej ery odbudowy (Reconstruction Era). Główną bohaterką jest młoda Scarlett O’Hara, rozpieszczona córka zamożnego właściciela plantacji, która sięga do wszystkich możliwych środków, by wyrwać się z powojennej biedy. Ta historyczna powieść Mitchell to historia o dojrzewaniu, która od samego początku cieszyła się dużą popularnością. Książka ukazała się 30 czerwca 1936 roku i w tym samym roku Mitchell sprzedała prawa do jej ekranizacji. Ta ukazała się w 1939 roku i została uznana za jeden z najlepszych filmów wszechczasów, otrzymując między innymi Oscara za najlepszy film. W 1937 roku powieść Mitchell otrzymała Nagrodę Pulitzera.

„Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell w księgarni internetowej Woblink

Na Woblinku znajdziecie wiele różnych wydań powieści „Przeminęło z wiatrem” autorstwa Margaret Mitchell. Wydawnictwo Albatros oferuje ją zarówno jako książkę papierową, jak i ebook oraz audiobook (czyta Danuta Stenka).

Co znajdziesz w kategorii: Literatura faktu

„Literatura faktu” to obszerna kategoria zawierająca książki non-fiction. Taki typ literatury cechuje się przedstawianiem prawdziwych wydarzeń, historii oraz postaci. W skład tej kategorii wchodzą biografie, autobiografie, wspomnienia, literatura popularnonaukowa, książki podróżnicze, przewodniki oraz oczywiście reportaże. W kategorii „Literatura faktu” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się pozycje opisujące największe lub najbardziej tajemnicze zbrodnie, takie jak „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” Cezarego Łazarewicza, „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI” Johna Douglasa i Marka Olshakera, „Zbrodnia niedoskonała” Katarzyny Bondy oraz Bogdana Lacha, książka „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X” Izy Michalewicz skupiona na zbrodniach rozpracowywanych przez specjalną komórkę Policji czy bestsellerowe pozycje Billa Bassa i Jona Jeffersona „Trupia farma” i „Trupia farma. Nowe śledztwa” przybliżające czytelnikom pracę jednego z czołowych antropologów w ośrodku Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tennessee. Nie można pominąć wielu wybitnych reportaży wydawanych przez wydawnictwo Czarne, jak na przykład „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę”, „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary”, „Za jeden wiersz. Cztery lata w chińskim więzieniu” czy „Milczący Lama. Buriacja na pograniczu światów”. W kategorii „Literatura faktu” znajdują się również biografie ważnych i znanych postaci, jak na przykład „Beksińscy”, „Ksiądz Paradoks” i „Komeda” Magdaleny Grzebałkowskiej, „Ogień i furia. Biały Dom Trumpa” Michaela Wolffa, autobiografie „Pamiętnik księżniczki” Carrie Fisher czy „Obgadywanie świata” Jerzego Owsiaka. Mieszczą się tu również poruszające reportaże wojenne jak opowiadające o wojnie w Wietnamie „Depesze” Michaela Herra, współscenarzysty „Czasu Apokalipsy”, oraz fabularyzowane reportaże w typie „Czarnej” Wojciecha Kuczoka, książki opartej o tragiczne wydarzenia z 2002 roku, które rozegrały się w jednej z podlaskich miejscowości. A oprócz tego „Please kill me. Punkowa historia punka” Legs McNeil oraz Gillian McCain będąca wiernym obrazem Stanów Zjednoczonych z przełomu lat 60. i 70. XX wieku.